İçeriğe Yönlendir

Sensör Arızası

Çağlar Adakoğlu

Recommended Posts

Mustafa Sarıtaş

LJGFMvs.jpg?1

Arkadaşlar merhabalar.Başıma gelenleri tek tek anlatmak istiyorum.Belki fikir verecek veya daha önce başına gelen birisi olabilir.

Aracımı dün Ankara Şaşmaz da Selman oto ya götürdüm.

Aracın kontrolleri yapıldı (ön takım,şanzuman yağı,motor yağı,fren balataları vs vs vs ) Hiç bir masrafı çıkmadı çok şükür.Sadece sibob ayarlarının gösden geçirilmesi gerekli o kadar.Onuda en yakın zamanda halledeceğim.Asıl olan bunlar değil tabiki.

ESP arızası için araç ıds cihazına bağlandı ve yukarıdaki arızalar tespit edildi.3 arıza.

ESP bir çok sensöre bağlı olduğundan birinde sıkıntı çıktığı zaman ESP işlevini görmüyor ve aracın ekranında ESP ışığı sürekli olarak yanıyor.

Neyse SELMAN OTO da Hakan usta (Eren usta yoktu ) kendi işini yaptıktan sonra elektrikçisi KARAKAYA oto elektrik Kemal ustaya (ASLA TAVSİYE ETMİYORUM )yönlendirdi.Kemal usta ( ASLA TAVSİYE ETMİYORUM ) yaparım bu arızaların hepsini ve aracı bırakıp ancak akşama yetişirse alabileceğimi söyledi.Bende 14:30 da bıraktım aracı.Akşam saat 18:00 gibi aradım.Kemal usta bana açı sensörü falan filan hepsi giderildi ancak Takla ikaz sensörü bu kez arıza verdiğini belirtti.Ben de dedimki sen zaten bilmiyormuydun bu sensöründe arıza verdiğini dedim.Evet dedi ama parça değişmesi lazım dedi.Bu konuyla ilgili biraz polemiğe girdim.Neyse parçanın ön sağ koltuğun altında olduğunu söyledi.Sonra ben parçayı almak için bugün YILDIZ SANAYİSİNE gittim.Ve esp li tam 4 aracın sağ ön koltuğunu söktürdüm ve sensör aradık.Ve hiç birinde böyle bir sensör bulamadık.Arkasından emin olmak için tekrar önce Kemal usta ve sonra Eren ustayı aradım ayrı ayrı ve ikiside aynı şekilde sağ ön koltuğun altında diye ısrar ettiler.Sonra bende o parça baktığım esp li araçlarda bulamayınca bu parçayı merak ettim ve kendi aracımın sağ ön koltuğunu söktüm ve altına baktığımda bendede böyle bir sensör olmadığını gördüm.Sonra o halde Yıldız sanayisinden çıkıp her ikisine de koltuğun altında diye söylediğiniz o sensörü bana bulun dedim.Ve olmayan sensörü bulamadılar tabi.Sonra Eren usta aracı aldı başka bir yere götürdü.Eren ustanın aracımı bugün götürdüğü yere Kemal usta da dün göstermiş aracımı.Orada ki ustada ben uğraşamam demiş.Nasıl bir ustaysa akıl ermiyor.Önüne müşteri geliyor ama ben uğraşamam diyebilecek zenginlikte birisi belliki.Neyse bu kez Eren usta referans olunca yaparım ama yerini söylemem dedi. Haklı tabi bir şey diyemedim.Sanırım arka koltuğa doğru uzanan bir bölgede şasi üzerinde bir yerdeymiş.Eren ustada bana hafta içi getir ertesi gün aracını al dedi.Ve o ustada yapacakmış bu arızayı..ESP gerçekten çok önemli bir donanım olmasa gerçekten uğraşmazdım ama bunlar özetle başımdan geçenler.Eren ustaya bir lafım yok çünkü o orda yoktu ama ilgilenen diğer arkadaşlardan bir şey anlamadım.Ve hatta güvenip müşteri yönlendirdikleri KARAKAYA oto elektiriği de kınıyorum.

İçime çok kurt düştü arkadaşlar ve inanın midem bulandı yapılan işlerden.

Arkadaşlar bu konu hakkında ve takla ikaz sensörü hakkında bilgisi olan veya nerede olduğuna dair , bilgisi ,tavsiyesi olan var mı ?

Merhaba

Biraz garip olacak ama  sağ koltuğun altında derken  döşemenin altını açtınız dedğilmi?

Yorum bağlantısı
Çağlar Adakoğlu

Merhaba

Biraz garip olacak ama  sağ koltuğun altında derken  döşemenin altını açtınız dedğilmi?

Mustafa bey sizin araç focus olduğu için sağ koltuğun altında döşemenin içinde olabilir.Ama mondeolarda mk3 kasalarda bu sensörün olduğu yer vites konsolunun altında,yani vitesi saran plastik aksamlar sökülünce görünüyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Adakoğlu

Arkadaşlar gözüm aydın YANAL İVME SENSÖRÜ sorunu çözüldü :) Mustafa KAYAALP bey'e tekrar tekrar teşekkür ederim.Bir ustayı tavsiye etmesi bana yetti.Tuncay usta ÖNER OTOMOTİV e de buradan teşekkürlerimi sunarım.

Parçayı Yıldız sanayide uzun arayışlar sonucu,parçacıların bizde yok demesine rağmen inat edip vardır, bana esp li mk3 kasa mondeo gösterin şeklinde ısrarımla buldum  :) ve takıldı sorunsuz esp çalışıyor.Tuncay usta parçayı taktı ve kalibrasyonu yaptı.Ids cihazındanda parçanın sağlamlığı onaylanmış oldu.Sonra da aracı virajlarda bir kaç kez zorladık (biraz ıslak zeminde ve kuru zeminde ) ve esp olması gerektiği gibi devreye giriyor ve araba kendini topladıktan sonra olması gereken gibi devreden çıkıyor.

Desteği olan ve fikir veren arkadaşlara da çok teşekkür ederim.Saygılar ve sevgiler.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Arkadaşlar Tuncay usta aradı.Parça gerekli dedi.Yıldız sanayide bir kaç parçacıya bakmış ve bulamamış.Ben ebaydan sipariş vermek istiyorum aslında.Ebaydan hiç alış veriş yapmadım ama üyelik yaptım.Sensörün toplam bedeli kargo ile birlikte 39,95£+15,95£ ( 93,47 $ a tekabül ediyor ) = 200 Tl yapıyor.

link burada.

http://www.ebay.com/itm/MONDEO-MK3-ESP-STABILITY-CONTROL-yahu-MODULE-01-03/151236682589?_trksid=p2045573.c100033.m2042&_trkparms=aid%3D111000%26algo%3DREC.RVI%26ao%3D1%26asc%3D21021%26meid%3D5387331979818933570%26pid%3D100033%26prg%3D9336%26rk%3D1%26rkt%3D4%26sd%3D261371469533

Yurt dışından geleceği için acaba sipariş versemmi diye düşünüyorum.Gelecek parçanın çalışmama gibi bir durumuda olabilirmi.Olduğu zaman para iadesi oluyormu.Ve iade yolu basitmidir?

Ebay.com dan Çin'den parça siparişi vermeyin, ben MAF sensörü sipariş ettim araba çalışmadı bile. Ama ebay.co.uk dan alıyorsanız olabilir. 

Arkadaşlar gözüm aydın YANAL İVME SENSÖRÜ sorunu çözüldü :) Mustafa KAYAALP bey'e tekrar tekrar teşekkür ederim.Bir ustayı tavsiye etmesi bana yetti.Tuncay usta ÖNER OTOMOTİV e de buradan teşekkürlerimi sunarım.

Parçayı Yıldız sanayide uzun arayışlar sonucu,parçacıların bizde yok demesine rağmen inat edip vardır, bana esp li mk3 kasa mondeo gösterin şeklinde ısrarımla buldum  :) ve takıldı sorunsuz esp çalışıyor.Tuncay usta parçayı taktı ve kalibrasyonu yaptı.Ids cihazındanda parçanın sağlamlığı onaylanmış oldu.Sonra da aracı virajlarda bir kaç kez zorladık (biraz ıslak zeminde ve kuru zeminde ) ve esp olması gerektiği gibi devreye giriyor ve araba kendini topladıktan sonra olması gereken gibi devreden çıkıyor.

Desteği olan ve fikir veren arkadaşlara da çok teşekkür ederim.Saygılar ve sevgiler.

Geçmiş olsun, sevindim adınıza..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Adakoğlu

Hadi gözün aydın ben sana demiştim kaça aldın parçayı?güle güle kullan kazasız belasız.

Teşekkür ederim sizede desteğiniz için Serkan bey bu arada :) Parçayı uygun fiyata aldığımı düşünüyorum :) 120 tl ye aldım :) Çünkü ebayda bile 207 tl idi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Adakoğlu

ooo bedavadan az pahalı olmuş süper  adamlar bilmiyolar ki öyle parçanın varlığından bir haberleri yokki fiyatından haberleri olsun sevindim senin adına .serviste 2004 tl+kdv dediler.Bayağı bir kardasın çağlar ... :bravo:  :bravo:  :bravo:  :nazar: hep onlar mı yam yam olacak azıcıkta biz olalım...

Zaten dediğin gibi Serkan abi parçayı bilmiyorlar gerçekten :) Ben ite kaka buldum parçayı.Olayda böyle olunca 250 tl de 120 tl ye indirdim fiyatı napıyım :) Yetkili servisler neredeyse araç modifiyesi kadar para istiyorlar küçücük kibrit kutusu kadar sensöre :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Çok çok çok sevindim.

Güle güle kullanın. Çok iyi bir fiyata sorunu çözmüşsünüz. Rabbim bir daha göstermesin.

Mondeoda sorun en olursa olsun iyi bir usta olmalı yoksa çok uğraşırsınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Adakoğlu

Çok çok çok sevindim.

Güle güle kullanın. Çok iyi bir fiyata sorunu çözmüşsünüz. Rabbim bir daha göstermesin.

Mondeoda sorun en olursa olsun iyi bir usta olmalı yoksa çok uğraşırsınız.

Teşekkür ederim Mehmet bey.Evet fiyat konusunda da iyi bir çözüme ulaştık.Ve en önemliside dediğiniz gibi mondeodan anlamayana anahtarı bile göstermeyeceksin :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Kayaalp1

Çok sevindim, Çağlar Kardeşim. Güle güle kullanın aracınızı.

Yorum bağlantısı
Çağlar Adakoğlu

Çok sevindim, Çağlar Kardeşim. Güle güle kullanın aracınızı.

Sayenizde Mustafa bey sayenizde :) Böyle duruma vesile olduğunuz için çok teşekkür ederim.Tuncay usta sağolsun çok yol gösterdi.Gitti kendide parça aradı sağolsun.Sonunda stres geride kaldı :) Sizdende Allah razı olsun.Saygılar sevgiler Mustafa bey :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Kayaalp1

Estağfurullah, yararlı oldumsa ne mutlu bana...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Adakoğlu

Estağfurullah, yararlı oldumsa ne mutlu bana...

kesinlikle :)

Yorum bağlantısı
Misafir

Geçmiş olsun. Bu Tuncay Usta tahmin ettiğim kişi ise yılların Fordcusudur. Kapisindan Ford eksik olmaz. Bu arada parcanin fiyatina inanamadim. Genelde hurdacilar orjinal fiyatlari bildiklerinden 1/10 fiyat vermezler. Esp'li model az oldugu icin parca arizasi da zor anlasildigindan demek ki talebi olmayan parca. Bos anlarina gelmis ama sizin icin hayirli olmus.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Çağlar Adakoğlu

Geçmiş olsun. Bu Tuncay Usta tahmin ettiğim kişi ise yılların Fordcusudur. Kapisindan Ford eksik olmaz. Bu arada parcanin fiyatina inanamadim. Genelde hurdacilar orjinal fiyatlari bildiklerinden 1/10 fiyat vermezler. Esp'li model az oldugu icin parca arizasi da zor anlasildigindan demek ki talebi olmayan parca. Bos anlarina gelmis ama sizin icin hayirli olmus.

Saygilarimla.

Teşekkür ederim Evren bey :) Evet Tuncay usta mektepli bir usta.Büyük ihtimal tahmin ettiğiniz kişidir .Yıldırımlar sanayisinde Öner OTOMOTİV ,Başer ve Tan otodan gelme ama hala cebinden para verip eğitimlerine de katılmaya devam ediyormuş.Parça konusunda rabbim gönlüme göre verdi diyelim . Sıfırının %5 i fiyatına aldım.Bir kerede olsa biz kar edelim şu işten değil mi :) Saygılar Evren bey :)

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Serkan Şengül

Evet, Oto Faruğa "Havalimanından Mustafa" Deyin. Tuncay Öner Usta zaten tanır. Cuma günü oradaydım. 

Tuncay ustanın iletişim bilgilerini bana da gönderirseniz çok sevinirim.

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Özgür Özcan

Tuncay ustanın iletişim bilgilerini bana da gönderirseniz çok sevinirim.

bende rica ediyorum

Evet, Oto Faruğa "Havalimanından Mustafa" Deyin. Tuncay Öner Usta zaten tanır. Cuma günü oradaydım.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
mithat şenyuva

Dizelin şarj dinamosunu sökmek çok zorlu bir iş. Anlamayana denk gelirseniz yandınız.

Faruk usta uzun yıllar Ford yetkili servisinde çalışmış. Ankara Otokoç zannedersem.

Şarj dinamosunu yarım saatte söktüler. Zaten anlamadığı bir arıza ise bunu biz yapamayız der.

Ben de Oto Far'ı tavsiye ediyorum.

turgay bey faruk ustanın dükkanın adresi biliyormusun?

Yorum bağlantısı

turgay bey faruk ustanın dükkanın adresi biliyormusun?

Tel: 0312 278 72 25

Siz arayın onlar adresi kolay bulacağınız şekilde tarif ederler.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...