İçeriğe Yönlendir

Yeni Fiesta Kontağı Kapatınca Gelen Garip Ses

Gürcan Eroğlu

Recommended Posts

Gürcan Eroğlu

Öncelikle herkese merhabalar. Aracım 1.6 Powershift Fiesta. Arabayı almadan önce forumda bolca konu okuyup fikir edinmiştim, şimdi de yaşadığım sıkıntıyla ilgili görüş ve önerilerinize ihtiyacım var.

Arabayı stop ettiğimde yada yarım kontak yapıp ışıklar yandıktan sonra kontağı tekrar sıfır konuma getirdiğimde motorun sağ tarafıyla akü arasında kalan bölgeden "vıjjık" diye bir ses geliyor. Sanki vakumlu bir pistonun yerine oturması gibi. Ses gayet yüksek ve müzik kısıksa aracın içinden dahi duyuluyor.

Geçen cuma Eskişer Otokoç' a gittim. Araç bilgisayara bağlandı ve sorun olmadığı,sesin normal olduğu, gaz kelebeğinin 1.6 motorlarda büyük olmasından kaynaklandığı söylendi. Israrım üzerine merkezde görüştükleri mühendisin de onlarla aynı fikirde olmasına rağmen gaz kelebeğinin garantiden değiştirileceğini söylediler. Hatta bu ses değişimle kesilse dahi ilerde tekrar olur dediler. Servisin dediğine bakarsak koskoca Ford 1.6 motora uygun gaz kelebeği üretememiş demek ki.

Önümüzdeki hafta değişim yapılacak ama servisin saçma söylemleri nedeniyle sorunu tam olarak kavradığından bile şüpheliyim. Sonuçta bu araçlar binlerce km test edilip piyasaya sürülüyor. Böyle bir ses olan aracı Ford bırakın piyasaya sürmeyi fabrikanın kapıdından bile çıkarmaz.

Aranızda bahsettiğim sorunu yaşayan oldu mu?

Ya da 1.6 Powershift aracında dediğim ses olan kimse var mı? Kaput ve şöför kapısı açıkken önce yarım kontak sonra sıfır konumu yaparsanız ve ses varsa duymamanız imkansız.

Araçtan memnunum ama daha bin km. olmuşken kontağı kapattığımda 70 model araba gibi ses gelmesi canımı sıkıyor. Servis sorunu çözemezse nereye başvurmalı nasıl bir yol izlemeliyim?

Görüş ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Misafir

Digital klima sesi vs değil demi ? Benimde aracı kontak açınca yada kapadıkdan sonra ara sıra klimadan açılma kapanma sesi geliyor böyle vijjk diye :) Umarım sorununuz en kısa zamanda hallolur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Özkaya

İlginçtir benim arabaya yazılım yüklendikten sonra acayip sesler gelmeye başladı. teybin arkasından garip garip sesler.  en kısa sürede kaydedip video yollayacağım. eğer mümkünse sizde bir video çekin.

Yorum bağlantısı
Gürcan Eroğlu

Samet bey sesi klima kapalıyken yapıyor ve her seferinde var. Mehmet bey ilk fırsatta video yüklerim. Özellikle Powershift kullanan arkadaşlardan onlarda da bu sesin olup olmasığı konusunda yorumlarını bekliyorum. Herkese iyi pazarlar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Özkaya

Benim arabadaki sesler şu şekilde. 5. sn  den sonra video nun sesini iyice açarsanız duyulabiliyor.
Yorum bağlantısı
Misafir

Samet bey sesi klima kapalıyken yapıyor ve her seferinde var. Mehmet bey ilk fırsatta video yüklerim. Özellikle Powershift kullanan arkadaşlardan onlarda da bu sesin olup olmasığı konusunda yorumlarını bekliyorum. Herkese iyi pazarlar.

klima kapalıyken yapıyor zAten :)
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...