İçeriğe Yönlendir

Araç Yürürken Sol Önden Tık Tık Tık Sesi ?

Muharrem Ersin Başaran

Recommended Posts

Muharrem Ersin Başaran

Araç görev yaptığım yerde  bir arkadaşıma ait.Bir kaç gündür sesin nereden geldiğini bulmaya çalışıyoruz. Araba hareket etmeye başladığından itibaren, arabanın hızına göre artan azalan,epey kuvvetli bir tık tık sesi var.Ses sol ön taraftan geliyor.Araç vitesteyken de geliyor , boşta giderkende geliyor.Direksiyonun dönüşü sesi etkilemiyor. Geçenlerde baskı balata değiştirilmiş.Sesin işlemden bir gün sonra olduğunu söyledi.

Fikirlenizi alabilirmiyim.Nereye bakmamız lazım araçta.

Yorum bağlantısı
ümit kobuz

Lastiğin dişleri genişse taş sıkışmış olabilir.Benim başıma eskiden gelirdi sürekli ilk zamanlarda bune diye arabayı durdurmuşluğum çoktur.Eğer taş değilse bir ustaya göstermekte fayda var.

Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Aslında çok mantıklı bir seçenek, fakat lastikten gelen bir ses değil içeriden gelen bir ses.bayada sesli dışarıdan ve içeriden çok net duyuluyor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Hareketli ön yürür takımın (aks, rotil vs.) arasına taş kaçmıştı benim önceki F1 de benzer ses yapıyordu, Şaban Ustam (Osmaniye'de fordun profösörü) ustalığını konuşturmuş ve bulmuştu...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Doğan_2
(düzenlendi)

Hocam çeşitli araç modellerinde özellikle toyota da kronik bir sorun kaliperlerden ses gelir. İmkanınız varsa tekeri sökün ve başka bir teker ile değiştirerek de tekerden mi yoksa yürür aksam parçalarından mı kaynaklanan nedenden olduğunu daha kolay da tespit edebilirsiniz?

Muharrem hocam bu arada sizi bu forumda uzun bir zamandır görüyorum focusa yaptığınız ambians aydınlatmasından dolayı, artı aynı yerde çalışıyoruz. :)

tarihinde Fatih Doğan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Hareketli ön yürür takımın (aks, rotil vs.) arasına taş kaçmıştı benim önceki F1 de benzer ses yapıyordu, Şaban Ustam (Osmaniye'de fordun profösörü) ustalığını konuşturmuş ve bulmuştu...

Bu dediklerinize daha dikkatli bakayım.

Aks söktük , sol tekeri ayırdık baktık bişeylere ama göremedik.

Hocam çeşitli araç modellerinde özellikle toyota da kronik bir sorun kaliperlerden ses gelir. İmkanınız varsa tekeri sökün ve başka bir teker ile değiştirerek de tekerden mi yoksa yürür aksam parçalarından mı kaynaklanan nedenden olduğunu daha kolay da tespit edebilirsiniz?

Muharrem hocam bu arada sizi bu forumda uzun bir zamandır görüyorum focusa yaptığınız ambians aydınlatmasından dolayı, artı aynı yerde çalışıyoruz. :)

Hocam bu ses kalipperden gelen bir ses değil.İç kısımlardan geldiği bariz bir ses.

Bu arada hangi okuldasınız bıranş nedir? Özelden bir mesaj atın hocam.

Yorum bağlantısı
Serdar Okur

rot yapılırken janta çakılan kurşunlar gevşemiş olabilir oda dönüp tık tık ses yapıyor olabilir eğer ondanda değilse motor siboplardan olabilir

Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Tekerden yada janttan değil,dün aks i söktük tekerler havadayken çalıştırdık ses şanzuman içinden bir yerden geliyor.Usta görecek artık karar verdik.Basit bir ses değil.
Tahminim baskı balata değişirken bir eksiklik oldu.

Yorum bağlantısı
Kadir Türkeli
(düzenlendi)

Abi gerçi amortisörlere baktırmışsınız ama buna benzer ayni problem bizim takada da olmuştu, normal yolda bile tak,tuk birşey vuruyordu motor tarafından geldiğini düşündük ustayla ertesi gün randevu aldım , evin önüne geldim kaputu açtım aracı hafif salladığımda , türkcesini bilmiyorum tam olarak , motor kaputunu açtığımızda sağ ve sol tarafta amortisör bağlantı yerleri var oradan vidalarin gevsediğini gördüm sıktım çok şükür ses kesildi.. Bakmışsınızdır mutlaka sadece hareket halinde yapıyor ise oraya bakın abim.

tarihinde Kadir Türkeli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Araç sanırım sanayiye gidecek tekrar.Anladığımız kadarıyla şanzıman içinden geliyor.

Baskı balata değişimi sonunda oluşmuş bu ses.

ilginiz için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...