İçeriğe Yönlendir

Neyle Yapışır?

Misafir

Recommended Posts

Mahmut Şahin

1-abi düz uçlu eski bir tornavida alıyorsun.

2-tornavidanın ucunu iyice kızdırıyorsun.

3-eski metal eleklerden kaynak yapılacak yere göre parçaları hazırlıyorsun.

4- hazırladığın metal elek parçasını da iyice kızdırıyorsun.

5- yama yapılacak iki plastik parçayı uç uca getirip kızgın metal elek parçasını plastik parçanın üzerinde koyuyorsun.

6- kızgın elek parçasını plastiğin içine doğru iyice bastırıyorsun.

7- kızgın tornavida ucu ile her iki plastik parçanın ucundan hafif hafif plastiği eriterek bir nevi macun gibi elek görünmeyecek hale gelene kadar sıvıyorsun.

8- parçaları kımıldatmadan soğutuyorsun. işlem tamam inşallah.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Bez bant durumu kurtarır kısa vadede fakat o bölge yazın çok ısındığından ömrü uzun olmaz gibi duruyor..Bulabilirsen çok ince kauçuk yada dayanıklı kumaş başarılı bir yapıştırıcı ile iş görür gibi 

Miyendiz adamın kafası çalışıyor bak, :)

0,3 mm kalınlığında silikon levhayı nasıl tuturabilirimi düşünüyorum, hem estetik durur hem de UV ısı vs dayanıklı olur.

Bez bantın ısıya dayanıklısı var ama zemine nası yapışır ilmiyorum, kusabilir.

Yorum bağlantısı

5- yama yapılacak iki plastik parçayı uç uca getirip kızgın metal elek parçasını plastik parçanın üzerinde koyuyorsun.

7- kızgın tornavida ucu ile her iki plastik parçanın ucundan hafif hafif plastiği eriterek bir nevi macun gibi elek görünmeyecek hale gelene kadar sıvıyorsun.

:i-ih: Katlanmaz yada esnemez öyle olunca..

Yorum bağlantısı

Tabi parçayı eline alıp inceleyemediğin için bu yazdıkların mümkün görünüyor. :i-ih:

Yorum bağlantısı
Mahmut Şahin

Tabi parçayı eline alıp inceleyemediğin için bu yazdıkların mümkün görünüyor. :i-ih:

mikro cerrahi diyelim. :rolleyes:

Yorum bağlantısı

mikro cerrahi diyelim. :rolleyes:

Teknik olarak senin önerini ev ortamında, gerekli alet edevat ve iyi bir asistan olmadan uygulamak mümkün görülmüyor. Ayrıca kumaş gibi çok yumuşak dokulu bir elek de nereden bulunur bilemiyorum. Zaten öyle bir malzeme ve yukarıda sıraladığım imkanları bulabilsem yapıştırmayla uğraşmaz, bükerek komple bu parçayı yapmayı düşünürüm. :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Ali kutuların üzerinde PVC yazıyo ya la. :)

Nasıl yapışcek. :)

Abi sızdırmazlık contalarını bununla sabitliyorduk, eklemeleri de bununla yapıyorduk ;) Mükremin abinin parçaların hammaddesi EPDM (Etilen propilen kauçuk) tarzı bişey sanırım bizimkiler de EPM idi, benzer maddeler bildiğim kadarıyla. Bende var bi parça EPDM olsa denerdim evde :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

Ali kutuların üzerinde PVC yazıyo ya la. :)

Nasıl yapışcek. :)

Abi yürügit gibi bişey herhal  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

Derby + cilt bezi...

Bu da aynı yapıya sahip, ayakkabıcılar bunu kullanıyor, mantıklı aslında.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bu da aynı yapıya sahip, ayakkabıcılar bunu kullanıyor, mantıklı aslında.

Emekli fotokopi teknisyeni konuşuyor, ayakkabıdan radyo yapmışlığımız var yani... :D

Yorum bağlantısı

Derby + cilt bezi...

+1  :bravo: Eveett.. 

Buda benim sümen  ;) 3 yıldır kullanıyorum. Ağır şartlar altında. Daha ayrılma, kopma yok.. İşe yarayacaktır..

HaOMavJ.jpg?1

ldX9GWY.jpg?1

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Mükremin abi...''dikim'' yapılabilir mi ? 

Dikim olmaz, parçanın biri kalem gibi kalın ve ortası kanallı. Hem dikiş izleri arkadan görüneceği için estetik olmaz.

Abi en güzeli yenisi almak, parça esnek olduğu için sıkıntılı hızlı yapıştırıcı olabilir mi ? 

Yenisi ile ilgili herhangi bir mesaj gelmedi, parça numarası ile sorabileceğim bir site de bilmiyorum.

Ayrıca, bize öyle bir yapıştırıcı lazım ki, hem plastiği, hem de kumaşı mükemmel yapıştıracak, sıcak, soğuk ve güneşten etkilenmeyecek. :yes:

Yenisini aaaal :)

Ali yenisini satan yerlerde tanıdıkların var mı parça no.su ile sorsak?

Derby + cilt bezi...

Her ikisiyle de çok kısa ömürlü olur. Şemsiye veya paraşüt kumaşı veya kaliteli (güneşe dayanıklı) bir elbise astarı bu işi çözer. Sorun yapıştırıcıda.

+1  :bravo: Eveett.. 

Buda benim sümen  ;) 3 yıldır kullanıyorum. Ağır şartlar altında. Daha ayrılma, kopma yok.. İşe yarayacaktır..

Bu zıkım senin sümenin binde biri kadar bile çalışmayacak. Lakin sürekli sunroof camından gelen güneş ışınlarına maruz kalacak. O nedenle güneşe ve ısı farklılıklarına dayanacak esnek bir malzeme ve bu malzemeyi yapıştıracak bir yapıştırıcı.

tarihinde Mükremin Kocataşkın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Her ikisiyle de çok kısa ömürlü olur. Şemsiye veya paraşüt kumaşı veya kaliteli (güneşe dayanıklı) bir elbise astarı bu işi çözer. Sorun yapıştırıcıda.

Yapışacak parça zımpara ile biraz zedelenir, sonrasında teleksiz ( içinde iplikler olmayan nispeten daha sert yapılı ) cilt bezi derby ile yapıştırılır, Angara' da ikamet ediyoruz abi, Dubai de olsak güneşten korkalım... Orijinali 10 yıl dayanmış, bu işlem sonucu 3 yıl daha kullanılsa daha ne isteriz..  :)

Hadi tavan camına en koyusundan film çektirme fikrini de şimdiden vereyim.. :D

Yorum bağlantısı

ben bu aralar patex in japon una takmış durumdayım, çok iyi bir şey, jel gibi, birde dondurucu spreyi var, bence bu bölgede iş görür abi.

Yorum bağlantısı
Ali Karadağ

:vreka:  Galiba şimdi buldum,

Loctite 4850.

Özellikler

Esnek,gözenekli veya emici malzemeler için (Plastik, lastik, deri gibi)
Kuruma süresi: 3 - 10 sn.
Renk: renksiz şeffaf
Plastikler için uygundur
Lastikler için uygun
Metaller için uygundur
Gözenekli veya gözenekli yüzeyler için uygun
Viskozite mPa · s: 400
Servis sıcaklığı: +80,-40°C
Esnek malzemelerin ve bileşenlerin yapıştırılması için uygundur
Ayrıca gözenekli ve emici malzemeler ve asit karakterli yüzeyler içindir

10558964_201019569.jpg

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Parça numarasını verebilirmisin abi..? Bende bakayım.. :)

3M51-R50988-AB

Sanıyorum yenisini alacam, biraz önce servisteki forum üyemize (Erkan Dikici) sordum. İst. Otosan'dan geliyormuş 35 TL tanesi diyor. Sen de fiyat öğrenebilirsen sevinirim.

Parçalar şematik olarak şunlar.:

G016880602.jpg

tarihinde Mükremin Kocataşkın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

size lazım olan parça mı 35 tl ..?

Evet, iki tane olacak 70 TL. Ben bulunamayacağını düşünüyordum. Demek ki üreticinin elinde varmış. Doğruysa uğraşmaya bile değmez. :biggrin:

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Evet, iki tane olacak 70 TL. Ben bulunamayacağını düşünüyordum. Demek ki üreticinin elinde varmış. Doğruysa uğraşmaya bile değmez. :biggrin:

Abi bedavadan biraz pahalıymış :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...