İçeriğe Yönlendir

Klima Fan Hızı Ve Geri Viteste Artması

Korhan Şenörer

Recommended Posts

Korhan Şenörer

B Max aracımda otomatik klimanın fan hızını son konuma getirdiğim halde eskisi kadar kuvvetli üflemiyor sanki. Maksimum konumda tüm havayı ön göğüs çıkışlarına verdiğim halde çok fazla üflemediğini düşünüyorum. Aracı alalı 1 yılı geçti. Polen filtresi 15 bin bakımında değişiyor mu bilmiyorum. Değişmediyse filtre 1 yılda tıkanır mı? Birde dikkatimi çeken diğer bir konu fan hızı son kademedeyken geri vitese taktığımda sanki iç dolaşımı açıyormuş gibi fan hızının devrinde bariz bir yükselme oluyor (sesinden de belli oluyor) Geri vitesten boşa aldığım zaman bir süre sonra fan hızı tekrar azalıyor. Geri viteste bunu neden yapıyor anlamadım. Müsait bir günde servise gitmeyi düşünüyorum. Malum yaz geliyor şuan ki maksimum üfleme hızıyla değil arkada oturanlar ben bile klima açıkken serinlik hissedeceğimi sanmıyorum. Görüşlerinizi almak istedim.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Şöyle birşey düşünülmüş olabilir mi ? Araç geri giderken egzoz dumanın içeri girmesi riskine karşılık araç otomatik olarak iç sirkülasyonu açıyordur.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Şöyle birşey düşünülmüş olabilir mi ? Araç geri giderken egzoz dumanın içeri girmesi riskine karşılık araç otomatik olarak iç sirkülasyonu açıyordur.

Akıllı adamın hali başka oluyor.  :) Hiç aklıma gelmedi bu. bence mantıklı. Ama bunu yaparken ekranda iç sirkülasyon açık yazmıyor ve iç sirkülasyon lambası yanmıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Deniz

Olay bu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş

Polen filtresinde aksi bi durum olmadı ise bence sıkıntı Polen'de değildir. Tahir abiye katılıyorum olabilir..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Geri viteste iç sirkülasyonun açılıyor olması doğruysa tahminen kullanım kılavuzunda yazıyor olabilir.  Peki polen filtresi ? 1 Yılda hava çıkışını azaltacak kadar tıkanır mı? 15 bin bakımında değiştiğini hatırlamıyorum. Garanti kapsamında değişim olur mu acaba?

Yorum bağlantısı

Bu geri vitese takınca arka sileceğin çalışması gibi birşey sanırım :) Küçük ama güzel özellikleri olabiliyor fordun bazen.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

polen mevsiminde 1 günde de tıkanır ki mevsim başladı, şimdi değişin, 1 ay sonra yeniden değişin

Yorum bağlantısı
Ekin Güney

B Max aracımda otomatik klimanın fan hızını son konuma getirdiğim halde eskisi kadar kuvvetli üflemiyor sanki. Maksimum konumda tüm havayı ön göğüs çıkışlarına verdiğim halde çok fazla üflemediğini düşünüyorum. Aracı alalı 1 yılı geçti. Polen filtresi 15 bin bakımında değişiyor mu bilmiyorum. Değişmediyse filtre 1 yılda tıkanır mı? Birde dikkatimi çeken diğer bir konu fan hızı son kademedeyken geri vitese taktığımda sanki iç dolaşımı açıyormuş gibi fan hızının devrinde bariz bir yükselme oluyor (sesinden de belli oluyor) Geri vitesten boşa aldığım zaman bir süre sonra fan hızı tekrar azalıyor. Geri viteste bunu neden yapıyor anlamadım. Müsait bir günde servise gitmeyi düşünüyorum. Malum yaz geliyor şuan ki maksimum üfleme hızıyla değil arkada oturanlar ben bile klima açıkken serinlik hissedeceğimi sanmıyorum. Görüşlerinizi almak istedim.

korhan bey polen filtresini değiştirin araclarımız aynı değil ama benim klimam soğutmuyor ve az hava veriyordu polen tıkanmış serviste uyarmassanız yaz olmadığı sürece kontrol etmiyorlar her gittiğimde değiştiriyorum yetkili servisinde polen filtresi benim aracın 20 tl

Yorum bağlantısı

Akıllı adamın hali başka oluyor. :) Hiç aklıma gelmedi bu. bence mantıklı. Ama bunu yaparken ekranda iç sirkülasyon açık yazmıyor ve iç sirkülasyon lambası yanmıyor.

2003 model Seat Cordoba'da bu özellik vardı. Vag grubunun klimatronik kullanan modellerinde, Tahir'in de tespiti doğrultusunda geri viteste iken eksoz gazını içeri almamak için iç sirkülasyon devreye girer ve dijital klimanın zaman zaman iç sirkülasyonu kendi devreye soktuğu durumlarda ekranda işaretle göstermediğini belirterek, bu konumda da aynı şekilde işaret vermemektedir. Sonuç olarak aracınızın bir özelliği Korhan Bey:)

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

polen mevsiminde 1 günde de tıkanır ki mevsim başladı, şimdi değişin, 1 ay sonra yeniden değişin

korhan bey polen filtresini değiştirin araclarımız aynı değil ama benim klimam soğutmuyor ve az hava veriyordu polen tıkanmış serviste uyarmassanız yaz olmadığı sürece kontrol etmiyorlar her gittiğimde değiştiriyorum yetkili servisinde polen filtresi benim aracın 20 tl

Polen filtresi değişmeli...

Polen fitresini senede 3 defa değiştiriyorum ben çünkü camları hiç kullanmam ya klima ya kalorifer açıktır aracımda.Filtreniz tıkanmıştır.

2003 model Seat Cordoba'da bu özellik vardı. Vag grubunun klimatronik kullanan modellerinde, Tahir'in de tespiti doğrultusunda geri viteste iken eksoz gazını içeri almamak için iç sirkülasyon devreye girer ve dijital klimanın zaman zaman iç sirkülasyonu kendi devreye soktuğu durumlarda ekranda işaretle göstermediğini belirterek, bu konumda da aynı şekilde işaret vermemektedir. Sonuç olarak aracınızın bir özelliği Korhan Bey:)

Saygılarımla.

Değerli görüşleriniz için hepinize teşekkür ederim. :) Biraz önce servise polen filtresini sordum. İşçilik parça dahil 85 tl dediler. Açıkçası pahalı geldi bana. :nea:  Ayrıca polen filtresi 30 bin bakımında değişiyormuş. Özel servis olan otopratik'i aradım. parça+işçilik 30 tl dediler. Ellerinde yokmuş, sipariş geçildi, yarın elimizde olur dediler. Bende yarın yada pazartesi iş çıkışı uğrayıp polen filtresini değiştirteceğim. Değişim sonucunda klima fan hızının artacağını düşünüyorum. Sonucu buradan paylaşırım arkadaşlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Geri viteste iç sirkülasyonun açılıyor olması doğruysa tahminen kullanım kılavuzunda yazıyor olabilir.  Peki polen filtresi ? 1 Yılda hava çıkışını azaltacak kadar tıkanır mı? 15 bin bakımında değiştiğini hatırlamıyorum. Garanti kapsamında değişim olur mu acaba?

Geri vitese taktığınızda iç sirkülasyonun devreye girme sesini duyabilirsiniz gibi geliyor.

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Aklıma takılan bir başka soru da şu: B Max'lerin polen filtresi nerede? C Max'teki gibi gaz pedalı falan sökülecek mi acaba ?

Geri vitese taktığınızda iç sirkülasyonun devreye girme sesini duyabilirsiniz gibi geliyor.

Birde dikkatimi çeken diğer bir konu fan hızı son kademedeyken geri vitese taktığımda sanki iç dolaşımı açıyormuş gibi fan hızının devrinde bariz bir yükselme oluyor (sesinden de belli oluyor) Geri vitesten boşa aldığım zaman bir süre sonra fan hızı tekrar azalıyor. 

Tahir kardeşim zaten ses artıyor, sesinden belli oluyor iç dolaşımın açıldığı. Ama ekranda iç dolaşım açık yazmıyor ve iç dolaşım lambası yanmıyor. Sonuç olarak ince bir detay, güzel bir özellik.  :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Ford'dan aynı düşünce ve incelelikleri; müşterileri ile ilgilenirken ve servislerinde de göstermesi dilekleri ile o zaman :)

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Geri vites olayı aynen öyle iç sirkülasyon meselesi. Hatta şöyle de bir şey var, kalorifer açıkken diyelim ki yüzümüze ve bacaklara üfküyor, cama su fışkırttığınızda da belirli bir süre tüm havayı otomatik ön cama veriyor sonra eski konumda üflemeye devam ediyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

İnternette B max polen filtresini arattırdığımda 25 ile 43 tl arasında fiyatı olduğunu gördüm. Bu durumda otopratik'in montaj dahil 30 tl fiyatı uygun görünüyor. 

birde aracınızın ayağına gelen servis uygulaması var, özel serviste periyodik bakım yaptırmak isyetenler için faydalı gibi görünüyor. 

http://mobilotoservis.com/

Yorum bağlantısı
Ekin Güney

İnternette B max polen filtresini arattırdığımda 25 ile 43 tl arasında fiyatı olduğunu gördüm. Bu durumda otopratik'in montaj dahil 30 tl fiyatı uygun görünüyor. 

birde aracınızın ayağına gelen servis uygulaması var, özel serviste periyodik bakım yaptırmak isyetenler için faydalı gibi görünüyor. 

http://mobilotoservis.com/

korhan bey yetkili servis için açıkcası fiyatı çok pahalı geldi bana da 30 binde değiştirmem gerektiğini söylemişlerdi bende 15 binde bir değiştiriyorum 

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

korhan bey yetkili servis için açıkcası fiyatı çok pahalı geldi bana da 30 binde değiştirmem gerektiğini söylemişlerdi bende 15 binde bir değiştiriyorum 

Evet Ekin bey, bence de çok pahalı. Bende otopratik'e sipariş verdim, ellerinde yokmuş. Pazartesi gelir dediler. Yarın iş çıkışı değiştirteceğim polen filtresini.

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Bugün öğleden sonra otopratik'ten aradılar. Polen filtresinin geldiğini söylediler. İş çıkışı gittim. Çay söylediler, çayım bitmeden araç teslime hazırdı. Polen filtresinin torpido gözünün altında olduğunu da öğrenmiş oldum. anahtarı vermemle filtrenin değiştirilip, ödemeyi yapıp çıkmam 12 dk. sürdü. :bravo: 30 tl ödedim. Değişim sırasında ben de aracın yanındaydım. Eski filtre gerçekten çok fazla kirlenmiş tıkanmış. Klima fanının makimum hızı hızı ilk günkü gibi oldu. Arkada oturana bile rahat rahat yetecek güce ulaştı. Bu sorunu kolay, hızlı ve servise göre uygun fiyatla halletmiş oldum.  :good1:  :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...