İçeriğe Yönlendir

Çocuklarımızı Sokaktan Mahrum Etmeyelim

Mehmet Kaya

Recommended Posts

Yalçın Dağlıoğlu

Ve hepsininde bir zamanı vardı önceden planlanmamış ama zamanı gelince oynanan oyunlar vardı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Adını yazamadım galiba shireps kapağı en değerlisiydi. Bulunmuyordu. Çok pahalı bir içecek. Hala pahalı :)

Bunun kapağı :)

15048_buyuk.jpg

Bu içeceğin Ankara bölge bayisi bizim binanın altındaydı ben çocukken... Kamyon her sabah gırn gırn diye çalışır yarım saat ısıtılırdı... Çok fazla içmesem de bilirdim ve hala benzinlikten bazen sabah işe gelirken alır bir tane içerim... Geçenlerde dağıtım firmasına telefon ettim bütün şişeleriniz yapış yapış yıkamıyor musunuz diye... :D  Dolaşın satış noktalarını diğer içecekler gayet normal Schweppes şişeleri eline yapışır dedim, bakacaklarmış... :D

Aynen öyle Mehme Bey...Ne günlerdi yaaa..Gaz lambası altında ders çalışır,bol bol masallar dinler,radyodan arkası yarın dinlerdik...

Eve gelen misafiri uğurlarken klasik elektrik kesintisine denk gelinirse apartmanın kapısından elde gaz lambasıyla çıkılmaz, çıkarsan camı yana doğru uzamış bir gaz lamban oluyormuş, doğru mu Uğur hocam ?  :D  Isınan cam ani rüzgarla yamulur derlerdi... :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bu içeceğin Ankara bölge bayisi bizim binanın altındaydı ben çocukken... Kamyon her sabah gırn gırn diye çalışır yarım saat ısıtılırdı... Çok fazla içmesem de bilirdim ve hala benzinlikten bazen sabah işe gelirken alır bir tane içerim... Geçenlerde dağıtım firmasına telefon ettim bütün şişeleriniz yapış yapış yıkamıyor musunuz diye... :D  Dolaşın satış noktalarını diğer içecekler gayet normal Schweppes şişeleri eline yapışır dedim, bakacaklarmış... :D

Eve gelen misafiri uğurlarken klasik elektrik kesintisine denk gelinirse apartmanın kapısından elde gaz lambasıyla çıkılmaz, çıkarsan camı yana doğru uzamış bir gaz lamban oluyormuş, doğru mu Uğur hocam ?   :D  Isınan cam ani rüzgarla yamulur derlerdi... :)

Abi ben her uzun yola çıktığımda kesinlikle her yakıt aldığımda alırım :)

Çocukken hiç içmedim ama kapağı çok değerliydi bizde :D

Ve hepsininde bir zamanı vardı önceden planlanmamış ama zamanı gelince oynanan oyunlar vardı.

Aynen dediğiniz gibi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

bu oyunların bazılarının adını anımsıyo gibiyim   :gamer4:

Yapma be abi :)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Abi ben her uzun yola çıktığımda kesinlikle her yakıt aldığımda alırım :)

Çocukken hiç içmedim ama kapağı çok değerliydi bizde :D

Kapaklar asfalta dizilir, herkes kendine göre (ilik derdik biz) onları dizer... Sonra içi çamurla doldurulup ağırlık kazandırılmış konserve kapağı yaklaşık 25-30 merte mesafeden asfalt üzerinde kaydırılarak en baştaki ilik (gazoz kapağı) vurulmaya çalışılır.. Ne kadar başa yakın vurursan ondan sonrakiler envantere girer, şıkır şıkır sesleri arasında olası anlaşmazlık durumlarına karşı eve koşulur ki yenilen pehlivan duruma er geç itiraz edecektir... :D

Çamurda çivi veya tornavida ile PES oynayan var mı ? Darboğazı yaparsan karşıdaki pes etmek zorunda kalır, ps oyunu PES ile alakası yok yani... :p

Benim hikayelerimde eskimiş epeyce, bana müsaade... Meslerimi giyip eve gideyim, mesainin sonuna geldik... :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Kapaklar asfalta dizilir, herkes kendine göre (ilik derdik biz) onları dizer... Sonra içi çamurla doldurulup ağırlık kazandırılmış konserve kapağı yaklaşık 25-30 merte mesafeden asfalt üzerinde kaydırılarak en baştaki ilik (gazoz kapağı) vurulmaya çalışılır.. Ne kadar başa yakın vurursan ondan sonrakiler envantere girer, şıkır şıkır sesleri arasında olası anlaşmazlık durumlarına karşı eve koşulur ki yenilen pehlivan duruma er geç itiraz edecektir... :D

Çamurda çivi veya tornavida ile PES oynayan var mı ? Darboğazı yaparsan karşıdaki pes etmek zorunda kalır, ps oyunu PES ile alakası yok yani... :p

Benim hikayelerimde eskimiş epeyce, bana müsaade... Meslerimi giyip eve gideyim, mesainin sonuna geldik... :D

Aynen abi.

Güllede ( misket ) elcik derdik. Hep o gülle aynı gülle ile oynarsın. Tüm gülleri oyunda utulsan( kaybetsende) elcik verilmez. O uğurdur. Onda da bahsettiğin gibi dizerdik.

Bizde deniz ve dağ olduğu için aşağı deniz, yukarı dağ olurdu.

Şayet oyun büyükse her oyuncu kendine küçük yaşta toplayıcı tutardı. Kimse çalmasın diye. Çünkü 10-20-30 dizerdik. 5kişi olduğunu düşün yerdeki gülleleri çaldırmamak için yardımcı şart ( gülle karşılığında uşak ) :D

Yorum bağlantısı
Mustafa Özcan

Çok güzel bir konuya değinmişsin Mehmet hocam.Gerçekten de sokakta oynayan çocuklar giderek azalıyor.Bu yüzden enerjilerini bir türlü atamıyorlar.Bizde enerjilerini atsınlar diye hafta sonları oyun parklarına çıkartıyoruz.Aslında her gün düzenli olarak oyun arkadaşları olsa durum belkide böyle olmazdı.90' dizisinin reklamı vardı.Sokakta oynayan son nesil diye.Bana çok anlamlı gelmişti.... :unsure2:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Bizim buralarda davin vardı yuvarlak küçük çekirdekli yemiş.bakkallar da çay bardağı ölçüsüyle satılırdı.Eski antenlerin yuvarlak metalini söker yemişin dışını yer çekirdeğiyle savaşa çılardık tu tu tü.

Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir

Biz çocukken oyun oynardık..Şimdi ki çocuklar hayali kahramanlarını oynatıyor..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Serkan baba sorayım sana o zaman : Hangisi baş ? Peki baş söylerken söylenen tekerlemeleri hatırlıyor musun ?

Tumba... :D Tekerlemeleri hatırlayamadım ama tumba ya ikinciden itibaren ya da diğer taraftan gibi hatırlıyorum..

Kukalı saklambaç... :D Çivili tahta ve bozuk parayla temsili maç, tel sapan vs... :p

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

4 yıllık merkezde öğretmenliğin sonunda bu yıl köy okuluna geçtim, o kadar memnunum ki, samimyeti, sevgiyi, özgürlüğü sonuna kadar öğreniyorlar, heryer bilindik, herkes tanıdık, hepsi akraba, birbirini tanıyan aileler, öğle arası gelen yufka emkek, fırın ekmeği, köy yumurtası, köy sütü, tereyağı, herşey olduğu gibi doğallığını koruyor, şehir çocuklarımıza bu imkandan mahrum ediyor. Oyun alanının olmayışı, güven sorunu yaşanan mahalleler, çocuk istismarı, çocuk kaçırılması, umarım çocuklarımız için yeterli oyun alanı yapılır, ya da oyun alanları yokedilmez...

Komşuna güven kalmadı hocam.

Tumba... :D Tekerlemeleri hatırlayamadım ama tumba ya ikinciden itibaren ya da diğer taraftan gibi hatırlıyorum..

Kukalı saklambaç... :D Çivili tahta ve bozuk parayla temsili maç, tel sapan vs... :p

Çivili tahta maçı da güzel olurdu.

Gönderilen Resim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Serkan baba sorayım sana o zaman : Hangisi baş ? Peki baş söylerken söylenen tekerlemeleri hatırlıyor musun ?

Hocam bizim buralarda meşhurdu o iki oyun ...küplerin tepesine koyulan parlak yatsı taşlar vardı evden onları aşırırdık.biz ellik derdik taş iki ye bölündüğünde küpün üstünde iki parca tekrar yerini alırdı ...Acaba kim kırmış bilmezdik:)
Yorum bağlantısı
İsmail Avcı

Komşuna güven kalmadı hocam.

Çivili tahta maçı da güzel olurdu.

Gönderilen Resim

bunu ben de oynadim yas 30 .

bide 9 tas 3 tas oynardik boyle tabla da

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Sabit telefon diyor. O zamanlar cep telefonumu vardı :D Köye çekilen telefon hattında çalışan amcaların peşini bırakmazdık. Siyah ana kalın kablodan çıkan renkli kablolardan yapardık :)

Yaptık tabi Mehmet Hocam.. Hemde ne yaptık. Hatta bazen hastalık, kablo bulamayınca, evlerin girişlerindeki kutuları sabote ederdik.  :fiuw: Sabit elefonu özellikle sonradan ekledim. Bilen var bilmeyen var. 90 ve üzeri arkadaşlar anımsamayabilir  ;) 93 te cep telefonları başladı  :)

...

Sende mi yaptın la :D

...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Telden sapan olurdu..Adına da cıv cıv derdik.. Sonra birisi şeytan uçurtması dediğimiz uçurtmayı uçurur diğerleri de onu vurmaya çalışırdı.. Büyük yaptığımız çıtalı uçurtmaları saymıyorum.. :) Bir de biz karpit patlatırdık bolca.. Bi çukur kazar içine biraz su koyar sonra da karpit atardık..Üstüne de delikli bir salça kutusu kapatırdık etrafını çamurla örterdik. Sonra da uzaktan ateş değdirirdik :) Bunlar tehlikeli şeylerdi biraz.. ama güzeldi. biraz da adrenalin lazım değil mi ama :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yalçın Dağlıoğlu

Motosiklet lastiği  sürerdik elimizde çomaklarla. Birgün arabamızdan çıkan araba tekerini sürmeye başladım (farklı olacam ya) Antebin yüksek tepelerine çıkıp evlerin arasından koşa koşa lastiği sürmeye başladık benim ki ağır olduğundan  kontrolden çıktı, gitti  oturan bir adamın böğrüne geldi :blush:  adamlarda ikindi vakti evin önünde çay demlemiş içiyorlarmış adamların ne keyfi kaldı ne bardağı ne de demliği.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Motosiklet lastiği  sürerdik elimizde çomaklarla. Birgün arabamızdan çıkan araba tekerini sürmeye başladım (farklı olacam ya) Antebin yüksek tepelerine çıkıp evlerin arasından koşa koşa lastiği sürmeye başladık benim ki ağır olduğundan  kontrolden çıktı, gitti  oturan bir adamın böğrüne geldi :blush:  adamlarda ikindi vakti evin önünde çay demlemiş içiyorlarmış adamların ne keyfi kaldı ne bardağı ne de demliği.

:D  :D

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Biz şanslı bir çocukluk geçirdik. Bu oyunlarla,Tom ve Jery ,  en güzeli  Barış Manço ile büyüdük ...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serhat Işık

çok faydalı paylaşım olmuş.şimdi hepsini yazdırdım.aklımıza geldikçe oynamak lazım çocuklarla............

Biz bir defasında para koymuştuk :D Düm düz olmuştu.

En güzel en zevklisi bu. Şimdi olsa yine binerim :D

bilyeli-araba_126725.jpg

Telden arabanın tekerleri eski terliklerden mi yapıyordunuz. Dingil olarak dut ağacını mı kullanıyordunuz ?

Uğur hocam şundan mı. Biz yapardık. Tekerleri eski terlik. Özellikle esem marka terlikten. Dingili dut ağacından. Direksiyon milide dut ağacından yapardık.

bizde buna bilyalı derdik.çok zevkli ve heyecanlı bir araç..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Telli arabaya elektrik tesisati ile lamba yapıp,gece sokakta onu sürmenin ne demek olduğunu bilirmisiniz... :)

Yorum bağlantısı

Biz şanslı bir çocukluk geçirdik. Bu oyunlarla,Tom ve Jery ,  en güzeli  Barış Manço ile büyüdük ...

Çizgi filmlere girmeyelim Tahir  :D Çıkamayız. Hastasıydım. Hala pazarları erken kalkarsam seyrederim  :D

tAPc0xM.jpg?1

DyyA0hG.jpg?1

g5yqAm1.jpg?1

KXSTr7H.jpg?1

xlRHkZx.jpg?1

074p34H.jpg?1

L1uMkE8.jpg?1

g53dLFw.jpg?1

cxwTOSp.jpg?1

2ogaU8f.jpg?1

jaB9C0g.jpg?1

Güzel bir linkte buldum..

80'lerin kült dizi ve çizgi filmleri

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Tornet i çok severdim....Ama o güvercün taklası yokmu o güvercin taklası..... :unsure2:

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...