İçeriğe Yönlendir

Ankarada Bir Gunum Nasil Gecti?

Emre Usta

Recommended Posts

Emre Erdoğmuş

Emre Bey Ankara'nın hangi semtindeydiniz merak ettim? 11 yıldır Ankara'dayım en düzenli trafiklerden ve trafikçilerden teşkil bir il Ankara. Tabiki istisnai yerler var, Sincan'da araba kullanırken hız 50'yi geçmem mesela, çünkü her an fren yapmak gerekebilir :) Hatta geçen gün forum arkadaşlarımızdan birinin yaşadığı darp olayıyla karşılaşabilirsiniz...Böyle yerler eminim İstanbul'da da vardır, hemen hemen her ilde de vardır bence...Kuralsızlık maalesef bazı yurttaşlarımızın genlerine işlemiş. Saygılar....

Yorum bağlantısı

Oncelikle iş geregi ankaraya geldim.istanbulda arac kullanan biri olarak isik kurallarina uyani gec diye korna basanida ilk defa baskentte gordum.ayrica trafikte kesinlikle yol verme yok.ben kavsakta yol veriyorum el isaretiyle gec diye adam bakiyor bana.yolda ornegin soldan saga gecmek icin isaret veriyorsunuz yol vermiyorlar ,minubusler asiri hizli gidip ve makas atiyorlar :-D bnde gun sonunda burnumu sokup makas ata ata gitmeye basladim. dusuncelerinizi ve yorumlari merak ediyorum.

Ben de senede 2-3 defa Ankara'da otomobil kullanıyorum. İstanbul trafiği ve sürücülerinden nefret emekle beraber, Ankara'ya nazaran, oransal olarak daha iyi iletişimim var.

Örneğin kavşaktan sağa döneceksiniz. Işıklar var. Sağa dönüş için ayrı ışık veya uyarı yok. Bu durumda sağa dönüşte kırmızıyı takan yok. Arkadaş, yeşil yanacak, sen öyle sağa döneceksin. Yoksa kavşağın solundan gelenin önüne çıkıyorsun.

Kontrolsüz kavşaklarda sürücüler de kontrolsüz. Yahu dörtyol ağzına geliyorsun, bir gelene gidene bak. Yok. Bodoslama gidiyor. Öbürü de geldi mi müthiş bir kaza oluyor. Gözlerinizi bağlasak, karşıdan karşıya yaya olarak geçebilir misiniz? İnsan biraz tırsar.

Park yeri aramak için yavaş yavaş ilerliyorum. sağ tarafta 1 arabalık paralel park alanı buluyorum. Dörtlüyü yakıp az ileri alıp, yanaşma manevrasına başlayacakken, arkamdaki dibime yanaşıyor. Arkadaş görmüyor musun, park edeceğim. Homurdana homurdana geri alıyor. La havle.

2-3 günün ardından "dağılın, ben İstanbul şoförüyüm, Ankara yollarının bundan sonraki kralı benim" nidalarıyla en olmadık uyanıklıkları yapıyorum. Kimseye yol vermiyor, kuralları takmıyorum. "Evet beyler boşalt burayı! Dat daaaat"

Hani şu meşhur "34 plaka işte noolcak" lafı edilen 34 plakalar var ya, aslında o yörenin sürücüleri tarafından çileden çıkartılmış İstanbul sürücüler oluyor.

Yine de, Ankara'da olsa, her yer en fazla 45 dakika. Bu sürenin tamamı stres içinde olsa ne olur. İstanbul'da bu süre 3-4 saate kadar çıkabiliyor.

:)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ben Ankara trafiğini seviyorum.. Şiir gibi akıyor :) Yabancı plakalı araçlar bazen işi bozuyor ama yapacak birşey yok :D 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Erdoğmuş

Ben Ankara trafiğini seviyorum.. Şiir gibi akıyor :) Yabancı plakalı araçlar bazen işi bozuyor ama yapacak birşey yok :D

Ayhan Bey 11 yıldır Ankaradayım ama yeni aracım 70 plaka :D  Direkt dışladın valla şimdi...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ayhan Bey 11 yıldır Ankaradayım ama yeni aracım 70 plaka :D  Direkt dışladın valla şimdi...

Değiştirmen lazım yoksa kabul etmeyiz :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Yerine göre değişiyor ne yazık ki..

Keçiören, Yenimahalle, Sincan, Fatih taraflarında araba kullanmak ciddi anlamda çok zor ve dikkat gerektiriyor.. birden önüne biri çıkabiliyor veya önüne birden arabayı kırabiliyorlar..

Bu Cumartesi gecesi yaşadığım bir olayı anlatayım, Sincan 12. cadde Gimsa'nın önündeki ışıklara doğru seyrediyorum, dolmuş yolcuyu indirdi sinyalini yakıp çıktı, sol şeritten kaptırmış giden İnsan Bozması'nın biri dolmuşun önünden karşıya geçmek isteyen yaşlı amcaya vurdu ve KAÇTI..! Adam'ın havada takla attığına şahit oldum ve Nalet olsun dedim!!!!!

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Daha dün akşam 06 plakalı bi cip benim aracın önünü biçiyordu...

Bu Cumartesi gecesi yaşadığım bir olayı anlatayım, Sincan 12. cadde Gimsa'nın önündeki ışıklara doğru seyrediyorum, dolmuş yolcuyu indirdi sinyalini yakıp çıktı, sol şeritten kaptırmış giden İnsan Bozması'nın biri dolmuşun önünden karşıya geçmek isteyen yaşlı amcaya vurdu ve KAÇTI..! Adam'ın havada takla attığına şahit oldum ve Nalet olsun dedim!!!!!

Amca'nın durumundan haber var mı?

Yorum bağlantısı

Daha dün akşam 06 plakalı bi cip benim aracın önünü biçiyordu...

Amca'nın durumundan haber var mı?

Adam bayılmamıştı, yani bacağını tutuyordu, sanırım kırılmıştır. Zaten dolmuş komple inince ben hiç inmedim, direk 112'yi aradım. Gerisini bilmiyorum. Bir de bulunsun diye hergün dua ediyorum!

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Ben Ankara'yı daha sakin zannederdim. Trafik daha rahat akar aslında.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ben Ankara'yı daha sakin zannederdim. Trafik daha rahat akar aslında.

Maraş'a göre çok rahat. Korkusuz kullanabilirsiniz.
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

En sevdiğim trafik Ankara'dır benim. Askerde Şehir içi 150,000 km yapmışımdır rahat. Genel manada kurallara uyulur, Kimse pek şerit değiştirmez aralardan akılarak çok rahat gidilir. Akşam mesai çıkışında bile hafif serilik ve biraz yolu bilerek çok seri ilerleme şansı var. Bir gün genel kurmaydan mesai çıkışı Gölbaşı Gökçehöyük köyüne 20-25 dakikada gelmiştim yanımdaki Ankara'lı bin başı biz Ankara'da araba sürmeyi bilmiyormuşuz sen kapmışsın bu işi demişti.

Iğdır'da kural pek yoktur kimin nerede durduğu nereden çıkacağı ve yola atlayan yayalar çoğunluktadır sakin bir İstanbul şoförü Iğdır'da zorlanırken ben İstanbul'da çok rahat araba kullanıyorum yeter ki kilitlenen trafiğe denk gelmeyeyim :)

Yorum bağlantısı

En sevdiğim trafik Ankara'dır benim. Askerde Şehir içi 150,000 km yapmışımdır rahat. Genel manada kurallara uyulur, Kimse pek şerit değiştirmez aralardan akılarak çok rahat gidilir. Akşam mesai çıkışında bile hafif serilik ve biraz yolu bilerek çok seri ilerleme şansı var. Bir gün genel kurmaydan mesai çıkışı Gölbaşı Gökçehöyük köyüne 20-25 dakikada gelmiştim yanımdaki Ankara'lı bin başı biz Ankara'da araba sürmeyi bilmiyormuşuz sen kapmışsın bu işi demişti.

Iğdır'da kural pek yoktur kimin nerede durduğu nereden çıkacağı ve yola atlayan yayalar çoğunluktadır sakin bir İstanbul şoförü Iğdır'da zorlanırken ben İstanbul'da çok rahat araba kullanıyorum yeter ki kilitlenen trafiğe denk gelmeyeyim :)

Sen kullanırsın. Şöförlüğün güzel çünki Oğuzhancım:)

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

Sen kullanırsın. Şöförlüğün güzel çünki Oğuzhancım:)

Saygılarımla.

Teşekkürler Abiciğim, saygılar bizden...

Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Maraş ta yaşayan bir Ankaralı olarak kesinlikle Ankara da araba kullanmak daha kolaydır diyebilirim.Çünkü Ankara da karşınızdakinin ne yapacağını kestirebilirsiniz.Anayolda seyir halinde iseniz tali yoldan çıkanın bekleyeceğini bilirsiniz.Sol şeritte 20 ile giden olmaz.Yine sol şeritte yolcu indirip bindiren yoktur.Sağa yada sola dönüşlerde genellikle sinyal kullanılır ve 200 metre öncesinden frene basarak 20 metre kala 1. vitese atımaz.Kaldırıma 2 metre mesafeyle park yapılmaz .Belki orada buranın 10 katı yoğunluk var ama inanın buranın trafiği beni daha çok yoruyor ve sinirlendiriyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Maraş ta yaşayan bir Ankaralı olarak kesinlikle Ankara da araba kullanmak daha kolaydır diyebilirim.Çünkü Ankara da karşınızdakinin ne yapacağını kestirebilirsiniz.Anayolda seyir halinde iseniz tali yoldan çıkanın bekleyeceğini bilirsiniz.Sol şeritte 20 ile giden olmaz.Yine sol şeritte yolcu indirip bindiren yoktur.Sağa yada sola dönüşlerde genellikle sinyal kullanılır ve 200 metre öncesinden frene basarak 20 metre kala 1. vitese atımaz.Kaldırıma 2 metre mesafeyle park yapılmaz .Belki orada buranın 10 katı yoğunluk var ama inanın buranın trafiği beni daha çok yoruyor ve sinirlendiriyor.

Maraş'ın neresinde yaşıyorsunuz.
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Maraş'ın neresinde yaşıyorsunuz.

Merkez . Binevler 12 şubat parkının oralarda...

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Merkez . Binevler 12 şubat parkının oralarda...

Keşke Cumartesi etkinliğine katılsaydınız tanışmış olurduk.

Bende 2-3 hafta sonra armadaş-Robert coffeenin arkasına taşınacağım. Görüşelim tanışalım.

Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Keşke Cumartesi etkinliğine katılsaydınız tanışmış olurduk.

Bende 2-3 hafta sonra armadaş-Robert coffeenin arkasına taşınacağım. Görüşelim tanışalım.

Etkinlikten haberim olmadı Mehmet Bey.Bu sıralar işler biraz yoğundu.Müsait olursanız Kipaş Eğitim Kurumlarında çalışıyorum.Her zaman beklerim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...