İçeriğe Yönlendir

İnternet Menzilini Arttırma

Oğuzhan Demir

Recommended Posts

Oğuzhan Demir

Öncelikle herkese selamlar. 

Durum şöyle ki evimiz 3 katlı yaklaşık 120-130 metre kare. Ben 3. katta Annemler 1. katta oturuyor. Modem şu anda 3. katta salonda. Salon evin batı cephesinde. Ama ben genelde interneti doğu cephesinde kullanıyorum. 1. katta ise hem salonda hemde doğu cephesinde dışarıda kullanmak istiyorum.

Telefon hattı sadece modemin olduğu odalarda mevcut. Bu odalar arası kablo çekme imkanım var, başka taraflarda kablo görüntüsü delme doğrama yapmak istemiyorum.

D6V2Rv6.jpg

Kullandığım modem Tp-link TD-W8901G oturma odasında rahat, Çizimde olan 1 nolu odada sıkıntısız, 2 nolu oda da ara kesintiler ile kullanabiliyorum.

Aklımdan geçen Tp-link TL-WA830RE menzil arttırıcı alıp aşağı salona (2 nolu oda) kablo ile bağlamak ve 3 nolu bölme içinde Tp-link Tl-wa854re portatif menzil arttırıcı kullanmak. 

Düşündüğüm işlemler işe yarar mı? bu şekilde çalışırlar mı? yoksa başka bir çözüm bulabilir miyim? Bana maliyeti yaklaşık olarak bu düzende 140TL gibi görünüyor ayırdığım bütçe 200TL Eğer bu sitemi kullanırsam antenleri 8dBi ile değiştireceğim.

Umarım çok karışık olmamıştır. Onay verirseniz malzemeleri alıp işlemleri bitirip sonucu paylaşacağım tahminimce evin her köşesinde interneti kullanma şanşım olacak

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Gayet iş gören bir biçimde programı yapmışsın işte :)

Kafa karıştırmak için olmasın ama Airties'ın da Access Point ürünlerini incelemeni öneririm.

Yorum bağlantısı
Alkım Hoşgör

2 nolu odaya Erişim noktası (access point) repeater koyarak bütün problem ortadan kaldırılır bence. Fakat bu parça modeme ethernet kablosu aracılığıyla bağlanacaktır. Buda sizin için sorun olacaktır.

Kablosuz olarak wireless sinyalini yakalayıp arttıran cihazlara yöneleceksiniz. Ben bu cihazlara karşı önyargılıyım, parasını hak etmezmiş gibi düşünüyorum. Ama sadece bir önyargı, hiç kullanmadım.

Evin dışından güzel gizlenmiş bir ethernet kablosuyla aşağılarda bir yere AP takın derim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

2 nolu odaya Erişim noktası (access point) repeater koyarak bütün problem ortadan kaldırılır bence. Fakat bu parça modeme ethernet kablosu aracılığıyla bağlanacaktır. Buda sizin için sorun olacaktır.

Kablosuz olarak wireless sinyalini yakalayıp arttıran cihazlara yöneleceksiniz. Ben bu cihazlara karşı önyargılıyım, parasını hak etmezmiş gibi düşünüyorum. Ama sadece bir önyargı, hiç kullanmadım.

Evin dışından güzel gizlenmiş bir ethernet kablosuyla aşağılarda bir yere AP takın derim.

AP'lere repeater modunda kullanılırsa yani 1 aldığı sinyalı 5'e çıkaracak modda kullanılırsa kabloya gerek olmayacaktır. Kablo ihtiyacı hiç sinyal çekmeyen bölgeler içindir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

http://www.hepsiburada.com/liste/dark-rangemax-300mbps-cift-antenli-wireless-n-usb-adaptor-dk-nt-wdn300hp2a/productDetails.aspx?productId=bd100767&categoryId=103939

Benim evde bundan var..Tüm binada ki kablosuz ağları gördüğü gibi karşı marketi bile rahatlıkla görüyor.Seviyelerde çok makul değerdeler. İstersen bir araştır. Ben çok memnunum..

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir
Diğer seçenekleri araştırıyorum...

Gayet iş gören bir biçimde programı yapmışsın işte  :)

Kafa karıştırmak için olmasın ama Airties'ın da Access Point ürünlerini incelemeni öneririm.

Pek anladığım işler değil incelemeye devam  :)

Kablo kullanımı sıkıntı benim için.

Orta katın ortadaki odalarından birine bir tane TL-WA801ND'yi Bridge with AP modunda çalıştır, yeterli olacaktır.

Abi aslında sadece bende ki modemi bile kullansam yeter öyle olunca da, işin içine kablo giriyor o zaman  :) evin içinde kablo dolaştırmak istemiyorum. 

http://www.hepsiburada.com/liste/dark-rangemax-300mbps-cift-antenli-wireless-n-usb-adaptor-dk-nt-wdn300hp2a/productDetails.aspx?productId=bd100767&categoryId=103939

Benim evde bundan var..Tüm binada ki kablosuz ağları gördüğü gibi karşı marketi bile rahatlıkla görüyor.Seviyelerde çok makul değerdeler. İstersen bir araştır. Ben çok memnunum..

bundan iş yerinde de var ama interneti aşağıda çoğunlukla cep telefonları kullanılacak. 

Ev pembe panjurlu mu?

Yok hocam bildiğimiz beyaz pimapen :)

2d7HBIP.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Yıldırım 2

TL-WA901ND

Başka alternatif aramayın derim. Bunu alıp universal repeater modunda çalıştıracaksınız. Kablosuz alır, sinyali güçlendirip dağıtır. Fiyatı 100 TL civarıdır. Konumlandırmasını kafanıza göre yaparsınız.

TL-WA901ND1.jpg

Benzer amaçla villada kullandığımız bir cihaz, internetten arayıpta bulduğum bu olabilir dediğim bir cihaz değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özcan Cepheci

Tavsiyem en çok kullanılan odaya kablo bağlantısı çekip access point koyman oradan nasıl olsa en alt kattaki odalar bağlantı alır şu an modemin bulunduğu odada ufak tefek modem konum ve anten ayarları ile zemindeki odalara ulaşabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Emin Taşdelen

Yok hocam bildiğimiz beyaz pimapen :)

2d7HBIP.jpg

Ama bunun Fransız balkonları da yok.  :(

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

Orta kattaki giriş kapısı üstündeki bölüme bir adet http://www.hepsiburada.com/liste/dark-300mbit-80211n-wifi-kablosuz-kapsama-alani-arttirici-adaptorsuz-tasarim-dk-nt-wrn300/productDetails.aspx?productId=bd300725&categoryId=60004516

koyman gayet yeterli olacaktır. Kullananlar çok memnun bu üründen...

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Perçem

Oğuzhan kandırma bizi.. Resme bakıp hayal ettiğimiz ev fotoğraftaki evle aynı değil.. :)

Hemen kendine ilk resimdeki gibi bir ev al ondan sonra AP al.. :)

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

TL-WA901ND

Başka alternatif aramayın derim. Bunu alıp universal repeater modunda çalıştıracaksınız. Kablosuz alır, sinyali güçlendirip dağıtır. Fiyatı 100 TL civarıdır. Konumlandırmasını kafanıza göre yaparsınız.

Benzer amaçla villada kullandığımız bir cihaz, internetten arayıpta bulduğum bu olabilir dediğim bir cihaz değil.

Kablo olmayacak ki... Cihaz olacak sadece. WA801 kablosuz bir bilgisayar gibi modeme bağlanacak ve aldığı yayını AP olarak dağıtacak.

Muhammed Abi Emre beyin önerdiği senin önerdiğinin bir üst modeli o zaman onu alıyorum eğer yetmezse aşağı salona kablo ile bağlarım ama kabloyu sen gönderirsin :D

Oğuzhan kandırma bizi.. Resme bakıp hayal ettiğimiz ev fotoğraftaki evle aynı değil.. :)

Hemen kendine ilk resimdeki gibi bir ev al ondan sonra AP al.. :)

Abilerim çaktırmayın zaten fakirlikten sırf şömine olsun diye balkonu sonradan ekledik :p daha çatı yaptıramadık :( 

Ben şimdi AP alayım sayısal çıkarsa Fransız balkon yaptırayım :)

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

Ben ilk koyduğun şatoya göre 801 dediydim, gerçeğinin fotosunu görünce; sana 701 bile yeter len.! :p 901'in 15dBi anteni ile karşı mahalleye bile yayın yaparsın ama illa alacam diyorsan senden kıymetli mi al gitsin.! Ha, yetmezse kablo mu? Tüm binayı dolayacak kadar kablo benden, millet Pimaş Siding yapar, bizse Cat6 Siding, olmaz mı.!? :D

Böyle müstakil evim olaydı da yiyecek ekmek bulamayaydım, fakirlik de neyin nesi.? :rolleyes:

Cat6 Siding  :hohoho:

Abi neye desen deyiyor valla, Hele bahçede semaveri yaktın mı değme keyfime... Balkonda uyuyakalmak pahabiçilemez :p Ufak tefek işlemler var onlarda yavaş yavaş bitecek inşallah...

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk2

Ben sizin düşündüğünüz sistemi yaptım. Sonra vazgeçip kablo çektim. kablosuz veri iletimi kablolu kadar sağlıklı ve hızlı olmaz, İşin diğer tarafı ise insan sağlığı açısından sakıncalarını da göz önünde bulundurun derim. Yüksek db antenler sağlık açısından oldukça sakıncalı olduğunu araştırırsanız görebilirsiniz. Kısacası Kablo can dır :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Oğuzhan Demir

İşe yarıyor mu ya?

Aynı gün iki cihaz aldım.

Kendi evim için Tp-Link TL-WA901ND

Ürünü kurarken benim asıl kullandığım modem ürüne ip adresi vermeyince ürün 2. modem olarak görünmedi.

Tekrarlayıcı modda ise kullandığım modemi bire bir taklit ediyor (isim ve şifre olarak). Bu şekilde 2. kata koyduğumda bahçede kullana biliyorum.

Lakin evdeki TV ve bilgisayar bazen modeme bazende yeni cihaza bağlanıyor, aslında en ufak bir sıkıntı olmuyor ama bu durum da benim hoşuma gitmiyor.

Gönlümdeki gibi olması için 1. Kata kablo çekip öyle bağlayacağım.

Genel olarak memnunum istediğim işi yapıyor.

Arkadaşım için ise Tp-Link TL-WA854RA aldım.

Komşunun internetini sadece mutfaktan kullanıyordu bu ufak aleti mutfağa koydu. Şimdi tüm evde sorunsuz kullanıyormuş.

Hatta komşusu modeme uzak kaldığında oda bu alete bağlanıyormuş :) 

Genel olacak çok çok memnun kalmış. Benim cihaza göre çok daha pratik.

Hazır durum değerlendirmesini yapmışken Muhammed abime buradan tekrardan Teşekkür etmeyi bir borç bilirim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...