İçeriğe Yönlendir

El Freniyle Park

Hasan Varnalı

Recommended Posts

Hasan Varnalı

Öncelikle konu doğru yere mi açtım bilmiyorum yanlış ise kusura bakmayın.

Soruma gelirsek bi kaç video da izlemiştim el freniyle park mantık olarak el freni çek hafif yarım debriyaj yarım gaz diye düşünüyorum doğrumudur ?

ikinci sorum ise bu şekilde yapmanın araca büyük bi zararı varmıdır ?

Yorum bağlantısı
Volkan Doğrular

Örnek video paylaşırsan daha rahat cevap alabilirsin bence.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Eskiden önden çekişli araçlarla, aracın arkasını iki araç arasına sokup, ardından el freni çekip pati çektirerek aracın önünü içeri sokarlardı. Konuyu okuyunca bu aklıma geldi :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Eskiden önden çekişli araçlarla, aracın arkasını iki araç arasına sokup, ardından el freni çekip pati çektirerek aracın önünü içeri sokarlardı. Konuyu okuyunca bu aklıma geldi :)

Ben de onu sorduğunu düşündüm. 

Yorum bağlantısı
Volkan Doğrular

Broadway ile benzer şekilde parktan çıkmışlığım vardır. 

Yorum bağlantısı

Aynı şekilde, keskin, en az 7-8 manevra ile dönülebilecek bir yerden de tek seferde dönebilmiştim eski aracımla.. Ancak frenlerin çok sağlam olması lazım. Büyük tehlike arz ediyor aynı zamanda. Ola ki en ufak bir kaçırmada, güm karşı duvara  :)

Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Arabanın süzülürken bir yere çarpmasını veya yoldaki eğim ve bozukluklardan dolayı kaymasını önlemek için el freni yarım çekili park edildiğini gördüm, bir kere de ben kendi aracımda kaldırım taşlarının parçalı ve dağınık olduğu bir yerde yaptım. Arabanın kaymasını önlediği için bize faydalı olabilir ama araca ne gibi bir etkisi var bilene sormak lazım. Neticede çok zorlamadıktan sonra problem olacağını sanmıyorum..

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Öncelikle konu doğru yere mi açtım bilmiyorum yanlış ise kusura bakmayın.

Soruma gelirsek bi kaç video da izlemiştim el freniyle park mantık olarak el freni çek hafif yarım debriyaj yarım gaz diye düşünüyorum doğrumudur ?

ikinci sorum ise bu şekilde yapmanın araca büyük bi zararı varmıdır ?

Vardır tabi olmaz olur mu. Sert ani kalkış bile debriyaj balatasına zarar veriyor. Şimdiye kadar ne bir kez el freni atraksiyonu ne de çok ani patili sert kalkış yapmamışımdır. Kıymayın güzelim arabanıza. . :)

Yorum bağlantısı
Hasan Varnalı

evet bunu demek istemiştim :)olay nasıl oluyor diye öğrenmek istedim sadece sanırsam benim dediğim gibi oluyor :)

sonra da yeni arabanın debriyajı bitti diye konu açarsın artık  :sandalye: 

:D yok abi denemem zaten de ama merak ettim nasıl olduğunu

bunu demek istemiştim tabii o arabayla bizimki bir değil ama amacım öğrenmek sadece belirteyim :D

Yorum bağlantısı
Emin Barış

Önden çekişli bir aracınız varsa, özellikle yerde kar ve buz varken hayatınızı bir nebze de olsa kolaylaştırabilecek bir harekettir bence. El frenini çekip direksiyonu tam sağ veya sol yaptıktan sonra devir verilip hızlıca debriyajdan ayak çekilir. Arabanın ön tarafı olduğu yerde sağa ya da sola hareket eder. Dar alanlara park etmek veya parktan çıkmak için başarılı bir uygulamadır. Bana kalırsa biraz uzmanlık ister, çok kontrollü olmak gerekir ve ne olursa olsun risklidir. Yerler kaygan değilse başta lastikleriniz olmak üzere aracın birçok yerini yıpratmanız muhtemeldir. Neticede dikkatli olduktan sonra faydalı ve eğlencelidir :) Tabi konunun başındaki gibi yarım gaz yarım debriyaj yapılmaz. Ya da ben anlamadım konuyu :)

Yorum bağlantısı
Bayram Aktaş

Aynı şekilde, keskin, en az 7-8 manevra ile dönülebilecek bir yerden de tek seferde dönebilmiştim eski aracımla.. Ancak frenlerin çok sağlam olması lazım. Büyük tehlike arz ediyor aynı zamanda. Ola ki en ufak bir kaçırmada, güm karşı duvara  :)

Bu şekilde tampon indirmişliğim vardır :)

Yorum bağlantısı
Hasan Varnalı

Neden güzel güzel park etmek varken, bu yöntemi yapmak istiyorsun...? :biggrin:  yoksa arabanimi sevmiyorsun .. :D

:) abi yapmak için değil merak ettim nasıl yapılıyor diye :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...