İçeriğe Yönlendir

Ehliyetlere Son Kullanma Tarihi Geliyor

Hamit Akkuş

Recommended Posts

Hamit Akkuş

Sürücü belgelerinin alım ve tasarımının AB ile uyumlu hale getirilmesi konusunda hazırlanan yasa tasarısı tamamlanıyor.

İçişleri Bakanlığı ‘Karayolları Trafik Yönetmeliği’ önemli değişiklikler yapacak tasarı üzerindeki çalışmaları son aşamaya geldi. Tasarı ile bir ömür boyu tek bir ehliyetle araç kullanma dönemi sona eriyor.

alıntıdır...

http://otomobil.haber7.com/otomobil/haber/1172907-ehliyetlere-son-kullanma-tarihi-geliyor

Yorum bağlantısı
Sercan Akan

Bence çok iyi ve yerinde bir uygulama. Misalen adamın gözleri görmüyor artık kocaman tırla trafiğe çıkıyor sonra cinayet.

He birde şöyle birşey var, madem hükümet bunu yapıyor hiç kimseyi 65 yaşında tırla trafiğe çıkmaya mecbur bırakmayacak emekli edecek :)

Bence son derece tartışmaya açık bir konu :) Sonumuz hayır olsun diyelim :):)

Yorum bağlantısı

Bence çok iyi ve yerinde bir uygulama. Misalen adamın gözleri görmüyor artık kocaman tırla trafiğe çıkıyor sonra cinayet.

He birde şöyle birşey var, madem hükümet bunu yapıyor hiç kimseyi 65 yaşında tırla trafiğe çıkmaya mecbur bırakmayacak emekli edecek :)

Bence son derece tartışmaya açık bir konu :) Sonumuz hayır olsun diyelim :):)

o tarz durumlarda zaten malülen emekli olunabiliyor...

getirilen uygulama ise mükemmel bir uygulama bence

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

65 yaşın altındakiler çokmu iyi kullanıyor sanki. Gözlüksüz ama bakar kör dolu memleket. Araç kullanmasını bilende bilmeyende ehliyet alıyor esas sorun burda...Yinede olması gereken bir uygulama...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

Yanlış hatırlamıyor isem 2011 yılında ehliyetler değişecekti kimlikle bir olacaktı :D ben ehliyeti alırken öyle demişlerdi.

Önceki ay eşimin soyisim sebebiyle ehliyetini değiştirmek istedik yine aynısını dediler :D

D sınıfı ehliyeti hala çözemedim, Özelliği çekici (Tır) sürebilmesi ama yetmiyor illa SRC almak lazım ee o zaman ben niye B sınıfından ayrı ehliyete tabi tutuluyorum.  Getir 5 senelik sistemi kaldır SRC'yi. 

Ayrıca bu sistem gelirse muhakkak beraberinde vergi ile gelir, yalandan bir muayene gerçekten bir vergi ödenir ancak, yine yetmez üzerine birde SRC eklenir ona vergi ödenir ... ... ...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Erhan

Kendi düşüncem şu şekilde: Trafikte gören göz değildir arkadaşlar. Göremeyen biri zaten trafiğe çıkmaz. Bırakın trafiği sokağa çıkmaz. Trafikte önemli olan dikkattir, yorgunluktur, uykudur, diğer sürücülere ve trafik kurallarına saygıdır. Asıl önlem arabanın ulaşım aracı olduğunu unutanlar, eğlence aracı olarak kullananlara gelmeli. Trafikte şaka olmaz. Yapılacak aykırı işler trafiğe kapalı alanda yapılır. Milletin ehliyetiyle uğraşacaklarına bu işleri engellesinler. 

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

çok salakça bir olay. Devletin nereden para alıcam diye kara kara düşünüyor.

Hiçte salakça bir uygulama değil. Avrupada çoğu ülkede 5 yılda bir yenilerken yeniden imtahana sokuyorlar. min 80 km hız olan Tem'de sağdanda yada ortadan 50-60 ile giden bir sürü yaşını başını almış refleksleri zayıflamış insan dolu. Esas doğru olanıda bu yetersiz olanları elemektir. Bir kaç paket sigara parası ile kimse fakirleşmez :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit Akkuş

Hiçte salakça bir uygulama değil. Avrupada çoğu ülkede 5 yılda bir yenilerken yeniden imtahana sokuyorlar. min 80 km hız olan Tem'de sağdanda yada ortadan 50-60 ile giden bir sürü yaşını başını almış refleksleri zayıflamış insan dolu. Esas doğru olanıda bu yetersiz olanları elemektir. Bir kaç paket sigara parası ile kimse fakirleşmez :)

bence haklısınız. İyi direksiyon kullanmak yetmiyor.vatandaş çıkmış otobana soldan 80 80 gidiyor.
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Yanlış hatırlamıyor isem 2011 yılında ehliyetler değişecekti kimlikle bir olacaktı :D ben ehliyeti alırken öyle demişlerdi.

Önceki ay eşimin soyisim sebebiyle ehliyetini değiştirmek istedik yine aynısını dediler :D

D sınıfı ehliyeti hala çözemedim, Özelliği çekici (Tır) sürebilmesi ama yetmiyor illa SRC almak lazım ee o zaman ben niye B sınıfından ayrı ehliyete tabi tutuluyorum.  Getir 5 senelik sistemi kaldır SRC'yi. 

Ayrıca bu sistem gelirse muhakkak beraberinde vergi ile gelir, yalandan bir muayene gerçekten bir vergi ödenir ancak, yine yetmez üzerine birde SRC eklenir ona vergi ödenir ... ... ...

İşin asıl ilginç tarafı B sınıffı ehliyetin var kendi aracını özgürce kullanabiliyorsun ama şoför olarak işe girip yolcu veya yük taşıycaksan SRC belgesi alcaksın diyorlar.  Araçta arkadaşların değilde ticari amaçla taşıdığın insanlar veya yük olunca ne değişiyorki.

Kağıt üzerinde bakınca her sistemin mantıklı bir açıklaması var ama %100 olması gerektiği gibi işler türkiyede yürümediği için boşa zaman ve para kaybından başka birşey değil bu uygulamalar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Çoğu Avrupa ülkesinde bu sistem var da, bizdeki sınavların nasıl, neye göre yapılacağı ve de -bizde olmaz ama-sınava gitmeden ehliyetin yenileneceğini kim bilebilir? :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Baysal

Her beş senede bir gerekli bütün testler ve kontroller yapılarak, ciddi bir değerlendirmeden sonra ehliyetler yenilenecekse çok yerinde bir uygulama. Yok beş yılda bir, şu kadar parayı yatır, dekontu getir, ehliyetini yenile olayına dönüşecekse - ki ben böyle olmasından korkuyorum- şimdiden yazıklar olsun diyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hamit Akkuş

Her beş senede bir gerekli bütün testler ve kontroller yapılarak, ciddi bir değerlendirmeden sonra ehliyetler yenilenecekse çok yerinde bir uygulama. Yok beş yılda bir, şu kadar parayı yatır, dekontu getir, ehliyetini yenile olayına dönüşecekse - ki ben böyle olmasından korkuyorum- şimdiden yazıklar olsun diyorum.

Korktuğunuzdan bende korkuyorum :)

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy
(düzenlendi)

Saçma bir uygulama olur . Avrupanın herşeyini aldık bir bu kalmıştı . Bu uygulama gelene kadar daha çok eksiğimiz var ...

tarihinde Ali Gürsoy tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

vatandaş ehliyeti almış, sonra bir kaza geçirmiş, iki ayağını bir gözünü kaybetmiş (misal) aynı ehliyetle araç kullanmaya devam.bu bir yanlışlık. 5 yılda bir kontrol bence iyi bir uygulama.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bir yerde çok güzel bir uygulama ancak tam manası ile yapılabilirse..Tabii her durumda vatandaş olarak para vereceğiz bu bakımdan da kötü :) Vakit kaybı ve bürokrasi olacak. Pratik şekilde takibi yapılabilse keşke..

Yorum bağlantısı
Sercan Eskin

Uygulamanın yerinde olacağı aşikâr. Fakat bu zamana kadar uygulamanın yanlış-eksik olması içleracısı..

Büyükşehirleri bilmiyorum ama burada hiç derse gitmeden ehliyet veriyorlar. Böylece iyi araç kullanan da, kullanamayanda ehliyet sahibi oluyor.

Kendim için söylüyorum sürücü kursuna sadece 2 kere gittim. Yazılı sınav ve direksiyon sınavı için..

Adamlar parasını aldılar mı gerisini sallıyor..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...