İçeriğe Yönlendir

2011 Fiesta Için Lastik Ebatları Ne Olmalı ?

Ahmet Aybeyaz

Recommended Posts

Ahmet Aybeyaz

Arkadaşlar 2011 trend fiestam var. Üzerindeki 14" teneke jant ve lastikleri çıkardım. 15" titanium jantları ve çıkma 4 adet starmax aldım.

15" e çevirme amacım hem daha hoş görünmesi hem de eski aracımda kullandığım daha 1 yıllık olan kış lastiklerimi de kullanabilmek için di.

Jantları ve lastikleri aldığım lastikçi sorun olmayacağını söyledi. Ebat hesaplama programı ile de hesapladığımda bir sorun olmayacağını düşündüm ancak sizden de fikir almak istiyorum. Soruma şöyle başlayayım :

Aracın direğindeki etiketinde ölçüler aşağıdaki şekilde. 

REbnqj.jpg

Yani anladığım üzerinden 175x65x14 ile gelse de araç ben 195x60x15 kullanabilirim bu araçta.

1. Sorum: Aldığım starmaxlara gelelim bu lastikler de 185x60x15 ebatında. Aldığım lastikçi sorun olmaz dedi. Yaptığım hesaplama da şu şekilde çıkıyor:

Do87n6.jpg

Değişim yüzdesi %1.04 olduğu için kullanabilirim gibi geliyor yanılıyor muyum bu araçta 185x60x15 sorun çıkarır mı ?

2. Sorum: Evdeki kış lastiklerim Michelin Alpin A4 çok memnunum. Ama ebatlar 185x65x15. Bunun hesaplamasında ise:

q9mGgR.jpg

Değişim yüzdesi %1.04 olduğu için kullanabilirim gibi geliyor yanılıyor muyum bu araçta 185x65x15 kış lastiği sorun çıkarır mı ?

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Eray Alicikoğlu
(düzenlendi)

yanlış ebatlar siz aracınıza 175 65 r14- 185 55 r15 -195 50 r15- 195 45 r16  185 60 r14 ebatlarında jant lastik kullanabilirsiniz  185 65 r15 çok büyük bizim vw caddy 195 65 r15 idi  sizin aracı hem yüksek gösterir hem aracı yorar hem de yakıtınızı arttırır

bu arada lastikçilere o kadar da güvenmeyin derim  şöyle bir örnek vereyim bimekste arkadaşım çalışıyo sırf patronlar stokları temizleyin dedi diye çocuklara oyun bilgisayarı diye ultrabook sattıklarını biliyorum araştırp almakta fayda var ne olursa olsun

tarihinde Eray Alicikoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz

Peki eray bey etikette 195x60x15 yazmasının amacı nedir ? Yani bu etikete göre hesaplama yaptığımda çıkan oran yanlış mı acaba ?

Yorum bağlantısı
Eray Alicikoğlu

Peki eray bey etikette 195x60x15 yazmasının amacı nedir ? Yani bu etikete göre hesaplama yaptığımda çıkan oran yanlış mı acaba ?

size şöyle söyleyeyim o ebatı kullanabilirsiniz ama o ebat fusionları biliyorsanız onun ebatıdır ve fiestadan daha yüksek bir araç fiestaya takılırsa leylek gibi duracak ve aracın çekişi de düşecektir 

siz hesaplarınızı 195 60 ile yapmayın o alternatif bir ebat sizin orjinal ebatınız 175 65 r14 onun üzerinden hesap yaparsanız daha doğru sonuç elde edersiniz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Taş

Aracim fiesta 2012 tdci titanium.Uzerinde 195-50-15 continental lastik var.Bana ücretsiz olarak bir akrabam 195-60-15 kiş lastiği verecek.Bu yazdiklariniza gore bu ebati kullanmamiz sakincali mi?Sakincalari nelerdir acaba?Simdiden tesekkurler.

Yorum bağlantısı
Taner Erbay

arkadaşlar her nekadar oradadaki etikette 195 50 15 yazsada.. hesaplama cetvelinde 175/65/14 e EN yakın ebat 185/55/15 dir. fark en az bu ebattadır. orjinal ebtattan sapması 0,0239 dur. yani ben fordun hangi akla hizmet 195/50/15 kullanmak için önerdiğini anlayamadım. 

keyifli forumlar.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Eray Alicikoğlu

Aracim fiesta 2012 tdci titanium.Uzerinde 195-50-15 continental lastik var.Bana ücretsiz olarak bir akrabam 195-60-15 kiş lastiği verecek.Bu yazdiklariniza gore bu ebati kullanmamiz sakincali mi?Sakincalari nelerdir acaba?Simdiden tesekkurler.

sadece kışın kullanırsanız çok sorun olmaz zaten kış lastikleriyle yüksek hız yapılmaz yakıtınız hem kış lastiği hem büyük ebat hem de hava koşullarından dolayı artacaktır

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Benim arabamda orjinalde 195/50/15 lastikler var. İkinci mesajda dogru cevap verilmis.

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Taner Yoldaş

6 yıldır kullandığım 195/50/15 lerden bu yıl kurtuldum çok şükür. Daha önce aklım neredeymiş diye sorguluyorum şimdi. Uzun uza sorup soruşturduğumda herkesden bir fikir geldi tabi yanak kalınlaştırma konusunda. Neyse ben çok detaylı yaptığım araştırmaları anlatmaktansa uyguladığım çözümü anlatayım, ihtiyacı olan kullanabilir.

195/50/15 lastiklerin yerine Dunlop 185/60 R15 SP TOURING R1 84T model lastiklerimi alıp taktırdım. yaklaşık 4 aydır kullanıyorum konforum neredeyse 2 katına çıktı ancak ne yol tutuşunda ve performansımda kaybım oldu ne de yakıt tüketiminde farkedilir bir değişim oldu. Daha önce viraja nasıl giriyorsam yine aynı giriyorum, sanki güvensizmiş hissi oluşmasına rağmen henüz bir sorunla karşılaşmadım. lastik ebatını değiştitmek isteyen Fiesta kullanıcılarına bilgi olması amacıyla notumu paylaştım. konunun hortlamasından rahatsız etmemişimdir umarım. Saygılar.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...