İçeriğe Yönlendir

Brc Regülatörü Sorunu

Gürsel Şen

Recommended Posts

Gürsel Şen

arkadaşlar  aracımda ne zamandır  lambası yanıyoh hata  kodu P0420 katalizör randıman eşik değeri altında bank 1.

brc bayilerine çok gittim ayar yapıolar ama 150-200 km sonra tekrardan yanıyor. egzozculara gosterdım katalizörde sıkıntı yok diyorlar ki zaten aracta bogulma kasılma gaz yememem gibi sorunla karsılasmadım. bugun yıne yandı gittim lpg ustasına yol ayarı yapacaktık ama araç stop ettı. aracı çalıştırdım gaza az dokununca stop ediyor ama birden kökleyince gidiyor. ustada şaşırdı. dükkanda ayar yapmaya calısırken lpg nın dip basınc değeri 1000 mb yi geçmiyor. normalde 1200 mb olması lazımmıs.

şimdi usta diyor ki brc nın regülatörü(beyni) arızalı basınc veremiyor. bunun cıkması lazım 1200 lere diyor ama olmuyor. bide dikkatimi çekti map ayarı yapılırken gazı köklüyorum devir 5000 lere cıkıyor ve değelre baktıgımızda basınc degerı bazen 300-400 mb bazende 0 a düşüyor. ustaya bunu söyleyince kesin dedi regülatör sorunlu. bu yüzdende arıza lambası yanıyor . basınc veremedği için fakir yakıyor diyor. ama benim anlamadıgım regülatörden dolayı P0420 katalizör randıma eşik değeri altında arıza sı verir mi ki.

kafam allak bullak oldu söktürecem sonunda lpg yi valla ya.

siz ne dersiniz...

Yorum bağlantısı
Enver Çatak
(düzenlendi)

Arıza benzindeyken ortaya çıkmıyor mu?

p0420 kodunun nedenleri; bozuk oksijen sensörü, kablosu, egzoz sistemindeki kaçak, bozuk motor ısı müşürü, ateşleme sistemi hataları, kirli yağ, enjektör kaçağı ya da yüksek yakıt basıncı. Bu durumda arızalı regülatör lpg'yi devamlı aynı basınçta veremediğinden bu arıza koduna neden olabilir. Normalde regülatör basınç aralığı 0.9 - 1.3 bar civarı.

tarihinde Enver Çatak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gürsel Şen

Arıza benzindeyken ortaya çıkmıyor mu?

p0420 kodunun nedenleri; bozuk oksijen sensörü, kablosu, egzoz sistemindeki kaçak, bozuk motor ısı müşürü, ateşleme sistemi hataları, kirli yağ, enjektör kaçağı ya da yüksek yakıt basıncı. Bu durumda arızalı regülatör lpg'yi devamlı aynı basınçta veremediğinden bu arıza koduna neden olabilir. Normalde regülatör basınç aralığı 0.9 - 1.3 bar civarı.

benzinde vermiyor. az önce geldim brc servisinden. bendeki sistemi bağlayan nasıl bağlamışsa map sensörü yanlış bağlanmış. bu yüzden veriyomuş arızayı bakalım şimdi nolcak inş vermez bi daha

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

benzinde vermiyor. az önce geldim brc servisinden. bendeki sistemi bağlayan nasıl bağlamışsa map sensörü yanlış bağlanmış. bu yüzden veriyomuş arızayı bakalım şimdi nolcak inş vermez bi daha

Aynen montaj hatası var diyecektim.... :yes:

Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Regülatörün üzerindeki ayar vidası var 4lük alyan. Ordan ayarlamıştım bende, Basınçtan motor sıkışıyordu, vidadan hafif kısıp 1260'lara sabitledik. O vida ile ayar yapmayı denemişmiydiniz? Ayarsızlıkların anasıdır o vida.

Yorum bağlantısı
Gürsel Şen

Regülatörün üzerindeki ayar vidası var 4lük alyan. Ordan ayarlamıştım bende, Basınçtan motor sıkışıyordu, vidadan hafif kısıp 1260'lara sabitledik. O vida ile ayar yapmayı denemişmiydiniz? Ayarsızlıkların anasıdır o vida.

o kadar işi bilmiyorumda öğrendim artık :D

Aynen montaj hatası var diyecektim.... :yes:

ustada böyle dedi yalnız bu sistem bu kadar zamandır nasıl gitti böyle diyor. benımde aklım karıştı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Lpg gazı selenoidleri bozuk ise, lpg tankı emniyet valfi bozuk ise de gaz basıncı düşer. Bir ihtimalde map sensoru arızalı. Basıncı okuyamıyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Gürsel Şen

Lpg gazı selenoidleri bozuk ise, lpg tankı emniyet valfi bozuk ise de gaz basıncı düşer. Bir ihtimalde map sensoru arızalı. Basıncı okuyamıyor olabilir.

işte sorun o map sensörünün bağlantısındaymış . ynlış bağlantı kurmuşlar daha öncekiler. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...