İçeriğe Yönlendir

Arka Yolcular Sıcaklıktan Şikayetçi

Olgaç Öcek
Çözüme git Misafir tarafından,

Recommended Posts

Olgaç Öcek

Selam arkadaşlar ,

klima sollu sağlı 21.0 derecede ve öndeki yolcular için gayet güzel hatta soğutucu iken , arkadaki yolcular çok sıcak demekte sürekli.

Arkadaki havalandırma açık ve hava geliyor aslında. Otomatikte bu arada iklim. ( Auto seçili )

Problem ne olabilir?

Ayrıca soldaki derece 21.0 derece gösterirken sağa yada sola çektiğimizde otomatik olarak aynı derecenin sağdaki taraftada aynı olması için ne yapmamız lazım?

Yorum bağlantısı

Soğuma ön taraftan başladığından arkaya aynı derecede sıcaklık gitmez. Normal bir durum aslında. Mono olanı Dual (çift tarafa aynı derece) yapmak için sizde nasıl bilmiyorum ama Auto tuşuna basılı tutunca olması gerekli.

Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Mono düğmesine basarsanız her ikisi birden ortak çalışır. 

Arka tarafa da soğuk hava gitmesi için, ön cam ve ayaklara giden hava düğmelerini kapalı yapın. Sadece iç tarafa hava üflesin. ayrıca arka tarafın hava menfezlerinin açık olduğundan emin olun. İlk durumda dışarıdan hava girişini engelleyen tuşa basın ki içerideki hava daha çabuk soğusun. Bir de öndeki menfezlerden birini kapatarak arkaya daha çok hava gitmesini sağlayabilirsiniz. Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Arka camlarda hafif koyu tonda film şart. Benim kangoo'da ise arka taraf soğuktan şikayetçi. Ön güneşten yanıyor, arka taraf serin kalıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Arka tarafa cam filmi şart. Yaşanmış, tecrübe edinilmiş olarak söylüyorum :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Benim araçta cam filmi var. Hiç sorun yaşamadık şu ana kadar..Ben ayaklara ve ön cama konumda çalıştırırım çoğunlukla.. Ayakları kapatırsanız eğer arkaya gitmesi güçleşir.Koltuk altından ayak kısmından gider soğuk hava.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Benim araçta cam filmi var. Hiç sorun yaşamadık şu ana kadar..Ben ayaklara ve ön cama konumda çalıştırırım çoğunlukla.. Ayakları kapatırsanız eğer arkaya gitmesi güçleşir.Koltuk altından ayak kısmından gider soğuk hava.

En sağlıklısı bu şekilde  :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

+1

Yorum bağlantısı
Olgaç Öcek

Selamlar ,

Dediklerinizi aynen yapıyorum. Demek ki ekstra bir durum yok.

Orjinal fabrika çıkışı karartma var arabada arkalarda bence bu yeterli eğer ekstra film taktırmaktan bahsetmiyorsanız?

Mono düğmesine basılıyken soldaki ayarlama ile yaptığımda nedense ayrı ayrı çalışıyor. İşte bunu keşfedemedim..

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Arkaya bod perde takın, klima sadece ön havalandırmalardan verince güzel olur, cama ayağa falan vermeyeceksiniz, yoksa işe yaramaz, normalde arka kısım buz olur ayrıca, ön olmaz.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Arkaya bod perde takın, klima sadece ön havalandırmalardan verince güzel olur, cama ayağa falan vermeyeceksiniz, yoksa işe yaramaz, normalde arka kısım buz olur ayrıca, ön olmaz.

Doğrudan göğse doğru gelen soğuk hava çok tehlikeli abi..Klimanın şakası olmaz :) Ön cam ve ayak en idealidir. Isıtmada ve soğutmada..

Yorum bağlantısı

Ara camlarda zaten perde var. en düşük ayarda arka taraf klimayı kapattarıyor bana. Cama doğru üflüyor.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Doğrudan göğse doğru gelen soğuk hava çok tehlikeli abi..Klimanın şakası olmaz :) Ön cam ve ayak en idealidir. Isıtmada ve soğutmada..

Çok pis çarpar haklısın, ama etkili olması için en iyisi bu, ön havalandırmaları tavana ve birbirine doğru vericeksin, köşelerdekileride yukarı ve hafif yan cama doğru, sana gelmeyecek, sonrası soğur ortalık, ön cama vermek pek işe yaramaz, camı soğutursun ancak, zaten ateş gibi olur o cam.

Ancak baktın arkadakiler donduk diyor ön cama doğru az hava verebilirsin, tabii bu tırt oto klimalarda olmaz, manuel olacak klima  :D

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Çözüm

Dijital bir klima kullanıpmkeyfini yaşamak istiyorsanız, normalden sıcak bir günde klimayı kullanacaksanız;

Araca yaklaşırken kumandadan kapı açma düğmesine uzun basıp tüm camları açın.

İmkan varsa Araca henüz kimse binmeden klimayı 20-21 dereceye ayarlayın ve aracın rolantisini ayağınızla biraz yükseltin, 1-2 dk.

Yolcularınızı alın ve arka camları kapatıp, ön camları kapatmadan hareket edin, elinizle menfezlerden soğutmayı tam hissettiğiniz noktada iç sirkülasyonu devreye alıp ve aracın içersindeki sıcak havanın harekete ilaveten klima ile sirküle olduğunu anladığınız anda camları tamamen kapatın. Bu süreçlerde menfez seçimi yapmayın, otomatik klimanız uygun şekilde dağıtımı yapacak.

Eğer aracın akıllı iklim kontrolü yoksa 2-3 dk içinde dış sirkülasyona alın ve 18,5-19 derece gibi bir sıcaklığa düşün.

Eğer uzun yola çıktıysanız, bir süre sonra dereceyi 20 civarında bir noktaya ayarlayın. Eğer güneşi direk karşıdan alıyorsanız, tüm menfezleri kapatın ya da sadece ön cama yönlendirme yapın. Uzun yolda arada bir ön iki camı iki parmak açıp hava tazeleyebilirsiniz. Özellikle çocuk varsa bu yöntem klima çarpmasını aza indirir.

Klima ister dijital olsun ister manuel, motorun devir gücüyle çok alakalıdır. Eğer ilk hareket noktalarınızda aracı boşa alırsanız, kendi devriyle hareket ederseniz veya devirli kullanmadan vites değiştirirseniz aracınızın soğutma performansı düşer ve süre uzar. İlk etapta en güçlü pozisyona getirmeyin, lo pozisyonu kullanıyorsanız sık sık, manuel klima mantığımdan farksızdır, boşuna dijital klima alınmış olur. İlk çalıştırmalarda hava yönlendirmesi ve iç dış sirkülasyon düğmelerini kullanmamakta yarar var. Araç sunrooflu ise ısınan hava yükselir kuralından hareketle, 4 camı açmadan sadece sunroof açarak kısa sürede sıcak havayı aracın içersinden transfer edebilirsiniz.

Belki bu kadar uzun yazınca, eski aracınızda böyle bir prosedür uygulamadığınız için ya da bunları yapmadan da gayet güzel kullananlar var diyebilirsiniz. Aracınızı manuel moda alıp, fanı sona kadar açıp, 16 derececeye ayarlarsanız hızlıca soğutma yapabilirsiniz fakat manuel klima kullanımı esnasında da aslında birçok kez klima düğmesi ile ayar yapma ihtiyacı duyulur ve istenilen denge yakalanamazsa araç kullanırken dikkat dağılır. Otomatik iklimlendirmede kullanıma alışınca ve doğru noktalardaki basit müdahalelerle örneğin 21 dereceye ayarlayıp geyet konforlu yolculuk yapıp, sürekli low modunda kullanımınızdan daha güzel soğutma da sağlayabilirsiniz. Çünki otomatik iklimlendirme hem konforu hem de araç içersindeki yolcuların klimadan zarar görmemesi için üst sınıf araçlardan küçük sınıftaki araçlada dahi ihtiyaç hissedilmiş ve yaygınlaşmış bir opsiyondur.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Vallahi bende sıcaklık ayarı tam kapalıda, fan 2 de cillop oluyor, çok soğuk gelirse 1 e alıyorum, başka ayar yok, küçük hacim arabanın faydaları :)

Araba kalabalıksa camlardan birini 3-5 mm. aralayıp kullanın, polen filtresinden hava içeri daha rahat girer, arka menfezler hava çıkışını biraz frenler ve alttadır, soğuk hava kaçar, camı az açınki sıcak hava çıksın dışarı, ayrıca fanıda çok açmanıza gerek kalmaz, zira arka çıkışlar hava çıkışına engel olduğundan fanı daha çok açmanız gerekir camı azıcık aralarsanız fanı 3. yerine 2. kademede kullanırsınız mesela, içerdeki hava daha rahat tahliye edilir ve soğur, daha az elektrik yükü biner ayrıca.

Diğer yazdıkların ise genel kurallar, araba havalandırılıp iç ısı düşmeden zaten klima faydasızdır, açarsın camı gidersin, sıcak hava çıkınca klima görevini yapar.

Hürmetlerimle.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Arkadaşlar ne yapın edin otomatik klima da dış hava sıcaklığından içerisi en çok 7-8 derece daha soğuk olsun..Yani dışarısı 30 derece ise araç içi 22 derece den soğuk olmasın. Aksi takdirde araçtan indiğiniz de klima çarpması denilen olay yine başınıza gelir. Hastalanırsınız.. Bebek varsa araçta arada ki fark 5-6 derece yi geçmemeli..Bu çok önemli bir nokta aman dikkat.. Manuel kliması olanlar saldım çayıra mevlam kayıra modunda istediği gibi davranabilirler :D:p

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer
(düzenlendi)

Arkadaşlar ne yapın edin otomatik klima da dış hava sıcaklığından içerisi en çok 7-8 derece daha soğuk olsun..Yani dışarısı 30 derece ise araç içi 22 derece den soğuk olmasın. Aksi takdirde araçtan indiğiniz de klima çarpması denilen olay yine başınıza gelir. Hastalanırsınız.. Bebek varsa araçta arada ki fark 5-6 derece yi geçmemeli..Bu çok önemli bir nokta aman dikkat.. Manuel kliması olanlar saldım çayıra mevlam kayıra modunda istediği gibi davranabilirler :D:p

Dışarısı 39-40 iken 32-33 dereceye mi ayarlayacağız yani. İmkan yok soğumaz benim aracın içi. :biggrin: Ben uzun yolda duruma göre 21-22 ye ayarlıyorum. Şehiriçi kısa mesafede ise direkt low..  :)

tarihinde Korhan Şenörer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Dışarısı 39-40 iken 32-33 dereceye mi ayarlayacağız yani. İmkan yok soğumaz benim aracın içi. :biggrin: Ben uzun yolda duruma göre 21-22 ye ayarlıyorum. Şehiriçi kısa mesafede ise direkt low..  :)

Ya işte sıkıntı burada zaten..araçtan inerken içerisi ile dışarısı arasında ki fark dediğim gibi olsun yeter.. Buna dikkat etmek lazım. Mesela klima çalışırken sürekli araçtan inip binen kişi hasta olur. Ancak aynı araçtan sadece 1 defa inen binen kişi olmaz. Ben bu konuya çok dikkat ederim. Çünkü yaz günü daha çok tatil zamanı insanın hastalanması hoş olmuyor.

Yorum bağlantısı
Murat Kavuk

Selam arkadaşlar ,

klima sollu sağlı 21.0 derecede ve öndeki yolcular için gayet güzel hatta soğutucu iken , arkadaki yolcular çok sıcak demekte sürekli.

Arkadaki havalandırma açık ve hava geliyor aslında. Otomatikte bu arada iklim. ( Auto seçili )

Problem ne olabilir?

Ayrıca soldaki derece 21.0 derece gösterirken sağa yada sola çektiğimizde otomatik olarak aynı derecenin sağdaki taraftada aynı olması için ne yapmamız lazım?

Bizim araçlarda hem arka camlar karartmalı, hem de ekstra kullanım için arkada perde var. Öndeki şoför ise, korumasız camlarla yola devam etmek zorunda. Bu nedenle bu şekilde bir sorun pek beklemeyiz esasında. Benim yolculardan da bu şekilde bir şikayet almadım hiç. Hatta hanım uzun yolda arka hava kanallarını kapatır; soğuk oluyor, bebek üşütüp hasta olmasın diye.

Güneşli ve sıcak havada, sıcaklık ayarını 20-21 gibi yapabilirsiniz. Hatta daha yüksek yapmamalısınız. Özellikle güneş ışığına maruz kalıyorsanız bu gerekli, çünkü hissedilen sıcaklık güneş altında 3-5 derece daha fazla olur. Auto-mono kontrolü zaten güneşli havalarda faydalı.

Mono düğmesi var ise, mono düğmesi ile; yok ise auto düğmesine basılı tutarak mono moduna geçebiliyoruz. Sağdaki düğmeyi çevirdiğimiz anda, araç mono modundan çıkıyor hemen. Yine soldaki auto düğmesine basılı tutarak mono moda almamız gerekiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...