İçeriğe Yönlendir

Focus III - Lastik Sensörü Algılanmadı Hatası

Onur Tunçkollu

Recommended Posts

Onur Tunçkollu

Herkese merhaba,

Aracımın lastiği patladıktan sonra herkesin yapacağı gibi "normal" bir lastikçide tamirini yaptırdım. Yola çıkmamdan bir süre sonra ana ekranda "lastik sensörü algılanmadı" hatası verdi. Hemen U dönüşü yaparak en yakındaki yetkili serviste gösterdim, onlar da "sensör kırılmıştır" dediler. Antalya'ya kadar idare ederim diyerek devam ettim. Bugün Otokoç Antalya'da tekrar baktırdım, onlar da bu araçta "sensör yok" dediler. Olmayan sensörün neden hata verdiğini sorduğumda da cevap veremediler. Aracı bilgisayara da bağlayıp sorun olmadığını söylediler. En yetkili usta basıncı kaydedip (bu işlem hata mesajını siliyor) bir daha olursa tekrar gel dedi. Eve dönerken araç aynı hatayı tekrar verdi. Sizlere sorum, bu araçta lastik sensörü var mıdır yok mudur? Iki ayrı "yetkili" servis nasıl farklı bilgi veriyor? Eğer varsa değişimi pahalı ve problemli midir? Araç, 2014 - Trend X. Çok teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Onur Tunçkollu

Dönüş capi hesabi ile calisir bu sistemler. ABS lambaniz yandi mi

Ekran yazısı haricinde sağ tarafta da turuncu bir ikaz lambası yanıyor. Ama o lambada ABS ibaresi yok.

Yorum bağlantısı
Onur Tunçkollu

Dönüş capi hesabi ile calisir bu sistemler. ABS lambaniz yandi mi

Çağlar Bey bu modelin sibopları sensörlüymüş bugün bir lastikçide hasarsız lastiğin bir tanesini söküp baktık. Anlayacağınız patlayan lastiği değiştirdiğim yer sibobu kırmış ve yerine normal sibop takmış, doğal olarak araç o sensörü görmüyor ve hata veriyor. Antalya Otokoç da sattığı arabaların teknik özelliklerini öğrense iyi olacak. Umarım sensörlü sibop çok pahalı ve zor bulunan bir şey değildir, bu konuda fikri olan arkadaşların da yardımını rica ederim. (Fiyat - temin kolaylığı vs) Konu çok büyük değil gibi ama 3.000 km.deki arabada da sürekli ikaz almak sinir bozuyor.

Yorum bağlantısı
Onur Tunçkollu

Fiestada var miymis ne zamandir

Fiesta? Bendeki araç Focus Trend X. Yanlış yere mi konu açtım diye baktım bir an.

Yorum bağlantısı
Koray Kahraman

Fiesta? Bendeki araç Focus Trend X. Yanlış yere mi konu açtım diye baktım bir an.

Onur Bey, ben de Titanium modelini satın alacağım. Lastik Basıncını gösteren sistemin gösterge panelindeki yerini gösteren bir fotoğraf paylaşabilir misiniz mümkünse? Merak ettiğim için soruyorum, çünkü Lastik Basınç Takip sistemi Ford'un internetteki sayfasında Focus'larda standarttır diyor.

Yorum bağlantısı
Onur Tunçkollu

Onur Bey, ben de Titanium modelini satın alacağım. Lastik Basıncını gösteren sistemin gösterge panelindeki yerini gösteren bir fotoğraf paylaşabilir misiniz mümkünse? Merak ettiğim için soruyorum, çünkü Lastik Basınç Takip sistemi Ford'un internetteki sayfasında Focus'larda standarttır diyor.

Koray Bey, benim aracımda lastik basıncını değer olarak göstermiyor, ancak hafızaya kaydettiğiniz değerde düşme olursa uyarı veriyor, ya da sensör arızası olursa. Yine de aracımda oluşan arızanın fotosunu ekliyorum belki fikir verir diye:

http://imgur.com/pz90I1E

Yorum bağlantısı
Koray Kahraman

Teşekkürler Onur Bey, elinize sağlık. Aracınızı kazasız mutlu günlerde kullanmanız dileğimle...

Yorum bağlantısı
Onur Tunçkollu

O sari işaret inmiş lastik işareti!..

Evet, lastik patladığında da o yanıyor, ekranda göründüğü gibi sensör hatasında da. Lastikle ilgili her sorunda yanıyor.

Teşekkürler Onur Bey, elinize sağlık. Aracınızı kazasız mutlu günlerde kullanmanız dileğimle...

Sağolun Koray Bey, ben de size hayırlı sürüşler dilerim.

Yorum bağlantısı
murat birkan

arkadaşlar merhaba

benim araç focus 3 titanium smart paket geçen gün lastik yerde imiş fark etmeden 20 metre gittikten sonra lastiğin patlak olduğunu fark ettim. ama herhangi bir uyarı çıkmadı acaba benim araçta yok mu bu sensör ?

Yorum bağlantısı
Onur Tunçkollu

arkadaşlar merhaba

benim araç focus 3 titanium smart paket geçen gün lastik yerde imiş fark etmeden 20 metre gittikten sonra lastiğin patlak olduğunu fark ettim. ama herhangi bir uyarı çıkmadı acaba benim araçta yok mu bu sensör ?

20 metre sensörün algılaması için yeterli bir mesafe değil, o nedenle uyarı vermemiştir.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Özcan Cepheci

Merhaba bende Şu TPMS Lastik basınç sensörü ile ilgli dertilyim :) Araç 2014 focus tit. smart paketli ve araç bilgisayarındaki hiç bir menüde Lastik basınç sensörü ile ilgili bir seçenek yok.Araç araştırırken web sayfalarında focus araçta standart güvenlik sistemi olarak geçiyordu.Bende aracı mayıs sonunda aldım bu seçeneği göremeyince önce aldığım yere sordum cevap veremediler Otosana Mail attım mailimi aldığım yere yönlendirmişler servisle görüştüm aracı bir ara onlara getirmemi istediler çünkü ellerindeki arabaların bazılarının bilgisayarında varmış bazılarında görünmüyormuş bu seçenek. 9 ekimde aracı götürdüm önce 2013 modellerde yok dendi arabanın 2014 olduğunu söyleyince bilgisayara bağlandı yeni yazılım atıldı seçenek çıkmadı.Bunun üzerine servis ustalarından biri lastik çok inince uyarı verir dedi lastiğin havasını indirdik test sürüşü yaptık uyarı gelmedi 20 ps altında uyarı verir dendi daha da indirdik havayı yine uzun bir test sürüşü yine sonuç aynı en sonunda otosan'dan bilgi geldi dediler 2014 mayıs sonrası araçlarda standartmış deyip gönderildim.Otosana yine mail attım Yanıltıcı reklam yaptıklarını ve bu sensörün standart olarak belirtmelerine rağmen olmamasının gizli ayıb olduğunu ve uzlaşmak için adım atmamaları halinde yasal haklarımı arıyacağımı ilettim.Birkaç gün sonra telefon ile aradılar konuştuk ve bu özelliğin 5 mayıs sonrası araçlarda standart olduğunu bildirdiler Çünkü benim aracın fatura tarihi 5 mayıs ben yine itiraz ettim bu özellik onların sayfasında geçen yıldan beri var olduğunu ,fatura tarihinin 5 mayıs olmasının benim aracı 5 mayısta aldığım anlamına gelmediğini aracı 20 mayısta aldığımı ve satış esnasında bu özelliğin bulunmadığını bildirmeleri gerektiği konusunda ısrar ettim.Bana teslim ettikleri aracın ocak 2014 üretimi olmasının benim değil onların sorunu olduğunu ilettim.Eski web sayfalarını inceleyip döneceklerini bildirip görüşmeyi sonlandırdılar bende bu ay sonuna kadar bekleyip tüketici hakem heyetine yazı yazmayı düşünüyorum bakalım ne çıkacak

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Sedat Ateş
(düzenlendi)

Arkadaşlar benim anladığım kadarıyla fabrika çıkışı tüm focuslarda var yanlız ABS senyörleriyle lastik basıncını ölçüyor ben kendi arabamda uyarıyı açtım 2011 focus 3 OBD ile elm 327 kullandım yokuş kalkış , lastik basınç ve hareket edince oto kilit

tarihinde Sedat Ateş tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Gökhan Çatal

2014 trendx var bende yenı aldım orjınal jantları yok spor jant tatırmıs sensor algılayamıyor ve ara ara hata verıyor 

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Savaş Kocaacar

Malesef bir lastikçi klasiği. bilinçsiz lastikçiler ekseri sökerken sensörlerin bir yada birkaç tanesini kırıyorlar. lastiği söktürürken unutmayıp uyarmak gerek. kırılan sensörde garantiye girmiyor malesef. değişimi serviste biraz pahalı fakat dışarıdan parçacılardan çok daha uyguna bulabilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Alparslan Özaslan

aracım focus 2014 style plus aracı ikinci el olarak aldım.fatura tarihi 26/9/2014 olup ben 3/3/2015 tarihinde aldım.araçta lastik basınç bildirimi yok.araştırdığımda aracın fabrika çıkışı olarak 16/2/2014 görünüyor.şimdi ikinci sahibi olarak bende aynı konuda forda müracat etsem mi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...