İçeriğe Yönlendir

Kuga Için Direct Liquimax Sistemi

Cemal Cangöner

Recommended Posts

Bekir Taşdemir
Bekir Taşdemir yazdı:

Gökhan Bey;

Bilgilendirmeleriniz için teşekkürler... Benim aracımın 135.000 km (yaklaşık 7.000 km) olmasına az kaldı, o nedenle bende değişim yaptırmak durumundayım. Ama özel servis mi yoksa yetkili servis mi diye düşünüyorum. Fiyatlarına ve işçilik durumlarına göre karar vereceğim gibi.

Arkadaşlar merhaba;

Aracımı 136.500 km sonrası triger+v kayışı değişimi ve 135.000 km bakımı için yetkili servise bıraktım. Toplam 3.000 TL (1800tl triger + 1200tl bakım) anlaşma sağladık. Ancak bu fiyat içerisinde devirdaim pompası yok. Servis bir sıkıntı yoksa değişim yapmayız dediği için beklemedeyiz. Değiştirelim derlerse 780 tl de ona fiyat verdiler. Bu arada prins sistem de arıza verdi. Motor kaputu içindeki ECU bilgisayar bağlantı noktasındaki dört bacaklı (ustamın role diye tabir ettiği) parça arızalanmış, (ki bu arıza yakıt sisteminin lpg yi kullanamamasına neden oluyor.) 150 tl karşılığında onu değiştirdim sorun şimdilik kalmadı. Ayrıca kendi düşüncelerim doğrultusunda enjeksiyon sistemini (4 adet buji gibi yakıt püskürten parçalar) de temizletmeye karar verdim. Onu da bosch car serviste kimyasal ve ultrasonic sistemde temizleyecekler. 100 tl de ona vereceğim. (Bunu yapma nedenim ise; araç kendi kendine motor arıza lambası yakıp, belli süre sonra da söndürüyordu. Arıza kayıtlarında fakir karışım hatası gösteriyordu. Kafamda soru işaretleri kalmaması adına yaptırıyorum.)

Hayırlısı olsun bakalım...

Araçlarımıza bakalım, fiyatlar uçuş modunda...

Herkese hayırlı günler...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Bark
(düzenlendi)
Bekir Taşdemir yazdı:

Arkadaşlar merhaba;

Aracımı 136.500 km sonrası triger+v kayışı değişimi ve 135.000 km bakımı için yetkili servise bıraktım. Toplam 3.000 TL (1800tl triger + 1200tl bakım) anlaşma sağladık. Ancak bu fiyat içerisinde devirdaim pompası yok. Servis bir sıkıntı yoksa değişim yapmayız dediği için beklemedeyiz. Değiştirelim derlerse 780 tl de ona fiyat verdiler. Bu arada prins sistem de arıza verdi. Motor kaputu içindeki ECU bilgisayar bağlantı noktasındaki dört bacaklı (ustamın role diye tabir ettiği) parça arızalanmış, (ki bu arıza yakıt sisteminin lpg yi kullanamamasına neden oluyor.) 150 tl karşılığında onu değiştirdim sorun şimdilik kalmadı. Ayrıca kendi düşüncelerim doğrultusunda enjeksiyon sistemini (4 adet buji gibi yakıt püskürten parçalar) de temizletmeye karar verdim. Onu da bosch car serviste kimyasal ve ultrasonic sistemde temizleyecekler. 100 tl de ona vereceğim. (Bunu yapma nedenim ise; araç kendi kendine motor arıza lambası yakıp, belli süre sonra da söndürüyordu. Arıza kayıtlarında fakir karışım hatası gösteriyordu. Kafamda soru işaretleri kalmaması adına yaptırıyorum.)

Hayırlısı olsun bakalım...

Araçlarımıza bakalım, fiyatlar uçuş modunda...

Herkese hayırlı günler...

Hayırlısı olsun Bekir bey, hangi serviste yaptırıyorsunuz.

Benim araç da 87.000 km de triger için beklemeyi düşünüyorum. Şimdilik LPG de sorun yok. Ancak aracın ikinci Aküsü (orjinali 80A Ford Varta takmış, 2.5 yılda değişim istedi 82A inci ile değiştirdik) 2,5 yılın sonunda bu da park lambaları, kapıların açık kalması, radyo vb. yarım saat içinde marş basmıyor. Bir kaç defa takviye yapmak zorunda kaldım. Önce ölçum yaptırmayı düşünüyorum.

Aku marka ve modeli hakkında kararsızım. Gönlüm Mutlu, inci, Eas gibi yerlilerden yana ama Varta, Bosh, Energizer, Delphi daha mi uzun ömürlü olur bilemiyorum.

Aracın orjinal aküsü (varta) ile benim taktırdığım (inci) yaklaşık aynı sürelerdebhizmet ettiler. Ört. 2,5 yıl. Bu süre bana doğrusu az geldi.

Hayırlı, huzurlu sürüşler dilerim.

tarihinde İbrahim Bark tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Bekir Taşdemir
İbrahim Bark yazdı:

Hayırlısı olsun Bekir bey, hangi serviste yaptırıyorsunuz.

Benim araç da 87.000 km de triger için beklemeyi düşünüyorum. Şimdilik LPG de sorun yok. Ancak aracın ikinci Aküsü (orjinali 80A Ford Varta takmış, 2.5 yılda değişim istedi 82A inci ile değiştirdik) 2,5 yılın sonunda bu da park lambaları, kapıların açık kalması, radyo vb. yarım saat içinde marş basmıyor. Bir kaç defa takviye yapmak zorunda kaldım. Önce ölçum yaptırmayı düşünüyorum.

Aku marka ve modeli hakkında kararsızım. Gönlüm Mutlu, inci, Eas gibi yerlilerden yana ama Varta, Bosh, Energizer, Delphi daha mi uzun ömürlü olur bilemiyorum.

Aracın orjinal aküsü (varta) ile benim taktırdığım (inci) yaklaşık aynı sürelerdebhizmet ettiler. Ört. 2,5 yıl. Bu süre bana doğrusu az geldi.

Hayırlı, huzurlu sürüşler dilerim.

İbrahim Bey merhaba;

Kemak Ford serviste yaptırıyorum. Benim de aracın aküsü 4.yılda ömrünü tamamlamıştı. Bir üst amperden Mutlu Akü'den taktırdım. Çünkü araç içerisinde ilave kullanımda olan araç kamerası, inverter vs. gibi ekipmanlarım var. Bu nedenle üst kademeden bir akü tercih ettim. Şu anda bir sorun yok çok şükür...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Bark
Bekir Taşdemir yazdı:

İbrahim Bey merhaba;

Kemak Ford serviste yaptırıyorum. Benim de aracın aküsü 4.yılda ömrünü tamamlamıştı. Bir üst amperden Mutlu Akü'den taktırdım. Çünkü araç içerisinde ilave kullanımda olan araç kamerası, inverter vs. gibi ekipmanlarım var. Bu nedenle üst kademeden bir akü tercih ettim. Şu anda bir sorun yok çok şükür...

Teşekkür ederim Bekir bey.  İyi günler dilerim.

Yorum bağlantısı
Gokhan Arslan

İbrahim bey merhaba,

Benim ilk akü 4 yılda bitti, orjinal akü 80 amperdi  sonradan taktırdığım MAGNETİ MARELLİ marka 75 amper. Şu anda 2,5yıla yaklaştı bir sıkıntı yok.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İbrahim Bark
(düzenlendi)
Gokhan Arslan yazdı:

İbrahim bey merhaba,

Benim ilk akü 4 yılda bitti, orjinal akü 80 amperdi  sonradan taktırdığım MAGNETİ MARELLİ marka 75 amper. Şu anda 2,5yıla yaklaştı bir sıkıntı yok.

Teşekkür ederim Gökhan bey. Akü değerlerini ölçtürdüm; şarjda sorun olmadığı, marş esnasında değerlerin 9.5 v kadar düştüğü görüldü. Ustanın değerlendirmesi: akünün ömrünü tamamlamaya başladığı, sülfatlaşmanın yaz aylarında daha yoğun olduğu ve bu nedenle motor çalışmaksızın 20 -30 dk (park lambalar, dörtluler, radyo teyp vb ) uzun süreli kullanımı kaldırmayacağı yönünde oldu.  Gittiği yere kadar kullanmamı tavsiye etti. 80 A Mutlu Akü için ( 2019 Mart üretimi) 475 tl fiyat verdi.

Bu arada ben araca takviye de yapabilen 10000ma lik power bank alıp bagaja koydum. Ne olur ne olmaz. Bir kaç defa kullandım (takviye) işe yaradı doğrusu. Şimdi parasını çıkarmasını bekliyorum. Malumunuz her takviye 25 TL Akü değer ölçümü 10 TL (Tabi ustalar da kazanacak, maksat usta bulunmayan yerler için ara çözüm)

Sıvı sistem LPG maşallah şeytan kulağına kurşun.  İzmirli Yusuf usta ve bu konu başlığının sahibi Cemal bey sağ olsunlar. Ankara'da Onur ustayı da anmalıyım. 

Hayırlı günler dilerim. 

imla
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
İbrahim Bark
(düzenlendi)
Bekir Taşdemir yazdı:

İbrahim Bey merhaba;

Gokhan Arslan yazdı:

İbrahim bey merhaba,

Bekir bey merhaba,

Gökhan bey merhaba.

Sizin taktırdığınız akü start&stop özelliğini destekleye tip  EFB mi, yoksa standart mi? Genel olarak memnun musunuz. Araç bakımda, temizlik yaparken uzun süre 20 -45 dk gibi (kapıları açık tuttuğunuzda iç lambalar ve LPG tankındaki basınç pompası çalışıyor) aracın akü gerilimi zayıflayıp, marş basmadığı oluyormu?

Ben bu yukarıdaki durumları yaşadığımdan, 82 Ah 740 (İNCİ) standart akü yerine 75 Ah 730 veya yerine uyarsa 80 Ah EFB akü taktırmayı düşünüyorum. Zira EFB lerde marş çevrim sayısı bakımından daha güçlü ve uzun ömürlu olduğu yazılıp çiziliyor. AGM akülerin daha da iyi olduğu söyleniyor ama iç yapısı nedeniyle motor blogu ısısndan olumsuz (kuruma) etkileniyormuş. Genelde aracın nispeten daha soğuk iç, bagaj kısmına takılması tavsiye ediliyor.

Fiyatı en uygu Mutlu, (hem yerli) , Bosh,/Warta da olabilir. Servise sordum Ford etiketli Mutlu takıyorlarmış. Ama piyasadan oldukça pahalı. başka markalardan Amp değeri ile birlikte hangisini/hangilerini öncelemeliyim?

İnternetten alıma ne dersiniz?

Bu hususu forumun akü başlığına  da yazdım ama geri dönüş olmadığından sizlerin tecrübeleriniz öğrenmek istedim.

Verilecek bilgilere şimdiden teşekkür ederim.

İmla
Yorum bağlantısı
Gokhan Arslan

İbrahim bey merhaba;

Benim araca takılan akünün (magneti marelli)  stop/start özelliği yok standart akü. Ben de bu aküyü taktırırken bana ford servislerde bu aküyü takıyor demişlerdi :) 

Manetti marelli distribütörü koç grubu olduğundan  ford servislerinde  araçlara takılması  bana mantıklı gelmişti. Fiat grubu da bu aküyü kullanıyor. Öyle aman aman bir kalitede olduğunu sanmıyorm ortalama bir akü. 

Benim akü yaklaşık 2.5 yıllık oldu, kapılar açıkken çakmak soketinden  süpürgeyi çalıştırıp 20 dk kadar aracı süpürüyorum  herhangi bir sorun yaşamadım. Bu  kışı da atlatırsa yeter bana,  sıvı sistem lpgli araç için 3.5 yıl yeterli bence. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Bark
Gokhan Arslan yazdı:

İbrahim bey merhaba;

Benim araca takılan akünün (magneti marelli)  stop/start özelliği yok standart akü. Ben de bu aküyü taktırırken bana ford servislerde bu aküyü takıyor demişlerdi :) 

Manetti marelli distribütörü koç grubu olduğundan  ford servislerinde  araçlara takılması  bana mantıklı gelmişti. Fiat grubu da bu aküyü kullanıyor. Öyle aman aman bir kalitede olduğunu sanmıyorm ortalama bir akü. 

Benim akü yaklaşık 2.5 yıllık oldu, kapılar açıkken çakmak soketinden  süpürgeyi çalıştırıp 20 dk kadar aracı süpürüyorum  herhangi bir sorun yaşamadım. Bu  kışı da atlatırsa yeter bana,  sıvı sistem lpgli araç için 3.5 yıl yeterli bence. 

Teşekkür ederim Gökhan bey. 75 Ah 730 EFB Mutlu akü düşünüyorum.  İnt. Sitesinde güçlendirilmis sulu akü olduğu ve normal sulu akülerin yerine de kullanılabileceği yazıyor. Ankara Turoto ford yetkili sevis de Mutlu takıyormuş. Ama pahalı. Kaçak testi yaptım araç kıtlı bütün sistem kapalı iken aldığım değer 0.83 amper sarfiyat görünüyor. Kuga için normal bilmiyorum. Araştıracağım.

Şimdiden hayırlı bayramlar dilerim. 

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
  • 2 hafta sonra...
Gokhan Arslan
İbrahim Bark yazdı:

Teşekkür ederim Gökhan bey. 75 Ah 730 EFB Mutlu akü düşünüyorum.  İnt. Sitesinde güçlendirilmis sulu akü olduğu ve normal sulu akülerin yerine de kullanılabileceği yazıyor. Ankara Turoto ford yetkili sevis de Mutlu takıyormuş. Ama pahalı. Kaçak testi yaptım araç kıtlı bütün sistem kapalı iken aldığım değer 0.83 amper sarfiyat görünüyor. Kuga için normal bilmiyorum. Araştıracağım.

Şimdiden hayırlı bayramlar dilerim. 

İbrahim bey merhaba

Aracınıza hangi aküyü aldınız?  Benim aküde teklemeye başladı, bugün aracı çalıştıramadım, elimde power bank şeklinde power booster vardı o da hiç işime yaramadı. Bizim araçlar sanırım ilk çalıştırmada aşırı enerji çekiyor. Power booster in içindeki enerjiyi bir anda çekti.İkinci marşa basamadım bile. Başka araçtan takviye yaptım yaklaşık yarım saat sürdü akünün kendine gelmesi. Araçla biraz dolaştım yarın sabah belli olacak bakalım iş yapar mı yoksa öldü mü. Bu hadiseden önce aracımı dün servise bırakmıştım oradan çıktım eve geldim aracı kapattım ve sabah tık yoktu. Acaba tesadüf mü yoksa servisle bir ilgisi olabilir mi bilmiyorum. kapılar falan açık bırakıldıysa boşalmıştır diye düşündüm.  Akü tahminimden çabuk bitti  3 yılı göremedi. Sanırım bu lpg sisteminden kaynaklanıyor. Tank içindeki pompa ve motor bölümündeki boost pompa aküye ekstra yük bindiriyor diye düşünüyorum. Akü fiyatları da ciddi yükselmiş.

Yorum bağlantısı
İbrahim Bark
(düzenlendi)

Merhaba Gökhan bey.

Kuganın akü ihtiyacını  75 Ah 730A Alçak tip EFB Mutlu Akü ile karşıladım. Aracın akü yerine de en uygun modellerden biri bu akü idi.

Aküyü Ankarada Mutlu Akünün ana bayisi olan Mustafa Saatçi'den aldım. Montajı aracın önceki aküsüsün ve taktıkları akünün değerlerini ölçerek yaptılar. Yaklaşık 2.5 ay oldu bir sorun yok.

Yeni Mutlu akü için 570 ₺ 5 taksitle ödeme yaptım. Aynı ayar Bosch ve Varta aküler 680 -700 ₺ idi. İnci akünün fiyatı da Mutluya yakındı.

Dediğiniz gibi bizim araçtaki prins sıvı sistem LPG tankındaki basınç pompası akünün ömründen alıyor. Zannımca aküler de eskisi kadar uzun ömürlü üretilmiyor. Üretici ve marka çok zira ticaret döngüsü için bu gerekli diye düşünüyorum.

Araçta kaçak var mı diye multimetre ile test etmiştim. Kaçak çıkmadı. Konudan Forumun Aküler başlığında bahsettim. Bakabilirsiniz.

Gökhan bey değiştir rahat et bence...

Önceki akün standart İnci akü idi ite kaka 3 yılı doldurmuştuk. Bu sefer EFB (Start stoplu araçlarda kullanılan tip) akü kullandım. Biraz daha uzun ömürlü olur umarım.

Bilgi hatası düzeltme.
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Bekir Taşdemir

Merhaba arkadaşlar;

Aracım 156.000 km oldu. gelecek hafta Ankara'ya gitme durumum var. Orada yetkili prins servislerinden hangisi daha etkin konusunda, bilgisi olan var mı acaba? Kayra Otogaz dan Tufan Usta ve Sait Usta Lpg firmasından Sait Usta diyenler var ama emin olamadım. Genel bir bakım ve kontrol amaçlı göstermek istiyorum.

Yorum bağlantısı
İbrahim Bark
Merhaba arkadaşlar;
Aracım 156.000 km oldu. gelecek hafta Ankara'ya gitme durumum var. Orada yetkili prins servislerinden hangisi daha etkin konusunda, bilgisi olan var mı acaba? Kayra Otogaz dan Tufan Usta ve Sait Usta Lpg firmasından Sait Usta diyenler var ama emin olamadım. Genel bir bakım ve kontrol amaçlı göstermek istiyorum.
Bekir bey benim Kuga'nın LPG montajını 4,5 yıl önce Ankara İvedik Sanayi de "Sistem Mühendislik" te Onur AHI usta yaptı. İşleri ve işçilikleri güzel. Ben menunum. Tüm lpg işlerimi ona yaptırıyorum, ya da danışıyorum. Giderseniz benim selamımı da iletirseniz memnun olurum.
Adresi: İVOGSAN 88 Oto Sanayi Sitesi 1. Böl. 1558. Sokak No; 25 İvedik Ank. TÜV 'ün karşısındaki cadde yaklaşık 200 m yukarı (sanayi tarafı) gidince sağdaki tarafta. Tel. 05336546627

Hayırlı sürüşler , hayırlı yolculuklar dilerim.
Yorum bağlantısı
Bekir Taşdemir
İbrahim Bark yazdı:

Bekir bey benim Kuga'nın LPG montajını 4,5 yıl önce Ankara İvedik Sanayi de "Sistem Mühendislik" te Onur AHI usta yaptı. İşleri ve işçilikleri güzel. Ben menunum. Tüm lpg işlerimi ona yaptırıyorum, ya da danışıyorum. Giderseniz benim selamımı da iletirseniz memnun olurum.
Adresi: İVOGSAN 88 Oto Sanayi Sitesi 1. Böl. 1558. Sokak No; 25 İvedik Ank. TÜV 'ün karşısındaki cadde yaklaşık 200 m yukarı (sanayi tarafı) gidince sağdaki tarafta. Tel. 05336546627

Hayırlı sürüşler , hayırlı yolculuklar dilerim.

İlginiz için teşekkür ediyorum İbrahim Bey. Fırsat bulabilirsem mutlaka uğramak istiyorum.

Bu arada sizin aracınız durum nedir? Filtre, bakım, güncelleme vs. gibi değişimler yapıldı mı hiç? km artıkça aklımda soru işaretleri oluşuyor o bakımdan soruyorum.

Yorum bağlantısı
İbrahim Bark

İlginiz için teşekkür ediyorum İbrahim Bey. Fırsat bulabilirsem mutlaka uğramak istiyorum.
Bu arada sizin aracınız durum nedir? Filtre, bakım, güncelleme vs. gibi değişimler yapıldı mı hiç? km artıkça aklımda soru işaretleri oluşuyor o bakımdan soruyorum.
Benim araç şu anda 96000 km de. LPG takılmalı yaklaşık 60000 Km oldu. Forumda da daha önce belirttiğim akünün ömrünün 2,5-3 yılda dolmasının dışında LPG den dolayı herhangi bir problem yaşamadım. Aracı severek kullanıyorum. Filitre konusunu Onur ustaya sorduğumda abi gidişinde, çekişinde şikayetin yoksa bu sistemdeki filtrelerin değişime çok ihtiyaçları yok dedi. (Gerçi prins kitapçığın 25.000 km bir bakım yazmış) genel kontrollerin dışında LPG sisteminde bir değişiklik yapılmadı yani. Birde bu filitreler kaç tane bilmiyorum sayıları 1 den fazla ve pahalı imiş. Şimdilik kullanmaya devam.
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Gokhan Arslan

Benim de sistem takılalı 50 000 km oldu. Henüz filtreleri değiştirmedim  ama yakın zamanda değiştirmeyi düşünüyorum.  Montaj yapan usta özellikle yüksek basınç pompasının önündeki  filtreyi değiştirmemi tavsiye etti. Pompaya tortu kaçması halinde pompanın ömrünün kısalacağını belirtti. Zaten yedek parça fiyatları euro üzerinden olduğu için oldukça pahalı, sisteme gözümüz gibi bakmalıyız. :) En son sorduğumda filtre değişimine 400 lira demişlerdi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bekir Taşdemir
Gokhan Arslan yazdı:

Benim de sistem takılalı 50 000 km oldu. Henüz filtreleri değiştirmedim  ama yakın zamanda değiştirmeyi düşünüyorum.  Montaj yapan usta özellikle yüksek basınç pompasının önündeki  filtreyi değiştirmemi tavsiye etti. Pompaya tortu kaçması halinde pompanın ömrünün kısalacağını belirtti. Zaten yedek parça fiyatları euro üzerinden olduğu için oldukça pahalı, sisteme gözümüz gibi bakmalıyız. :) En son sorduğumda filtre değişimine 400 lira demişlerdi.

Gökhan Bey; sistemde yanlış bilmiyorsam 4 adet filtre vardı. Vida şeklinde filtreler. Yaklaşık 50.000km önce değiştirmiştim. Ustamız filtreleri söktüğünde tertemiz olduğunu beyan etti. Aslında filtreler pahalı değil, değişim yeri zor olduğu için işçilik pahalı. motor kısmının en arkasındaydı yanlış hatırlamıyorsam lpg basınç pompası. o nedenle işçilik çok fazla özellikle. yaklaşık 350 tl ye değiştirmiştim o zamanlar... Burada İbrahim Bey'in ustasının dediği gibi herhangi bir sorun yoksa gerek de yok bence :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ali Sağlam

Bekir bey merhabalar. Benim de 2013 1.6 kugam var. En başlarda fakir karışım uyarısı vermiyordu. Ama artık gaza geçtiğimde belli bir müddet sonra veriyor. Enjektörleri de değiştirdim. 

Oksijen sensörünü değiştirdikten sonra tekrar uyarı lambası yandı mı? 

Yorum bağlantısı
Bekir Taşdemir
Ali Sağlam yazdı:

Bekir bey merhabalar. Benim de 2013 1.6 kugam var. En başlarda fakir karışım uyarısı vermiyordu. Ama artık gaza geçtiğimde belli bir müddet sonra veriyor. Enjektörleri de değiştirdim. 

Oksijen sensörünü değiştirdikten sonra tekrar uyarı lambası yandı mı? 

Ali bey sizlere de merhaba;

Mesajınızdaki;  "En başlarda fakir karışım uyarısı vermiyordu. Ama artık gaza geçtiğimde belli bir müddet sonra veriyor."  bu cümleyi tam anlayamadım. Çünkü sıvı sistem kiti takılı araçlar direkt lpg ile çalışmaya başlıyor ve benzin kullanmıyor. (Benzin kullanıyorsa aşırı düşük miktarlardadır. Bir ara benzin almayı unuttum çünkü) 

Benim araçta, ilk sistemi taktığım dönemde otogaz aldığım yerlere dikkat etmeye çalışıyordum. Ancak fazla km yaptığımda bu duruma riayet etmekte zorlanmaya başladım. Farklı yerlerden almaya başladığımda (~45.000 km kullandıktan sonra) motor arıza lambası yani fakir karışım uyarısı vermeye başladı. Araştırdığımda oksijen sensörü, lambda sensörü, maf sensörü, enjeksiyon sistemi değişimi gibi farklı/pahalı yorumlar ve tavsiyeler aldım. Kendim araştırdığımda olayın tamamen enjeksiyon sisteminden kaynaklı olduğunu düşünerek işlem yaptırdım. (Ultrasonic temizlik işlemi) . Sonrasında yaklaşık 35-40.000 km daha kullandım, sorun olmadı. Sonrasında tekrar motor arıza lambası yandı ve yine aynı sorun. Tekrar temizleterek yaklaşık 35.000 km daha bindim. Baktım ki bu böyle olmayacak, biraz da arıza lambası yanar vaziyette bindim. Halen de yanıyor. Bu aralar salgından dolayı çok yaptıramayacak gibi olduğumdan bu şekilde biraz binmeye karar verdim.

Kendi yorumumla, araç eğer motor arıza lambası yandığında ciddi bir uyarı için yakıyorsa, zaten sisteminde hata mesajı veriyor. (Fren lambası arızalı, soğutma suyu sıcaklık artışı vs. gibi) Fakir karışım arızasını, motor arızası olarak görmüyor diye düşünüyorum. Çünkü herhangi bir mesaj vermiyor. Sadece yakıt ile ilgili kısmen ekonomik olmayan verilerle karşılaşacağımı tahmin ediyorum.(km başına 1-3 kuruş fazla yakması gibi) Bu nedenle, ben alışmaya başladım bu arızaya. Birlikte yaşayıp gitmeye karar verdim :)) Bu arada çok sıkıntı etmeye gerek olmadığını da anladım. Aracın tadını çıkartmak gerek...Hayırlısı diyelim...

Yorum bağlantısı
Turhan Onat
Bekir Taşdemir yazdı:

Mesajınızdaki;  "En başlarda fakir karışım uyarısı vermiyordu. Ama artık gaza geçtiğimde belli bir müddet sonra veriyor."  bu cümleyi tam anlayamadım. Çünkü sıvı sistem kiti takılı araçlar direkt lpg ile çalışmaya başlıyor ve benzin kullanmıyor. (Benzin kullanıyorsa aşırı düşük miktarlardadır. Bir ara benzin almayı unuttum çünkü) 

Benim araçta, ilk sistemi taktığım dönemde otogaz aldığım yerlere dikkat etmeye çalışıyordum. Ancak fazla km yaptığımda bu duruma riayet etmekte zorlanmaya başladım. Farklı yerlerden almaya başladığımda (~45.000 km kullandıktan sonra) motor arıza lambası yani fakir karışım uyarısı vermeye başladı. Araştırdığımda oksijen sensörü, lambda sensörü, maf sensörü, enjeksiyon sistemi değişimi gibi farklı/pahalı yorumlar ve tavsiyeler aldım. Kendim araştırdığımda olayın tamamen enjeksiyon sisteminden kaynaklı olduğunu düşünerek işlem yaptırdım. (Ultrasonic temizlik işlemi) . Sonrasında yaklaşık 35-40.000 km daha kullandım, sorun olmadı. Sonrasında tekrar motor arıza lambası yandı ve yine aynı sorun. Tekrar temizleterek yaklaşık 35.000 km daha bindim. Baktım ki bu böyle olmayacak, biraz da arıza lambası yanar vaziyette bindim. Halen de yanıyor. Bu aralar salgından dolayı çok yaptıramayacak gibi olduğumdan bu şekilde biraz binmeye karar verdim.

Kendi yorumumla, araç eğer motor arıza lambası yandığında ciddi bir uyarı için yakıyorsa, zaten sisteminde hata mesajı veriyor. (Fren lambası arızalı, soğutma suyu sıcaklık artışı vs. gibi) Fakir karışım arızasını, motor arızası olarak görmüyor diye düşünüyorum. Çünkü herhangi bir mesaj vermiyor. Sadece yakıt ile ilgili kısmen ekonomik olmayan verilerle karşılaşacağımı tahmin ediyorum.(km başına 1-3 kuruş fazla yakması gibi) Bu nedenle, ben alışmaya başladım bu arızaya. Birlikte yaşayıp gitmeye karar verdim :)) Bu arada çok sıkıntı etmeye gerek olmadığını da anladım. Aracın tadını çıkartmak gerek...Hayırlısı diyelim...

Toplam kaç km dir kullanıyorsunuz.  LPG kaynaklı başka bir sorun yaşadınız mı? Bir de bu arıza işine lpg servisi ne diyor?

Yorum bağlantısı
Ali Sağlam

Tekrar merhabalar Bekir bey. Ben de 35.000 km kadar LPG li kullandım. O dönemde uyarı yoktu. Sonrasında fakir karışım uyarısı verdi.

Enjektör değişimi yaptım. 3000km kadar uyarı vermedi. Sonrasında fakir karışım uyarısı verdi. Demek ki bu sistemler belli bir yerden sonra uyarı ışığını yakıyor. 

Ben de artık öyle dolaşmaya başladım.

Cevap için teşekkürler. Kendinize iyi bakın. 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Bekir Taşdemir
Turhan Onat yazdı:

Toplam kaç km dir kullanıyorsunuz.  LPG kaynaklı başka bir sorun yaşadınız mı? Bir de bu arıza işine lpg servisi ne diyor?

Turhan Bey merhaba;

Toplam 130.000 km lpg ile kullanım yaptım ve yapıyorum. Lpg servisi, yakıt aldığınız yerlerden pislik vs. gelmiş ve enjeksiyon sistemini tıkamıştır filan diyerek katkı maddeleri (würth vs) kullanmamı sonrasında düzeleceğini söyledi ama her tür katkıyı kullanmama rağmen düzelmeyince kendi yorumlarımla işlem yaptırdım ve çözdüm. Şimdilik bu şekilde kullanmaya devam ediyorum.

Ali Sağlam yazdı:

Tekrar merhabalar Bekir bey. Ben de 35.000 km kadar LPG li kullandım. O dönemde uyarı yoktu. Sonrasında fakir karışım uyarısı verdi.

Enjektör değişimi yaptım. 3000km kadar uyarı vermedi. Sonrasında fakir karışım uyarısı verdi. Demek ki bu sistemler belli bir yerden sonra uyarı ışığını yakıyor. 

Ben de artık öyle dolaşmaya başladım.

Cevap için teşekkürler. Kendinize iyi bakın. 

Ali Bey merhaba,

Aracı tanıdığımız için en doğrusu keyfini sürmek...

Kazasız ve belasız hayırlı sürüşler herkese...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Necmettin Aslanturk
Bekir Taşdemir yazdı:

Bekir bey merhaba. bende de 2103 model 1.6 selective var. aracıma 23.000 km de iken Prins taktırdım ve 160.000 km ye kadar herhangi bir sorun yaşamadım. ancak yaklaşık 5 ay önce aracımda p0171 hatası yani fakir karışımı hatası aldım. o günden beri de bu hatayı giderebilmek için uğraşıyorum ancak hiçbir usta bu arızaya bir çözüm bulamadı. söyledikleri klişe bir ifade var Lpg li araçlarda bu hata olur. çözüm ise yok diyorlar. Ancak şunu anlatamıyorum ustalara ,. ben aracı yaklaşık 5 yıldır kullanıyorum ve bu hata ilk defa oldu. ama maalesef bu hatayı çözecek bir ustaya denk gelmedim. bazı servisler deneme yanılma yoluyla tabiri caizse çözüm için fikir beyan ediyorlar. yani önce oksijen sensörü değiştirelim olmadı katalitik değişelim olmadı enjektör temizletelim gibi. ancak bu şekildeki bir çözüme de ben sıcak bakmıyorum. çünkü oksijen sensörü yaklaşık 3 bin lira. arızalı mı değilim tespit yapmadan değişim halinde verdiğim para boşa gidecek. dikkat ettiğim kadarıyla siz oksijen sensörden hiç bahsetmediniz. enjeksiyon temizliğine de bin -binbeşyüz gibi bir rakam isteniyor. ama netice alıp alamayacağımı da bilemediğimden doğrudan müdahale ettirmek istemedim. sizin tecrübenize istinaden soruyorum. Acaba hangi işlemden başlamalıyım. veya mümkünse sizinle telefon ile irtibat kurmak istiyorum. sizce bir mahsuru var mıdır. şimdiden ilginize teşekkür ederim. benim numaram 0533 301 xxxx Necmettin Aslantürk

Yorum bağlantısı
Bekir Taşdemir
Necmettin Aslanturk yazdı:

Bekir bey merhaba. bende de 2103 model 1.6 selective var. aracıma 23.000 km de iken Prins taktırdım ve 160.000 km ye kadar herhangi bir sorun yaşamadım. ancak yaklaşık 5 ay önce aracımda p0171 hatası yani fakir karışımı hatası aldım. o günden beri de bu hatayı giderebilmek için uğraşıyorum ancak hiçbir usta bu arızaya bir çözüm bulamadı. söyledikleri klişe bir ifade var Lpg li araçlarda bu hata olur. çözüm ise yok diyorlar. Ancak şunu anlatamıyorum ustalara ,. ben aracı yaklaşık 5 yıldır kullanıyorum ve bu hata ilk defa oldu. ama maalesef bu hatayı çözecek bir ustaya denk gelmedim. bazı servisler deneme yanılma yoluyla tabiri caizse çözüm için fikir beyan ediyorlar. yani önce oksijen sensörü değiştirelim olmadı katalitik değişelim olmadı enjektör temizletelim gibi. ancak bu şekildeki bir çözüme de ben sıcak bakmıyorum. çünkü oksijen sensörü yaklaşık 3 bin lira. arızalı mı değilim tespit yapmadan değişim halinde verdiğim para boşa gidecek. dikkat ettiğim kadarıyla siz oksijen sensörden hiç bahsetmediniz. enjeksiyon temizliğine de bin -binbeşyüz gibi bir rakam isteniyor. ama netice alıp alamayacağımı da bilemediğimden doğrudan müdahale ettirmek istemedim. sizin tecrübenize istinaden soruyorum. Acaba hangi işlemden başlamalıyım. veya mümkünse sizinle telefon ile irtibat kurmak istiyorum. sizce bir mahsuru var mıdır. şimdiden ilginize teşekkür ederim. benim numaram 0533 301 xxxx Necmettin Aslantürk

Necmettin Bey sizlere de merhaba;

Ne yazık ki ustalarımız, klişe olan çözümler sunmaktan yana başka önerilerde bulunmaktan kaçınıyorlar. Bu durumun; belki kendileri açısından maddi nedenlerden (daha çok para kazanma hırsları), belki de bizim açımızdan maddi nedenlere (yok yere masraf ettirmiş olmayayım düşüncesinden) sebebiyet vermeme adınadır diye düşünüyorum. Ben de sizin gibi çok yerlere müracaat ettim. Ancak sonuç alabilecek nitelikte bir ustaya denk gelmediğimden galiba çözüm bulamadım. Daha doğrusu yeni fikirlere açık olan bir ustaya denk gelemedim. Benim için usta kişi, araç sürücüsünün telkinlerini, problemlerini, yaşadığı zorlukları ve süreçleri dinleyerek kendi önerilerini de sıralayarak, araç sürücüsü ile bir ortak nokta üzerinde problemi çözmeye çalışmalıdır. (Ki bu dediğim ustayı ben buldum. daha doğrusu ikna ettim.) 

Yoksa dediğiniz gibi, fakir karışım arızasını hangi ustaya götürürseniz götürün, lpg li araçlarda olur böyle hatalar, sürekli bu arıza ışığı yanar, lpg yi ayarlattırın vs. gibi ilk cümleleri söylemekten geri durmuyorlar. Ben de bunları duyduğum ustaların yanından apar topar ayrılıyordum. Çünkü sizin söylediklerinizin bir önemi yoktur o usta için, bildiğini okur ve yapar.

Ben araştırmayı seven ve bir o kadar da dediğinde ısrarcı bir sürücü olduğumdan, çoğu usta işime karışıyor imasında bulunduğu için beni pek sevmez oldu. Ancak şu anki ustam, gayet anlayışlı, fikirlerimi kendi tecrübelerine göre tartan ve sonuç alınıp alınmayacağı konusunda öngörüsünü ortaya koyan birisi olduğu için memnunum. Bu arada bende de halen arıza ışığı yanıyor ve o şekilde kullanıyorum.

Necmettin bey, kullandığımız araçlar elektronik/dijital ekranlı ve kendi sistemlerini çok noktadan kontrol edebilen teknolojiye sahipler. Bu nedenle en ufak bir arıza göstergede ikaz edebiliyorlar. Mesela; soğutma suyu eksikliğinden kaynaklı hararet durumlarında aracı durdurun ve bekleyin uyarısı, far/stop lambalarından herhangi bir arızalandığında sizi her çalıştırmada uyaran ekranları var. Ancak motor arıza ışığında (fakir ya da zengin karışım hatası kaynaklı) sistem kendinde bir hata bulsaydı her çalıştırmada mutlaka uyarı yapardı. Aracı kullanmamaya yönelik uyarılar verirdi. Oysaki sadece gösterge ışığı yanıyor ve aracın tüm sistemlerine girip sorgulama yaptığınıza tüm sistem normal mesajı ekrana geliyor. Bu nedenle ben böyle bir motor arıza ışığında tarafıma söylenen oksijen sensörü, lambda sensörü vs. gibi değişimleri öngörmedim. Biraz internette araştırma yaptım. Eğer ki sizde çok kullanıyor ve yakıt aldığınız yerlere çok dikkat etmediğiniz zamanlarda bu uyarı ile karşılaştıysanız (ki benimki öyle oldu) bilin ki artık lpg tankınızda bir toz/pislik durumu oluşmuş ve sizin motorunuza giden tüm hava yollarında etkinlik kazanmaya başlamış demektir. Bana soracak olursanız; aracınızda yapmanız/yaptırmanız gerekenleri sıra ile aşağıda özetlemek isterim.

1-Öncelikli olarak aracınızın lpg tankındaki yakıt bitene kadar kullanın, yeni yakıt almayın, yaklaşık 100km benzinde kullandıktan sonra motor arıza lambasını cihaza bağlatarak söndürün. (Ki hata mesajı fakir karışım ise )

2-Sonrasında benzin alarak yaklaşık 700-800km benzinli şekilde aracınızı kullanın. (hiç lpg almadan/kullanmadan)

3-Eğer ki bu kullanım sırasında tekrar motor arıza ışığı yanıp da aynı fakir karışım hatası verdiyse o zaman sırası ile

------1) Aracınızı güvendiğiniz bir ustanıza götürerek enjeksiyon sisteminizi söktürün. Bu sistemi enjeksiyon bağlantı tertibatını da alarak kimyasal sıvı ya da ultrasonic ses dalgaları ile temizleme yapan bir firmaya götürüp 4 adet enjektörünüzü temizletin. 

------2) Bu esnada aracınızdaki hava akışkanlığı sağlayan sistemleri (dışarıdan gelen havanın motora ulaşmasında rol oynayan sensörleri) antistatik sprey ile temizletin.

------3) Bugüne kadar lpg filtrenizi hiç değiştirmediyseniz onları değiştirin.

------4) Sonrasında tüm işlemleri tamamladıktan sonra motor arıza lambasını cihaza bağlatarak söndürün.

------5) Aldığınız benzin ya da lpg yi bilinirliği yüksek istasyonlardan temin edin.

------6) Her türlü kullanımda aracınız da 1/2 oranına yakın benzin mutlaka bulunsun.

------7) Sonrasında güzel günlerde kullanın...

Ayrıca bulunduğum yerde bu işlemlerin maliyeti yaklaşık 1000 TL civarında. Bu yaptığımız masraf hiç yoksa en kötü şartlarda kullanıma göre 30-40 bin km kadar ışığın yanmamasına olanak sağlıyor. Bu durum da yıllık 1000 tl harcayarak bu işlemden kurtulabileceğimizi işaret ediyor. 

Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Güzel günlerde kullanmamız dileğiyle...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...