İçeriğe Yönlendir

Hastane Ziyareti

Caner Kardeşseven

Recommended Posts

Caner Kardeşseven
(düzenlendi)

Dün eşimle hastanenin değişik servislerini ziyarete gittik. 

Kendisi aynı hastanede çalışan oldugundan  orda burda çalışan arkadşlarını dolaştık...

Elli değişik servis var bilmem ne loji-moji aklımda tutamayacam  ama ilginç gelen bazı şeyleri paylaşmak istedim.

Herifin biri , hasta yani, yatmış, abi bi mabadına hortum girmemiş.. :)

Kolunda hortum ağzında hortum burnunda hortum... acaip tuhaf cihazlara bağlı dıt dıt  ötüyor..

Uyusada  uyuyamaz, kalksa kalkamaz.

Sigara içmiş.

Herifin akçiğerlerini almışlar makineye  bağlamışlar.

Elektrik gitse, jenerator çalışmasa gitti...Ki abi bura Türkiye, gider mi ? gider...Kimseye de anlatamazsın.

Biri var onun gırtlağını sökmüşler.

Gırtlak kanseri

O da sigara içmiş.

Fotograf çekmedim , terbiyesizliğe lüzüm yok.

Gırtlağını delmişler, birak ağzı yüzü , gırtlakdan içeriye hortum sallamişlar hava alsın diye....

Öteki  sigara değildi.

Onun  karaciğerini almışlar. Yani  basit bi cümle gibi geliyor ama ciğerini almışlar yani...

Düpedüz kesmişler bıçakla, içeri ellerini sokup ,girip "lobuduk" diye ciğerini alıp tasa atmışlar aga...

İçki içmiş.

Yani abim ablam, bu adamlar ölü değil. Ölmek için dua eden insanlar.

Başında bekleyenler, ( hanımı kızı oğlu vs.. ) ölmelerini istiyor, öyle berbat bir acı içinde kıvranıyorlar..

Ciğerini almışlar adamın ama inlemek de yasak üstelik. Çünkü yanında yatan başka ızdıraplı hastalar da var...

Diğerlerini saymayım çünkü onların detayını bilmiyorum.

17 yaşında kız > bacak kesilmiş, ( onu görüp ağlamayan insan olamaz.)

20 yaşında cocuk > felç... ( trafik kazası -motorsiklet ) > not: 20 yaşında !

Ama yukardaki hastalar çok fena...

1 tane 2 tane  saydım diye koca universite hastanesinde bu kadar var sanmayın. Servisler dolu  dolu , yer yok, gelen de var  daha..

Ya o namussuz sigarayı bırakın ya doktora gidin ya  spor yapın bilmem işte ne yaparsanız yapın ama bırakın.

Alkolün haramında helalinde değilim.Yok 2 kadeh iyi gelirmiş de yok şu iyi bu kötüymüş de hepsi fasa fiso.

Alkol içmeyın.Bu kadar basit.

Ama bırakmak basit değil.

Adam akçiğerameliyatı olmuş, bugun yarın  hastaneden cıkacak, öğlen arası aşağıya inmiş sigara otlanıyor milletten üzerinde pijaması varken... :)

Bir başka hasta karaciğer transplantasyonu ( nakli ) olmuş, kontrole gelirken içkili geliyor.

İfadesi de şöyle: "zaten yaş 60 olmuş doktor hanım, öbürü 60 sene götürdü , bu da 5-10 sene götürür heralde dee mi?"

Bırakmak basit değil.

imkansız da değil.

Ölmek için dua edersiniz yoksa..

İnanmayan varsa, dilediği hastaneyi ziyaret edebilir.

( Sıralama not alma fiş bekleme randevu alma meseleleri de cabası.Sağlıklı iken bunlar zül geliyor, hastayken nasıl yapacaksın? Bunun politikayla ilgisi yok, hasta sayısı korkunç sayıda ve artıyor. Doktorlar en cok sıgara içen gruptur muhabbeti de işe yaramıyor, benim dedem hergun iki paket içerdi  90 yaşına kadar yaşadı geyiği de bi işe yaramıyor. Eğer akçiğer kanseriysen, sen artık kanser hastasısın ve çok acı çekeceksin demektir. )

tarihinde Caner Kardeşseven tarafından düzenlendi
  • Beğen 11
Yorum bağlantısı

İstanbul içinde,çapa tıp fakültesi - cerrahi bölüm - Kat:8'i gezmenizi tavsiye ediyorum size..

Yorum bağlantısı
Caner Kardeşseven

İstanbul içinde,çapa tıp fakültesi - cerrahi bölüm - Kat:8'i gezmenizi tavsiye ediyorum size..

Vahşet  vardır eminim..savaş cıksa boyle olur ancak..yazamıyorum ve en basit şekilde yazdım..

Yorum bağlantısı
Hüseyin Uzun

Sonunu bile bile insanın kendisine zarar vermesi gerçekten çok acı...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Vahşet  vardır eminim..savaş cıksa boyle olur ancak..yazamıyorum ve en basit şekilde yazdım..

Kesinlikle abi..

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Ölüm başlarına gelmediği (doğal olarak) için çok kolay olacağını sanıyorlar, Allah kurtarsın bu beladan diye dua edeyim, gerisinde susayım........

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Çayır

sevgili Hakan (ERKEN) abim. senin de en kısa sürede nargileyi bırakman gerek. biliyorsun değil mi? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gök

Abi yüreğine sağlık,çok önemli bir mevzuya değindin..Umarım zararın boyutunu anlayabiliriz.

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

"Temel yerde muz kabuğu görmüş, eyvah gene düşeceğum" demiş. Sigara içiyorsanız kanser olursunuz. En yakınını bu illetten kaybeden çok yakın tanıdıklarım var.

Yorum bağlantısı
Murat Kırmızı

Hangimizin ailesinde kanser  olmamış şeker hastası olmamış yok ki.. Sigara stres alkol bi çok sebebi var illetlerin.. Her şeye dikkat etmemiz mümkün değil illa ki. Ama hiç olmazsa kendimizi düşünmüyorsakta çoluğumuz çocugumuz için bi şeylere dikkat edelim.. Yollarda ışıklarda iki kat dikkatli olalım.. Ölsek ne fayda bizler kurtuluruz. Geride kalanlara yaşatırız acımızı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Çok çarpıcı örneklerle, konuya dikkat çektiğiniz için teşekkürler. Keşke bu zararlı maddeleri tüketmeyenlerde yaptığı vurucu etkiyi, kullananlarda yapabilse.

Eski bir sigara tiryakisi olarak bu tür örnekler maalesef bıraktırmada başarılı olmuyor. İradeyi tetiklemesi gereken işaret herkese farklı bir yerde flaşör yapıyor ya da hiç yapmıyor ve bu hastahane manzaralarına giden yolun ilk bölümleri adımlanıyor.

Keyif verici maddelerin kaynağı nefistir, nefsi köreltmek ise ruhun, bedenin eğitilmesi ile ilgilidir. Nefis 1 sn için bir ömrü feda ettirecek kadar güçlü arzular sunarken, bir ömür için 1saniye ayırıp düşünmeye fırsat vermez.

Ruh ve beden eğitimi ise birçok yolla yapılabilir ama en önemli metod kişinin zihnini kandıracak yöntemi kendisinin keşfetmesidir. Yoksa paketin üstne öldürür yazsan da farketmez, siyah akciğer resmi de farkındalık yaratmaz.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...