İçeriğe Yönlendir

Tam Sentetik Ve Hc - Synthese ( Hidrokrek ) Yağ Arasindaki Fark

Gürçay Hüseyin

Recommended Posts

Gürçay Hüseyin

Son zamanlarda cogalan Mobil - Castrol tartismalarindan esinlerek bu bilgileri paylasma geregi duydum. Bu konuyu son cumlesine kadar okuyan aslinda ne Mobil 3000, ne de Castrol Magnatec ve Edge'nin aslinda Tam sentetik yag olmadigini anlayacak.

Bu konunun temel amaci Castrol, Motul, Mobil ve bir cok sirketlerin nasil bizi ( kullaniciyi ) aptal yerine koyup HC-Synthese ( hidrokrek ) teknoloji ile uretilen yagi tam sentetik yag diye satmasidir.

Ilk once HC-Synthese'nin ( Hydrocracking) ne oldugundan bahsedelim. HC kisaca kimyasal donusum ile mineral yaglarin katkilarini modifikasyonlayarak iyilestirmesidir. Yani anlayacaginiz gibi, Hydrocracking teknolojisi ile uretilen bu yaglar aslinda iyilestirlmis mineral yaglardir. Bu teknoloji ile yag ureticeleri yakin zamana kadar sadece Tam sentetik yaglar ile elde edilebilen ozelikleri almayi basariyorlar.

Burada bir parantez acmak istiyorum. HC-Synthese teknolojisi ile uretilen yaglar asla kotu degildir! Hatta API' ye gore ( American Petroleum Institute) HC ve Tam sentetik yaglar arasindan kayda alinacak bir fark yoktur. Sorun yukarida bahsettigim gibi bu ureticelerin cogu ulkede kanun eksiklerinden yararlanip, daha ucuza urettikleri bir yagi bana tam sentetik diye satarak aptal yerine koymalaridir. Diger sorun da bunlar bilindigi halde nasil bu ulkelerin ( Turkiye dahil ) parmagini kipirdatmayik buna izin vermeleridir.

Tam sentetik yag petrolun en temiz katkisi olan Liquefied Petroleum Gas ( Propane & Butane ) Fractionation ( http://en.wikipedia.org/wiki/Fractionation) ismi verilen kimyasal bolunme sonucu sonrasi elde edilebilmektedir. Sintez yardimi ile LPG'den Polyalphaolifins/ PAO ismi verilen katki uretiliyor. PAO bir sentetik yagi mineral yagdan ayiran en buyuk ozelliktir.

PAO yaglarin degisik sicakliklarda yaglarin viskozitesini iyilestirmektedir. Ayrica PAO mineral yaglarin katkilarindan oldukca daha stabildir ve kimyasal artik olusturma riski mineral yaglara gore minimumdur.

Gelelim bizi ilgilendiren bolume. Dunyada hangi yagin hangi teknoloji ile uretildigini yag etiketinde  belirtme zorunlulugu olan ulke sadece Almanya'dir. Geri kalan tum ulkelerde boyle bir kanun olmadigi icin o ulkelerde yag ureticileri HC-Synthsese teknolojisi ile uretilen yaglari rahatlikla Full Synhtetic olarak yazarak satmaktadir. Bu ulkelerde herhangi biri hakkini aramaya kalksa bile, boyle bir yasa/kanun olmadigi icin hic birsey yapamiyor. 

Sadece Almanya pazari icin ve almanca etiketli uretilen yaglar o yagin hangi teknoloji ile uretildigi bilgisini tasimaktadir. Turkce, ingilizce vs. etiketli ve uluslararasi pazarlar icin uretilen yaglar dogru bilgiyi tasimamaktadir!

Biraz ornekler ile konusalim.

Alttaki resim Opieoils sitesinden alinma. Opieoils Ingiltere'de en buyuk yag satan sirkettir ve ayrica Castrol'un en buyuk yasal temsilcisidir.)

Resimde bu yagin Opieoils'a gore Full Sentetik oldugunu goruyoruz.

974.jpg

Alttaki resimde ayni yag var. Tek fark bu yagin Almanya pazari icin almanca etiketli uretilmis olmasidir. Bir anda bu yagin aslinda Hydrocracking teknolojisi ile uretildigini goruyoruz ( HC-Synthese yazisina bak).

DSC_0180.JPG

Gelelim meshur Mobil 3000 ve ESP'ye.

Uluslararasi pazarlar icin uretilen Mobil 3000:

91678.jpg

Almanya icin uretilen Mobil 3000:

SG103631.JPG

Almanya icin uretilen Mobil ESP Formula:

$(KGrHqR,!ioE3SH4KFLwBOEbv0TwVw~~0_12.JP

Vs. vs... Aksama kadar ornek verebilirim.

Ilgilenenler hangi yagin ne oldugunu su yazilara bakarak anlayabilir.

Vollsyntese - full sentetik

HC-Synthese - hidrokrek

Mit HC-Sythese - yari sentetik.

Buraya kadar okuyanlara tesekkur ederim.

• Beğen 15
Yorum bağlantısı
Anıl Akgül

Gürçay emeğine sağlık ..

Üşenmemiş araştırmışsın..

Sayende çok güzel bilgiler edindik ..

Teşekkürler..

Bu yağ meselesi bu aralar gündemde .. 

Almanya hakikaten farklı bir ülke böyle konularda..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Yagların zaten üzerindeki kodlar farklı Super 3000 olarak gösterdiginiz yagın biri tam sentetik Formula FE digeride Super 3000 XE ayrı ayrı satılan yağlar zaten.Ondada Formula FE yazısı olsa yarı sentetik yazsa bu işte bir şey var derdim fakat farklı yağlar. :unsure2:  :yes:

XE:http://www.hepsiburada.com/liste/mobil-super-3000-xe-5w-30-4lt-benzinli-dizel-motor-yagi/productDetails.aspx?productId=otyagmbl0007&categoryId=26005&wt_gl=cpc.tum.genel.dinamik&gclid=CO2dp5O5tsECFdTLtAodeF8AHw

Formula FE:http://www.n11.com/mobil-super-3000-formula-fe-5w-30-7-litre-motor-yagi-P16533698?cid=601002_oa-dsa-yedek-parca&lp=mobil-super-3000-formula-fe-5w-30-7-litre-motor-yagi-P16533698&gclid=CInVxdC5tsECFaYIwwod9S8Aig

Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin

Evet, yanlislikla XE resmi koymusum. Su anda telefondayim, pc'ye gectigimde duzeltirim.

Gerci senin amacin ikna olmak olsa Onurum, kendin de google de hemen bulursun dogru yagin resmini.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin

Mod arkadaslardan rica etsem yukaridaki Mobil 3000 XE' nin resmini alttaki 3000 FE yaginin resmi ile degistirebilir mi?

4469.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Evet, yanlislikla XE resmi koymusum. Su anda telefondayim, pc'ye gectigimde duzeltirim.

Gerci senin amacin ikna olmak olsa Onurum, kendin de google de hemen bulursun dogru yagin resmini.

Abi beni yanlış anlama sakın bilgiler çok iyi fakat resimdeki örnekten yola çıkınca farklı yağlar diye söyledim.Dediğin gibi ise eger tam sentetik diye diye yarı sentetik koyuyoruz araçlara.Daha bakımda aldım mobil 3000 o bile yarı sentetikmiş.Asıl sorulması gereken soru Avrupa pazarına tam sentetik diye satılan yağın aynısı Almanyada nasıl oluyorda yarı sentetik oluyor ? Avrupa keriz Almanlar Zeki o zaman. :angry:

Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin
(düzenlendi)

Sorun degil Onur'um.  ;)  Senin sorunun cevabi da asagida gizli.

Gelelim bizi ilgilendiren bolume. Dunyada hangi yagin hangi teknoloji ile uretildigini yag etiketinde  belirtme zorunlulugu olan ulke sadece Almanya'dir. Geri kalan tum ulkelerde boyle bir kanun olmadigi icin o ulkelerde yag ureticileri HC-Synthsese teknolojisi ile uretilen yaglari rahatlikla Full Synhtetic olarak yazarak satmaktadir. Bu ulkelerde herhangi biri hakkini aramaya kalksa bile, boyle bir yasa/kanun olmadigi icin hic birsey yapamiyor. 

Sadece Almanya pazari icin ve almanca etiketli uretilen yaglar o yagin hangi teknoloji ile uretildigi bilgisini tasimaktadir. Turkce, ingilizce vs. etiketli ve uluslararasi pazarlar icin uretilen yaglar dogru bilgiyi tasimamaktadir!

Mod arkadastan son bir ricam daha olacak. Ilk Castrol resmini alttaki ile degistirir ise cok daha iyi olacak. Simdiden tesekkurler ona. Actigim is icin de affola lutfen. :)

$_12.JPG

tarihinde Gürçay Hüseyin tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

4 mevsim lastiği satılıyprsa tonlarca. tam sentetik te olur, nano yağ da.... pazarlama stratejisisidr zararı yok

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Bu konuda, en doğru bilgileri veren ve gönderdiği ülkeye göre strateji geliştiren en güvendiğim marka liqui moly'dir. Bir çok kişi belki bu markayı ilk kez duymuş olabilir. Safkan alman markasıdır..

Bir çok ürününü kullanıp en çok memnun kaldığım bir markadır. Yağ değişimi öncesi, temizleme amaçlı katkılarını kullanırım..

Türkiyede castrol ve mobil'in sabit bir fiyat anlayışı bile yok. Magnetec piyasada 60tl iken, sanayiye tırını çekip 40tl'den yağını sattığını bilirim. Hemen karşıdaki esnafın durumunu düşünün..

Genede yağ marka seçiminde en önemli olan sürekliliktir..

Konuya açıklık getirecek doğru etiket bilgileri..

a5e4u4ej.jpg

rusa2y2a.jpg

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Bildiğimiz Alışveriş sitelerinde mevcut Serkan.

Ayrıca İstanbul Aksarayda araç bakım uygulama merkezleri var. Servisten çok daha uyguna ve kaliteli dpf temizliği yapıyorlar.

2013 auto Mechanica fuarında, Türkiye distribütör'ü ile tanışmıştım. İstanbul Ataşehir deki sonax eğitim merkezinin alt katında, eğitim seminerine katılmıştım. Ayrıca Fiesta ST ile yarışan, Burcu Burkut Erenkul'un sponsorlarıdır..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Bildiğimiz Alışveriş sitelerinde mevcut Serkan.

Ayrıca İstanbul Aksarayda araç bakım uygulama merkezleri var. Servisten çok daha uyguna ve kaliteli dpf temizliği yapıyorlar.

2013 auto Mechanica fuarında, Türkiye distribütör'ü ile tanışmıştım. İstanbul Ataşehir deki sonax eğitim merkezinin alt katında, eğitim seminerine katılmıştım. Ayrıca Fiesta ST ile yarışan, Burcu Burkut Erenkul'un sponsorlarıdır..

Abi peki başka yağ markası varmı tavsiye edeceğin gelecek bakımda ondan kullanayım.Mobil kullanmam artık.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Abi peki başka yağ markası varmı tavsiye edeceğin gelecek bakımda ondan kullanayım.Mobil kullanmam artık.

Onur, aslında bu konu mobil'in yada castrol'ün kalitesiz olduğunu göstermez.. Daha önceki bakımlarda ne kullandıysan aynı marka yağı kullan.

Süreklilik iyidir yağ seçiminde..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Ac Delco yağı Golf 6 1.6 Hitler de kullanmıştım, duyan gören ıhh mıhh dedi ama motor sesinde azalma ve motor titreşimini kesmişti. Bu yağdan önce de servisin koyduğu yağ vardı

Yorum bağlantısı
Alper Başdemir

Bu ford motorcraft 5 30 yağ nasıldır kullanılmalımıdır? Bugün aracın yağını bununla değiştirdik. Bi sıkıntı olmaz umarım.

Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin

Arkadaslar, konu baska yere gidiyor. Yukaridaki yaglari kullanmanizda herhangi bir sikinti yoktur. Zaten bu yaglarin arasindaki fark API'nin de belirttigi gibi kayda alinmayacak kadar azdir. Bu konuyu acmamin tek sebebi bilgilendirmek. Zaten su an piyasada Ford WMS-913 C standartini karsilayan tek yag vardir - Ravenol'un en yeni yagi ( bu durum en son 5-6 ay onceydi, su anda yeni yaglar da cikmis olabilir).

Kisaca, Castrol, Mobil, Motorcraft vs kullanmanizda herhangi bir sakincasi ve tehlikesi yoktur.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Misafir

Güzel teknik bilgiler teşekkürler.

Ben de bunda bir tuhaflık olduğunu araç için yağ tavsiyesini öğrenmek için mobilin yabancı kaynağına bakarken farketmistim. Full sentetik yazmiyordu mobil 3000de ama bizim burda satılan etiketlerde yazıyordu. Başka bir farklılık vardır diye düşünmüştüm meğer sebebi buymuş.

Sasirmadim ama malum günümüzde her şey nano her şey sentetik

Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Bu ford motorcraft 5 30 yağ nasıldır kullanılmalımıdır? Bugün aracın yağını bununla değiştirdik. Bi sıkıntı olmaz umarım.

Motorcraft yerine keşke Mobil 5-30 alsaydın.Kimse önermiyor motorcraft yağları amerikan Ford'larda kullanılan bir yağ diye biliyorum.Yetkili servis bile Mobil koyarken Motorcraft hikaye. :good1: Motorcraft sentetik katkılı bir yağdır.Yarı sentetik.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Ac Delco yağı Golf 6 1.6 Hitler de kullanmıştım, duyan gören ıhh mıhh dedi ama motor sesinde azalma ve motor titreşimini kesmişti. Bu yağdan önce de servisin koyduğu yağ vardı

500ml de 20/50 ilave et pamul gibi olur ses. ac delco meşhurdur ford cargo bölümünde

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...