İçeriğe Yönlendir

Kapı Fitili Onarımı Için Fikirler

Fatih Emre

Recommended Posts

Fatih Emre

Merhabalar,

Kapı fitilindeki yırtıkları onarmak için en akıllıca çözümler neler olablir? Bir karış yırtık için komple fitililn değişimini gereksiz görüyorum. 

gLMlDZ.jpg

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

En basit çözüm yırtık bölgeyi kesip aynı boyda parça eklemek olabilir

Yorum bağlantısı
Fatih Emre

Kesmek yerine yırtık bölgenin üzerine şerit şeklinde ince bir lastik yapıştırmak daha iyi değil mi? Ama hangi tür yapıştırıcı kullanılmalı? 0,25mm belki daha ince sağlam lastik parça nereden bulunur?

Yorum bağlantısı
İnan Çınar
(düzenlendi)

Lastikçilerden bir parça şamyel ( iç lastik) alıp yama yapabilirsiniz. Tercihen bisiklet şamyeli olabilir. daha ince ve daha yumuşak olur otomobil şamyeline göre.

bally ile yapıştırabilirsiniz. fitile ve şamyele sürün,  15-20 dk sonra üstüste  koyup baskı uygulayın. penseyle sıkıştırabilirsiniz.  

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

kat olacağından aradan su alabilir, bu arada merso fitili bu, komple değişmek istememenizi anlıyorum sanırım :)

Yorum bağlantısı
İnan Çınar
(düzenlendi)

aklıma gelen en ince lastik  oydu :) öneri sadece. peki sanayiden  çıkmacılardan hurda araçlardan falan atıl durumda fitil bulup 15- 20 cm kesemez misiniz?  onunla yapılabilir.

Hastanede nöbetteyim. burada resimleri açmıyor. resim olduğunu Ali abinin mesajından sonra öğrendim. :)

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

yada içine serum lastiği tak, sonra hasarlı kısmı kes ve şamyeli bally ile fitili içinde hasarlı kısmı kesip atınca altta gözüken serum lastiğinin üzerine yapıştır, tam ölçüde kesersen kat olmaz.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Emre

yada içine serum lastiği tak, sonra hasarlı kısmı kes ve şamyeli bally ile fitili içinde hasarlı kısmı kesip atınca altta gözüken serum lastiğinin üzerine yapıştır, tam ölçüde kesersen kat olmaz.

Ama serum lastiği incecik bir hortum. Kurşun kalem kalınlığında. Buradaki fitil içi boşluk baş parmağım kalınlığında.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Kesmek yerine yırtık bölgenin üzerine şerit şeklinde ince bir lastik yapıştırmak daha iyi değil mi? Ama hangi tür yapıştırıcı kullanılmalı? 0,25mm belki daha ince sağlam lastik parça nereden bulunur?

Hala aynı düşüncedeyim bulunabiliyorsa çıkma eski bir fitille bu iş yapılır.zaten mevcutta bir ek yeri vardır fitili tekrar montajlarken ilave edilen parça aşağıya getirilebilirse göze batmaz ek yerleri..

Yorum bağlantısı
Fatih Emre

Hala aynı düşüncedeyim bulunabiliyorsa çıkma eski bir fitille bu iş yapılır.zaten mevcutta bir ek yeri vardır fitili tekrar montajlarken ilave edilen parça aşağıya getirilebilirse göze batmaz ek yerleri..

Fitililn kenarında kumaş var. Sadece lastikten oluşmuyor. Kalıp yapılmış. Bu tip bir fitilin çıkması sıfırından pahalıdır güzelim ülkemde.

Yorum bağlantısı
Okan Tansel

Fikren silikonla ola bilir lakin silikon derken bildiğimiz silikonlardan değil mekanik aksamlarda titreşim kesen esnek silikon diğer adıyla sıvı jonta gibi bişey var bu tek kat olarak sürülüp kuruması yapışması beklenir bu sayada fitiller niteliğin kaybetmez gibime geliyor.würt böle bir ürü vardı sanırım

Yorum bağlantısı
Fatih Emre

Wurth siyah silikonu biliyorum. Kuruduktan sonra çok güzel yapışıyor ve elastikiyetini muhafaza ediyor. Lakin fitilin üzerine siyah silikon sürülecek ve üzerine de çok ince şamrel lastiğinden de ince siyah lastik yapıştırılmalı ki sürtünmelerde koruma görevi yapsın diye düşünüyorum. 

Peki ince lastik şerit parçalarını nerden buluruz?

Yorum bağlantısı
Osman Oğuz

Siyah renkli olanı bulunabilirse Pencereler için kullanılan yapiskanli fiillerden kullanılabilir. Fitil iç kismina yapistirilir bu yırtık bölüm de bally tarzı bir yapistirici ile üzerine kapatilir. Dolgun bir fitil elde edilir. Siyah bulunmazsa kahverengi olanı var o da alınabilir.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

ben olsam sıfırı ile değiştiririm ne uğraşacağım yama sökük ile.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...