İçeriğe Yönlendir

Memur Maaş Eksik!

Tevfik Özdemir

Recommended Posts

Tamer Geveci
(düzenlendi)

11.000 TL'ye kadar-----------------------------------------------------------------------------% 15

27.000 TL'nin 11.000 TL'si için 1.650 TL, fazlası-----------------------------------------% 20

60.000 TL'nin 27.000 TL'si için 4.850 TL, (ücret gelirlerinde 97.000 TL'nin
27.000 TL'si için 4.850 TL), fazlası----------------------------------------------------------% 27

60.000 TL'den fazlasının 60.000 TL'si için 13.760 TL, (ücret gelirlerinde
97.000 TL'den fazlasının 97.000 TL'si için 23.750 TL), fazlası-------------------------% 35

oranında vergilendirilir.

Bu vergi dilimi mevzusu bana hep saçma gelmiştir . Misal: ben her ay memur olarak devletten 5000tl maaş alıyorum . Benim gelirim her ay aynı olmasına rağmen  devlet benden giderek artan miktarda vergi alıyor . Gelirim her ay sabit olmasa mesela , 3000-10000-7000 tl gibi sürekli değişken olsa , anlarım bu tip bir sistemi .

Bunun mantıklı açıklamasını bilen varsa anlatsın , aydınlatsın beni .

tarihinde Tamer Gevec tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Vergi net maastan değil vergi matrahından hesaplanır. Vergi dilimleri de süregelen (cari yılın toplam matrahi) vergi matrahina gore değişir. 2000 civarı net maaşı olan memur kasım maasında %15 dilinden %20 ye girer. Ocak ayında matrah sıfırlanır.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

devlet memuru değilim ancak sene başı ile sonu arasındaki maaşımın arasında 400 tl fark oluyor. Vergi diliminin gözüne vuruyorum :)

Benim bu sene Ocak - Kasım arasında 800 tl fark var, maşallah 1.974 lira gelir vergisi ödemişiz bu ay!

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Öyle bir kurumda çalışıyoruz ki  ne ek ödeme ne yıpranma ne mesai hiç bir şey yok bizim :)

Yıpranma mı, biz haftanın 7 günü minimum 9 saat çalışıyoruz, işte 1. derece tehlikeli düzeyde, anlık hata direk pertsin, bazen gece bile çalışırız, hafta tatili yok, yıllık izin yok, ya biz ne yapalım  :D

Vergi net maastan değil vergi matrahından hesaplanır. Vergi dilimleri de süregelen (cari yılın toplam matrahi) vergi matrahina gore değişir. 2000 civarı net maaşı olan memur kasım maasında %15 dilinden %20 ye girer. Ocak ayında matrah sıfırlanır.

Kısaca saçmalığın matematiksel yolla resmileştirilmesi yani :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)

Düşük maaşli bir öğretmenin, polisin,memurun...vb...lerinin vergi dilimine girdiniz diye maaşlarından çalinan...bu paralar...insanlari aptal yerine koymalar... Herkesi salak sanmalar. Ve bunu sürekli yapıp yinede alkislanmalar...

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
  • Beğen 7
Yorum bağlantısı
Osman Nuri Köknar
(düzenlendi)

Yıpranma mı, biz haftanın 7 günü minimum 9 saat çalışıyoruz, işte 1. derece tehlikeli düzeyde, anlık hata direk pertsin, bazen gece bile çalışırız, hafta tatili yok, yıllık izin yok, ya biz ne yapalım :D

Hangi meslekle uğraşıyorsunuz bilmiyorum ama adliyede bi katibin hayatı da anlattığınız kadar var. Tabiki her işin ayrı bir zorluğu ve riski var. Önemli olan yaptığın işin karşılığını yeterli miktarda alıp almamak. Size de Allah kolaylik versin.

tarihinde Osman Nuri Köknar tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Osman Nuri Köknar

MEB mi?

Bu saydıklarımı söyleyince öğretmenler mi geldi aklınıza :-) malesef ADALET Bakanlığı çalışanıyım hocam

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Bu işin mebi adaleti yok...vergi dilimine girdin demek laann mal Bu para sana çok.demektir...EE devlet kuluna her türlü der...

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Bu saydıklarımı söyleyince öğretmenler mi geldi aklınıza :-) malesef ADALET Bakanlığı çalışanıyım hocam

Hayır Milli eğitim memuru sandım. 

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Az kazanmak iyidir ya. Çok para bozar adamı :p

Hacı sen almadın mı 1155 TL seyyanen zam :D

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Hacı sen almadın mı 1155 TL seyyanen zam :D

Görevim başka benim biliyon. Ben almadım :)
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Bende şimdi baktım eksik var geçen aya göre ama sizin dediğiniz kadar değil. Gelir vergisi geçen aya göre 30 lira fazla kesilmiş o eksiklik var bende. Kontrol ettirin bir yanlışlık olabilir.

Hocam belli ki siz de zenginler sınıfına dahil olmuşsunuz ve gelir verginiz %15 den %20 ye çıkmış.  :D

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Zekeriya Kahraman

Memur arkadaşlar rica etsem ne kadar maaş alıyor ne kadar gideri var 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Memur arkadaşlar rica etsem ne kadar maaş alıyor ne kadar gideri var 

Zeki abi bin de alsan 7 bin de alsan geriye sıfır kalıyor :(

Yorum bağlantısı
Zekeriya Kahraman

Kısaca derine girmek istemiyorum formumuzun sağlığı acısından . asgari ücretle çalışan arkadaşlarımız var evi kira devletimiz başımızdan eksik olmasında 3 çoccuk isteniyor bez parası başlı başına bir dert okuldan faliyet ve okul giderleri adı altında pra isteniyor göndermezsen okul yönetimin size karşı tavrı farklı oluyor gıda elektiriği suyu giyimi yakıtı yetmiyor abi,  çolğunu cocuğunu hiçmi biryere götürmesin yani diyeceğim gelir dağılımı adaletsizliği var 

YA52SD2.png

hs3aIll.png

Asgari üçretlinin maası 1.400 veya 1.500 olmalı

Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

Devlet memurlarında yıllık rapor 7 günü geçtiğinde tek hekimden alındığında günlük 8-10 TL kesinti oluyor. Bu yıllık 39 günü aşarsa hakkında soruşturma açılır ve o yıl kullandığın raporlar emeklilikte karşına çıkar ve emeklilik süren uzar. Heyet raporları buna dahil değildir onda kesinti olmaz. Benim bildiğim böyle.

Zekeriya Bey asgari ücret konusunda haklısınız. Abim 34 yaşında 1200 TL maaşla ev geçindiğinde, iki çocuğu var ve masraflar malum. Ben mesleğe girmeden evvel 2007 yılında 550 TL maaşla günde 14 saat çalışıyor şoförlük yapıyordum, şimdi halime şükrediyorum lakin her mesleğin kendi içinde eksikleri var kimse maaşım yeter devlet zam vermesin demez çünkü enflasyon var. Bırakın özel sektör-kamuyu, kamunun kendi içinde bir dünya adaletsizliği var. Eşim ayda 120 saat çalışıyor, ben bu süreyi 15 günde geceli gündüzlü tamamlıyorum maaşlarımız hemen hemen aynı.

Vergi dilimi bir nebze adaletli bir sistem ama bunun uygulama alanı bu gelir grubu olmamalı yıllık 50 bin üzeri kazanan çalışanlara koyacaksın, asgari Ücretliler dahi giriyor diye duydum bu dilime ne kadar doğruysa. Asgari ücretle çalışandan değil vergi hastanede katkı payı, ilaç ücreti dahi almayacaksın.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

dört kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 224 lira 87 kuruş, gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplamı (yoksulluk sınırı) ise 3 bin 989 lira 80 kuruş olarak belirlendi.

4 kişilik aile için devletin verdiği rakamlar bunlar... Sağlıklı beslenmek için bile anca yetiyor 1200lira...

Yorum bağlantısı
Zekeriya Kahraman

Devlet memurlarında yıllık rapor 7 günü geçtiğinde tek hekimden alındığında günlük 8-10 TL kesinti oluyor. Bu yıllık 39 günü aşarsa hakkında soruşturma açılır ve o yıl kullandığın raporlar emeklilikte karşına çıkar ve emeklilik süren uzar. Heyet raporları buna dahil değildir onda kesinti olmaz. Benim bildiğim böyle.

Zekeriya Bey asgari ücret konusunda haklısınız. Abim 34 yaşında 1200 TL maaşla ev geçindiğinde, iki çocuğu var ve masraflar malum. Ben mesleğe girmeden evvel 2007 yılında 550 TL maaşla günde 14 saat çalışıyor şoförlük yapıyordum, şimdi halime şükrediyorum lakin her mesleğin kendi içinde eksikleri var kimse maaşım yeter devlet zam vermesin demez çünkü enflasyon var. Bırakın özel sektör-kamuyu, kamunun kendi içinde bir dünya adaletsizliği var. Eşim ayda 120 saat çalışıyor, ben bu süreyi 15 günde geceli gündüzlü tamamlıyorum maaşlarımız hemen hemen aynı.

Vergi dilimi bir nebze adaletli bir sistem ama bunun uygulama alanı bu gelir grubu olmamalı yıllık 50 bin üzeri kazanan çalışanlara koyacaksın, asgari Ücretliler dahi giriyor diye duydum bu dilime ne kadar doğruysa. Asgari ücretle çalışandan değil vergi hastanede katkı payı, ilaç ücreti dahi almayacaksın.

ben şuan  günlük 11 saat aylık 286 saat, bu yazın deişiyor saat farkından yazın 312 saat 30 gün üzerinden deil bu hesaplama 26 gün üzerinden 

11=26 : 286

12=26 : 312 

aylık maaşım 950 tl hesap bu 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...