İçeriğe Yönlendir

Lastik-Sigorta

Uğur Köker

Recommended Posts

Uğur Köker
(düzenlendi)

arkadaşlar araçlarımız için tavsiye edilen lastik ebatları dışında lastik takmak(örn jant ı değiştirip lastik ebatıyla oynamak) kaskodan yararlanamamaya sebep olur mu?good year ın sitesinde öyle bir uyarıya denk geldim gerçi burada sadece hız indeksi yönünde uyarıda bulunmuş,sizlerle paylaşmak istedim;''Genellikle, yaz lastiklerinizden bir hız endeksi daha düşük kış lastikleri kullanmak güvenlidir. Lastik satın almadan veya takmadan önce her zaman bayinize danışın. Yanlış hız endeksine sahip lastiklerin kullanılması, sigortanızı geçersiz kılabilir.''

tarihinde uğur köker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Eren Alper

Kesin bir bilgiye sahip olmamakla beraber bence etkilemez. Etkileseydi piyasadaki arabaların yarısı kaskodan yararlanamazdı...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Araca hiç bakmadan kasko yapıldığı için etkileyeceğini sanmıyorum. Bazıları kaza yaptıktan sonra bile kasko yaptırabiliyor bizim ülkemizde :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

arkadaşlar araçlarımız için tavsiye edilen lastik ebatları dışında lastik takmak(örn jant ı değiştirip lastik ebatıyla oynamak) kaskodan yararlanamamaya sebep olur mu?

Araç kullanım kılavuzunda belirtilen ölçülere kimse bişey diyemez.. bunu dışına çıkılırsa red edilebilir.. Red edilirse de bence red eden haklı olur.. 

Bu güne kadar böyle bir örnekle karşılaşmadım... 

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Daha önce hiç böyle bir şey duymadım.

Ancak fabrika ölçüleri dışında bir ölçü ile kullanılırsa ve kaza sebebinin lastikten kaynaklı olduğuna kanaat getirilirse hasarınız red edilir.

tarihinde Ali Alp Gökçe tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Hız endeksleri genellikle pahalı lastik satmanın bir yöntemi olarak karşımıza çıkar.

Çoğu hız endeksi zaten 180KM/H ve üstü ve tam yükte bilmem kaç dakika için uygun olarak tasarlanır. Hız endeksi 120 KM/saat olan bir lastik yok. Bu durumda zaten legal araç kullanan hiç kimse hız endeksini yanlış takamaz.

(eksik takamaz)

Bu lastik sitesindeki ukalalık tamamen. Sitede boy demiyor. endeks diyor.

Boyut ile oynarsanız özellikle büyütürseniz davlumbaza sürtme ve araç dengesini bozma nedeniyle aşırı bir durumda evet bu olabilir. Örneğin suzuki JIMNY var elinizde ve aracı yükselttiniz ve büyük teker taktınız. Sigortanın bence bundan haberdar olması gerektir.

Aşağıda sağdaki tabloya bakarsanız zaten 170 den başlar binekler.

http://www.lastik06.com/page3.asp?id=12

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 8 yıl sonra...
Onur Solmaz
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Araç kullanım kılavuzunda belirtilen ölçülere kimse bişey diyemez.. bunu dışına çıkılırsa red edilebilir.. Red edilirse de bence red eden haklı olur.. 

Bu güne kadar böyle bir örnekle karşılaşmadım... 

Mehmet Bey Merhaba.

Focus 3 aracımın 17 jant için kapı etiketinde yazan değeri 215 50 17 ancak benim lastiklerim 225 45 17. Kapı etiketinde geçen lastik ölçülerinde 215 55 16 ve 205 55 16 var. Benim lastiklerimin çapı bu lastik çaplarının arasında bir değerde kalıyor. Red konusu arazi araçlarındaki gibi absürt değişikliklerde mi söz konusu yoksa yakın ebatlardaki değişiklikler de bu kapsamda mı? Size danışmak istedim.

tarihinde Onur Solmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Onur Solmaz yazdı:

Mehmet Bey Merhaba.

Focus 3 aracımın 17 jant için kapı etiketinde yazan değeri 215 50 17 ancak benim lastiklerim 225 45 17. Kapı etiketinde geçen lastik ölçülerinde 215 55 16 ve 205 55 16 var. Benim lastiklerimin çapı bu lastik çaplarının arasında bir değerde kalıyor. Red konusu arazi araçlarındaki gibi absürt değişikliklerde mi söz konusu yoksa yakın ebatlardaki değişiklikler de bu kapsamda mı? Size danışmak istedim.

Yeni lastiğiniz % 2 daha büyük bir lastik. Bu durum olumlu ve olumsuz bazı teknik farklılıklar gösterecektir. 

Yukarıda da dediğim gibi bu güne kadar bu sebeple bir red olayı yaşamadım, ancak bir gün gündeme gelirse, kapı etiketi dışındaki her ölçüyü red sebebi sayabilirler. 

Sonuçta araç üreticisi sadece orada yazan ölçüleri uygun görmüş. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Onur Solmaz
Çağlar Bayur yazdı:

bence sigorta duacı bile olur, 225/45 diğerinden ucuz.

Açıkçası lastik hasarı için ben de aynısını düşünüyorum ancak olası bir büyük hasar durumunda (pert vb) bana problem çıkartabilir mi?

Mehmet Ozyurek yazdı:

Yeni lastiğiniz % 2 daha büyük bir lastik. Bu durum olumlu ve olumsuz bazı teknik farklılıklar gösterecektir. 

Yukarıda da dediğim gibi bu güne kadar bu sebeple bir red olayı yaşamadım, ancak bir gün gündeme gelirse, kapı etiketi dışındaki her ölçüyü red sebebi sayabilirler. 

Sonuçta araç üreticisi sadece orada yazan ölçüleri uygun görmüş. 

Cevabınız için teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...