İçeriğe Yönlendir

Dizel Motor Isınmadan Haraket Ettirilir Mi?

Erdem Terzioğlu
Çözüme git Misafir tarafından,

Recommended Posts

Erdem Terzioğlu

Arkadaslar merhabalar;

Daha once bir konuda bahsettim ama arabam basligina konuyu acma firsatim olmadi. Emektar focusumla vedalastim ve yerine 2012 Renault Megane 3 Privillage 1.5 DCI 110 EDC aldim. Ama yine de ford forumdan ayrilmiyorum. Hatta beni bu arabamla da bagriniza basacaginizi umut ediyorum :)

Soruma gelecek olursak sabahlari benim ufaklik oldugundan arabayi calistirir calistirmaz hemen vitese takip yuruyordum. Focus a boyle bindim ama simdi araba dizel ve otomatik.

Dizel motorlu araci sabah isinmasini beklemeden hareket ettirmenin ne gibi sakincalari olur? Yada olur mu? Degerli yorumlarinizi bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Arkadaslar merhabalar;

Daha once bir konuda bahsettim ama arabam basligina konuyu acma firsatim olmadi. Emektar focusumla vedalastim ve yerine 2012 Renault Megane 3 Privillage 1.5 DCI 110 EDC aldim. Ama yine de ford forumdan ayrilmiyorum. Hatta beni bu arabamla da bagriniza basacaginizi umut ediyorum :)

Soruma gelecek olursak sabahlari benim ufaklik oldugundan arabayi calistirir calistirmaz hemen vitese takip yuruyordum. Focus a boyle bindim ama simdi araba dizel ve otomatik.

Dizel motorlu araci sabah isinmasini beklemeden hareket ettirmenin ne gibi sakincalari olur? Yada olur mu? Degerli yorumlarinizi bekliyorum.

Erdem bey konunuzu uygun başlıkla uygun yere taşıdım.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Samyeli

Bu konu o kadar çok tartışıldıki formda Erdem.Bence formu biraz kurcukla be yaa  :D  :D  :D

Yorum bağlantısı
Turgut Ünal

20-30 saniye aracı rolantide çalıştırmanız ve bu süre sonunda hareket etmeniz turbonuzun sağlığı açısından faylalı olacaktır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Kerim Kamanoğlu

20-30 saniye aracı rolantide çalıştırmanız ve bu süre sonunda hareket etmeniz turbonuzun sağlığı açısından faylalı olacaktır.

Aynı zamanda hararet göstergeniz normal yerine gelinceye kadar aracınız zorlamamanız üst devirlere çıkmamanız iyi olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Doğru :) ilave olarak hareketten sonra hararet biraz yükselip 60 lara gelmeden, yani ısı ibresi birazcık kalkmadan motoru sıkıştırmadan sakin hızlanıp sürmek gerekir, hararet biraz yükseldikten sonra istediğiniz gibi sürersiniz, hararet ibresi yoksa aracı 2-3 dakika sakin sürün sıkıştırmadan hızlanın o da olur, ısı biraz artana dek 2500 devri geçmeyin yeter.

Bu arada hararetin normal yerine gelmesini beklemeyin, biraz yükselse yeter, zaten kışın bu şekilde sürerseniz hararet normal yerine gelmez bile, motoru ısı biraz yükseldikten sonra sıkıştırmak gerekirki tam ısınsın.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

Dizel benzin eşyanın doğası gereği biraz alışması faydalı diye düşünüyorum. 1 dakika bunun için fazlaca yeterli aceleniz yoksa tabi

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)

Yaklaşık bir yil kullandigim cok verimli bir motor... İlk calistirmadan sonra yaklaşık 10-15 sn ye bekleyin...ve agir hareketlerle yola cikin...zaten motorunuz belli bir devrin altında turbo su iş görmüyor ... Bu bazen sıkıntı yaratacak...özellikle rampalarda devirsiz kalinca gaz pedalinin bosaldigini göreceksiniz...

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Marşa bastığınız andan birkaç saniye sonra fazla gaz vermeden yürüyün gidin. 10 derecenin altında ısıtma sistemini açın. Rezistanslı ısıtma devreye girer. Turbo gibi hassas noktalar motor döndüğü andan itibaren yaglanır. Endişe edecek birşey olmaz.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

10 derecenin altında ısıtma sistemini açın. Rezistanslı ısıtma devreye girer.

Sen bize renonun üstün özelliği ile hava mı attın. [emoji16]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Servet abi, megane larda 7 derece ;)

Erdem bey, ben 2. airbag isigi sonene kadar bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sen bize renonun üstün özelliği ile hava mı attın. [emoji16]

Kesinlikle :D

Servet abi, megane larda 7 derece ;)

Otomobil kullanan kalbur üstü demek, yani kilolu yağlı ve protein yüklü. Ticari kullanan garip sıska zayıf. Ne ince görüşlü reno :p
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

sorunuza yukarda verilen cevapların hepsine katılıyorum, ben araba için tebrik ediyorum Allah tekerlerini düz bastırsın, güzel bir araç 1 gün sahiplik yapsamda etkilendiğim bir şanzuman/performans...

1 gün sahiplik yapıpta her zaman dile getirmemi Rahmetli Babamın bir rivayeti vardı o aklıma geliyor; İhtilalden bir kaç saat önce bir millet vekili bakan olmuş, ihtilal olmuş bakanlık gitmiş, ama adam bir şey anlatacağı zaman ben bakanken diye başlıyormuş.. o hesap benim megan... :=)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

10 derecenin altında ısıtma sistemini açın. Rezistanslı ısıtma devreye girer.

Hangi 7 ve 10... benim araba her derecede devreye giriyor... :p

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Sürücü ihtiyar, araç onu bile seçiyor hayret

:D

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Marşa bastığınız andan birkaç saniye sonra fazla gaz vermeden yürüyün gidin. 10 derecenin altında ısıtma sistemini açın. Rezistanslı ısıtma devreye girer. Turbo gibi hassas noktalar motor döndüğü andan itibaren yaglanır. Endişe edecek birşey olmaz.

Hangi rezistans Ford da bunları çalmışlar, o dediğin avrupa Fordlarda var, bizde yeri bile kapalı :) bu arada Ford da buna ihtiyaç yoktur, tıpkı ESP de olduğu gibi ek önlemdir, elzem değil  :p

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ertuğrul Büber

Daha evvel kullandığım focus 1'in kullanım klavuzunda ve şu an kullandığım renault Koleos kullanım klavuzunda aracı ısıtmak için beklemeye gerek olmadığına dair ifadeler vardı.Ancak belli bir süre yüksek devirlere çıkmamak muhakkak.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

10 saniye bekleyin. daha sonra aşırıya kaçmadan hızlanarak kullanın 2-3 dakika. yeterlidir. bu şekilde kullanılan aracım 260 bin km de. debriyaj dahil hiçbirşey değişmedi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Terzioğlu

Bu konu o kadar çok tartışıldıki formda Erdem.Bence formu biraz kurcukla be yaa :D:D:D

Ustad google da aradim ama cikmadi ne hikmetse. Yada dogru kelimeleri yazamadim.

Cevap veren herkese cok cok tesekkur ediyorum.

Erdem bey konunuzu uygun başlıkla uygun yere taşıdım.

Mehmet bey tesekkur ederim.

Aynı zamanda hararet göstergeniz normal yerine gelinceye kadar aracınız zorlamamanız üst devirlere çıkmamanız iyi olur.

Zaten otomatik olmasina ragmen gaza az bastiginizda 2000 devirde vites degistiriyor ve bu sayede zorlanmamis oluyor
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Çözüm

Zaten dizeli calistirayim ve isininca gideyim derseniz hicbiryere gidemeyeceksiniz demektir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...