İçeriğe Yönlendir

Mondeo IV - Dizel Güncel Yakıt Tüketimi

Serhat Çerçi

Recommended Posts

Can Fındık

benim mondeo (2.0 tdci  asin6 otomatik) uzun yolda 6,2nin aşağısını görmedi.  şehir içi sağolsun 8,5-9 arası yakar hiç şaşmaz. 

milletin arabası ne güzel az yakıyormuş...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Münir Nurettin Taşova
Can Fındık yazdı:

benim mondeo (2.0 tdci  asin6 otomatik) uzun yolda 6,2nin aşağısını görmedi.  şehir içi sağolsun 8,5-9 arası yakar hiç şaşmaz. 

Burada ortalama hız, kullanım şekli ve yük durumu önemli. Çoğu arkadaş belirtmemiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alişan YILMAZ
Can Fındık yazdı:

Hocam 200 ile gidince yakıyor 7 litre :D

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Soner Soyçerçel

Merhabalar,

Benim de aracım 2010 mondeo 2.0 tdci titanium 140 HP Aisin tam otomatik. Aracı 180bin km'de ilk aldığımda İstanbul şehir içinde kış lastikleri ile (rota  Bostancı-Kağıthane-Bostancı ve köprü trafiği) 9.8 -11.1 lt arası yakıyordu (yol bilgisayarı ile) ve pompada da 1 litre fazlası ile doğruluyordu. 2000 km kullandıktan sonra komple bakıma soktum ve otomatik şanzıman yağı dahil tüm sıvılar, tüm filtreler, triger ve devridaim değişiminden sonra aynı kullanımla 8.2 lt'ye düştü. Arada yol bilgisayarını sıfırlayıp biraz da basınca 15-16 lt anlık veya kısa sürede olsa  11lt ortalama görülüyor ama 2.0 litre motorlu tam otomatik ve 1.5 tonluk bir araç için bence mantıklı bir değer. Aynı kullanım tarzı ve bakım seviyesi ile bir önceki aracım fluence 1.5 edc yol bilgisayarında 6.7, pompada 7.5 litre yakıyordu. Onun öncesinde 1.0 motorlu düz vites Yaris ile 8 litre benzin yaktığımı düşününce bu rakamlar makul geliyor.

Özellikle PSA kökenli Ford dizelleri hava filtresinin tıkanmasından ciddi etkileniyor, 2010 1.6 focus tdci aracım da öyleydi. Yakıt tüketimi yüksek olduğunu düşünen arkadaşlar önce hava filtresine bakarak başlasınlar işe...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
(düzenlendi)
Soner Soyçerçel yazdı:

Merhabalar,

Benim de aracım 2010 mondeo 2.0 tdci titanium 140 HP Aisin tam otomatik. Aracı 180bin km'de ilk aldığımda İstanbul şehir içinde kış lastikleri ile (rota  Bostancı-Kağıthane-Bostancı ve köprü trafiği) 9.8 -11.1 lt arası yakıyordu (yol bilgisayarı ile) ve pompada da 1 litre fazlası ile doğruluyordu. 2000 km kullandıktan sonra komple bakıma soktum ve otomatik şanzıman yağı dahil tüm sıvılar, tüm filtreler, triger ve devridaim değişiminden sonra aynı kullanımla 8.2 lt'ye düştü. Arada yol bilgisayarını sıfırlayıp biraz da basınca 15-16 lt anlık veya kısa sürede olsa  11lt ortalama görülüyor ama 2.0 litre motorlu tam otomatik ve 1.5 tonluk bir araç için bence mantıklı bir değer. Aynı kullanım tarzı ve bakım seviyesi ile bir önceki aracım fluence 1.5 edc yol bilgisayarında 6.7, pompada 7.5 litre yakıyordu. Onun öncesinde 1.0 motorlu düz vites Yaris ile 8 litre benzin yaktığımı düşününce bu rakamlar makul geliyor.

Özellikle PSA kökenli Ford dizelleri hava filtresinin tıkanmasından ciddi etkileniyor, 2010 1.6 focus tdci aracım da öyleydi. Yakıt tüketimi yüksek olduğunu düşünen arkadaşlar önce hava filtresine bakarak başlasınlar işe...

Lastik ebatlarınız fabrika çıkış ölçüsünde değilse fabrika çıkış ölçülerinde takın ve enerji sınıfı c den düşük olmasın. Bence yakıt daha da düşecektir. 

tarihinde Mustafa Yanar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Soner Soyçerçel
Mustafa Yanar yazdı:

Lastik ebatlarınız fabrika çıkış ölçüsünde değilse fabrika çıkış ölçülerinde takın ve enerji sınıfı c den düşük olmasın. Bence yakıt daha da düşecektir. 

Yok hocam ben kesinlikle orjinal ebattan yanayım, üzerinde 235/45/17 lastikleri vardı ki orjinal  çap.Yazlık lastikleri olmadığı için yeni 4 adet Falken Ziex310 aldım,henüz yüzey aşınması oturmadığı için biraz torque steer durumu oluyor ama önceki aracımda  da kullanmıştım,  kaldı ki aynı çap michelinler 2400 TL iken bunlar 1400TL olunca mantıklı geldi.Yakıt konusu %90 sağ ayak ile alakalı, geri kalan herşey virgülden sonrasını değiştiriyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Alişan YILMAZ

Şuan için şehir içinde (sakinlik var) 6 litreye kadar düştüm.
2.0 TDCI 140 hp 6 ileri manuel 

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
İbrahim ipek

2017 monden titanyum için şehir içinde ort.6,7-7 şehirler arasında ise 4,7-5 gibi tabii sağ ayak ile ilgili birazda .basınca ortalamalarda yukarı yönlü hareket ediyor 😀😀😀

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Enes Yıldırım

Konu benim için tazeyken bilgi güncellemesi yapayım, aracım 2010 model 136hp 226 bin kilometrede mondeo. Kayseriden Kocaeli'ye 650km yolu 34 litre yakıt ile geldim. Arada sıfırlamalar ile şehirlerarası 5lt. Şehir içi 50kmh ortalama ile 5.7lt.

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
İsa Acar

Merhabalar, kişiden kişiye, konuma göre değişir biliyorum ama bakımlı bir 2.0 otomatik TDCI' nin yakıt tüketimi nedir? 140 ve 163 lük, önerileriniz nelerdir? Model yılı 2010-2014 :unsure2:

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Kahraman Karafil
(düzenlendi)

Aracım 2014 MK IV 2.0 TDCI Otomatik Vites Powershift Şanzıman. 

Otoyolda 90km ye sabitleyip ölçüm yaptığımda 5.5l tüketim değeri verdi. 

Ama normal şehir içi + dışı kullanımımda 8.5l civarında gösteriyor. 

Rizede yaşıyorum bizim buralar genelde yokuşludur. İşe gidiş geliş için hafif yokuşlu yolu tercih ettiğimde 8.9l civarına çıkıyor tüketim. 

Tüketim değerlerim normal midir? Düşmesi için değişmem ya da onarım yaptırmak gereken bir şey var mıdır?

tarihinde Kahraman Karafil tarafından düzenlendi
Yazım yanlışı
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

herşey yolunda gözüküyor, hızı 110 a sabitleyin tüketim düşebilir bile

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Mondeo ile sarp sınır kapısı Rize arası tam yüklü mondeo 1.6 dizel ile test verisini yskın yakmıştım. O güzergahta 90 km/h sabit hızda yaktığınız önemli.  Bir deneyin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Zafer Ayvacı
(düzenlendi)

Uzuuunnn zaman sonra ilk kez depoyu doldurduktan sonra hep şehiriçi gezdim. 9 lt ortalama (475 km'nin) gösteriyordu.

Çeyrek depo kalmıştı, gidilen yol 475, menzil 250 civarıydı. 

Aslan besleyen yemine bakmaz diyen kimdi?

He aracı yazmadım.

2010, 2.0 TDCi Otomatik.

tarihinde Zafer Ayvacı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Zafer Ayvacı yazdı:

Uzuuunnn zaman sonra ilk kez depoyu doldurduktan sonra hep şehiriçi gezdim. 9 lt ortalama (475 km'nin) gösteriyordu.

Çeyrek depo kalmıştı, gidilen yol 475, menzil 250 civarıydı. 

Aslan besleyen yemine bakmaz diyen kimdi?

He aracı yazmadım.

2010, 2.0 TDCi Otomatik.

Zengin aslan bakıcıları. Pis onlar, adamı kandırırlar. Bir de kel olanlar var, yakıtı şurdan al falan diyorlar dinleme. Ha bir tanesi artık kel değil ama olsun yine de dinleme onu. 

• Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı
Mahmut Yıldız yazdı:

Zengin aslan bakıcıları. Pis onlar, adamı kandırırlar. Bir de kel olanlar var, yakıtı şurdan al falan diyorlar dinleme. Ha bir tanesi artık kel değil ama olsun yine de dinleme onu. 

Abi burası çok karışık o zaman. Sen kimi dinlemem gerekiyorsa onu söyle daha kolay galiba. Saçlı, sakallı, saçsız, çoğacayib buralar.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mahmut Yıldız yazdı:

Ha bir tanesi artık kel değil ama olsun yine de dinleme onu. 

Paçağina siçtiğum

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Zafer Ayvacı yazdı:

Abi burası çok karışık o zaman. Sen kimi dinlemem gerekiyorsa onu söyle daha kolay galiba. Saçlı, sakallı, saçsız, çoğacayib buralar.

Eski kelden uzak dur, bacaklara çalışıyor. 

Bıyıklı olan daha tehlikeli, trafik sigortası diye yanaşıyor adama. Sonrasında donuna kadar sigortalıyor. 

Bi de mavi şapkalı biri var, valla çok tehlikeli diyolla 

• Mutlu 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mahmut Yıldız yazdı:

Eski kelden uzak dur, bacaklara çalışıyor. 

Bıyıklı olan daha tehlikeli, trafik sigortası diye yanaşıyor adama. Sonrasında donuna kadar sigortalıyor. 

Bi de mavi şapkalı biri var, valla çok tehlikeli diyolla 

Hint keneviriyle dolar kurunu manüple eden kişiyi unuttun.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Yaşar Akbaş
(düzenlendi)

1992 taunus 2.0 gts manuel 2000 model 2.0 ghıa, 2005 model 2.0 ghıa. 2009 manuel 2.0 tdcı 140 bg, den sonra gecen hafta 2013 model 2.0 tdcı 163 bg selective otom. aldım.
bu formuma en son yazdığımda fordclub'dü dahada genişlemiş çok güzel olmuş. emeği geçenlere teşekkürler.
2009 manuel 2.0 tdcı ile karma uzun yol 5 şehir içi 6.5 yakardım.

2013 ile şuan uzun yol 6 şehir içi 7.5 yakıyorum.(otomatik farkı olsa gerek.)

tarihinde Yaşar Akbaş tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
A.Kadir Yılmaz

Merhaba arkadaşlar okudum tüm yazıları , gerçekten milletin arabası hep az yakıyor ben bulamadım az yakan araba , sorun bende herhalde , ben km de litre hesabı bilirim ,km de para hesabı bana göre değil ,aslında kimse için olmamalı fakat Türkiye de bazı şeyler asla değişmez , önceki aracım ford focus mk1 idi lpg li 100 km de sarfiyat 8/10 litre arasında idi lpg olarak, şimdi ki ford mondeo mk4 2,0 140 bg otomatik ,şehir dışı tüketim veriyorum ilk uzun yolda hız 120 sarfiyat 6,5 litre , ne olduysa araç hararet yaptı ve termostat değişti sonra garip bir tekleme yapmaya başladı partikül filtre dolmuş , temizlendi ve EĞR valfi değişti ve güncelendi ve yakıt sarfiyatı uzun yol otoban devirli kullandım partikülden dolayı 140/170 hız ve sarfiyat 8,3 litre ,bu arada pompacı tembihli full dolduracaksın diye 320 km Gebze Edirne pc de değer 7,4 oldu bu arada , şimdi gelelim ikinci ölçüme hız 80/110 arasında 110 hız asla geçilmedi PC de değer 6,0 litre ve pompada değer 8,5 litre ben bunu çözemedim ,yüksek hızda 140/170 arasında 8,3 litre ,hız 110 sarfiyat 8,5 litre , nerelere bakmalıyım EGR değişimi sonrasında o tekleme kayboldu zaten hafif takılı kalıp 5mm açık kalıyormuş eski egr valfi

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...