İçeriğe Yönlendir

Motor Kayışı Değiştikten Sonra Motor Sesi Arttı

Fatih Cesko

Recommended Posts

Fatih Cesko
(düzenlendi)

bu arızadan 1 ay sonra asıl sorun meydana gelmiş,bu zaman aralığında motor performansı,duman,yakıt artışı hiçmi belli etmedi sadece dediğin gibi motor sesimi değişti? büyük bir ihmal var ama onuda bence siz çözeceksiniz,servisin büyük bir hatayı gözden kaçırmasıda mümküm ama tespiti ne kadar kolay?....

Erdem, dedigim gibi sagdece motor sesi yukseldi.. kesinlikle duman veya performansta bir degisiklik olmadi. 

Bu arada bugun tanidigim bi servis ile gorustum. 2010 model bir motor bulunmus bizim c-max a, ama kac KM de bilmiyorum. Fiyat olarak 850 Euro iscilik dahil. KM as ise almayi dusunuyorum bu 2010 model motoru. 2007 ve 2010 arasinda 3 yil fark var.. rahat edebilirim diye dusunuyorum eger motor iyi halde ise. Servisteki ustadan biraz daha bilgi alir almaz paylasirim.. 

Sizce 2007 araca 2010 motor atip birkac yil daha bu aracla devam etmek mantikli mi ?

tarihinde Fatih Cesko tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

Erdem, dedigim gibi sagdece motor sesi yukseldi.. kesinlikle duman veya performansta bir degisiklik olmadi. 

Bu arada bugun tanidigim bi servis ile gorustum. 2010 model bir motor bulunmus bizim c-max a, ama kac KM de bilmiyorum. Fiyat olarak 850 Euro iscilik dahil. KM as ise almayi dusunuyorum bu 2010 model motoru. 2007 ve 2010 arasinda 3 yil fark var.. rahat edebilirim diye dusunuyorum eger motor iyi halde ise. Servisteki ustadan biraz daha bilgi alir almaz paylasirim.. 

Sizce 2007 araca 2010 motor atip birkac yil daha bu aracla devam etmek mantikli mi ?

yeni motor için bence araştırın madem satmayıp değiştirmeye niyetlendiniz daha düşük km'si olan güzel bir motorla bir kaç yıl daha kullanabilirsiniz....

Yorum bağlantısı

En iyi alternatif bu ise, gayet güzel. Bulduğunuz motorun km.si periyodik bakımları açısından da fikir verecektir. Zira sizin başınıza gelen olay muhtemelen triger kayışının zamanında değişmemesi nedeniyle oldu. Aksi halde bu motorlar 500-600 bin, hatta daha yüksek km.leri çok rahatlıkla görebilecek motorlardır.

Tabi ki bizim değerlendirmelerimiz buradaki araç fiyatları ve onarım işlerinin maliyetleriyle orantılıdır. En iyi seçeneği siz oradaki şartlara göre oluşturacaksınız.

Yorum bağlantısı
Fatih Cesko

yeni motor için bence araştırın madem satmayıp değiştirmeye niyetlendiniz daha düşük km'si olan güzel bir motorla bir kaç yıl daha kullanabilirsiniz....

Erdem, konustugum usta herzaman ayni yerden motor aliyorum dedi.. ve su an a kadar hic bir sorun yasamamis. Bide aldigim motoru 10 gun kulanip test etme sansim var.. eger sorun varsa geri aliyorlarmis. 

Acaba motoru arabaya takinca motor kac KM yapmis bilgisayara baglayip bilgi alma sansimiz varmi? Bununla alakali bir bilgin varmi?

En iyi alternatif bu ise, gayet güzel. Bulduğunuz motorun km.si periyodik bakımları açısından da fikir verecektir. Zira sizin başınıza gelen olay muhtemelen triger kayışının zamanında değişmemesi nedeniyle oldu. Aksi halde bu motorlar 500-600 bin, hatta daha yüksek km.leri çok rahatlıkla görebilecek motorlardır.

Tabi ki bizim değerlendirmelerimiz buradaki araç fiyatları ve onarım işlerinin maliyetleriyle orantılıdır. En iyi seçeneği siz oradaki şartlara göre oluşturacaksınız.

Mukermin bey, yetkili servis hurdacidan 2007 model motor buldu, 170000KM de oldugnu soyledi.. ve motor + iscilik 500 Euro istediler. Fakat benim yetkili servise hic inancim kalmadi.. o yuzden aracimi onlara emanet etmek gelmiyor icimden. 

Triger kayisinin zamani gelmisti degistirmek icin, fakat benim triger kayisi kopmamis, yerinden cikmis. Sanirim o donen parcalardan biri agrizalaninca triger kayisi yerinden cikmis.. zaten resimlerde de gorebilrisiniz triger kayisini kaplayan plastik parcalar surtunmek nedeniyle eridi.

Kayış toptuğuna göre epey yüksek kmdeymiş araç.

Evren, aracim 150000 KM civari idi. fakat Mukremin beye anlatigim gibi kayis kopamais yerinden cikmis.

10961853_10153053459759520_1281021453_n.

10966638_10153053459479520_304840289_n.j

Acaba motoru arabaya takinca motor kac KM yapmis bilgisayara baglayip bilgi alma sansimiz varmi? Bununla alakali bir bilginiz varmi?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

TR'de kayışa 2 sene garanti veriyorlar. Koparsa tüm zararı karşılıyor yetkili servisler. Orada yok mu bu durum?

850EU'ya motor ha.. Burada motor değişimi yapılamadığı gibi bu rakamlarda hayal zaten :)

Yeni motorun aracın beyni ve gem modülü ile tam olarak uyum sağladığına emin olmalısınız.

Yorum bağlantısı
Fatih Cesko

Fotoğraf genç gösteriyor değil mi ? :)

Hocam hangi fotorafta bahsediyorsunuz anlayamadim :( ?

TR'de kayışa 2 sene garanti veriyorlar. Koparsa tüm zararı karşılıyor yetkili servisler. Orada yok mu bu durum?

850EU'ya motor ha.. Burada motor değişimi yapılamadığı gibi bu rakamlarda hayal zaten :)

Yeni motorun aracın beyni ve gem modülü ile tam olarak uyum sağladığına emin olmalısınız.

Sani bey, burada da yetkili servis kayisa garanti veriyor, fakat bu sefer kaysi kopmadi, subap kirildi pistonun ustune dustu, pistonda da o youzden zarar gordu ve motor kulanilmaz hale geldi.

Motorun uyumlu olup olmadigini heralde yaptiracagim servis bakar. Fakat kilometresini kontrol edebilirmitiz?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hocam hangi fotorafta bahsediyorsunuz anlayamadim :( ?

Sani bey, burada da yetkili servis kayisa garanti veriyor, fakat bu sefer kaysi kopmadi, subap kirildi pistonun ustune dustu, pistonda da o youzden zarar gordu ve motor kulanilmaz hale geldi.

Motorun uyumlu olup olmadigini heralde yaptiracagim servis bakar. Fakat kilometresini kontrol edebilirmitiz?

Kayış yerinden çıkmış diyorsunuz. Muhtemelen kayış çıktıktan sonra piston subaba vurdu ve kırdı. 150bin'km deki araç kolay kolay subap kırmaz ziya. 150bin km'lerde motor genelde daha ömrünün baharındadır.

Bildiğim kadarı ile sökük motordaki KM'yi anlamanın hiç bir yolu yok maalesef. Belki, motor no ile yetkili serviste kayıt tutuldu ise oradan bakılabilir.

Yorum bağlantısı
Fatih Cesko

Bilgiler icin tesekurler Sani bey,

Peki simdi bir sorum daha olacak sizler. Kismetse bizim araca yeni motor takilacak, madem yeni motor takiliyor ve bircok parca yerinden sokulecek tafsie etiginiz biseyler varmi baska nelere dikat edebilirim, veya hangi parcalarin bakimini yapabilirim bu surecte. Ben erg temizligi yampayi dusundum madem erg sokulecek bi temizlensin. Bu konuda biseyler onerebilirmisiniz, veya nelere dikat etmeilyim.. nebileyim iste akliniza ne gelirse artik

Yorum bağlantısı

Ve calismalar basladi..

Triger ve diger tüm kayışlar, devirdaim pompası, triger değişirken ortaya çıkan (değişimi mümkün olan) tüm keçeler, o ring contalar ve tabii ki baskı-balata ve volan. Mümkünse bunların tamamı değişmeli.

Yorum bağlantısı
Fatih Cesko

Triger ve diger tüm kayışlar, devirdaim pompası, triger değişirken ortaya çıkan (değişimi mümkün olan) tüm keçeler, o ring contalar ve tabii ki baskı-balata ve volan. Mümkünse bunların tamamı değişmeli.

Mükremin bey, triger ve su pompasi zaten yaklasik bir ay once degisti. Baski balata degisimi icin ustalara sordum, iyi durumda oludugunu ver deistirmeye gerek yok dediler.

Yorum bağlantısı
Zekeriya Kahraman

Geçmiş olsun üzüldüm aracın bu durumda olmasına yeni motor takınca video eklersen heralde

Yorum bağlantısı
Fatih Cesko

Geçmiş olsun üzüldüm aracın bu durumda olmasına yeni motor takınca video eklersen heralde

Tesekur ederim Zekeriya bey. Hele bi servisten alayim araci bilgileri ve de videoyu ekliyicem

Yorum bağlantısı
Fatih Cesko

Ve sonunda yeni motor araca takildi.. Her nekadar motoru zorlamasamda motor iyi gibi gozukuyor. 

Motor degistikten sonra erg de temizlendi performans olarak daha atik gibi geldi bana. Fakat ustam yaklasik 1000KM motoru zorlama dedi o yuzde fazla yuklenemedim.. fakat farketigimi bisey var yakit bayaga bi arti.. bayaga dedigim yaklasik 15-20% bu normalmidir ve zamanla bu yuksek yakit dusermi ?

Motorun sesini videoya kaydetim dusuncelerinizi ve onerilerinizi bekliyorum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Ve sonunda yeni motor araca takildi.. Her nekadar motoru zorlamasamda motor iyi gibi gozukuyor. 

Motor degistikten sonra erg de temizlendi performans olarak daha atik gibi geldi bana. Fakat ustam yaklasik 1000KM motoru zorlama dedi o yuzde fazla yuklenemedim.. fakat farketigimi bisey var yakit bayaga bi arti.. bayaga dedigim yaklasik 15-20% bu normalmidir ve zamanla bu yuksek yakit dusermi ?

Motorun sesini videoya kaydetim dusuncelerinizi ve onerilerinizi bekliyorum :)

Hayırlı olsun, motordan duyulan seslerde herhangi bir anormallik farkedilmiyor.

Yalnız, bu motor zaten 100 bin km.nin üzerinde bir motordu. Servis neden motoru zorlama dedik ki? Normal kullanımınıza devam edebilmeniz gerekir. Ayrıca fazla yakma işi de normal değil, bunları aracınızı bir süre kullandıktan sonra yeniden değerlendirelim.

Yorum bağlantısı
Fatih Cesko

Hayırlı olsun, motordan duyulan seslerde herhangi bir anormallik farkedilmiyor.

Yalnız, bu motor zaten 100 bin km.nin üzerinde bir motordu. Servis neden motoru zorlama dedik ki? Normal kullanımınıza devam edebilmeniz gerekir. Ayrıca fazla yakma işi de normal değil, bunları aracınızı bir süre kullandıktan sonra yeniden değerlendirelim.

Bu motor hurdacindan arkadan carpilan kazali bi aractan alinmis, motor kac km oldugunda bilinmiyor ama arac 2010 model. Motor nekadar bir süre calismiyor ve calismamis halde nekadar bir sure durdugu icin yaklasik bir 100km zorlama olmamasini tafsi eti. Herlade daha fazla yakmasi da o yuzden olabilicegini saniyorum. Dun yaklasik 500KM aracimla gitim geldim kayak merkezine.. giderken daha fazla yakiyordu.. donuste sanirim biraz dustu ama eski motoruma gore daha fazla yakiyor

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
(düzenlendi)

fazla yakmamalı bence. 

tarihinde Evren Erakçora tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Cesko

fazla yakmamalı bence. 

Fazla yakmasinin sebebi ne olabilir Evren bey, bi fikriniz varmi ? Gecici bi surec olmasi ihtimali varmi

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt
(düzenlendi)

kayak merkezine çıkarken ve inerken elbette yakıt farkı olacaktır,bence çok pimpiriklenmeye gerek yok bakımları yapılmış eksiği olmayan bir motor zaten dikkat ediyosunuzdur,ortalama ne yaktı?

tarihinde Erdem Bozkurt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Cesko

kayak merkezine çıkarken ve inerken elbette yakıt farkı olacaktır,bence çok pimpiriklenmeye gerek yok bakımları yapılmış eksiği olmayan bir motor zaten dikkat ediyosunuzdur,ortalama ne yaktı?

Erdem kayak merkezini bahsetigimden diger ulkede ki bir kayak merkezinden bahsediyorum, yani Makedonya. Yaklasik 280KM yol katetim gitmek icin, birokadar da donmek icin. Kosova - Makedonya arasi zaten yol genelikle duz ve otoban, kucuk inis cikislar tabikite mevcut, kayak merkezine yukari tirmanis yaklasik 40-50 KM arasi, diger taraf otoban ve ana yol.

Yeni motoru taktiktan sonra sayiciyi resetledim ve su anki ortalama yakit 6.0. Ama ayni yolda giderken an itibaren yakit tuketimini takip etigimde gecenden daha fazla yaktigini gordum.. Genelikle yokuslarda tirmanmada baya bi yukseliyor.. 15-20l gordugum oldu

Yorum bağlantısı

Erdem kayak merkezini bahsetigimden diger ulkede ki bir kayak merkezinden bahsediyorum, yani Makedonya. Yaklasik 280KM yol katetim gitmek icin, birokadar da donmek icin. Kosova - Makedonya arasi zaten yol genelikle duz ve otoban, kucuk inis cikislar tabikite mevcut, kayak merkezine yukari tirmanis yaklasik 40-50 KM arasi, diger taraf otoban ve ana yol.

Yeni motoru taktiktan sonra sayiciyi resetledim ve su anki ortalama yakit 6.0. Ama ayni yolda giderken an itibaren yakit tuketimini takip etigimde gecenden daha fazla yaktigini gordum.. Genelikle yokuslarda tirmanmada baya bi yukseliyor.. 15-20l gordugum oldu

Yol bilgisayarında okuduğunuz değerler, pompa değerleriyle uyuşuyor mu?

Yorum bağlantısı
Fatih Cesko

Yol bilgisayarında okuduğunuz değerler, pompa değerleriyle uyuşuyor mu?

Mükremin bey, araci aldigimda fuledim, su an pompa degeri tam ortada, bilgisayarda 405KM yol katetim, kalan menzil 370KM gibi bisey, tam hatirlayamadim su an

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...