İçeriğe Yönlendir

Kaloriferin Sağından Sıcak Solundan Soğuk Hava Geliyor.

Rifat Gelve

Recommended Posts

Rifat Gelve

Arkadaşlar daha önce bir konu açmıştım ama yeterli bilgi alamayınca direk bu sorunla ilgili bir daha konu açtım. Araçta çift yönlü dijital klima var. Şimdi klimayı çalıştırıyorum ve iki taraf ayarını da en sıcağa getiriyorum ancak sağ tarafdaki bölümden sıcak hava gayet sıcak ve güzel bir şekilde gelirken sol şoför taraftan soğuk bir hava geliyor.Motor ısınıyor problem yok. Polen filtresini de yazın değiştirdim. bu arıza bugün oldu.Bunun sebebi nedir tamiri zahmetli bir iş midir? Tamir için göğüsün sökülmesi gerekir mi? Eğer sökülmesi gerekirse söktürmemi tavsiye eder misiniz? Göğüs sökülünce eskisi gibi olmaz sesler gelir diye korkuyorum.Böyle bir problem yaşayan var mı? Bilgi verirseniz sevinirim.

Yorum bağlantısı
Ayşin Korkmaz

Merhabalar, bende 1 hafta kadar önce 2010 model Fiesta Titanium X Paket aldım. Benim de aracımın kliması alt tarafa ayarlanmıyor. Üst tarafı komple kapatmama ve sadece alt tarafı çalıştırmama rağmen üst taraftan üfleme yapmaya devam ediyor. Başına böyle bir sorun gelen varsa yardımcı olabilirse çok sevinirim...

Yorum bağlantısı

Merhabalar, bende 1 hafta kadar önce 2010 model Fiesta Titanium X Paket aldım. Benim de aracımın kliması alt tarafa ayarlanmıyor. Üst tarafı komple kapatmama ve sadece alt tarafı çalıştırmama rağmen üst taraftan üfleme yapmaya devam ediyor. Başına böyle bir sorun gelen varsa yardımcı olabilirse çok sevinirim...

Dijital klimalarda bazı işlemler ünitenin kontrolünde olur. Ilk aşamada kapanmayan kapaklar bir sure sonra kapanabilir. Ben dijital klimali araclarimda yonlendirmelere mudahale dahi etmiyorum. Auto konumunda kullaniyorsaniz yonlendirmelere mudahale etmeyin. Mesela vw grubunda yonlendirmelere mudahale ettiginizde auto konumundan cikar sistem.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Ayşin Korkmaz
(düzenlendi)

Dijital klimalarda bazı işlemler ünitenin kontrolünde olur. Ilk aşamada kapanmayan kapaklar bir sure sonra kapanabilir. Ben dijital klimali araclarimda yonlendirmelere mudahale dahi etmiyorum. Auto konumunda kullaniyorsaniz yonlendirmelere mudahale etmeyin. Mesela vw grubunda yonlendirmelere mudahale ettiginizde auto konumundan cikar sistem.

Saygilarimla.

Şuan hava soğuk olduğu için aslında auto modunda klimayı kullanmıyorum. Kaloriferi kullanıyorum genellikle hem Focus hem de Fiestada. Focus trendX paket klima analog onda hiç bir problem yok ayak bölümüne üflemede ancak Fiestada auto kapalıyken ayak bölümüne ayarlayıp diğer tüm bölümleri kapatsamda üstten üflemeye devam ediyor. Yüzümüz yanarken ayaklarımız donuyor böyle değişik bir durum. Üst taraftaki tüm hava kanallarını kapatıyorum bu seferde en sağ ve en soldaki kapaklar ateş gibi oluyor. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım :(

Auto da kullandığımda da ayak bölümüne üfleme yapmıyor onu da denedim. Siz Auto konumunda cam, ayak, üst hepsini açık mı kullanıyorsunuz?

tarihinde Ayşin Korkmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Autoya basın ve hicbir yonlenme dugmesinde ışık yanmasın. 5dk boyunca kullanin. Gozlemleyin.

Hic hava gelmemesi cok normal degil ama onceki araclariniza gore hava miktari az ise normal karsilanabilir.

Denemek icin fan hizini sona getirip sicak ve soguk olmak uzere sadece ayaklara verin. Hatta yikamacilarin kullandigi kagitlari yere serip hareketlerini gozlemleyin. Harwket varsa cok elletmeyin,on goğüs sökülmeai gerekebilir. Hareket yoksa bakmak lazim.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Rifat Gelve

Forumun ustalarından bu işlerden anlayan ve bilgi verecek kimse yok mu?

Yorum bağlantısı
Rifat Gelve

Arkadaşlar şimdi durumu tam tespit ettim. Aracın devri 2000 i geçince canavar gibi ısınıyor her yerden eşit sıcak geliyor. Ama rolantide çalışınca soğumaya başlıyor. Dağıtıcılarda sorun yok anladığım kadarıyla. Termostattan mı diye düşündüm ama araba ısınınca  hiç 90ın altına düşmüyor çakılı kalıyor bu herhalde termostatta sorun olmadığını gösteriyor.Çok az su eksilmiş acaba bir yerden suyla birlikte hava kaçıyorda ondan mı rolantide ısıtmıyor. Bilgilendirirseniz çok sevineceğim.İçim rahatlayacak.

Yorum bağlantısı
Samet Düzgün
(düzenlendi)

Sizdeki sorun tam olarak ne bilmiyorum ama dayımın Citroën C4'ünde aynı sorun vardı. Bir taraf sıcak bir taraf soğuk üflüyordu. Yönlendirme motoru bozukmuş araç göğsü söküldü ve sorun giderildi. Şimdi canavar gibi sıcak hava geliyor. :)

tarihinde Samet Düzgün tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayşin Korkmaz

Fiestalarda yönlendirmeleri ayarlayan mekanizma bozulabiliyor, biraz yaygın bir arıza, bu açıdan kontrol edilebilir. Hatta forumun sorunlar bölümünde konusu vardı.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/236276-klimakalorifer-tek-y%C3%B6ne-%C3%BCfleme-sorunu-fiesta-2009/

Focus için benzer sorun varmı bilmiyorum.

Verdiğiniz link için çok teşekkürler, gönderdiğiniz konudaki sorun benim sorunum ile aynı ve %99 ihtimalle bu şekilde çözülecek. Hafta sonu ustama bu konudaki detayları da anlatarak durumu ileteceğim.

Yorum bağlantısı
  • 6 yıl sonra...
İsa Erdoğan

Bugün sıcak olunca klimayı açtım sol taraf soğuk üflerken yolcu tarafı ılık üflemeye başladı.

Biri klima gazı dolumu yaptırınca düzeldiğini söylemiş.gaz azalsa eşit miktarda ılık hava üflemesi gerekmezmi?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...