İçeriğe Yönlendir

Focus 2 - Sedan Bagaj Su Alması ve Çözümü

Emre Şimşek
Çözüme git Emre Şimşek tarafından,

Recommended Posts

Emre Şimşek

Merhaba.  :bye:

Öncelikle halen aracımı tanıtan detaylı fotoğraflar bulunduran bir konu açamadığım için üzgünüm. Bunun için havaların düzelip de arabaya fk1000p uygulamayı bekliyorum ;)

Bugün hesapta arabayı yıkayıp camlara glassguard uygulayıp güzelce fotoğraflarını çekip "Benim aracım bu" diye başlık açacaktım.

Daha olaya girişemeden kazara bagajdaki bir iki şeyin nemli olduğunu gördüm. Sonra "bahıym" dedim havuzlu paspası ucundan kaldırıp altına baktım. Gözlerime inanamadım. Biri bagajı sulamıştı sanki.

20150103_141640_zps44c508fd.jpg

Sonra bagajın içindekileri çıkarmaya devam ettim, her yer ıslaktı.

20150103_143116_zpsb62e7b5b.jpg

20150103_142136_zps661ad9d6.jpg

Duramadım iç plastikleri çıkardım, ardından keçeleri sağlı sollu ayırdım. Ta diplerde bile nem vardı.

20150103_143636_zps1ae8346e.jpg

20150103_144055_zps3ff2849f.jpg

Stepne ve bölgesi hem kirliydi hem de ıslaktı. Aracın içi nemden dolayı resmen çürümeye yüz tutmuştu. Muhtemelen benden önceki sahibi stepneyi kullandıktan sonra hiç temizlemeden hoop kaldırmış atmış oraya. Ben de bugüne kadar fark etmemişim. Ayrıca içeriden bir yerlerden kriko çıkmaması da beni çok üzdü. Ki ben sattığım aracı yangın tüpünden ilk yardım çantasına kadar her şeyiyle tam teslim etmiştim.  :beee:

Bu arada bagajdan çıkanlar da komşuları şaşırttı, biraz fazla şey koymuşum galiba  :crazy:

20150103_143110_zps97e10428.jpg

Her neyse içini güzelce sildim kuruttum. Yanlarda birer tane tapa vardı. Bu tapalardan su almış olabileceğini düşündüm. Onları bir güzel slikonladım.

20150103_144102_zps94a7922d.jpg

Soldakini söktüm temizledim önce.

20150103_144731_zpsda86f7af.jpg

20150103_144652_zps7ce94ddc.jpg

20150103_144758_zps82e658cb.jpg

Sağdakinin içinden kablolar geçiyordu. Muhtemelen park sensörüne ait kablolardı. Zarar görmesin diye onu sökmeden sadece üstünü silip silikonladım. Bu diğerinden çirkin oldu :)

20150103_145112_zps21fa70eb.jpg

20150103_145416_zpsad7ea99b.jpg

20150103_145059_zps29141f90.jpg

Silikonlar kururken keçelere giriştim. Hanımdan saç kurutmayı aldım kapının önünde bayağı uğraştım ama nafile. Keçeler o kadar ıslanmış ki kurutamadım.

20150103_150930_zpse21eae68.jpg

Baktım bu büyük keçe kuruyacak gibi değil, şimdilik onu dışarıda bırakmaya karar verdim.

Bagajı geriye güzelce topladım. Havuz kurumuştu onu koydum sadece.

20150103_154132_zps91da5380.jpg

20150103_154726_zps215d3674.jpg

20150103_154732_zps09c51f39.jpg

20150103_160531_zps73a8d2bf.jpg

Olayın kahramanı glassguard elimde kala kaldı  :crazy:

20150103_155158_zps1937ec8c.jpg

Keçe de bütün iğrençliğiyle apartmanın içine işemeye devam ediyor. Kuruyunca onu da yerleştireceğim. 

20150103_164548_zps8b3dac69.jpg

Bu arada bisikleti de isteyene satarım 2 yıllık ama hiç kullanılmadı sayılır  :crazy:

Ayrıca bagajı bu kadar sökebildiğimi görmek bana cesaret verdi. Yaza doğru kısmetse arabayı hala satmamış olursam eğer bitüself uygulamaya karar verdim.

Vakit ayırdığınız için teşekkürler.  :bye:

Not: problemin çözümü 3. sayfada

Çözüme gitmek için tıklayın

• Beğen 11
Yorum bağlantısı
Davut Turmuş

Kolay gele Detaylı temizlik olmuş bagaj havuzunun markası ne acaba tam oturuyorum?

Yorum bağlantısı
Misafir

Geçmiş olsun. Sedan larda bagaja su, tampon altındaki havalandırma deliklerinden giriyor. Tapalardan değil.  ;)

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Elinize sağlık, bagaj büyük olunca yayıntı da bol oluyor. :)

Ben de bir kontrol edeyim bakayım diplerde su varmı. Birkaç kez teker boyunda sudan geçmek zorunda kalmıştım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Eline koluna sağlık Emre :).Umarım tekrar yaşamazasın aynı sıkıntıyı.

tarihinde Öztunç Ünal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serhat Böcek

Geçmiş olsun. Detaylı temizlik olmuş elinize sağlık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Özarı

Bu eşyaların hepsi bagajda mıydı ?

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

20150103_144055_zps3ff2849f.jpg

Hastalık farkedilmiş ama, teşhis yanlış olmuş... Bagaja su girmesinin sebebi yan taraflardaki (fotoda görünen) sağlı sollu havalandırma menfezleridir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir

O köşede bir WD 40 gördüm sanki [emoji3] bu ivir zivirlarin hepsini depoya kaldırın size bir kutu WD 40 yeter. [emoji6]

Dip not su itici özelliği de varmış

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Kolay gele Detaylı temizlik olmuş bagaj havuzunun markası ne acaba tam oturuyorum?

Teşekkür ederim. Bagaj havuzunun linki.

Neredeyse tam oturuyor.

Kolay gelsin .bisiklet ne kadar?

Bisikletin fiyatı nedir ?

Bisikleti öylesine yazmıştım bilmiyorum ki? Ne kadar eder. Ben sanırım 700 lira vermiştim. Aldığım yerin linkini bulursam vereyim. Konya'da bir bisikletçiydi.

Bu eşyaların hepsi bagajda mıydı ?

Evet :)

O köşede bir WD 40 gördüm sanki [emoji3] bu ivir zivirlarin hepsini depoya kaldırın size bir kutu WD 40 yeter. [emoji6]

WD40 ile bagajın diplerini bir sildim zaten :) Stepneyi tutan vidadaki paslar gitsin diye kullandım daha çok. ;)

Geçmiş olsun. Sedan larda bagaja su, tampon altındaki havalandırma deliklerinden giriyor. Tapalardan değil.  ;)

Hastalık farkedilmiş ama, teşhis yanlış olmuş... Bagaja su girmesinin sebebi yan taraflardaki (fotoda görünen) sağlı sollu havalandırma menfezleridir.

O halde bu havalandırma deliklerine bir işlem mi uygulamalıyım? Sanki görevini yapıyor gibiydiler. Bir de zor geldi ilişmedim.  :unsure2:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Birinci

Tebrikler. Güzel bir çalışma olmuş. Bende geçenlerde arka koltuk sağ ve sol paspaslarda su birikmesi gördüm. Nereden geldiği hakkında da herhangi bir bilgim yok.

Not: Aracım 06 Mondeo

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Tebrikler. Güzel bir çalışma olmuş. Bende geçenlerde arka koltuk sağ ve sol paspaslarda su birikmesi gördüm. Nereden geldiği hakkında da herhangi bir bilgim yok.

Not: Aracım 06 Mondeo

Teşekkür ederim. Siz de bagaja bir bakın isterseniz. Araç büyüdükçe derdi de büyüyor. Eskiden bi tane 206'm vardı her yerine hakimdim. Focus'a geçince yıkama süresi bile uzadı. Dolayısıyla yıkama sonrası eve döndüğümde hanımdan yediğim azar miktarı da arttı.  :crazy:

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Şu stepne altındaki oksitlenen karoser kısmına epoksi veya rutus boya atın bence paslanmayi durdursun yoksa çürür gider oradan.

Yorum bağlantısı
Davut Turmuş

yahu neymiş bu wd40 arkadaş:) geçen bende gördüm istemsiz olarak attım sepete yakında forum olarak çaya falanda koyarız herhalde
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

O halde bu havalandırma deliklerine bir işlem mi uygulamalıyım? Sanki görevini yapıyor gibiydiler. Bir de zor geldi ilişmedim.  :unsure2:

Havalandırmaların görevi, aracı ısıtmak veya soğutmak için kalorifer/klima açıldığında aracın içindeki havayı tahliye etmektir. Görevlerini bu anlamda yapıyorlar. Ancak, zamanla menfez deforme oluyor ve yağmurda dışarıdan sızıntı şeklinde su alıyor. Yapılması gereken, sert plastikten mamul menfezi sökmek ve önce güzelce temizlemek. Sonra menfezin saca oturan hattını silikonlamak (sista tavsiye ederim). Silikonu saca süreceksin 5-10 dk bekleyip (biraz kurusun diye) menfezi yerine oturtacaksın. Hepsi bu kadar. Menfezde kapak görevi yapan yumuşak lastiğe kesinlikle dokunmayacaksın. Rahat çalışmak için tamponu sökmek gerekir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ramazan Çetin

yahu neymiş bu wd40 arkadaş :) geçen bende gördüm istemsiz olarak attım sepete yakında forum olarak çaya falanda koyarız herhalde

Ellere sıkılınca ellerdeki kireçlenmeleride önlüyormuş :D  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Şu stepne altındaki oksitlenen karoser kısmına epoksi veya rutus boya atın bence paslanmayi durdursun yoksa çürür gider oradan.

En kolay nasıl ulaşabilirim o dediklerinize?

Yorum bağlantısı
Koray Demir

En kolay nasıl ulaşabilirim o dediklerinize?

Epoksi boyacı hırdavatci veya yapı marketlerden, rutus boyası ise sanayide oto boyacisindan araç boya koduna göre sprey veya küçük cam şişede kardirmaniz gerekir.
Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Emre ellerine sağlık, benim bagajın doluluğu'da seninki kadar var :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

tapaları silikonladın mı :)

onların görevi bagajda su birikmesi olursa-ya da sen yazın bagajı yıkamak istersen,suyu tahliye etmektir.onlardan su girmez-di :)

eline sağlık.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Eline saglik, onder beyin dedigine katiliyorum. Daha onceki aracimda yaptigim bir temizlik guzel olmus. O kenardaki bahsedilen plastik parcalari cikarip disarida rahatca calisabilirsin, sunger tarzi bir parcasi var zamanla yipranip suyu gecirir hale geliyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Teşekkür ederim. Valla cahillikle her yeri silikonlayabilirdim :)

O parçaları çıkarıp elden geçireceğim. Umuyorum kırmadan sökebilirim :)

Not: hiç yağmur görmemesine rağmen bugün baktım ora yine nemliydi... Tam kurutmadığımdan olsa gerek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasin Kahveci

Abi eline sağlık.Güzel iş çıkarmışsın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...