İçeriğe Yönlendir

Şarj Dinamosu Değerleri

Sadık Aksakal

Recommended Posts

Sadık Aksakal

Son zamanlarda arabamda farların seviyesinde azalma gösterge ışıklarında azalma hissediyorum.Akü 1 hafta önce değişti.

Gösterge panosundaki uyarı ışığı yanmıyor.

Şarj dinamosundan şüpheleniyorum.Bugün elektrikçi ile değerlerini ölçtürdük.Rölantide 11,4 civarı gaz verince 13,6 çıkıyor.

Farları açtım 13,4 düştü sonra bir ara tekrar 13,6 çıktı.

Usta da net konuşmadı.Kablolara veya konjektöre bakmamız gerekebilir dedi.

Sizce normal mi değerler yoksa sıkıntı mı var?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Muhtemelen kömürler ve konjektör ölmüş. Rölantide de gazda da 14.4 vermeli dinamo. Fazla uzatmayın işi, akünüz boşalır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sadık Aksakal
(düzenlendi)

Muhtemelen kömürler ve konjektör ölmüş. Rölantide de gazda da 14.4 vermeli dinamo. Fazla uzatmayın işi, akünüz boşalır.

Bu arada akü göstergesi hiç yanmıyordu önce onu yaptırdım bugün daha sonra bulunduğum ilçedeki yetkili ford servisine götürdüm aracı.Orda da ölçtüler ve rölantide 13.6 gaz verince 13.8 gördü.Servis elemanları 14.4 üst sınırdır eski araçlarda yıpranma payına bağlı 13.8 normal dediler.Şarj dinamosunda sıkıntı yok sıkıntı olsa vurdurduktan sonra eski akünüzle 1 hafta gezemezdiniz dediler.

Radyodan (orjinal radyosu değil) şüphelendiler.Sonradan takılan radyolarda şarj yeme olayı çok oluyormuş.Bana saçma geldi ama bilemiyorum.

Yarın sabahtan bırakın yarım saat arayla herhangi şarj yiyen kaçak var mı yok mu kontrol edelim dediler.

Ne yapacağımı şaşırdım.

tarihinde Sadık Aksakal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu arada akü göstergesi hiç yanmıyordu önce onu yaptırdım bugün daha sonra bulunduğum ilçedeki yetkili ford servisine götürdüm aracı.Orda da ölçtüler ve rölantide 13.6 gaz verince 13.8 gördü.Servis elemanları 14.4 üst sınırdır eski araçlarda yıpranma payına bağlı 13.8 normal dediler.Şarj dinamosunda sıkıntı yok sıkıntı olsa vurdurduktan sonra eski akünüzle 1 hafta gezemezdiniz dediler.

Radyodan (orjinal radyosu değil) şüphelendiler.Sonradan takılan radyolarda şarj yeme olayı çok oluyormuş.Bana saçma geldi ama bilemiyorum.

Yarın sabahtan bırakın yarım saat arayla herhangi şarj yiyen kaçak var mı yok mu kontrol edelim dediler.

Ne yapacağımı şaşırdım.

KA'lar kesinlikle 14.4'le aküyü şarj eder. Evet, sonradan takılan teybin bağlantısı düzgün yapılmaz ise aküyü bitirebilir. Ancak bu olsa araç çalışmaz. Şarj voltajı ile alakası yok ki?

12v'luk aküyü, 12v'un üstündeki her voltaj şarj eder. Ancak süre yeterli gelir mi, bilinmez. Yani 14.4'le daha hızlı şarj olurken, 13.6 ile daha yavaş şarj olacaktır. 13'ün altında yanlış hatırlamıyorsam akü ışığı yanması lazım.

Yorum bağlantısı
Uğur Öztürk

Şarj dinamosu değerinin ölçümü akü kutup başlarından mı yapılıyor yoksa dinamonun kendi çıkışlarından mı arkadaşlar? Geçen gün ben de şarj dinamosunun çıkış  akımını  ölçtürmek istediğimde usta eski bir teybe benzeyen cihazını direk akü kutup başlarına bağlayarak ölçtü ve rölantide 14.2 çıkınca gayet iyi dedi.Şarj dinamosunun ürettiği akım değeri ile akünün voltajı aynı şeyler midir?

Yorum bağlantısı
Sadık Aksakal
(düzenlendi)

KA'lar kesinlikle 14.4'le aküyü şarj eder. Evet, sonradan takılan teybin bağlantısı düzgün yapılmaz ise aküyü bitirebilir. Ancak bu olsa araç çalışmaz. Şarj voltajı ile alakası yok ki?

12v'luk aküyü, 12v'un üstündeki her voltaj şarj eder. Ancak süre yeterli gelir mi, bilinmez. Yani 14.4'le daha hızlı şarj olurken, 13.6 ile daha yavaş şarj olacaktır. 13'ün altında yanlış hatırlamıyorsam akü ışığı yanması lazım.

Ben ne yapacağımı bilemedim.Yetkili serviste cihaza bağlasalar hata kodu falan görünmez mi acaba?

Siz ne tavsiyede bulunursunuz?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Görünmeyecektir muhtemelen çünkü hala sınırlar dahilinde araç. KA'dan anlayan özel servis yok mudur Muğla'da?

Yorum bağlantısı
Sadık Aksakal

Görünmeyecektir muhtemelen çünkü hala sınırlar dahilinde araç. KA'dan anlayan özel servis yok mudur Muğla'da?

Ben ilçede Fethiyedeyim.Pek yok malesef hep deneme yanılma yoluna gidiyorlar.Ben de yoruldum açıkcası.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yetkili zaten onarıma gitmez. Her türlü onarım yapan bir yer bulmanız gerekecek. Aksi halde dinamo pahalıya çıkacaktır.

Yorum bağlantısı
Sadık Aksakal
(düzenlendi)

Yetkili zaten onarıma gitmez. Her türlü onarım yapan bir yer bulmanız gerekecek. Aksi halde dinamo pahalıya çıkacaktır.

Onarım yapan tanıdık ustalar var ama net birşey demedikleri için sürekli masraf çıkmış oluyor bana.O yüzden güvenemiyorum.

Çıkma 120 tl buldum.3 ay da garanti veriyorlar. En kötü onu mu denesem diyorum.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Çıkma 120 tl buldum.3 ay da garanti veriyorlar. En kötü onu mu denesem diyorum.

İyi rakam.

Sıfırları 500TL civarında diye hatırlıyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...