İçeriğe Yönlendir

Yetkili Servisin Orjinal Takmadığı Triger

Hakan Arslaner

Recommended Posts

Hakan Arslaner

herkese Merhaba,

Focusum da bir kaç gündür garip sesler vardı ve bugün özel bir servise gittim.

Uzun lafın kısası, usta triger bilyesini söküp bana gösterdi ve şok oldum. Şu resimde en solda gördüğünüz bilyenin ucundaki 2 adet uzantılı olan demirler eğilmişti. Triger kayışı ucu ucuna orada dönüyordu, Allah kurtardı bizi resmen. Çıkan parça iyice şok etti, çin malı adı sanı belli olmayan bir parçaydı. Serviste 120.000Km bakımında değiştirdiğim triger seti tamımı yan sanayi çıktı.

118431.jpg

Sonra aşağıdaki linkteki orjinal seti takarak sorunu çözdük. Bu servis bunu nasıl yapabilir merak ettim :(

http://www.fordyedekparcacisi.com/Urunler/Ford-Focus-C-Max-16-Dizel-Triger-Seti-Komple-Ina-Orjinal.html

Yorum bağlantısı
Misafir

Ford genel merkeze yazın. Çok ciddi bir suistimal. Çıkan parçaların motor üstünde fotoğrafları da varsa çok daha etkili olur.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Hakan Arslaner

Aradan zaman geçti diye dikkate almazlar diye düşünüyorum. Yine kendilerini haklı çıkarırlar kesin.

Yorum bağlantısı
Kerim Dağlar

Büyük sıkıntı ben olsam o servisi her ortamda teşhir ederdim Yetkili servis işiyse herşey kayıt altında senin aracın bakımı tarihi vs. ile ispatlarsın ve neden sorunu yaptırdığın servise giderek çözüm bulmalarını istemiyorsun usta trigier dedi madem sende eminsin o servise çek arabayı gelen sonuçta yıkarsın başlarına servisi bunla geçmiş olsun 

Yorum bağlantısı
Rifat Şeker

Blok Muafiyeti Kanunu

Otomotiv Sektörü’nde kabul edilen Blok Muafiyeti Kanunu, marka distribütörleri ve üreticilerin yaptığı bölgesel yetkili servislik ve plaza zincirini kırmıştır. Bunları biraz özetlersek ;

Artık aynı bölgede birbirine beklide 1 kilometre mesafede aynı markanın 2 tane yetkili servisi olabilecektir. Böylece serbest piyasa şartları gereği rekabet ve servis kalitesi artacaktır. 

Yetkili olmayan servisler onarımı yaptığı markanın, tüm bilgi ve hizmetlerini ilk elden yani üretici yâda distribütörden alabilecektir. Böylece araç sahibi onarım konusunda sadece yetkili servislere gitmek zorunda kalmayacaklardır. 

Araçların onarımında değişen orijinal yedekparçalar artık sadece yetkili servislerde değil, dileyen tüm servis ve tamirhanelerde bulunacaktır. Orijinal yedekparçanın tüm servislerde bulunması, yedekparça fiyatlarında rekabetçi bir ortam oluşturacaktır. 

Artık yetkili servisler orijinal yedekparçanın yanı sıra yan sanayi yâda ithal yedekparçada bulundurabilecektir. Böylece araç sahibi bütçesine göre yedekparçada seçme hakkına kavuşacaktır.

1 ocak 2007 den beri yürürlükte olan bir kanun. Bu kanuna dayanarak normalde onarımlar sırasında değişimi yapılacak parçanın yan sanayi mi yoksa orjinal mi olmasını istediğinizi size sormak zorunda ve ona göre yapmak zorundalar. Fakat ne yazık ki hiç bir servis bunu yapmıyor ve sizin yaşadığınız örnek gibi orjinal parça fiyatına yan sanayi parça takıyorlar. Benim kanaatim bu yönde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin

Bulgaristan'da gecmiste bir VW bayisi ayni bu uc kagiti yapmisti elemanin birine. Eleman olayi Almanya'daki merkeze kadar eskale etti. Sonucunda bu bayi VW yetkili servisi degil. ;)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Değişen yedek parçalar 2 sene garantili olmalı? Niye özele gittiniz?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Size imzaltılan iş emri veya faturada bu parçanın ismi var ise bunu kabul etmiş oluyorsunuz . Haklı olabilmeniz için size belirtilenden farklı bir parçanın kullanılması lazımdı ki bunu hiçbir servis kolay kolay göze alamaz. Kısaca ugraşsanız bile yukarıda belirttiğim durum var ise bir sonuç alamazsınız.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Size imzaltılan iş emri veya faturada bu parçanın ismi var ise bunu kabul etmiş oluyorsunuz . Haklı olabilmeniz için size belirtilenden farklı bir parçanın kullanılması lazımdı ki bunu hiçbir servis kolay kolay göze alamaz. Kısaca ugraşsanız bile yukarıda belirttiğim durum var ise bir sonuç alamazsınız.

Olmaz ya, olur da düzenlenen formla takılan parça farklı ise?

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Geçmiş olsun. Bence de servise başvurun. Açıklama isteyin.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...