İçeriğe Yönlendir

Yoldaş Araba Yola Çıkıyor.

Cemal Cangöner

Recommended Posts

Cemal Cangöner
(düzenlendi)

Önümüzdeki günlerde İzmir’in caddelerinde ön camında Yoldaş Araba çıkartması olan araçlar görmeye başlayacaksınız. Durakta beklerken göreceğiniz bu araçlara hiçbir ücret ödemeden binebilecek ve sürücünün güzergâhı boyunca şehirde istediğiniz yere kadar yolculuk yapabileceksiniz.

Tamamen gönüllü bir paylaşım hizmeti verecek olan bu araçlara Yoldaş Araba adını uygun bulduk. İşi gereği kendi aracını kullanmak zorunda olan, ama bu mülkiyeti hemşehrileri ile paylaşmak isteyen gönüllü sürücülerin talepleri Yoldaş Araba fikrini doğurdu.

Bu proje ile amacımız, kapitalizmin bizleri yalnızlaştıran ve bireyselleştiren çabalarına karşın, inatla kent ve dayanışma kültürünü canlandırmak ve yükseltmek. Ayrıca bu yolla kent içinde kördüğüm haline gelen toplu ulaşımda vatandaşlarımızın mağduriyetlerini bir nebze olsun giderebileceğimize inanıyoruz.

Projeye dahil olmak ve Yoldaş Araba çıkartmalarını almak isteyen sürücüler, bu çıkartmaları şimdilik Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ile Ziraat Mühendisleri Odası Lokaline başvurarak alabilecekler. Sürücüler, başvuru sırasında ruhsat ve kimlik bilgilerini ileterek bir form dolduracaklardır. Bu küçük bürokratik uygulamanın tek amacı, kötü amaçlı kullanım olasılığını en aza indirerek, yolcular açısından güvenilir Yoldaş Araba sürücüleri profili yaratmaktır.

Bireyselleşmenin yerine ortaklaşmayı ve dayanışmayı koyan Yoldaş Araba modelinin önce kentimizde ve sonra her yerde yaygınlaşması umuduyla, yurttaşlarımızı bu projeyi sahiplenmeye ve paylaşmaya çağırıyoruz.

--Alıntıdır--

tarihinde Sani Gerşon tarafından düzenlendi
  • Beğen 15
Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek

güzel bir proje, iyi niyetli insanlar mağdur olmaz inşaallah...

Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Bende işe sürekli araçla gitmek zorunda kalıyorum, yardımcı olmak isterim fakat araca alacağımız vatandaşların güvenilir olmasını nasıl sağlayacağız? Neticede İzmir bir büyükşehir, mesleğim gereği de normal insanlarlan çok problemlilerle karşılaşıyorum ve bu konuda tereddütte kaldım..

Birde isimlendirme yoldaş yerine başka bir şey yapılabilir mi? Yoldaş deyince direk aklıma orak-çekiç geliyor :) Kimi çevreler tarafından gruplandırılmayalım sonra hayır yapalım derken :)

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

Bende işe sürekli araçla gitmek zorunda kalıyorum, yardımcı olmak isterim fakat araca alacağımız vatandaşların güvenilir olmasını nasıl sağlayacağız? Neticede İzmir bir büyükşehir, mesleğim gereği de normal insanlarlan çok problemlilerle karşılaşıyorum ve bu konuda tereddütte kaldım..

Birde isimlendirme yoldaş yerine başka bir şey yapılabilir mi? Yoldaş deyince direk aklıma orak-çekiç geliyor :) Kimi çevreler tarafından gruplandırılmayalım sonra hayır yapalım derken :)

Proje süper ama Tr şartlarında başlamadan biteceğini düşünüyorum,insanlar çok farklı ve suistimali en üst seviyede maalesef. İnşallah başarılı olur,bize de ancak desteklemek düşer. :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı

Güzel fikir.

Fakat..!

Ülkemizde insanların canına malına kast eden bireyler olduğu sürece sticker için başvuran sayısının çok olacağını düşünmüyorum. Otostop ve araç arızalandı bahanesiyle duran kişilerin mağduriyetini yakından görüyor ve duyuyoruz. Bu proje kötü niyetli kişilerin işini kolaylaştırır.

Umarım insanlar zarar görmez ve Yoldaş projesi işler. Kapitalizm konusunda size katılıyorum.

Hayat paylaştıkça güzeldir..

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

Cemal Bey, bu projeyle ilgili sosyal medyada paylaşım yapabilir miyiz? Bir metin var mı bununla ilgili, sizin cümlelerinizi alıntı yapabilir miyiz?

Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Cemal Bey, bu projeyle ilgili sosyal medyada paylaşım yapabilir miyiz? Bir metin var mı bununla ilgili, sizin cümlelerinizi alıntı yapabilir miyiz?

Tuncay Bey,

İyi günler.

Bu yazı da alıntıydı ama ben düzenleyemeden ve fotoğraf ekleyemeden konu açmış oldum. :(

Sosyal medya da var.

https://www.facebook.com/yoldasaraba

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

Sani, ben tv izlerken de alt yazıların hiç birini görmüyorum  :) Alıntı yazısını da farketmemişim.

Cemal bey, verdiğiniz linkten takip ediyorum, teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Baştan olumsuzluk aşılamak istemem ama akan trafikte olduk olmadık yerlerde durulması isteneceğinden bence sistem çalışmayacaktır.

Yorum bağlantısı
Bekir Mızrak

Valla güzel fikir ama durakta bekleyen birini sen dolmuşçunun gözü önünde araca bindirirsen, orada bulunan dolmuşçuların tamamı tepene biner, benim yolcumu nasıl alırsın diye kavga çıkarır.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Legal korsan taksi. Taksicilerle çok papaz olunur

Yorum bağlantısı
Serhat Böcek

Güzel fikir. İnşallah başarılı olur, tabi ki suistimal edenler de çıkacaktır.

Yorum bağlantısı
Cüneyt Demir

Güzel fikir ama taksi ve dolmuşçuların canını sıkar. :D

Belki size komik gelecek ama yaşadığım bir olaydır.

Van da şehir merkezine uzak bir mahallede otururken dolmuşun çok seyrek geçtiği güzergahta bekleyenleri arabama alırdım.Dolmuşçular kaç kere arkamdan bu durumu görünce biri camı açıp: 'bir daha buradan yolcu almayacaksın' demişti.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...