İçeriğe Yönlendir

Lastiği Janttan Sökme

Vasfi Gişten

Recommended Posts

Vasfi Gişten

Arkadaşlar geçenlerde saç janttan çelik janta geçtim eski14" saç jantlar ve lastikler boşa çıktı. Eski lastiklerime biri talip oldu bu lastikleri evde lastiklere zarar vermeden janttan nasıl sökebilirim ? Kolay bir yolu var mıdır?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Arkadaşlar geçenlerde saç janttan çelik janta geçtim eski14" saç jantlar ve lastikler boşa çıktı. Eski lastiklerime biri talip oldu bu lastikleri evde lastiklere zarar vermeden janttan nasıl sökebilirim ? Kolay bir yolu var mıdır?

Lastikleri alan kişi zaten bir yerde taktıracak, beraber giderseniz kolay olur...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Lastikleri alan kişi zaten bir yerde taktıracak, beraber giderseniz kolay olur...

Aslında lastikleri alacak kişiye komşum aracı oluyor lastikleri direk komşuma vericem oda kim alıyorsa artık. Jantlarla uğraştırmak istemiyorum komşumu. O yüzden kendim sökmek istedim.

Yorum bağlantısı
Eray Alicikoğlu

Kendiniz sökemezsiniz deneyen biri olarak söyliyeyim kaynıyo resmen lastikçiye 10 lira verin söksün hepsini

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Bence uğraşmayın. Zor bir işlem bildiğim kadarı ile. 10 liraya lastikçinin birine söktürün. Lastik satılacağından kendiniz denerken zarar verebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Tamam arkadaşlar o zaman hiç uğraşmayım dediğiniz gibi söktüreyim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Bugün lastikleri jantlardan söktürdüm ama insanlar fırsatcı olmuş resmen 4 tane lastiği janttan ayırmaya 30tl

İstiyorlar 20 lira isteyende var. 3 5 lastikci gezdim biri 10tl ye söktü. Ayrıca elimde şimdide 4 tane 14" saç jant takımı ve kapakları kaldı bunlar para yapar mı ? Hiç bir beklentim yok hurdacılaramı satsam.

Yorum bağlantısı
Abdullah Aladı

Bugün lastikleri jantlardan söktürdüm ama insanlar fırsatcı olmuş resmen 4 tane lastiği janttan ayırmaya 30tl

İstiyorlar 20 lira isteyende var. 3 5 lastikci gezdim biri 10tl ye söktü. Ayrıca elimde şimdide 4 tane 14" saç jant takımı ve kapakları kaldı bunlar para yapar mı ? Hiç bir beklentim yok hurdacılaramı satsam.

Ben kış başında trend 15 inç focus jant+kapak+somunlarını 150 tl ye almıştım.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Yazlık kışlık lastik uygulamasında çok işe yarar aslında.. Birinin işi görülür, hurdacıya falan vermeyin..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 5 yıl sonra...
Baki Sel

Yazlık kışlık lastik değişimi işinden ben de bıktım. Tecrübe ettiğim bir konuyu sizinle paylaşayım, belki birilerine faydası olur. 
Kendim yapacağım dedim. Lastiği Janttan ayırıp yazlıkları takayım dedim. YouTube’dan izledim bir kaç video. https://www.youtube.com/watch?v=Xp1E0Vx0668&feature=youtu.be Bir tane aparat yaptım. 60 cm uzunluğunda 5x10 ağaçtan 3 tane kestirdim. 2 tane de 14 cm’lik 5x10 ağaç, 1 tane metrik 14 bir metrelik gijon aldım. 4 adet pul ve 4 adet somun aldım. (Kereste 60 lira, Gijon-somun ve pullar 20 TL) 
Bu aparatı kullanarak jantı YouTube’daki videodan da çok daha kolay bir şekilde söktüm. İşin asıl zor kısmı buydu. Şimdi geldi yazlık lastiği takmaya. İşte burada hata yaptım. Lastiği jantın arka yüzünden başlayarak takmaya başladım ve kilitlendim kaldım. Sonunda lastiği keserek çıkarmak zorunda kaldım.
Lastiği ön yüzden montaj etsem hiç sıkıntısız çok rahat bir şekilde montaj edecektim. Lastiğim 51.000 Km yapmıştı fazla üzülmedim. Ama kış sezonu gelince zaten ömrü dolmuş bu lastikleri gene kendim uğraşım sökmeye çalışacağım. İnşaAllah bu sefer sıkıntısız neticelendireceğim.

Basit bir ipucu:
Lastiği Janttan sökerken lastiği jantın ön yüzünden söküp ön yüzünden takacaksınız. Ön yüzü dış yüzü yani.. Outside...

İşte buna riayet etmediğimiz için bütün bunlar yaşandı.

Bizim yaptığımız gibi lastiği jantın arka yüzünden takmaya çalışırsanız lastiğin bir tarafını takarsınız en fazla... lastiğin öbür yüzünü takmaya sıra geldiğinde lastiği kıtır kıtır doğrarsınız levyeyle takmaya çalışırken. Ondan sonra lastikçiye götürsen de lastikçi lastiği ne sökebilir ne takabilir spiralle keser lastiği janttan öyle çıkartırsın. Başımıza geldi birebir yaşadım.

Sökerken ön yüzden söktüm ama takarken levyelerle jant çizilmesin diye arkadan takalım dedim ve lastiğin topuğu gergide kaldı ne takılabildi ne de sökülebildi. Lastiği enlemesine spiralle kestik kurtardık jantı.

Lastiği robot kollu makinesi olan lastikçiye götürsek belki sökebilirlerdi ama zaten levyeyle bayağı zarar vermiştik topuk kısmına onun için bir daha sanayide dükkan dükkan dolaşmadık kestik geçtik.
Lastikçi de abi işin zor kısmını halletmişsin, doğru yüzden taksan çok basit bir şekilde takardın zaten işin geri kalan kısmı en basitiydi. Zaten yazlıkların da bu yazı ancak çıkarır seneye değiştirmek zorundasın.

Birisi benim yaptığım gibi kafaya takıp kendi işimi kendim yapayım diyecek olursa bir lastik heba etmesin diye yazdım bunları. Kış sezonu başlarken başarılı bir çalışma yaparsam paylaşacağım resimlerle. Abartılı bir iş değil aslında, Karavancılar, Evinde garajı olan herkes kendisi yapıyor bu işleri.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

balans ayarını nasıl yapacaktınız lastiği takabilse idiniz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Baki Sel

100 Km hız geçilmediği sürece balansa gerek yok. Ayrıca onu da yapmayı düşünüyorum. Onun da terazisi var, başarsaydım bir sonraki aşama balanstı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Baki Sel

Daha da anlaşılır olması için şöyle diyeyim montaj ve demontaj sırasında jantın dış yüzü (tüm çalışmalar boyunca sökme ya da takma) yukarı bakacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...