İçeriğe Yönlendir

1998 2.0 Mondeo Kendini Emniyete Aliyor Kilitliyor.

Rifat Lüleci

Recommended Posts

Rifat Lüleci

Aracim alarm caliyor gece veya gunduz yetisemezsem acip kapatamazsam kendini kapatiyor.Endiksiyon bobini ateslemeyi kesiyor.arac iki gun bazen daha uzun sure calismiyor.uzaktan kumandasi ilede kendi anahtari yedeklede calismiyor.arac cektirmekten ve bilgisiz sevislerden biktim usandim cekici parasi vermekten

Bu konuda yardimlarinizi bekliyorum.nasil alarm seviyesi minumuma alinir kart ustunden veya diagnostan.mi yapulacak.saygilarimla acil cevaplarini bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Rifat Lüleci

Bu problemi çozmek icin araç ūzerinden aku kablosu cikardim bir gece bazen bir gun bekledim taktim calismadi.sokuk aku kablosunu bir birine temas ettirdim olmadi alttaki merkezi kilitin fislerini çikarttim taktim olmadi sigortalar saglam calismadi.basmaktan aku cöktū cektirdim servise usta akuyu yedekledi basti calisti.cildirma noktasina geldim.ayda iki ūç kere evin önūnde kaliyoruz.konuyla ilgili resetleme yontemi hakkinda bilgisi olan arkadaslarin cevaplarini bekliyorum.çok slmlr.

Muratciğim afedersin soylemedim bunu da yaptim oda yeni.Ama yine yapiyor alarm seviyesi herhalde çok yukara max.mum seviyede diye duşūrmeye basladim cabuk ikazlaniyor algilama yuksek.

Yorum bağlantısı
Burak Selver

İsterseniz aracın alarm sisteminin kablosunu sökün devreye girmesin bbenim aracımdada sürekli alarm çalma sorunu vardı gerçi benim çalmasının sebebi aracın sürücü kapısının  kilidi anahtarla kitlenmiyodu e araba kitlenmeyince mecbur sağdan açıp binip içeriden sürücü kapısını açıyoduk öyle yapıncada ötmeye başlıyodu alarm deli gibi susmuyoduda :D  çözümü kablouyu sökmekte buldum 

kablonun yeri torpidonun altındadır soketli kablo soketinden çıkarıverin fakat merkezi kilitte çalışmıcaktır böylece 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Rıfat Bey,araçta sonradan takılma alarm var değil mi.

zamanında tempra aracım vardı,alarm taktırmıştım.geceleri durduk yerde kendi kendine ötüyordu.alarmı takan yere gittiğimde bana şunu sordu,sabah arabayı açınca cam kenarındaki led kaç kere yanıp sönüyor? bu ledin yanıp sönme sayısı,alarmın neden çaldığını söylüyormuş bize.yani darbe mi oldu,kapı mı açıldı,iç göz hareket mi algıladı gibi.benim cevabım üzerine,geceleri kapı açılması algılanıyor dedi.oysaki kapıları açan kimse yok.

alarmcıdan öğrendim ki,tempranın kapıları açınca iç tavan lambalarını yakan siviç kapı kilidinin içindeymiş.kilit bozulmuş-ya da oksitlenmiş,neticede kısa devre yapmaya başlamış.gecenin vakti kilit yüzünden kapı açıldı alaarmı veriyormuş araç.

bu bahsettiğim 2001 senesindeydi.sizin alarm da mutlaka neden öttüğünü uyarı veriyordur.dediğim durum olabilir.kapı-kaput-bagaj siviçleri arızalandıysa bunu yapabilir.baktırın bence.

aracın neden çalışmadı konusunda yapılabilecek şey ise,alarm açıldığında motorun (ya da her neyinse) elektriğini kesen devreyi iptal ettirin.bir de öyle deneyin,geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Misafir

Aracta orjinal alarm otuyorsa, torpidoyu sökün,arkasinda gem modulu benzeri 3 soketin girdigi merkezi kilit modulu var. Onu cikarin ve oksitlenme var mi diye bakin. Zaten alarmi da devreye sokan anahtar da o kartin uzerinde. Oksitlenme var ise selulozik tinerle cok dikkatli bir bicimde plastiklere degdirmeden temizleyin, kurutun. Hala problem devam ediyorsa genel olarak kaput switci arizasindan ya da kapilardakinden de olabiliyor.

Yorum bağlantısı
Misafir

büyük ihtimal kaput svicidir o, kablosunu kesip birbirine baglayın, sürekli kapalı görsün, hiç sıkıntı olmaz.

Yorum bağlantısı
Rifat Lüleci

Arkadaslar dediklerinizin hepsini yaptim.En son kaput swivh nin kalosunu kesip birlestirip bagladim.çalismadi servise goturdum.servis ateslemenin oldugunu fakat enjeksiyonun ceyrani kesik beyin ona kumanda ediyor dedi.yakiti setbest birakmiyormus beyin diyor ama nedenlerini bilmiyor lpg yi sokup kendine ait orjnl.fişlerini takalim dediler. Bende servise girmeden daha once lpg ciye beyni sokturmus benzinle kullaniyordum zaten.Ama ariza alarm kokenli oldugu icin hala alarm sisteminin ikazi kesilmedi.diagnosa baglandi.resetlendi immodan olmadigi enjeksiyonun ceyraninin kesik oldugu soylendi.mesai paydos yarin bakilacak

Beyin bu sinyali guvenlikten alip yakiti kesermi.Bu beyin arizasimi yoksa emniyetin yarattigi bir guvenlik alarmi sonucumu oluyor onu tesbit etmemiz lazim.yoksa bu bana birde beyin aldirtmasin.ama ben guvenlik alarmi diye dusunuyorum.merkezi kilit modulunun hangi fisi bu alarmi devre disi birakiyor acaba.

Aracta sonradan takilan bir alarm yok hepsii orjina.l

İsterseniz aracın alarm sisteminin kablosunu sökün devreye girmesin bbenim aracımdada sürekli alarm çalma sorunu vardı gerçi benim çalmasının sebebi aracın sürücü kapısının kilidi anahtarla kitlenmiyodu e araba kitlenmeyince mecbur sağdan açıp binip içeriden sürücü kapısını açıyoduk öyle yapıncada ötmeye başlıyodu alarm deli gibi susmuyoduda :D çözümü kablouyu sökmekte buldum

kablonun yeri torpidonun altındadır soketli kablo soketinden çıkarıverin fakat merkezi kilitte çalışmıcaktır böylece

İsterseniz aracın alarm sisteminin kablosunu sökün devreye girmesin bbenim aracımdada sürekli alarm çalma sorunu vardı gerçi benim çalmasının sebebi aracın sürücü kapısının kilidi anahtarla kitlenmiyodu e araba kitlenmeyince mecbur sağdan açıp binip içeriden sürücü kapısını açıyoduk öyle yapıncada ötmeye başlıyodu alarm deli gibi susmuyoduda :D çözümü kablouyu sökmekte buldum

uç tane var hangisi merkezi kilite kumanda ediyor sa onu çekelim.?

Alarm modulunun fislerini calisinca cekeyim diyorum ama kalorifer motoru da ordan besleniyor diye duymustum hangisi çekmek daha saglikli olur.

Yorum bağlantısı
Rifat Lüleci

Evet arkadaslar, enjeksiyon bobini lpg beyni takili olmadigi için yakiti kesmis.2.lpg beyni takildi.ceyran geldi enjeksiyonlarda elktrk.var, bu seferde endiksiyon bobininin ateşleme ceyrani kesildi.yani bizim ilk arizamiz tekrar ortaya çikti.Atesleme yok çalişmadi.Alarm modulunun fisleri çekildi.atesleme yok.

Arizaya sebep olacak krank sensoru kontrol edildi.normal, tesisatta kisa devre kontrolu yapildi normal.

Krank sensoru donuste sayiyor işlemci okumuyor Ateşleme için elktrk I serbest birakmiyor endiksiyon bobininden çikiş yok.Bobinin kontrolu yapildi saglam.

Ariza dusunduğum gibi beyinde kaldi işlemcide ariza var.

Beyin arizasina bakilacak.tamir veya çikma..yine yatiyor araç.Ilgilenen arkadaslarima saygi ve slmlr.Beyinci ariyorum.

Yorum bağlantısı
Rifat Lüleci
(düzenlendi)

Arkadaslar Antalya Ford servisi Bilaller de arac çaliştirilamadi.cekiciyle Akdeniz sanayiye çekildi.Beyincinin onunde marsa basildi araç çalişti.krank sensoru değerini okumayan araç ne hikmetse tekleyerek çalisti.tesisat kontrolu için Uysallar elektrik kadir ustanin yanina gitti yapilan kontrolde duzensiz atesleme oldugu bujilerin saglikli olmadigi yenilenmesi lazim dendi.Motorkraft platininium takildi saat gibi çalisiyor.Benzin ve lpg de kondisyon için yola cikildi Araç mukemmel çekiş ve torkta oldugu goruldu.

Arrkadaslar Antalya Ford servisi Bilaller de arac çaliştirilamadi.cekiciyle Akdeniz sanayiye çekildi.Beyincinin onunde marsa basildi araç çalişti.krank sensoru değerini okumayan araç ne hikmetse tekleyerek çalisti.tesisat kontrolu için Uysallar elektrik kadir ustanin yanina gitti yapilan kontrolde duzensiz atesleme oldugu bujilerin saglikli olmadigi yenilenmesi lazim dendi.Motorkraft platininium takildi saat gibi çalisiyor.Benzin ve lpg de kondisyon için yola cikildi Araç mukemmel çekiş ve torkta oldugu goruldu.

tarihinde Rifat Lüleci tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Rifat Lüleci

Arkadaslar.Bu sabah aksam normal calisan arac yine calişmiyor donuyor ateslemiyor.Araç beni bitirdi.rezil etti.Yine ayni ariza.guvenlik ve merkezi kilitin fişi cekik oldugu için ariza nin artik beyinden kaynakli oldugu lpg ile son çalişip kapatildigi için durumun bir beyin algilama uyumsuzluk kaynakli oldugunu duşunmeye basladim.Ben istanbula geldim is icin hanim yine Ant.yada madur kaldi.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...