İçeriğe Yönlendir

Kontaktan Elektrik Almak (Araç Kamerası İçin)

Yalçın Sarıkaya
Çözüme git Misafir tarafından,

Recommended Posts

Yalçın Sarıkaya

Merhaba Arkadaşlar yeni aldığım araç kamerasını monte edeceğim fakat hiç işe başlamadan işin piri olan sizlere sormak istedim. montaj için kontaktan elektrik almam gerekiyor sol direği hafif çekince çıktığını gördüm iki ayrı sarmal şekilde kablo demeti var bide ortaya doğru söket gibi bişey var elimde elektrik olup olmadığını tespit eden o iğne gibi aletten felan yok o yüzden deneme yanılma yapmak istemedim. Şuan nolur nolmaz diye araç kamerasının çakmak söketinede bişey yapmadım. Cam açma düğmesinin sanırım kabloları burdan geçiyor emin değilim tabi ordan çeksem işimi görür diye düşünüyorum ama emin de değilim nasıl yapcağımı hele hiç bilmiyorum :D yardımlarınızı bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy
(düzenlendi)

ben linkteki gibi bi tane çoğaltıcı aldım, çoğaltıcığı bende konsolun arkasında çıkış var, sen çakmak soketine takabilir veya orta konsolu açıp içerden direk çoğaltıcının kablosunu bağlayarak alabilirsin, çoğaltının kablosu imce olduğundan konsolun birleşim yerlerine gizlenebiliyor. sonrasında çoğaltıcıyı torpidonun arkasına yerleştirdim, kameranın soketini buna taktım, kablosunu tavan direklerinin içine gizleyerek yukarı çıkardım. elektrik sisteminden çok anlamıyorsan böyle yapabilirsin.

http://www.hepsiburada.com/liste/wencar-usb-cikisli-3-lu-cakmak-coklayici-siyah-1004588/productDetails.aspx?productId=otctn1004588&categoryId=20024988

tarihinde Çağatay Özsoy tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tamer Geveci

Çakmaklık girişi çoklayıcının şöeyle bir dezavantajı var ; geçen arabayı sigortacıya bırakmıştım kaportacıya götürecekti . Neyse akşam aldım arabayı bir bakim dedim ne yapmışlar diye benim çakal sigortacı biner binmez çıkarmış çakmaklıktan kabloyu . Direkt elektrik tesisatına bağlamayı düşünüyorum , arabayı birine emanet ettiğimde ne olur ne olmaz diye .

Yorum bağlantısı
Yalçın Sarıkaya

çakmak söketi kontak kapalıykende çalışıyor bende bu kameranın sürekli çalışması anlamına gelir akü açısından bir problem olurmu ?

Yorum bağlantısı
Çağatay Özsoy

kontak kapalıyken sürekli çalışıyorsa sıkıntı olabilir, bi kaç gün sürekli açık kalırsa belki zayıflar akü.. arabaya binip inerken kendin takıp çıkartırsın dicem ama untursan sorumluluk kabul etmem,, bi elektrikçi şart sana.

Yorum bağlantısı
Fatih Söğütçü

ben çakmak sigortasının bi bacagını kırıp yanındaki arka cam ısıtmasından elektrik aldım kontağa bağlamış oldum sadece 2 dk lık iş şu ana kadar sorun olmadı bilginize.

Yorum bağlantısı
Nevzat YÜKSEL

Kardeşim sol direği söküp gördüğün o kablordan biri tavan lambasına diğeri boş bırakılmıştır soketi onu ben de ne işe yaradığını bulamadım..soruna gelecek olursak elektriği sol direkteki tavalan lambasından alabilirsin zira aracın açma düğmesine bastınğın an elektrik verir ve aracı kapattıktan 30 dakika sonra elektriği keser hem böylelikle sen gittikten sonra 30 dk daha kayıt yapması iyi olur. Yalnız dikkat et tavan lambasını 3 kablosu var + - ve kapı sensörü.. kapı sensörü bildiğin gibi kapı açılınca akım verir..sen + - ye bağlican..onları da basit bir kablo ampül birleşimi ile test edip bulabilirsin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bir elektrikççiye başvurun sanırım daha önce böyle işler yapmadınız?

Yorum bağlantısı
Yalçın Sarıkaya

aslında yapmadım değil yaptım fakat yinede ben deneme yanılma işleri sevmiyorum direk neyse orayı keseyim biçeyim ona göre yapayım istiyorum. Direk kısmına yarın bakayım şirkette bu iğne dediğim aletten buldum o bayağı işimi çözer gibi teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Kardeşim sol direği söküp gördüğün o kablordan biri tavan lambasına diğeri boş bırakılmıştır soketi onu ben de ne işe yaradığını bulamadım..soruna gelecek olursak elektriği sol direkteki tavalan lambasından alabilirsin zira aracın açma düğmesine bastınğın an elektrik verir ve aracı kapattıktan 30 dakika sonra elektriği keser hem böylelikle sen gittikten sonra 30 dk daha kayıt yapması iyi olur. Yalnız dikkat et tavan lambasını 3 kablosu var + - ve kapı sensörü.. kapı sensörü bildiğin gibi kapı açılınca akım verir..sen + - ye bağlican..onları da basit bir kablo ampül birleşimi ile test edip bulabilirsin

Tavan lambasında tek + uç olur ve sürekli akım vardır. Kapıyı açınca şasi gelir veya düğmeyi açınca şasi gelir.. 3 kablodan bir tanesi + diğer ikisi - dir yani.. Elektrik sürekli olacağından kamera kapanmayacaktır.. ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

aslında yapmadım değil yaptım fakat yinede ben deneme yanılma işleri sevmiyorum direk neyse orayı keseyim biçeyim ona göre yapayım istiyorum. Direk kısmına yarın bakayım şirkette bu iğne dediğim aletten buldum o bayağı işimi çözer gibi teşekkürler.

sağ direkten sigorta kutusunun oraya çakmaklık girişini getirin,elektrikçi kontağa bağlı bir yerden elektriği sigorta kutusundan çeksin, + ve - uçları çakmaklığın doğru yerlerine lehim yapıp üstünü de güzelce yalıtkan bant ile sarın çakmaklık adaptörü oralarda bi yerde dursun

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Oralardan olmaz... 

Sigorta kutusunda, tek fiş girecek şekilde boğ soketler vardır... 

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

2 ay önce bende araç kameramı takmıştım.

Kabloyu aynanın üstünden tavan döşemesinin kenarından sağ ön direğe kadar getirdim. Sağ kapı lastiğini söküp direk sigorta kutusunun oraya kadar kabloyu çektim. Kabloyu çekmeden önce tereddütlerim vardı ama 2dk da hallettim.

15tl ye orjinal çakmak soketi aldım ve elektrikçinin yolunu tuttum.

Üst tarafta boş bir sigorta vardı 10Amperlik, ona bağladı. 10dk da o sürdü 20tl de elektrikçiye verdim. Şu anda kameraya elimi bile sürmüyorum. Kontağı açtığım anda kamera çalışıyor, kapattığım anda kamera kapanıyor.

tarihinde Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Çözüm

Düzenleme süresi geçtiği için resimleri üst mesaja ekleyemedim.

0bxHII8l.jpg

iXOQkIPl.jpgIY0w0v8l.jpg

F3MnNEFl.jpg

yBtBNrNl.jpg

92PN4Oil.jpg

Yorum bağlantısı
Hasan İnalpulat

KAMERANIN HAREKET SENSÖRÜ UYGULAMASI VAR HAREKET HALİNDE KAYIT YAPABİLİYOR ONA BİR BAKABİLİRSİNİZ.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Uğur Göçer

Merhaba ben 2004 fiestamda blackvue kullanıyorum bu videomda açıklama yaptım umarım yararlı olur. Kamera sürekli açık ancak ne zaman ki akü bitmek üzere olur videoda gösterdiğim küçük ünite kamerayı kapatır böylece aracı çalıştıramama gibi akü bitmesi gibi sorunumuz olmaz :)

https://youtu.be/uZPnRbXBxOo

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...