İçeriğe Yönlendir

12V Hobi Amaçlı Akü Şarjı

Bülent Serdar

Recommended Posts

Bülent Serdar

Oğluma arabalı yatak aldım. Arabalı yatağın üzerindeki ses/ışık devresine ait adaptör 12 V 1A DC değerine sahip.

Priz ile arabanın konumu ters olduğu için ve 220 V AC tehlikesinden dolayı, buradaki devreyi küçük 12 V bir akü alıp buna bağlamak istiyorum.

Yapmak istediğim devre kısaca;

Yatak üzerinde kalın uçlu adaptör girişi mevcut. Aküyü ön panelde saklayabilecek gayet geniş bir alan var..

Akü bu tarz bir şey olabilir mi? 1 A akım değerini aşmak sorun olur mu? Örnek Akü

Nasıl bir devre hazırlamam / hazırlatmam gerekir?

Yorum bağlantısı
Rifat Şeker

12v akü yerine 9v luk amperi düşük şarjlı pil kullanabilirsiniz. Eğer çalıştırmaz diyor iseniz devreye mutlaka sigorta da ekleyin. 12V .1 A lik kuru akü kısa devre olursa yangın riski çıkartır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Hayırlı olsun Bülent Bey. Çocuklarımız için bir şeyler yapmak hoşumuza gidiyor. Sizi anlıyorum. Fakat çevremizde fazlasıyla manyetik alan var. Wifi, elektrikli cihazlar, kablosuz telefon, cep telefonu vs. Özellikle çocukların uyku zamanında veya yaşam alanlarında keşke bunları yapmasanız derim.

Kolay gelsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

İsterse 500 m.a olsun, uyku halinde akım çeken hiç bir cihaz çalıştırmamalı aslında. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Hayırlı olsun Bülent Bey. Çocuklarımız için bir şeyler yapmak hoşumuza gidiyor. Sizi anlıyorum. Fakat çevremizde fazlasıyla manyetik alan var. Wifi, elektrikli cihazlar, kablosuz telefon, cep telefonu vs. Özellikle çocukların uyku zamanında veya yaşam alanlarında keşke bunları yapmasanız derim.

Kolay gelsin.

Bunun bir zararı yok görünüyor Fikret Bey.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Bülent Serdar

Bu nedenle şalter / anahtar konulacak...

Kolay gelsin.

İsterse 500 m.a olsun, uyku halinde akım çeken hiç bir cihaz çalıştırmamalı aslında. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Adaptörün çıkış kablosunu uzatın. akü ile uğraşmayın. 12W elektrik çekeceksiniz (watt, 12Vx1A=12W) bunu akü ile yürütemezsiniz başınıza iş. Ayrıca akü ups aküsü bile olsa sonuçta kimyasal var içinde ve birkaç saatte biter. Elektrik çeken ampülleri ve devreyi tanıtırsanız daha iyi yorum yapabiliriz. Akü ile olmaz bence. 

Elektrikten korkmayın. 12V adaptörün 12V kısmını uzatarak çekin. Kablo sağlam olsun ezilir cinsten olmasın.

Radyasyon açısından yüksek akım çeken cihazlar ve elektrik kabloları önem taşıyor. Bunlardan uzak durmaya çalışın, yatak altına koymayın. Elektrikli battaniye gibi şeylerin kullanılmaması lazım. Aydınlatma doğrudan yatağın altından kablo geçmiyorsa ve akım düşükse (bu durumdaki gibi) sorun yaratmaz. Yüksek voltaj düşük akım, düşük voltaj yüksek akımdan daha az zararlıdır.

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...