İçeriğe Yönlendir

2015 Araç Renk Değişimi Ruhsat İşlemleri

Burak Beykurt

Recommended Posts

Burak Beykurt

Merhabalar, 

Geçen haftalarda araç tavanı rengi değiştirdim(Kaplama).Ruhsata işletme konusunda her yerde farklı şeyler yazıyordu.Bunu bir konu altında adım adım toplayarak bu işlemi gerçekleştirecek olan kişilere yol göstermek istedim.

Boyama-Kaplama İşlemleri Sırasında

- Araç renk değişimi yapılan yerden 1 Adet Renk Değişimine Dair Fatura(Ben 50 liralık kestirdim fazla miktar kestirmeye gerek yok)

Tüvtürk Muayene Aşaması

- İnternetten Tüvtürk randevusu alıyoruz.Randevu seçeneği "Muayene Tekrar" (Normal muayene almayın kesinlikle.Tekrar almanız gerekiyor tespit için)

- Renk faturanız, ruhsatınız ve ehliyetiniz cebinizde ve mevcut bir sigortanız olması gerekiyor.Tüvtürke girip içeriden sıra numarası alıp kayıt yaptırıyorsunuz.Kayıt sırasında araç rengimi değiştirdim      "Tespit" yaptırmak istiyorum diyip evrakları teslim ediyorsunuz.Hiçbir ücret alınmıyor tespit için.

- Sıranız geldiğinde yetkili gelip renge bakıyor motor ve şasi numaralarını kontor edip içeri geçerek bilgileri sisteme geçiriyor.Bu sırada sizin arkada beklemenizi söylüyor.

- Ardından ruhsat yapraklarınız, renk faturanız ve renk değişimine dair tespit evrağınızı veriyor.Bundan sonrası emniyetten ruhsat işlemleri aşaması

Emniyet Aşaması

- İnternetten randevu alıp elinizde;

* Ruhsat yapraklarının 2 fotokopisi,

* Sigorta poliçenizin 2 fotokopisi,

* Kimliğinizin 2 fotokopisi,

* Renk tespit faturanızın 2 fotokopisi,

* Tüvtürk'ten verilen evrağın 2 fotokopisi

ile randevu aldığınız gün emniyete gidip renk değişimi yaptığınızı ve yeni ruhsat çıkartacağınızı söyleyip evrakları veriyorsunuz.Ve 178TL evrak ücretini ödedikten sonra yoğunluğa göre size ruhsatı hemen de    verebilirler yada birkaç gün sonra gelip alın da diyebilirler.

Not: - Emniyetteki işlemleri kesinlikle ruhsat sahibi yapması gerekiyor.

- Ek-1 formu kaldırıldı.Ek-1 doldurun derlerse inanıp para kaptırmayın.

Renk değişimi yapıp bu işlemleri yapmazsam ne olur?

- Polis ceza kotasını doldurmadıysa ve gelene geçene kusur buluyorsa burdan ceza yazma ihtimali var.Ruhsat ve araç rengi uyumsuz diye.(Az ihtimal)

- Muayene zamanınız geldiğinde aracı inceleyen görevli tavanda cam olmadığını kaplama olduğunu farkederse muayeneden geçirmiyor malesef.Farketmez ise geçer gidersiniz.Fakat bu riske değer mi bilemiyorum.

En iyisi herşeyi kuralına göre yapıp gönül rahatlığıyla yol almak.

Herkese iyi günler, güvenli sürüşler.

• Beğen 14
Yorum bağlantısı
Yusuf Aycibin

Eline Sağlık Kardeşim Güzel Açıklama Olmuş ben düşünüyorum ama bu aralar biraz durulmam gerekiyor araca masraf etme konusunda 2b tapu olayları falan da çıkınca başıma son rütüşlarımla araçta oynamayı durdurmak durumunda kaldım ama ilerde bu konu bana epey bi yardımcı olacaktır teşekkürler...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Mükemmel bilgilendirme. Elinize emeğinize sağlık. Çoğu arkadaşımızın faydalanacağı gibi açık ve net olmuş..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Beykurt

Teşekkür ederim.Evet bende çok araştırdım forumdan arkadaşlarla konuştum ama o halde eksik evrakla gitmiştim :) Dedim benim gibi uğraşmasın kimse içi rahat gitsin :)

Eline Sağlık Kardeşim Güzel Açıklama Olmuş ben düşünüyorum ama bu aralar biraz durulmam gerekiyor araca masraf etme konusunda 2b tapu olayları falan da çıkınca başıma son rütüşlarımla araçta oynamayı durdurmak durumunda kaldım ama ilerde bu konu bana epey bi yardımcı olacaktır teşekkürler...

Senin fotolara bakamadım iş yerindeyim :) ilk fırsatta bakıcam :)

Yorum bağlantısı
Yusuf Aycibin

Teşekkür ederim.Evet bende çok araştırdım forumdan arkadaşlarla konuştum ama o halde eksik evrakla gitmiştim :) Dedim benim gibi uğraşmasın kimse içi rahat gitsin :)

Senin fotolara bakamadım iş yerindeyim :) ilk fırsatta bakıcam :)

sıfır sıkıntı :) resimleri dün akşam çekebildim zati spoilerı da gece taktım keşke takarkenki fotoları çekseydim diye şimdi aklıma geliyor :) sen bekliyorsun de sabah işe gelir gelmez kahvaltı bile yapmadan fotoları yükledim hemen bakalım olumlu olumsuz yorumlarınızı bekliyor olucam 

Yorum bağlantısı
Kazım Yılmaz

Çok güzel tertemiz ve güncel bir bilgilendirme olmuş. Ellerine sağlık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Berkay Özdemir

Ellerinize sağlık.. Güzel ve derli toplu bilgiler için teşekkürler..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Çağlar

Ellerinize sağlık tam zamanında bi aydınlatma oldu benim için :) ek1 ide öğrenmemiz iyi oldu :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okan Tansel

tertemiz ve güncel bir bilgilendirme olmuş. Ellerine sağlık. :bravo:  :bravo:  :nazar: 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ergün

bizim bordo  arabaya da tavana siyah kaplama yapılmış

acaba bordo kaplama bulabilirmiyiz.

tüp işletirken ek-1 e ihtiyacımız varmı?

Yorum bağlantısı
Burak Beykurt

bizim bordo  arabaya da tavana siyah kaplama yapılmış

acaba bordo kaplama bulabilirmiyiz.

tüp işletirken ek-1 e ihtiyacımız varmı?

Bulabilirsiniz.Kaplattığım yer geçenlerde bir 206'nın tavanı güneş yanığı olduğundan araç ile aynı renk kapladılar tavanı.

Tüp için bir fiktim yok.

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Elinize sağlık çok doyurucu bir bilgilendirme olmuş. Eminim faydalanacak arkadaşlar olacaktır...

Yorum bağlantısı
Mehmet Küçük

Kimsenin aklında soru işareti kalmayacak bir açıklama olmuş. Teşekkürler :)

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mustafa Tüfekçi

soru:

araç çekme belgeli ve eski ruhsattaki renk şuanki renginden farklı. ruhsata işletşme ve tescil işlemleri için nasıl bi yol izliyoruz. elimizde boyandığına dair fatura yok. bu faturayı nasıl alırız :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...