İçeriğe Yönlendir

1.4 Tdci Yağ Eksilmesi

Eray Çalışkan

Recommended Posts

Eray Çalışkan

Herkese merhabalar ve iyi forumlar,

3 Ay önce 2006 Fiesta aldım TDCİ 1.4. Alır almaz yağ su triger vb. her şeyini değiştirdim. 3 ayda 6000 km yol yaptım bugün aracın yağını kontrol ettiğimde yağ çubuğuna hiç yağ bulaşmadığını gördüm. Göstergede yağ lambası marşa bastıktan sonra hiç yanmadı. Bu kadar yağ eksiltmesinin sebepleri nelerdir sizce? Forumdan bir abimizin dediği 4. 5. viteslerde 2000 devir altında hızlanmak için gaza yüklenirsen yağ eksiltmesi normal dedi ben bunu çok yapıyordum 1700 devirlerde özellikle. Yağ ekletip yoluma devam edeyim mi yoksa telaşlanmam gereken bir durum var mı sizce?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

6bin km'de 1lt ye yakın eksiltme olmuş demektir bu. Bi ekleyerek kontrol edin ilk sefer için derim. Suyu kontrol ettiniz mi?

Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan

6bin km'de 1lt ye yakın eksiltme olmuş demektir bu. Bi ekleyerek kontrol edin ilk sefer için derim. Suyu kontrol ettiniz mi?

Evet kontrol ettim onda belli bir değişim yok normal seviyesindeydi

Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan

Şahlandırıp bir altına da bakınız kaçak maçak mı var acaba,

Baktırmak gerekiyor sanırım inşallah ciddi bir şey yoktur, altını sürtmüştüm geçen gün çok sert değildi ama orada hasar gorup yag kacirtacak bir sey var mı ?

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Bende 1.4 tdci kullaniyorum. 4500Km oldu bakima gireli daha henuz 1 gram dahi eksiltmemis surekli sehirici kullaniyorum alt devir çoğu zaman. Arac kac kmde ?

Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan

Bende 1.4 tdci kullaniyorum. 4500Km oldu bakima gireli daha henuz 1 gram dahi eksiltmemis surekli sehirici kullaniyorum alt devir çoğu zaman. Arac kac kmde ?

148.000 de şu an benim araç

Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan

Altt ile temas karter bence onu vurduysan zarar görmüş olabilir

Eğer öyle bir şey varsa masraflı mi olur bana?

Yorum bağlantısı
Nevzat YÜKSEL
(düzenlendi)

Motorun tüm yağını o tutar işte. . Onu bir kontrol edin alta eğilip bakabilirsiniz görünür.

Pahalı değil siz de değiştirebilirsiniz eğer yağdan tozdan çekinmiyorsaniz

tarihinde Nevzat YÜKSEL tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ramazan Altıntaş

ben 10.000 de yağ değişimine gidiyorum bırakın litreyi gram oynama olmuyor çubukta ve bende çok gazlıyorum 

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

bi an önce baktirin. hangi yagi kullanmistiniz? ben mobil kullaniyorum hep hic eksiltme yapmiyor. 

Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan

bi an önce baktirin. hangi yagi kullanmistiniz? ben mobil kullaniyorum hep hic eksiltme yapmiyor.

Bugün baktırdım altta sızıntı falan yok dediler, castrol koymuşlardı 6000 km once simdi yaklasik 2 litre ekledim max seviyesine geldi 2 gunde bir gozlem yapacagım

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)

Bugün baktırdım altta sızıntı falan yok dediler, castrol koymuşlardı 6000 km once simdi yaklasik 2 litre ekledim max seviyesine geldi 2 gunde bir gozlem yapacagım

castrolun biraz eksilttigini okumustum daha önce ama 6000km de 2lt cok gibi. eksoz dumaniniz maviyse yag yakiyor olabilir.

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan

castrolun biraz eksilttigini okumustum daha önce ama 6000km de 2lt cok gibi. eksoz dumaniniz maviyse yag yakiyor olabilir.

5 30 kullaniyorum, mavi degildi dikkat ettim buna

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

5 30 kullaniyorum, mavi degildi dikkat ettim buna

forumda ufak bir arama yaptim simdi de 10000km de yaklasik 1-1,5lt yag eksilmesi normal karsilanabilirmis.

buna göre sizin 6000 de 2lt cok fazla... kacak yok, mavi duman yok, sanirim suya yag da karismiyor, bu yag nereye gidiyor :unsure2:

sizde kaputu acip iyice bi bakin saga sola, yaglanan yer varmi yok mu diye. bazen ustalar(!) gözden kacirabiliyor maalesef. baksa bir ustaya da gösterin en iyisi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan

forumda ufak bir arama yaptim simdi de 10000km de yaklasik 1-1,5lt yag eksilmesi normal karsilanabilirmis.

buna göre sizin 6000 de 2lt cok fazla... kacak yok, mavi duman yok, sanirim suya yag da karismiyor, bu yag nereye gidiyor :unsure2:

sizde kaputu acip iyice bi bakin saga sola, yaglanan yer varmi yok mu diye. bazen ustalar(!) gözden kacirabiliyor maalesef. baksa bir ustaya da gösterin en iyisi

Acaba motor suyuna yağ mı karışıyor gibi bir dusunce geldi aklıma, miktarinda degisme yoktu ama. Sarımtırak bi rengi var motor suyunun

Yorum bağlantısı
  • 7 yıl sonra...
Mustafa Zobu
Eray Çalışkan yazdı:

Herkese merhabalar ve iyi forumlar,

3 Ay önce 2006 Fiesta aldım TDCİ 1.4. Alır almaz yağ su triger vb. her şeyini değiştirdim. 3 ayda 6000 km yol yaptım bugün aracın yağını kontrol ettiğimde yağ çubuğuna hiç yağ bulaşmadığını gördüm. Göstergede yağ lambası marşa bastıktan sonra hiç yanmadı. Bu kadar yağ eksiltmesinin sebepleri nelerdir sizce? Forumdan bir abimizin dediği 4. 5. viteslerde 2000 devir altında hızlanmak için gaza yüklenirsen yağ eksiltmesi normal dedi ben bunu çok yapıyordum 1700 devirlerde özellikle. Yağ ekletip yoluma devam edeyim mi yoksa telaşlanmam gereken bir durum var mı sizce?

Ayni sorun bende de oldu şimdi bayram bedeniyle servise gidemedim usta 1 lt castrol 5w 30 ekle dedi bende ekledim şimdi çubukla yarım gösteriyor neden oldu bende anlamadım antifiriz normal araçta suruste bir sorun yok yağ lambası yanmıyor bu sorunu nasıl çözdünüz yada çözüldü mü 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...