İçeriğe Yönlendir

Motor Gücü Neye Bağlıdır ?

Yunus Güllüce
Çözüme git Mehmet Göktürk tarafından,

Recommended Posts

Yunus Güllüce

Selam arkadaşlar. Bişey merak ettim.

Mesela atıyorum 1.3 turbolu motordan 95 beygir güç üreten araçlar var ve 1.8-1.9 turbolu motordan aynı gücü üreten araçlar da var. Tork değerleri de aynı şekilde değişiklik gösterebiliyor. Peki bu duruma sebep olan nedir? Yani neye göre değişiyor güç çıktıları ?

Sıkıştırma oranı mı, yakıt sarfiyatı mı veya başka bişey mi ?

Mesela 1.4 motor 110 beygir mi ya da 1.6 motor 90 beygir mi daha iyi ve tasarrufludur.

Teşekkürler. Umarım yanlış bişey sormadım. :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cemal Cangöner

Küçük hacimli motordan yüksek güç alabilmek için sıkıştırma oranının ve motor devrinin yüksek olması gerekir. 

Yakıt sarfiyatı ise tamamen motor verimine bağlıdır. Bu nedenle 1.6 veya 1.4 daha az yakar diye kesin bir yargıya varmak zor olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Mehmet Göktürk

motor gücü motorun bir devirde alabildiği hava miktarına (yani verimli olarak yakabildiği yakıta 14:1 oran)  ve dolayısı ile maksimum sayı olarak da son çevrilebilen devre ve o devirdeki torka bağlı. hava miktarını silindir hacmini büyüterek, turbo yaparak, 16 ya da 20 valf yaparak becerebilirsin. Yanma verimini ise püskürtme teknolojileri ve yanma odası tasarımı ile iyileştirirsin. devir konusunu ise süpapların açılma kapanma şekilleri ile oynayarak ve piston kol hareketi uzunluğu ve silindir eni boyu oranını değiştirerek ayarlarsın. nerden baksan 10 parametre  oldu.  buna ateşleme, ateşleme sırasında yanmanın yayılması vb dahil. 

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...