İçeriğe Yönlendir

Yeni Aldığım Mondeo'ma Bakım

önder deli

Recommended Posts

önder deli

Selamlar bildiğiniz gibi aranıza yeni katıldım. yeni aldığım 97 otm. aracıma bakım yapmak için bir haftadır hazırlık yapıyorum bitti sayılır boş bir zaman bulursam başlayıp fotoğraflayıp sizinle paylaşıyor olacağım.. bu arada bütün değişimleri kendim yapacağım.

Gökhan bey ve Mehmet Bey'in tavsiyesi ile bosch'un 0242236574 ürün numaralı platinium iridium bujilerinden satın aldım. hava-yağ ve polen filitrelerini ve operatör arkadaşımın çok fazla ısrarlarına dayanamayarak sözde ford fabrkasının araçlara koyduğu 5w30 tam sentetik yağını(marka hatırlamıyorum.) da aldım.

haricinde aracımda şanzuman üst takozu da çok aşınmış olduğu için vuruntu yapıyor. onuda internetten sipariş ettim.

son olarak da egzozumuz aracın motorundan çıktıktan sonra bir sipral ile orta susturucuya ve ordan son susturucuya gidiyor. sipralden başlayarak son susturucuya kadar borular, sipral ve orta susturucu komple değişmeli imiş.. bu da 200 tl gibi bi maliyet miş. ancak bunu daha sonraya planlıyorum. maddiyat ve zaman yetişirse bunu da esirgemiyeceğim aracımdan.

tüm adımları ben ve arkadaşım yapacağız. varsa tavsiyeleriniz yazmanızı rica ederim.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Karter hortumu ve diğer hortumları muhakkak kontrolü,özellikle karter hortumun bence değişimi,Şanzuman yagı hiç değişmedi ise bilene değiştirtmeni,egsoz bölümünde kat bölümü sıkıntılı ise sensör var detayı uzun olur ama yakıta karşı önemli rolü olan bir bölüm bundan dolayı kısaca bakımını kesinlikle yaptırmanı tavsiye ederim.

Şu an çalışmasında tekleme vesaire yok ise rolanti valfi vesaire bence ellteme.İşini cidden bilen usta ise temizliğini yaptır derim.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Zekeriya Kahraman

Aramıza hoşgeldiniz kolay gelsin boğaz kelebeği hava filitresinide temizleyin 

Yorum bağlantısı
Erol Güven

Selamlar bildiğiniz gibi aranıza yeni katıldım. yeni aldığım 97 otm. aracıma bakım yapmak için bir haftadır hazırlık yapıyorum bitti sayılır boş bir zaman bulursam başlayıp fotoğraflayıp sizinle paylaşıyor olacağım.. bu arada bütün değişimleri kendim yapacağım.

Gökhan bey ve Mehmet Bey'in tavsiyesi ile bosch'un 0242236574 ürün numaralı platinium iridium bujilerinden satın aldım. hava-yağ ve polen filitrelerini ve operatör arkadaşımın çok fazla ısrarlarına dayanamayarak sözde ford fabrkasının araçlara koyduğu 5w30 tam sentetik yağını(marka hatırlamıyorum.) da aldım.

haricinde aracımda şanzuman üst takozu da çok aşınmış olduğu için vuruntu yapıyor. onuda internetten sipariş ettim.

son olarak da egzozumuz aracın motorundan çıktıktan sonra bir sipral ile orta susturucuya ve ordan son susturucuya gidiyor. sipralden başlayarak son susturucuya kadar borular, sipral ve orta susturucu komple değişmeli imiş.. bu da 200 tl gibi bi maliyet miş. ancak bunu daha sonraya planlıyorum. maddiyat ve zaman yetişirse bunu da esirgemiyeceğim aracımdan.

tüm adımları ben ve arkadaşım yapacağız. varsa tavsiyeleriniz yazmanızı rica ederim.

Yağınız 5/40 olması gerekiyor diye biliyorum

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Atmosferik benzinli tüm ford motorları 5-30 yağ kullanır. 5-40'ı bizim naylonlar kullanıyor ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alparslan Coban

5 30 yağ dogrudur yalniz benim mondeo icin usta km ve yasini dikkate alarak 15 sene ve 217 bin kalin yag koymustu 10 40 daha mi az eksiltiyomus

Yorum bağlantısı

10 40 daha az yag eksiltiyor diye konmamalı.Yağın eksiltme sorunu var ise bunun sebebini ortadan kaldırırsanız bu araçtan daha çok verim alırsınız.Kamyon motoru ile karıştırılmamalı derim.Ustalarımız hala eski nesil motorlar ile bu ve yeni nesil motorları aynı biliyorlar galiba ve şaşıyorum.

Kısaca asla tavsiye etmem.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
önder deli

Karter hortumu ve diğer hortumları muhakkak kontrolü,özellikle karter hortumun bence değişimi,Şanzuman yagı hiç değişmedi ise bilene değiştirtmeni,egsoz bölümünde kat bölümü sıkıntılı ise sensör var detayı uzun olur ama yakıta karşı önemli rolü olan bir bölüm bundan dolayı kısaca bakımını kesinlikle yaptırmanı tavsiye ederim.

Şu an çalışmasında tekleme vesaire yok ise rolanti valfi vesaire bence ellteme.İşini cidden bilen usta ise temizliğini yaptır derim.

dediğini hortumu kontrol edecğim. egzoz iyi bir tadilat yapılacak şu bahsettiğiniz kat bölümünün bakımı hakkında biraz daha bilgi alabilirsem iyi bir bakım yapayım isterim. rolanti sorunu az da olsa var gibi ama kelebek boğazını iyice bi temizlikten geçirirsem hallocağını düşünüyorum.

Aramıza hoşgeldiniz kolay gelsin boğaz kelebeği hava filitresinide temizleyin 

evet kelebek yapılacaklar listemde güzel bi temizlik şart. wd40 ve takımlar hazır :)

diğer arkadaşlara da katılıyorum. 5w30 tavsiye ediliyor. motokraft'ın 5w30 yağından 5 lt almış bulunuyorum.

10 40 daha az yag eksiltiyor diye konmamalı.Yağın eksiltme sorunu var ise bunun sebebini ortadan kaldırırsanız bu araçtan daha çok verim alırsınız.Kamyon motoru ile karıştırılmamalı derim.Ustalarımız hala eski nesil motorlar ile bu ve yeni nesil motorları aynı biliyorlar galiba ve şaşıyorum.

nedense dediğiniz gibi bazı ustalarımızın da kendi bilgilerini güncelemeleri gerektiği kanısına kapılıyorum kimi zaman.

bütün bu bakımlar bitince ne marka olduğu belirsiz olan lpg mi :) "tahminimce ecotech" bi ayara da götüreceğim. zira ilk çalıştırmada lpg ışıklarının tümü önceleri yavaş sonraları hızlanarak yanıp sönüyor. en sonunda tanktaki oran kadarı sabitliyor. anlıyorum ki lpg ye geçti kısa süreli duraklamada kontağı kapattığım zaman ikinci üçüncü çalıştırmamda kimi zamanlar ilk 30 sn lpg devreye giriyor kimi zaman ise 5 dk buluyor ama motor sıcaklığı zaten önceden çalıştığı için ideal seviyelerde oluyor. aracımın benzin harcamasını hiç istemiyorum. zira dünyadaki en pahalı yakıt!

birde temizlenmesi gereken sensörler var ise yerlerinin fotosu/tarifi vede nasıl temizleneceğine ilişkin bilgi verebilecek arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Zekeriya Kahraman

Aynen abi yağ memeleri yağın cinsine göre imal edilmiş ve memeler tam görevini yapmazsa yatak sarar 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
önder deli

dün bir süprizi daha oldu mondimin yattığı yerde akü bitmiş! aldığım adam akü sıfır demişti gittim taktırdığı yere ana bayiye yönlendirdi adamlar 60 amperin 2000 cc araca gitmeyeceğini söylediler 40 tl farkla 75 A sıfır akü taktık.. daha bakıma başlamadan aküsü bile sıfırlandı..

Yorum bağlantısı
önder deli

selamlar dediğim gibi bütün bakımlarını yapmak için çıktığım bu yolda mondeo'm beni yalnız bıraktı :(

bu gün motokraft 5W30 tam sentetik yağ, yağ filitresi, hava filitresi, kopuk şanzuman üst takozu, ve en önemlisi bujileri bosch marka lpg uyumlu ile değiştik.

ancak aracım boğazı tıkanmış gibi aşrırı hırıltılı çalışıyor. yolda bazen sanki bujinin biri-ikisi ateşlemiyor gibi atlamalar tıkanmalar yaşıyor..

bu durumda yapmam gerekenleri siz bilenlere soruyorum. sanki bobin veya kablolarım aniden bozuldu. çok acelem olduğu için eski bujilerini takıp denemedim.

bu arada egzozumun orta sustrucusu ortasından delik olduğu için ustam önce susuturucuyu değişmem ve egzozu tamir etirmemi istedi.sözde titreme ondan dedi ama ihtimal vermiyorum. aracım gaz yemiyor. ve bütün devir araklıklarınada gaz verince ve rolantide aşırı sarsılma yapıyor. ve türlü zamanlarda titreme yapıyor. 

Yorum bağlantısı
önder deli

Bobin, kablolar ya da yeni bujiler arızalı

tabii ki egzoz yapılmalı.

Spiral ve son susturucuya kadar komple egzoz 200 tl olduğuna emin misiniz? [emoji15]

50 tl orta susturucu, 20 tl sipral, boruyuda ustamın kendisi bükecek. bu durumda 100 tl den fazla para kalacağını düşündüm. ustam boruların rahat bi on yıl gideceğini söyledi. yoksa hazırını takacaksak sadece satın alması 325 tl gibiydi sanki.

Bobin, kablolar ya da yeni bujiler arızalı

tabii ki egzoz yapılmalı.

sabah erkenden indim eski bujilerimi kendim taktım ilk çalıştığında 15 sn filan homurdandı sonrasında eski haline kavuştu. titreme geçti. bu durumda kablo ve bobin sağlam mı yoksa kaldırmıyor mu? yardımlarınızı bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yeni bujilerin arızalı olma ihtimali de var tabi. Aldığınız yer ile bi görüşün derim.

Yorum bağlantısı
önder deli

Sani bey aldığım firma ile görüştüm çok ilgili davrandılar.tekrar tekrar kontrol ettiler doğru buji gönderdiklerini söylediler. ateşleme sisteminin problemli olabileceğini söylediler.

acayip bir durum var ortada!

öğle arası şirket otoparkında yenileri tekrar taktım titreme geri geldi düzensizlik devam!

sonra tamam dedim ateşleme de var bi sorun!

eskileri geri taktım motokraft fm22 mi neydi.

titreme onlarda da devam etmekte.. acayip birşey

kesin kablolarda var bi sorun ölçtüm kabloları

uzundan kısaya uzun 1 numaralı kablo

1) 7.5 Kohm

2) 5.5 Kohm

3) 3.5 Kohm

4) 1.7 Kohm

hatırladığım bu

bu durumda kablo yenilemeli miyim?

Yorum bağlantısı
önder deli

dün egzozu katalizörden sonraki ilk vidalı yerden en sondaki çiftli susturucunun girişine kadar sipral orta susturucu ve komple yeni boru bükülerek egzoz yenilemesini Ali ustama 200 Tl ye yaptırdım.

bu gün motokraftın bobini ile alman malı ithal kabloya 130 tl vererek alıp montajını aldığım yerde yapıp bosch bujilerimi de takıp bakım işlemlerini bitirdim.

birtek polen filittresi kaldı takmadığım onu da boş vaktimde takacağım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

1) 7.5 Kohm

2) 5.5 Kohm

3) 3.5 Kohm

4) 1.7 Kohm

hatırladığım bu

bu durumda kablo yenilemeli miyim?

Görünüşe göre yenilenmeli... 

Ancak direncini ölçme işini ben çok denedim.. Her zaman işe yaramıyor, direnci iyi çıkan bir kablodan da verim alınamadığı oluyor.. 

Düzenli olarak değiştirilmesinde fayda var.. 

Değiştirin Önder Bey.. 

Yorum bağlantısı
önder deli

dediğiniz gibi yaptım bütün sorunlar halloldu gibi Mehmet Bey;

ancak nedense yakıt ortalamam 15.6 lt / 100 Km..

filitreleri, yağı, bujileri, bobini, kabloları hepsi sıfır takıldı ama aynı, birde benzinle çalışırken çok fazla benzin kokusu geliyor nedense. çözemedim. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...