İçeriğe Yönlendir

Ka - 900 Devire Düşerken Stop Etme Sorunu

Enis Çekin

Recommended Posts

Enis Çekin

Merhaba 2014-5 Ağustos'ta sahip olduğum 97 model Ford Ka'dan çok memnunum lakin 1 hafta önce çalıştırdığımda rölantiye düşerken stop etti. Araba çalıştıktan yaklaşık 30 saniye sonra stop ediyor. Yani 900 devire devire düşerken rölantiyi ayarlayamayıp stop ediyor. Şimdilik tam o stop etme durumuna geldiğinde gaz veriyorum ve araba biraz sarsıntılı çalışıp 10 saniye kadar sonra kendine geliyor. Kendine geldikten sonra kesinlikle stop etme durumu bir daha yaşanmıyor. Gaz yemesinde hiç bir problem yok. Hatta denemek için gece saati tem yolunda 160 kmye kadar çıktım başka bir gün 10 saat kesintisiz çalışır şekilde istanbulda dolaştım (istanbul trafiği vs). Arabamın bütün ağır bakımlarını yaptırdım. Devirdaim Triger zincir takımı değişti, karbüratör temizliği yapıldı, buji kabloları buji bobini , kartel üst conta alt kapak contası değişti bütün müşürlere bakıldı elektrik tesisat kontrol yapıldı, beyine bakıldı, rölanti motoru sıfır orjinal yeni takıldı. Sorunum hala devam etmekte. Yardım ederseniz çok teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Enis Çekin
(düzenlendi)

motor sıcak olsada kontağı kapatıp marş yapınca aynı sorun devam ediyor

tarihinde Enis Çekin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

1- Karburatör yok bu araçta?

2- MAF temizliği yapıldı mı?

3- Hız sensörü takılı ve sağlam mı?

4- Subap ayarları yapılı mı?

5- Bujiler KA'ya özel olanlardan mı?

6- Takılan rölanti valfa KA'ya özel mi? Bazen başka modeller için olanların da uydurulduğunu gördük.

Yorum bağlantısı
Enis Çekin

1-Araç enjektörlü

2-Akışmetre temizliği yapıldı açıldı kontrol edildi

3-Hız sensörü takılı ve sağlam

4-Subap ayarları yapıldı

5-Bujiler platinium serisi ve buji bobini 2 ay önce değişti tekrar kontrol edildi

6-Rölanti valfi Ka'ya özel olandan. Sıfır takıldı orjinal. (Zaten eskisinde bir sorun yoktu biz kurcalayıp rölanti vidasını kırınca almak zorunda kaldık :D:D )

Yorum bağlantısı
Enis Çekin

araca lpg hiç takılmamış ben de taktırma taraftarı değilim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

1-Araç enjektörlü

2-Akışmetre temizliği yapıldı açıldı kontrol edildi

3-Hız sensörü takılı ve sağlam

4-Subap ayarları yapıldı

5-Bujiler platinium serisi ve buji bobini 2 ay önce değişti tekrar kontrol edildi

6-Rölanti valfi Ka'ya özel olandan. Sıfır takıldı orjinal. (Zaten eskisinde bir sorun yoktu biz kurcalayıp rölanti vidasını kırınca almak zorunda kaldık :D:D )

E karbüratör temizliği demişsiniz? Tam anlamadım o kısmı.

Platinium bilemiyorum ama forumda paylaşmıştık olması gereken bujiyi. Tırnak aralığı çok önemli bu araçta.

Bir de akü sökülüp takılıp 200km kadar kullanılıp tekrardan bu durumlar denenmeli derim.

Yorum bağlantısı
Enis Çekin

Karbüratör temizliği yerine enjeksiyon temizliği yazıcaktım pardon. Bujilerde bi sorun olduğunu zannetmiyorum son kontrolü yapıldı 8 aydır bu bujilerle çalışıyor ve tek marşta çalışıyor araç. Akü sökülüp takıldı ve üstüne 800 km gezildi.

Yorum bağlantısı
Enis Çekin

Sani bey ilginiz için teşekkür ederim. Sorun çözüldüğünde konu hakkında bilgilendirmeyi mutlaka yapacağım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Enis Çekin

Merhaba arkadaşlar zamanım olmadığı için yazamadım Maslak'ta Osman ustayla tanıştım ve aracımı salı günü teslim ettim. Çarşamba günü geri aldım. Bütün sıkıntı elektrik tesisatındaymış. Yardımlarınız için teşekkür ediyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Suat YAPICI

Enis öncelikle kazasız belasız sürüşler dilerim.Peki ne sıkıntı varmış elektrik tesisatında paylaşıp bilgilendirisen,sevinirim.Aslında bir iki fotoylada süslesen tadından yenmezdi :)

Yorum bağlantısı
Enis Çekin
(düzenlendi)

Çok teşekkür ederim Suat bey. Osman ustanın söylediğine göre elektrik tesisatı çok kurcalanmış ve bu konuda da haklı. Ben daha önce bir sefer yolda kaldım buji bobini çatlamıştı ve arabamı ikitelli sanayiye ford servisine çektirdim. Orada elektrik tesisatını komple baştan aşağı yaptık dediler. Arabayı teslim aldığımda tesisata sadece plastik borularla bant takmışlar. Ben tesisatı sonra kontrol ettiğimde hiçbir şey yapmadıklarını zaten anladım o başka bir konu. Bir de Osman ustaya gitmeden önce Mimarsinan Tepecik sanayinde bir elektrik ustası kabloların bantlarını söküp kontrol amaçlı dışarıdan baktı kopuk falan varmı diye. Aracımın benden önceki sahibi ne işlemler yaptırmış orasını zaten bilmiyorum. Osman usta da bana tesisatla çok oynanmış, bazı kablolar şaseliydi, bazı kablolarda da yanlış bağlantılar vardı diye söyledi. Onun yaptığı işlemi kontrol etsem bile göremeye bilirmişim çünkü bazı kablolar motorun alt tarafına doğru iniyormuş yani lifte kaldırılması lazımmış görmek için. Kısacası Osman ustanın ne işlem yaptığını ben de tam bilmiyorum :D    Yine de resim istiyorsanız atarım ama faydalı olurmu bilemem. Eski halinin fotoları yok ve nasıl bir işlemden geçti bilmiyorum.
Aracım şu an marşa basıldığında hemen çalışıyor, rölanti düşerken kesinlikle stop etmiyor. Yalnız bir sıkıntı kaldı; her zaman olmasa da hızımı düşürürken mesela 60 km ile giderken debriyaja basıp (ayağımı debriyaja basılı tutuyorum veya boşa aldığımı farzedin) hızımı düşürürken motor kendini ayarlayamayıp ya sarsıntı yapıyor ya da giderken stop edibiliyor. Daha da kötüsü var; ben motor freni kullanmaya bayılıyorum fakat motor freni ile yavaşlamaya başladığımda (diyelim ki ileride set var ve hız 60 km 4. vitesten küçülte küçülte 2. vitese kadar hız düşecek) 2. vitese geldiğimde artık son olarak debriyaja basıyorum ve yine aynı durum, motor kendini ayarlayamayıp ya sarsıntı yapıyor ya da stop ediyor. Sarsıntı yaptığında gösterge panelini iyice izledim. Akü lambası yanıp sönebiliyor yani araç stop derecesine gelmiş gibi oluyor. Osman usta bunun için beyini söküp 45dk-1saat beklet beyin kendini sıfırlasın belki düzelir dedi uyguladım ama düzelmedi. O zaman KM Sensörü bozuk olabilir dedi. Bu hafta halletmeye çalışacağım. Hallolduğunda sizi de bilgilendiririm.

tarihinde Enis Çekin tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...