İçeriğe Yönlendir

Adli Sicil Kaydı Nasıl Sildirilir?

Mustafa Gökmen

Recommended Posts

Mustafa Gökmen

Savcılıktan yada e devletten adli sicil kaydı aldığımızda sicil kaydımızda çıkan suç kayıtlarını nasıl sildirebiliriz.Hızlı sonuç almak içın hangi yolu izlemeliyiz?

Cezası tamamlanmış suçların üstünden 5 yıldan fazla süre geçti.

Başka bir olaydan devam eden mahkemenin olması engel teşkil edermi?

Çok teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

yüz kızartıcı bir suç değil ise 5 yıldan sonra otomatik siliniyor uyap sisteminden, silinmemişse en yakın adliyeden de başvuru yapabilirsiniz 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ceza evine girip çıktınız mı ? Cezaya girmediğiniz sürece sicil kaydı işlenmiyor veya kesilmiş bir cezanız mı var ?

İşleniyor. Ceza 5 yıl suç işlemediğin zaman silinecek şekilde sicile işliyor. O sürede suç işlersen verilen hüküm ve yeni ceza ile birlikte hüküm biçilir. Bu Tür ceza 5 yıl dolduktan sonra silinmesi için başvuru gerekiyor.
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Usul ,cezanın üzerinden 5 sene geçmesinden sonra hükmü veren mahkemeye dilekçe vermektir.

Başka şehirdeyseniz, ikametgahınızın olduğu yerdeki  hükmü veren mahkemenin dengine gideceksiniz. Örneğin hükmü asliye ceza verdiyse yine asliye ceza mahkemesinden talep etmeniz gerekir.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Savcılıktan yada e devletten adli sicil kaydı aldığımızda sicil kaydımızda çıkan suç kayıtlarını nasıl sildirebiliriz.Hızlı sonuç almak içın hangi yolu izlemeliyiz?

Cezası tamamlanmış suçların üstünden 5 yıldan fazla süre geçti.

Başka bir olaydan devam eden mahkemenin olması engel teşkil edermi?

Çok teşekkürler...

Cezanın infaz edilmiş, bihakkın tahliye tarihinden ise 3 yıl geçmiş ise onaylı mahkeme kararı ve talep dilekçenizi Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü Ankara adresine gönderin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Gökmen

Bulunduğum yerdeki asliye ceza mahkemesine gittim ve oradan yaptıramadım.Ceza alınan mahkemeden evrak alıp  sicil istatistik müdürlüğüne dilekçe göndermemi söylediler.

işleyişi tam öğrenip tekrar gideceğim,Kalabalık olduğundan pek yardımcı olmuyorlar...

Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Mahkemeden sadece karar suretinin aslı gibidir onaylanmış halini alacaksınız o kadar. Kesinleşme bilgisi ve infaz bilgisi de olmalı bu evraklar arasında. Sonrasında dilekçe ile Ankara'ya başvurmanız gerekecek.

Kolaygelsin..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Ekci

Usul ,cezanın üzerinden 5 sene geçmesinden sonra hükmü veren mahkemeye dilekçe vermektir.

Başka şehirdeyseniz, ikametgahınızın olduğu yerdeki  hükmü veren mahkemenin dengine gideceksiniz. Örneğin hükmü asliye ceza verdiyse yine asliye ceza mahkemesinden talep etmeniz gerekir.

Hükmün açıklanmasının ertelenmesi cezası olan birisinin bu kaydı adli sicil kaydında varmıdır? Olduğunu söyleyen var tam tersinide.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Hükmün açıklanmasının ertelenmesi cezası olan birisinin bu kaydı adli sicil kaydında varmıdır? Olduğunu söyleyen var tam tersinide.

HAGB , GBT de çıkar,arşiv kaydında da çıkar ama adli sicil kaydında çıkmaz.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mustafa Gökmen

Mahkemeden sadece karar suretinin aslı gibidir onaylanmış halini alacaksınız o kadar. Kesinleşme bilgisi ve infaz bilgisi de olmalı bu evraklar arasında. Sonrasında dilekçe ile Ankara'ya başvurmanız gerekecek.

Kolaygelsin..

Mahkemeler bulunduğum şehir dışında,sadece dilekçe ile silinme ihtimali olabilir mi?

Yıllardır hiç adli sicil kaydı almadığım için önemsememiştim silinmesini ,ihtiyaç duyduğumda anladım ki çok önemliymiş.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

5 yıllık erteleme (hükmün açıklanmasının geri bırakılması) kararları için yöntemi aşağıda sayın avukatım yazmış. HAGB kararları zaten sicilde görünmez. Kesinleşme tarihinin üzerinden 5 yıl (çocuklar için 3 yıl) geçmiş ise kararı veren mahkemeye dilekçe ile başvurmak kafi. Başvurmazsanız düşme kararı yazılmaz ama bir sıkıntı da çıkarmaz. Çünkü örneğin iş başvurusu için aldığınız sicil kaydınızda bu HAGB kaydı görünmez. Adli makamlarca (mahkemeler, savcılık vb.) alınan kayıtlarda görünür.

Diğer kararlar için ise yöntemi de Sarp Bey belirtmiş. Başka bir yol, yöntem, şekil, usül yok. Eskiden talepler ve silinme işlemleri mahkemelerdeydi ancak şu anda silme işlemlerini Adli Sicil kendisi yapıyor.

Cezanın infaz edilmiş, bihakkın tahliye tarihinden ise 3 yıl geçmiş ise onaylı mahkeme kararı ve talep dilekçenizi Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü Ankara adresine gönderin.

Kolaygelsin..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

HAGB , GBT de çıkar,arşiv kaydında da çıkar ama adli sicil kaydında çıkmaz.

Katılıyorum yani iş başvurusu vs gibi konularda sicil temiz kağıdı alabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Mustafa Gökmen

Yardımcı olan herkese çok teşekkürler.Bu hafta inşallah gerekli evrakları tamamlayıp adli sicil istatistik genel müdürlüğüne göndereceğim.

Çok teşekkürler...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Gökmen

Ben sicil kaydını ne için alırsam alayım bende çıkıyor kayıtlar..7,8 yıldan fazla oldu cezamı çekeli.İnşallah silinecek artık.

Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Ben sicil kaydını ne için alırsam alayım bende çıkıyor kayıtlar..7,8 yıldan fazla oldu cezamı çekeli.İnşallah silinecek artık.

Sicil kaydında çıkıyorsa sizin infaz ettiğiniz ceza hapis cezası veya para cezası olmalı. HAGB kararı verilmişse bu kayıt vatandaşın aldığı sicil kaydında çıkmaz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...