İçeriğe Yönlendir

Araç Kredisinde Ruhsat Gerekliliği

Berkcan Ergen

Recommended Posts

Berkcan Ergen

Aracıma müşteri çıktı benden araç kredisi alacağım dedi ve ruhsatın fotokopisini istedi versem bir problem çıkar mı ?

Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Birşey çıkarmı bilmiyorum ancak ben olsam vermem. Ya da bankaya beraber gidip ruhsatı sadece o iş için kullandığından emin olurdum.

Yorum bağlantısı
Serkan Ünsalan

banka istesin adam niye istiyor.gidipte başka işlerde kullanılırsa ne olacak?

Yorum bağlantısı

Isteyebilir bence problem yok. Bankaya ruhsati iletecek ki once arac deger listesine gore kredi miktari belirlenecek sonrasinda kisi icin uygunsa kredi islemleri baslayacak. Birkac bankaya gidebilir kredi islemi icin. Alici kredi kullanacaksa guvenmek gerekiyor.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Berkcan Ergen

Birşey çıkarmı bilmiyorum ancak ben olsam vermem. Ya da bankaya beraber gidip ruhsatı sadece o iş için kullandığından emin olurdum.

Adama ne demeliyim ?

Banka Şube personeli mail ile istesin mail ile gönderin..

Oyle daha güvenilir olur yani dimi

banka istesin adam niye istiyor.gidipte başka işlerde kullanılırsa ne olacak?

Doğru söylüyorsunuz.

Isteyebilir bence problem yok. Bankaya ruhsati iletecek ki once arac deger listesine gore kredi miktari belirlenecek sonrasinda kisi icin uygunsa kredi islemleri baslayacak. Birkac bankaya gidebilir kredi islemi icin. Alici kredi kullanacaksa guvenmek gerekiyor.

Saygilarimla.

Gondersem başka bir şey için kullanabilir mi ?
Yorum bağlantısı
Ömer Lütfi Şahin

Fotokopinin alt kismina şerh düşüp fotokopinin de tekrar cogaltilmasini engellemek icin fotokopi uzerine gelecek sekilde imza atilarak verilebilinir. Ancak tamamen size kalmis guven meselesi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Prosedür böyle. Babama da aracı alırken ruhsat kopyasını istedik, verdi. Yanlış bilmiyorsam tek bir yaprağı istiyorlar ama hangisi hatırlamıyorum.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş

Sadece isim yazılı yaprağın fotokopisini vermeniz yetiyor. Adam kredisini çıkaracaktır.

Tercih sizin tabi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Gayet normal isteyebilir yada sen adamın kredi alacağı banka şubesine kendinde mail olarak gönderebilirsin bir sıkıntı yok normal bir prosedür

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

bence istenmesi normaldir,ama şart mıdır bilmiyorum.ev kredisi alırken mesela,bulduğunuz evin de tapu fotokopisini istiyor banka.krediye uygun mu,üzerinde rehin,ipotek veya satışa engel başka bir mani var mı diye bakmak için.

ama hiç araba kredisi ile alıp satmadım bilemiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bence fotokopiden birşey olmaz.Üzerine yazarak verebilirsiniz. Veya söyleyin ilgili banka personeli sizden bizzat talep etsin. Konut içinde kredi çekecek olanlara fotokopileri veriyoruz..Şimdiye kadar bir sıkıntı olmadı.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Tevfik Özdemir

Arabama bodrumdan müşteri çıktı. Telefonda konustuk fiyatta anlaştık. Arkadsını aracı görmeye göndercek. Banka kredisiyle alacakmış ruhsat resmini istiyor. Vermeli miyim birde 2010 model arabaya kredi cıkarmı

Yorum bağlantısı
Burak Beykurt
(düzenlendi)

Arabama bodrumdan müşteri çıktı. Telefonda konustuk fiyatta anlaştık. Arkadsını aracı görmeye göndercek. Banka kredisiyle alacakmış ruhsat resmini istiyor. Vermeli miyim birde 2010 model arabaya kredi cıkarmı

Art niyetli kişi bu ruhsat resmi ile sizin aracınızı sizden habersiz satabilir bilginiz olsun.Karşılıklı güven meselesi.Aranızdaki geçen konuşmalara güveniyorsanız karar sizin.Bu şekilde aracınız satarken karşı tarafın kredi için ruhsat fotoğrafı istediği arkadaşlar vardı.Onlar gönderdiler fotokopiyi sıkıntı çıkmadı çok şükür.Hatta fotokopi üzerine ne için kullanılacağını yazanlar bile olmuştu başka amaçla kullanılması diye.

tarihinde Burak Beykurt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Art niyetli kişi bu ruhsat resmi ile sizin aracınızı sizden habersiz satabilir bilginiz olsun.Karşılıklı güven meselesi.Aranızdaki geçen konuşmalara güveniyorsanız karar sizin.Bu şekilde aracınız satarken karşı tarafın kredi için ruhsat fotoğrafı istediği arkadaşlar vardı.Onlar gönderdiler fotokopiyi sıkıntı çıkmadı çok şükür.Hatta fotokopi üzerine ne için kullanılacağını yazanlar bile olmuştu başka amaçla kullanılması diye.

Ruhsat resmi ile araç nasıl satılıyor bilgi verebilir misiniz?

Böyle bir uygulama yok bildiğim kadarıyla, ancak vekalet alarak satabilir.

Yorum bağlantısı
Semih Saner

Paranızı almadan ruhsat bilgilerini vermeyiniz...Aracı 1 gün sonra alsın acelesi neymiş...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Banka kredisinde ruhsat kontrolü şart.

Konunuz birleştirilmiştir.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Paranızı almadan ruhsat bilgilerini vermeyiniz...Aracı 1 gün sonra alsın acelesi neymiş...

Parayı vermesi için kredi çekmesi lazım, kredi çekmesi için araç ruhsatı lazım.

Bunlar alım satımlarda sürekli olan şeyler. 

Sizin ruhsatınızın fotokopisi aracınızı başkasına nasıl satabilirler, en fazla şase nonuzu çalıp başka araca çakabilirler ama onun için sizden ruhsat istemesine bile gerek yok arabaların camında yazıyor zaten şase numarası.

Bence telefon görüşmenizde bir art niyet olumsuzluk görmediyseniz verin gitsin madem arkadaşı gelecek bakmaya ona verin içiniz daha rahat olur.

Yorum bağlantısı
Burak Beykurt
(düzenlendi)

Ruhsat resmi ile araç nasıl satılıyor bilgi verebilir misiniz?

Böyle bir uygulama yok bildiğim kadarıyla, ancak vekalet alarak satabilir.

http://www.haberturk.com/gundem/haber/1061160-internetten-arac-satacakti-dolandirildi

Ruhsat fotokopisiyle diye hatırlıyodum da bunlar direk ruhsatın sahtesini yapmışlar.Yine de telefondan aracın bilgilerini verme taraftarı değilim.Ülkemizde her türlü dolandırıcılığa yatkın zekalar mevcut.Her an yeni bir yöntem bulacak potansiyel var

tarihinde Burak Beykurt tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

http://www.haberturk.com/gundem/haber/1061160-internetten-arac-satacakti-dolandirildi

Ruhsat fotokopisiyle diye hatırlıyodum da bunlar direk ruhsatın sahtesini yapmışlar.Yine de telefondan aracın bilgilerini verme taraftarı değilim.Ülkemizde her türlü dolandırıcılığa yatkın zekalar mevcut.Her an yeni bir yöntem bulacak potansiyel var

Bunu forumda konuşmuştuk. O haberde kesin anlatılmayan bir şeyler var.

Yorum bağlantısı
Burak Beykurt

Bunu forumda konuşmuştuk. O haberde kesin anlatılmayan bir şeyler var.

Olabilir ben kaçırmışımdır o konuşmayı :) 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Mustafa Sert

Ben de yaklaşık 2 hafta öncesine kadar bu şekilde araç aldım.banka kredisi kullanmak isteyen arkadaşların başına bela bu durum.sırf bu yüzden satıcılardan birisi caymıştı ruhsatın fotokopisini vermek yüzünden.ama galericiler bu işi biliyor.ben de galeriden satın aldım,onlar prosedürü biliyorlar.Yine de kim ne derse desin güven meselesi.Nüfusun %99 u müslüman olan bir ülkede yaşıyoruz ama kimse kimseye güvenemiyor,oturup düşünmek lazım belki de.

Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

Ruhsat fotokopisinin üzerine paralel 2 çizgi çekip arasına alıcının adı soyadını yazıp örneğin "Volkan Dinçele satış içindir" yazın

Başka bir olumsuz durum olacağını düşünüyorsanız aracı o kişiye satmayın zaten..bu işler güven işi..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...