İçeriğe Yönlendir

Marea Far Sorunu

Engin Ünal

Recommended Posts

Engin Ünal

Merhaba arkadaşlar bir kaç gün önce 2004 model fiat marea satın aldım , genel olarak memnunum sadece farları çok kötü , ayara götürdüm sol farın aşırı derecede ışık dağıttığı , her iki farında manuel ayar yerlerinin ve içeriden ayar yapabildiğimiz robotları çalışmadığı söylendi.Aracıma 2 tane yeni far almayı düşünüyorum , ayrıca 4300K xenonda takıcam yeni alacağım farlar merceklimi merceksizmi olsun

bunlar gibi :

https://unluoto.com.tr/urunler/74/far-sag-mercekli-brava-marea-yansanayi

https://unluoto.com.tr/urunler/72/far-sag-cizgili-marea-yansanayi

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Merceksiz fara xenon takmanız durumunda şimdikinden hiç bir fark yaşamayacaksınız. Ancak bu beğendiğiniz farlarda da xenon merceği mevcut değil. Bir süre sonra kararma yaşarsınız.

İmkan var ise bi-xenon'a çevirin mercekli aldığınız farı.

Bu arada eklemek isterim, alacağınız farlarda ayar motoru mevcut mu, değil mi mutlaka öğrenin. Mevcut değilse içeriden ayar yapamazsınız ve muayeneden kalırsınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Merceksiz fara xenon takmanız durumunda şimdikinden hiç bir fark yaşamayacaksınız. Ancak bu beğendiğiniz farlarda da xenon merceği mevcut değil. Bir süre sonra kararma yaşarsınız.

İmkan var ise bi-xenon'a çevirin mercekli aldığınız farı.

Bu arada eklemek isterim, alacağınız farlarda ayar motoru mevcut mu, değil mi mutlaka öğrenin. Mevcut değilse içeriden ayar yapamazsınız ve muayeneden kalırsınız.

Ayar motoru yoktur yan sanayilerde olmuyor , orjinal farın ikisi 800-1000 TL civarı şimdiki farlarda ayar motoru var ama çalışmıyorlar.

Hayırlı olsun ALLAH kaza bele vermesin xenon ise mercek şart

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Ayar motorsuz farda muayeneden kalma konusu sadece xenon içinmi geçerli yoksa normal ampul içinde geçerlimi .

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ayar motorsuz farda muayeneden kalma konusu sadece xenon içinmi geçerli yoksa normal ampul içinde geçerlimi .

Halojen için de geçerlidir. İçeriden ayar yapılamıyorsa muayeneden kalırsınız.

Xenon için, otomatik ayar yoksa kalırsınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Kısa huzmeli far: Far yükseklik ayarlayıcısı yok Hafif Kusur           Kısa huzmeli far: Far yükseklik ayarlayıcısı çalışmıyor Hafif Kusur

Gaz deşarjlı far (xenon):Far yükseklik ayarlayıcısı yok Ağır Kusur           Gaz deşarjlı far (xenon):Far yükseklik ayarlayıcısı çalışmıyor

Ağır Kusur

Tüvturk kusurlar tablosundan alıntı halojen için geçerli değil yükseklik ayarı , xenon için geçerli , TYC marka 2 adet far aldım bu gün , merceksiz tam çizgili camları , ayar motoru yok üzerlerinde xenon yerine şu ampulden takıcam

http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/osram-night-breaker-unlimited-12v-h4-55w-ampul-173188783

Yorum bağlantısı

Engin abi hayırlı olsun. MAreaların far performansı zayıf malesef. çözüm olarak gündüz sürmeni öneririm :crazy:

MErcekli elx farları 110 tl tanesi. Merceksiz sx farları da 110 tl. Seçim sana kalmış..

Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Engin abi hayırlı olsun. MAreaların far performansı zayıf malesef. çözüm olarak gündüz sürmeni öneririm :crazy:

MErcekli elx farları 110 tl tanesi. Merceksiz sx farları da 110 tl. Seçim sana kalmış..

Sağol İlkay teşekkür ederim , farlar berbat , geçen gece yağmurlu havada yolculuk yaptım resmen kör gidip geldim , elektrikçi bir tanıdık var merceklisini alma dedi merceksiz aldım , burda bir çıkmacı var sıfır üründe satıyor , elinde tek kaldığından 2 tane sipariş geçti , TYC marka  , benim eski farlarıda alacak tanesini 90 TL den aldım.Yarın elimize ulaşacak bakalım.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kısa huzmeli far: Far yükseklik ayarlayıcısı yok Hafif Kusur           Kısa huzmeli far: Far yükseklik ayarlayıcısı çalışmıyor Hafif Kusur

Gaz deşarjlı far (xenon):Far yükseklik ayarlayıcısı yok Ağır Kusur           Gaz deşarjlı far (xenon):Far yükseklik ayarlayıcısı çalışmıyor

Ağır Kusur

Tüvturk kusurlar tablosundan alıntı halojen için geçerli değil yükseklik ayarı , xenon için geçerli , TYC marka 2 adet far aldım bu gün , merceksiz tam çizgili camları , ayar motoru yok üzerlerinde xenon yerine şu ampulden takıcam

http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/osram-night-breaker-unlimited-12v-h4-55w-ampul-173188783

Vay, kusurlar değişmiş yine demek ki...

Sizin far h4 mü kullanıyor peki? h7 değil mi?

Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Vay, kusurlar değişmiş yine demek ki...

Sizin far h4 mü kullanıyor peki? h7 değil mi?

kısada uzunda H1

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Engin abi,mercekli far al,xenon yerine led ampul düşün, muayene derdin olmaz hiç değilse xenon gibi.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

:seytan:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Ünal

arkadaşlar yeni farların içinde aynaların altına sıkıştırılmış ince süngerler var bunlar çıkacakmı farın içinde kakacakmı , birde kutunun içinde 6-7 cm uzunluğunda poşet içinde yay var bu yay nereye takılacak

Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Oo Engin abi seni buralarda görmek güzel.. Sorunun cevabını bilmiyorum ama

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Ünal
(düzenlendi)

Sağol Mehmetali , dediğim sünger ve yayın resimleri

xvhqGWw.jpg

5fRMoTV.jpg

tarihinde Engin Ünal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

arkadaşlar yeni farların içinde aynaların altına sıkıştırılmış ince süngerler var bunlar çıkacakmı farın içinde kakacakmı , birde kutunun içinde 6-7 cm uzunluğunda poşet içinde yay var bu yay nereye takılacak

Yükseklik motoru takılı olmadığı için far içi tas yani reflektör kısmı hareketi boşta kaldığından çarpma etkisini gidermek için konulmuştur.Çıkarmanız gerekiyor.Far yanınca erime ile far içine is yapar. 

Almışken keşke mercekli versiyonu alsaydın.Değişme imkanın var ise bence hemen değiştir ellem derim.En azından merceklide cam şeffaf sonra modifiye yapmana imkan sağlıyor.

Yanılmıyorsam orijinal mercekli Valeo H1 mercekli idi.Depo ve Tyc markada ise bu merceğe yakın mercek kullanıyor.Junyan farlardan çok çok daha iyi lakin asla bi-xenon merceğin yanından geçemez. :good1:  :biggrin:

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Yükseklik motoru takılı olmadığı için far içi tas yani reflektör kısmı hareketi boşta kaldığından çarpma etkisini gidermek için konulmuştur.Çıkarmanız gerekiyor.Far yanınca erime ile far içine is yapar. 

Almışken keşke mercekli versiyonu alsaydın.Değişme imkanın var ise bence hemen değiştir ellem derim.En azından merceklide cam şeffaf sonra modifiye yapmana imkan sağlıyor.

Yanılmıyorsam orijinal mercekli Valeo H1 mercekli idi.Depo ve Tyc markada ise bu merceğe yakın mercek kullanıyor.Junyan farlardan çok çok daha iyi lakin asla bi-xenon merceğin yanından geçemez. :good1:  :biggrin:

Abi ben mercekli alacaktım , ancak bu farların (özellikle yan sanayi olanların) merceklisini kimse tavsiye etmedi ,çok ikilemde kaldım bunlarda karar kıldım artık ,  değiştirme imkanı yok , orjinal farlar çok pahalı ikisi 1000 TL civarında , hatta almadan gene sordular merceklimi bunlarmı diye , düz aldım , aslında 4300K xenon takıcam mercekli daha iyi olurdu ancak dediğim gibi orjinalini alamamam mercekliden vaz geçmeme sebep oldu.Yan sanayi mercekler zamanla hiç ışık vermiyormuş , valla işin aslı her kes bir şeyler söyledi kafam bulandı düz aldım.

Yorum bağlantısı

Orijinal al diye yazmadım halojen mercekli olduğundan aslada tavsiye etmem zaten.Lakin bence sen aldığın o hurdacıya bi lafını et derim.Araca takmadıysan değiştirme hakkın vardır.

Kafa karışacak bir durum yok.Mercekli versiyon yada halojen versiyon yan sanayide zaten durum bellidir.Merceklide ve halojende xenon takılırsa ömrü yarıya düşer ve ayrıca esas sebep yan sanayi xenon setleri ışıktan çok aşırı şekilde ısı üretiyor.Tecrübe ile sabittir.

Bu far sende kesin kalacaksa tavsiyem halojen ampulden asla şaşma.İllada xenon bağlayacağım diyorsan sonu R ile biten seriyi ara ve al.Artık rahatça bulunabiliyor.

Sen bence merceklisi için şansını dene vakit daha erken.Tyc merceği H7 olan Depo ve diğerlerinden daha kaliteli diyebilirim. :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Ünal

abi adam benim için toptancıdan sipariş etti maliyetine verdi sipariş etmeden sordu ben merceksiz olsun dedim tekrar değiştir demeye yüzüm tutmaz , aslında xenon meraklısı değilim marealarda aydınlatma sorunu olduğundan tek çözüm 4300K xenon yazmışlar fiat forumlarında o yüzden xenon takmak istedim farları takınca kendi ampulü ile denicem sonuca göre performans ampulü de takabilirim osram gibi

Yorum bağlantısı
Engin Ünal
(düzenlendi)

Yeni far ve standart 55w h1 ampul ile kısalar ile elde edilen aydınlatmanın fotosu , internetten Osram Nightbreaker Unlimited aldım gelince onları takıcam , xenon takmaktan vazgeçtim.

uhPlQv1.jpg?1

Fotoğrafta beyaz çıkmış ama değil sarı renk.

tarihinde Engin Ünal tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...