İçeriğe Yönlendir

Hipotiroid (Tiroidin Yavaş Veya Az Çalışması)

Rasim Bolat

Recommended Posts

Rasim Bolat

Hipotiroid  tedavisi gören veya yakın çevresinde bu hastalıkla ilgili tedavi gören var mı ? 

Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir

Eşime troid ca şüphesi ile total tiroidektomi yapıldı, ama şükür ki patolojik sonuç temiz geldi.
Hayatının  geri kalan kısmını T3 - T4- TSH değerlerine göre değişen dozlarda yapay troid kullanarak idame edecek.

Eğer size de Hipotroidi ( Troid bezinin az çalışmasına ve bu nedenle troid hormonlarını az üretmesine ve sonuçta kanımızda troid hormonlarının (T3 ve T4 ) düşük olması durumuna troid yetmezliği denir) tanısı konulduysa aynı şekilde yapay troid kullanmanız gerekiyor. Fakat bunların olabilmesi için endokrinoloji bölümüne gidip gerekli tetkikleri yaptırmanız gerekiyor.
Geçmiş olsun.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Rasim Bolat

belirtilerin hepsi bende mevcut ama tabi ki kesin sonuç tahlil ve doktor kontrolü ile netleşecek dahiliye bölümü yeterli olur mu acaba endokrinoloji bölümü birçok hastahane de yok  :unsure2:  :unsure2:

Yorum bağlantısı
Muhammet Ergün

bizim şu an 6 yaşındaki kızımız doğuştan hipotroid bunu tapuk kanından buldular.

düzenli olarak tahlil yaptırıyoruz. her gün belirli biz dozda hap kullanmakta.

genelde bu hastalığı endokrin bölümü bakmakta.

16 yaşına kadar çocuk endokrin, bölümü bakıyor. dahiliyenin yan dalı.

t3-t4-tsh değerlerine bakılır.

Yorum bağlantısı
Osman Ünal

Büyük kızımda hipotroid hastası, doğuştan troid bezleri yok. 30 günlük iken teşhis koyuldu o günden beri sentetik hormon kullanıyor. şu anda 24 yaşında çok şükür ki herhangi bir araz oluşmadı.

Bende troid eksikliğinden dolayı geçen seneden beri ilaç kullanıyorum. oldukça büyük bir nodül var biyopsi falan temiz çıkınca operasyona gerek görmediler.

Yorum bağlantısı
Hasan Varnalı

kendim hipotriodi hastasıyım (fazla çalıştığı için)2006 yılında ortaya çıktı 2007 yılında ameliyat oldum ameliyat olduktan sonra euthrox isimli ilacı kullanıyorum hayatım boyunca kullanmaya devam edicem normal insandan bir farkım yok sadece gözlerimde hastalıktan dolayı ileri çıkma meydana geldi ilk zamanda 27 mm di en son 2010 yılında ölçtürmüştüm 14 mm düştü dahada düşer dediler ama bilemiyorum ama görmemde yada herhangi başka br durumda bir sıkıntım yok.Sadece dışarıdan görüntü olarak biraz var ama çokta sorun değil :)Aklınıza takılan birşey olursa sorabilirsiniz

Yorum bağlantısı
Rasim Bolat

Belirtileri neler bende aşırı yorgunluk iyot eksikliği var tahlil sonucu sinirlilik odaklananama ve en kötüsü unutkanlık

Hafta içi gideceğim artık kesin sonuç ta belli olacak

Ayrıca aşırı zayıf biriyim

Yorum bağlantısı
Rasim Bolat

Ani ayağa kalktığım da baş dönmesini yaşıyorum hatta bu şekilde baygınlık geçirerek yere düşürek alnımı açtım birde böyle macerası oldu bende

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Acaba bendeki zayıflığın sebebi de böyle bir şey olabilir mi?

Hastaneye Dahiliyeye gidip tirodimi ölçün benim desem?

Yorum bağlantısı
Yusuf Ziya Deniz

Rasim Bey'in bahsettiği şikayet ortostatik hipotansiyon olarak adlandırılıyor ve bu durumun bir çok sebebi olabiliyor. Hipotiroidi çok ileri boyutta değilse böyle bir şikayet yapmaz. Bazı kan hastalıkları, uzun süreli sabit pozisyonda bulunup sonrasında ani kalkmak, vertigo gibi bazı nörolojik rahatsızlıklar veya bazı ilaçlar bu gibi şikayetlere yol açabiliyor. Dahiliyeye başta giderseniz genel değerlendirmenizi yapıp gerekirse sizi başka branşlara yönlendirebilirler. Şimdiden geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Size burada kesin tanıyı koymuşlar doktora bile gitmeyin ne gerek var..

Geçmiş olsun..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Rasim Bey'in bahsettiği şikayet ortostatik hipotansiyon olarak adlandırılıyor ve bu durumun bir çok sebebi olabiliyor. Hipotiroidi çok ileri boyutta değilse böyle bir şikayet yapmaz. Bazı kan hastalıkları, uzun süreli sabit pozisyonda bulunup sonrasında ani kalkmak, vertigo gibi bazı nörolojik rahatsızlıklar veya bazı ilaçlar bu gibi şikayetlere yol açabiliyor. Dahiliyeye başta giderseniz genel değerlendirmenizi yapıp gerekirse sizi başka branşlara yönlendirebilirler. Şimdiden geçmiş olsun.

Sen nereden bileceksin doktor? Mühendisler kesin tanı koymuş :)

Yorum bağlantısı

Eşime troid ca şüphesi ile total tiroidektomi yapıldı, ama şükür ki patolojik sonuç temiz geldi.

Hayatının  geri kalan kısmını T3 - T4- TSH değerlerine göre değişen dozlarda yapay troid kullanarak idame edecek.

Eğer size de Hipotroidi ( Troid bezinin az çalışmasına ve bu nedenle troid hormonlarını az üretmesine ve sonuçta kanımızda troid hormonlarının (T3 ve T4 ) düşük olması durumuna troid yetmezliği denir) tanısı konulduysa aynı şekilde yapay troid kullanmanız gerekiyor. Fakat bunların olabilmesi için endokrinoloji bölümüne gidip gerekli tetkikleri yaptırmanız gerekiyor.

Geçmiş olsun.

Bende ilaca mahkum olarak devam ediyorum maalesef , ama Dediğin gibi şükür daha kötü olabilirdi,bu aşamadan sonra en önemli husus ilacı ihmal etmemek, ve düzenli kontrol.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Dediğim gibi sizde de trioid rahatsızlığı olduğu kesin. En kısa zamanda hastaneye gidin. Şu an yaşadıklarınız yaşam kalitesinizi oldukça düşüren şeyler. Neyse ki tedavisi olan bir hastalık...

Bu kadar kesin Teşhis için tahlil gerekmez mi?

Bence Dr görünsün tahliller yapıldıktan sonra Teşhis konsa!!

Bende de kaç defa oldu böyle durum. Hatta tam araçla makas atarken yarıladım bir an baygınlık geçirir gibi oldum. Ayakta olsaydım benzer sorun olurdu. Dr tahlile baktı ve yorgunluk dedi.

O Yüzden Dr işini Dr bırakalım. Kesin Teşhis yanlış olur. Çünkü araba değil insan [emoji6]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Ziya Deniz
(düzenlendi)

Sen nereden bileceksin doktor? Mühendisler kesin tanı koymuş :)

:). Bazen internetten bazı hastalıkları insanlar araştırırken hastalık belirtilerinin non-spesifik(o hastalığa özgü olmayan) dediğimiz bazı belirtileri kendinde de bazen olduğu için araştırdığı hastalığın yüksek ihtimal kendinde olduğunu düşünebiliyor. Bu gibi durumlarda sağlık kuruluşuna başvurmak ta yarar var. Gereksiz endişe yaşamamak için.

tarihinde Yusuf Ziya Deniz tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Dediğim gibi sizde de trioid rahatsızlığı olduğu kesin. En kısa zamanda hastaneye gidin. Şu an yaşadıklarınız yaşam kalitesinizi oldukça düşüren şeyler. Neyse ki tedavisi olan bir hastalık...

Belirtiler triod hastası olduğunuz yönünde. Benim annemde triot hastası. 2 tipi var ya az çalışıyor ya da çok çalışıyor. Annem triodi az çalışıyor ve hayatının sonuna kadar ilaç kullanmak zorunda. Günlük 150 lik dozaj alıyor. İlk başlarda 50 idi. 

Annemde de aşırı yorgunluk ve baş dönmesi vardı. Birde şöyle bir durum var az çalıştığında kilo yapıyor ve vermesi çok zor ya da çok çalışıyorsa kişi zayıf oluyor sanırım sizinkisi fazla çalışıyor...

http://www.uzmantv.com/tiroit-bezinin-fazla-calistigini-nasil-anlayabiliriz

http://www.sagligimicinhersey.com/Hastalik_DigerSaglikSH_Detay_25_528_Tiroidin_Fazla_Calismasi_(Hipertiroidi).html

Farklı hastalıklar benzer belirtiler verebilir. O yüzden bunu doktora bırakmak daha doğru olacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rasim Bolat

bugün kan tahlil için kan verdim yarın,  ögeden sonra sonuçları alacağım yorum yapan herkese teşekkürler 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rasim Bolat

Sonuç ların özeti doktor senin sağlık durumun 17 yaşındaki birinden daha saglıklısın dedi ben sorunum neden kaynaklı dediğimde psikolojik dedi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Sonuç ların özeti doktor senin sağlık durumun 17 yaşındaki birinden daha saglıklısın dedi ben sorunum neden kaynaklı dediğimde psikolojik dedi

O halde size spor yapmanızı mesela sabahları düzenli olarak hafif tempo koşmanızı kardeşiniz olarak tavsiye ederim.

Bu durumda nabız düşecek ve çarpıntılardan zayıflıktan kurtulacaksınız inşallah.

Aynı reçeteyi kendime de yazdım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...