İçeriğe Yönlendir

'çanak Antensiz Ve Internetsiz' Uydu Cihazı Üretti

Sinan Özvarlık

Recommended Posts

Sinan Özvarlık

AxzwhO3.jpg?1

bursa'nın İznik ilçesinde, elektronik işiyle uğraşan bir esnaf ve arkadaşı tarafından çanak anten, LNB,  internet bağlantısı olmadan üretilen uydu cihazı sayesinde, kanalları izleyebilmek için sadece televizyon ve elektrik bulunması yeterli oluyor.

Elektronikçi Mehmet Mert, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 9 yıl ilçedeki başka şirketlerde, aynı alanda çalıştıktan sonra geçen sene kendi işyerini açtığını söyledi.

Çanak antensiz, LNB'siz, kablosuz, internetsiz bir cihaz için geçen yıldan bu yana bir arkadaşıyla sürekli denemeler yaptığını ve sonuçta başarılı olduğunu belirten Mert,"Öncelikle kablosuz bir uydu olarak, çanak ile LNB arasındaki kabloyu kaldırdık. Sonrasında daha da uğraşarak cihazı bu durumlara getirdik. Yaptığımız bu buluşla artık LNB ve çanak anteni ortadan kaldırarak, direkt olarak yayın alabileceğimiz bir cihaz oluşturduk" ifadesini kullandı

bunun her yerde kullanılabileceğini vurgulayan Mert, şunları kaydetti:

"Diyelim ki insanlar kampa gitti ve çadır kurdu. Daha sonrasında jeneratör sistemiyle elektriklerini alıp oradan yayın alabilecekler. Cihazımız, çalışma prensibiyle örnek verecek olursak GPS mantığına benzer bir çalışma sistemiyle, direkt uydu üzerinden bağlantı sağlıyor. İçinde çanağın görevini görecek bazı ayarlamalar ve düzenlemeler de yapılıyor. Bu cihazın içinde çanak, LNB kablosu gibi gereken her şey mevcut. Sadece elektrik prizi ve görüntü için çıkış mevcut. Cihazın üzerinde çanak anten takmak için giriş bulunmuyor. Bunun için kendimiz bir yazılım geliştirdik. Yerli ve yabancı tüm kanallar izlenebiliyor. Çevremizdekilere konudan bahsettiğimiz zaman şaşırıp kalıyorlar. 'Böyle bir şey olmaz' diyorlar ama oluyor. Yaptık ve böyle bir şey oluyormuş, gördük."

kaynak:http://www.haber7.com/teknoloji/haber/1448942-canak-antensiz-ve-internetsiz-uydu-cihazi-uretti

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Caner Kansız

İmkanlar olduğu taktirde insanlarımızın neler yapabildiği ortada  :bravo:

Yorum bağlantısı
Serdar Güngör

Şerrefsizim benim aklıma gelmişti... :p

Biliyorum bu ara çok sessizsin bi işler çeviriyor sen  :D

Yorum bağlantısı
Hasan Ünsal

çok yerinde uygulama.patendini alırsa seri üretimde yaparsa hayatı kurtulur:)

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Biliyorum bu ara çok sessizsin bi işler çeviriyor sen  :D

Küçük bacanağın yeni eczanesine led döşüyorum olm, toplamda 65 metre. 44 cmlik 40 adet parçayı 10 adet kontrplak üstüne yapıştırarak dörderli gruplar halinde birbirlerine seri olarak lehimlemeyle uğraşıyorum. Balkon da sıcak, e oruç da var, havyanın sıcağı da bir vuruyor ki yüzüme yüzüme sorma.  :shok:

Yorum bağlantısı
Serdar Güngör

çok yerinde uygulama.patendini alırsa seri üretimde yaparsa hayatı kurtulur:)

O kadar çanak anten-lnb-reciver- üreticilerini atlatıp bu sistemi yapacak :) Mümkün mü sizce ?

Küçük bacanağın yeni eczanesine led döşüyorum olm, toplamda 65 metre. 44 cmlik 40 adet parçayı 10 adet kontrplak üstüne yapıştırarak dörderli gruplar halinde birbirlerine seri olarak lehimlemeyle uğraşıyorum. Balkon da sıcak, e oruç da var, havyanın sıcağı da bir vuruyor ki yüzüme yüzüme sorma.  :shok:

Kaçmaz benden anlarım hemen bir iş çevirdiğini  :good1:

Allah sabrını verir merak etme, ayrıca iş bitimi araba değiştiriyoruz o zaman :) 65 metre az değil :)

Yorum bağlantısı
Efe Özer
(düzenlendi)

İlk antensız cep telefonları cıktıgında antenlıler antensızlerden daha ıyı cekıyor denmıstı hatta antensızler cop muamelesı gormustu sımdıde aynı durum olmasın :)

tarihinde Efe Özer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Dere

O kadar çanak anten-lnb-reciver- üreticilerini atlatıp bu sistemi yapacak :) Mümkün mü sizce ?

Kaçmaz benden anlarım hemen bir iş çevirdiğini  :good1:

Allah sabrını verir merak etme, ayrıca iş bitimi araba değiştiriyoruz o zaman :) 65 metre az değil :)

Parayla mı yapıyoz olm, bacanak dedik da. ;)

Yorum bağlantısı
Serdar Güngör

Parayla mı yapıyoz olm, bacanak dedik da. ;)

Bana da yapalım başım kel mi  :D Komşuyuz şurda hem 

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Beğenmedim.. 2 kalem pil ile çalışanı yapamamışlar :p Şaka bir yana tebrik ederim. Yıllardır hep diyordum nihayet başarmışlar. Mesela şunu da yapmaları lazım bu teknoloji ile.. Telefonlar baz istasyonundan şarj edilebilmeli. Artık nasıl olur bilmem ama şarj sorunu ortadan kalkar.. İsteyen faydalanır belli bir ücret karşılığı hiç şarjı bitmez.. :D Soonra mesela artık elektrik saatlerini ve ya su saatlerini merkezden kablosuz okuyabilmeleri lazım. Öyle her ay dolaşıp okuma işi tarih olmalı.. Her mahalleye bir şebeke kurulur kablosuz olarak her saate erişim sağlanabilir.. Daha böyle çok şey var ama söylemem :p:)

Yorum bağlantısı
Serdar Güngör

Beğenmedim.. 2 kalem pil ile çalışanı yapamamışlar :p Şaka bir yana tebrik ederim. Yıllardır hep diyordum nihayet başarmışlar. Mesela şunu da yapmaları lazım bu teknoloji ile.. Telefonlar baz istasyonundan şarj edilebilmeli. Artık nasıl olur bilmem ama şarj sorunu ortadan kalkar.. İsteyen faydalanır belli bir ücret karşılığı hiç şarjı bitmez.. :D Soonra mesela artık elektrik saatlerini ve ya su saatlerini merkezden kablosuz okuyabilmeleri lazım. Öyle her ay dolaşıp okuma işi tarih olmalı.. Her mahalleye bir şebeke kurulur kablosuz olarak her saate erişim sağlanabilir.. Daha böyle çok şey var ama söylemem : :p:)

Şarj işinden çok firma ekmek yiyor kimse yanaşmaz o işe merak etme  :)

Elektrik konusu da olmaz fatura zamanı merkeze kedi medi girer ,Allah muhafaza ondan sonra 50 tl yi öderiz 500  :D

Benimde buzdolabı projem vardı hatta vestel ve arçelik ile paylaştım geri dönüş de yaptılar ama bekliyorum ne zaman üretilecek :)

Kısaca projem İki kapılı buzdolabının en üst kapağı led tv olacak dı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

mesela artık elektrik saatlerini ve ya su saatlerini merkezden kablosuz okuyabilmeleri lazım. Öyle her ay dolaşıp okuma işi tarih olmalı.. Her mahalleye bir şebeke kurulur kablosuz olarak her saate erişim sağlanabilir.. Daha böyle çok şey var ama söylemem : :p:)

Bu var zaten ;)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
(düzenlendi)

Bu var zaten ;)

Var ama yine eleman bina yanına kadar geliyor diye biliyorum.. dışardan kablosuz doğalgaz tüketimini okuyor sanırım.

tarihinde Ayhan Onaran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Var ama yine eleman bina yanına kadar geliyor diye biliyorum.. dışardan kablosuz doğalgaz tüketimini okuyor sanırım.

Yok yok elektirik saatine sim kart takılan bir alet takılıyor. Direk merkeze gönderiyor ;)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Yok yok elektirik saatine sim kart takılan bir alet takılıyor. Direk merkeze gönderiyor ;)

Vay bee geç kalmışım demek ki :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Bana da yapalım başım kel mi  :D Komşuyuz şurda hem 

65 metre olmaz ama. :p

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Hocam, benim eczaneyi de diskoya çevirsene  :D

NE demek Sefa'm, lafı mı olur? ;):D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...