İçeriğe Yönlendir

En Hızlı Akıllı Telefon Hangisi?

Cihan Beliceli

Recommended Posts

Cihan Beliceli

Hangi akıllı telefonun satın alınacağına karar vermek oldukça kişisel bir süreç. Herkesin istekleri bu konuda farklılaşabilir, kimisi en güzel görüneni isterken, kimisi en uygun fiyatlısını ister, kimisi de sevdiği markadan vazgeçmek istemez. Teknolojiye normalden fazla ilgili olan bazılarımız da en hızlı telefonu kullanmadan yapamaz. Ancak internette her yerde bulunan yüzlerce inceleme, tamamen kişiye göre izlenimler içerdiği için genellikle birbirine ters düşebiliyor ve en iyi akıllı telefonun hangisi olduğuna yönelik bir karar vermeyi zorlaştırıyor.

Hangi telefonun en iyisi olduğuna dair biraz ilgili olan herkesin kendince bir fikri var. Bu fikirler, incelemeler ve görüşler de oldukça öznel kavramlar oldukları için, telefonları sıralayabilmek için biz de benchmark test sonuçlarına bakalım dedik. Sonuçta sayılar yalan söylemez diye düşünsek de, bazen rakip akıllı telefon markalarının veya platformların etkisinde kaldıklarını da ne yazık ki görmüş bulunduk.

Bu yazımızda, Geekbench, SunSpider ve GFXBench ile yaptığımız test sonuçlarında çıkan sayıları sizlerle paylaşacağız. Yeni telefonlar çıktıkça da listemizi güncelleyeceğiz, bu yüzden ara sıra uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Not: Bu rehber 2 Temmuz 2015‘te güncellenmiş olup, test sonuçları LG G4, HTC One M9, Samsung Galaxy S6, Samsung Galaxy S6 edge, Samsung Galaxy Alpha ve Asus Zenfone 6 gibi son çıkan modelleri de içermektedir. Tüm yeni çıkan üst sınıf telefonlar, teste girdikten sonra eklenmektedir.

İşlemci performansı
Tek ve birden fazla çekirdeğe sahip olan işlemcilerin performansını ölçmek için Geekbench 3 testini kullandık. Ancak bazı eski akıllı telefonlarda yalnızca Geekbench 2 sonucunu almak mümkün oldu. Sonuç ne kadar yüksekse, performans o kadar iyi.

Geekbench 3 sonuçları (tek çekirdek):
iPhone 6: 1569
Samsung Galaxy S6 edge: 1501
iPhone 5S: 1409
Samsung Galaxy S6: 1347
HTC One M9: 1160
Motorola Moto X 2014: 998
HTC Desire Eye(KitKat ile): 983
HTC One M8: 962
Sony Xperia Z2: 933
Samsung Galaxy S5: 926
Google Nexus 5: 918
Sony Xperia Z1: 912
Sony Xperia Z Ultra: 908
LG G Flex: 857
LG G2: 848
Asus Zenfone 6: 553
Motorola Moto G: 334

Geekbench 3 sonuçları (birden fazla çekirdek):
Samsung Galaxy S6 edge: 5076
Samsung Galaxy S6: 4438
HTC One M9: 3778
LG G4: 3513
Samsung Galaxy Note Edge: 3331
Google Nexus 6: 3304
Samsung Galaxy Note 4: 3272
Samsung Galaxy Alpha: 3184
Huawei Honor 6: 3103
HTC Desire Eye(KitKat ile): 3009
Motorola Moto X 2014: 2975
iPhone 6 Plus: 2917
Samsung Galaxy S5: 2869
Sony Xperia Z1: 2822
Sony Xperia Z3: 2805
Google Nexus 5: 2800
Sony Xperia Z2: 2796
iPhone 6: 2794
HTC One M8: 2761
Sony Xperia Z Ultra: 2708
iPhone 5S: 2556 
LG G3: 2465
LG G Flex: 2273
LG G2: 2221
Huawei Ascend P7: 1870
Asus Zenfone 6: 1293

Geekbench 2 sonuçları:
HTC One M8: 4171
LG G2: 4085
LG G Flex: 4061
Samsung Galaxy Note 3: 4057
Google Nexus 5: 3962
Sony Xperia Z Ultra: 3705
Sony Xperia Z1: 3673
Samsung Galaxy S4: 3227
Samsung Galaxy S3: 1659
iPhone 5: 1650
Huawei P6: 1638

Web performansı
Telefonların internette gezinme performanslarını ölçmek için de SunSpider 1.0.2 testini uyguladık. Milisaniye bazında sonuç veren bu testte sonuç ne kadar düşükse, performans o kadar iyi.

Sunspider Web tarama sonuçları:
iPhone 6: 351 ms
iPhone 6 Plus: 369 ms
iPhone 5S: 417 ms
Samsung Galaxy Alpha: 439 ms
Samsung Galaxy S4 Mini: 484 ms
HTC One M8: 583 ms
HTC Desire Eye (KitKat ile): 588 ms
Samsung Galaxy Note 3: 589 ms
Sony Xperia Z Ultra: 708 ms
LG G4: 715 ms
Google Nexus 6: 791 ms
Motorola Moto X 2014: 800 ms
Google Nexus 5: 801 ms
Sony Xperia Z3: 804 ms
Samsung Galaxy S5: 824 ms
Huawei Honor 6: 828 ms
Sony Xperia Z2: 861 ms
Asus Zenfone 6: 862 ms
HTC One M9: 867 ms
LG G2: 901 ms
iPhone 5: 903 ms
LG G3: 959 ms
Samsung Galaxy S6 edge: 990 ms
Samsung Galaxy S6: 1048 ms
Samsung Galaxy S4: 1092 ms
Huawei Ascend P7: 1296 ms
Samsung Galaxy Note 4: 1367 ms

Görüntü performansı
Akıllı telefonların görüntü performansını ölçmek için de GFXBench testini uyguladık. Egypt, T-Rex ve Manhattan isminde üç farklı test bulunurken, Manhattan testi yalnızca son çıkan ve kendisini çalıştırabilecek telefonlara uygulandı. Her bir testte her bir telefon için sonuç almanın mümkün olmadığını da aklınızda tutun. GFXBench’te sonuç ne kadar yüksekse, performans o kadar iyi.

GFXBench T-Rex test sonuçları:
HTC One M9: 50 FPS
iPhone 6: 49 FPS
iPhone 6 Plus: 41 FPS
Sony Xperia Z3 Compact: 41 FPS
Samsung Galaxy S6 ddge: 30 FPS
iPhone 5S: 37 FPS
Samsung Galaxy Alpha: 31 FPS
Samsung Galaxy S6: 30 FPS
HTC One M8: 30 FPS
Motorola Moto X 2014: 30 FPS
Sony Xperia Z2: 29 FPS
Sony Xperia Z3: 29 FPS
LG G Flex: 28 FPS
Samsung Galaxy S5: 28 FPS
Samsung Galaxy Note 4: 27 FPS
LG G4: 25 FPS
Google Nexus 5: 24 FPS
Sony Xperia Z Ultra: 23 FPS
LG G2: 23 FPS
LG G3: 20 FPS
Huawei Honor 6: 17 FPS
Asus Zenfone 6: 16 FPS
Samsung Galaxy S4: 16 FPS

GFXBench Manhattan test sonuçları:
iPhone 6: 26 FPS
Samsung Galaxy Alpha: 26 FPS
HTC One M9: 24 FPS
iPhone 5S: 21 FPS
iPhone 6 Plus: 19 FPS
Samsung Galaxy S6 edge: 16 FPS
Samsung Galaxy S6: 14 FPS
Motorola Moto X 2014: 13 FPS
Sony Xperia Z3: 13 FPS
Sony Xperia Z2: 12 FPS
HTC One M8: 12 FPS
Samsung Galaxy S5: 12 FPS
HTC Desire Eye: 11 FPS
Samsung Galaxy Note 4: 11 FPS
Sony Xperia Z1: 10 FPS
Sony Xperia Z Ultra: 10 FPS
LG G4: 9 FPS
Google Nexus 5: 9 FPS
Huawei Honor 6: 9 FPS
Samsung Galaxy S4: 5 FPS
HTC One: 5 FPS

sizce bu yapılan test çeşidi sağlıklı bilgi vermekte midir?

Yorum bağlantısı

Kesin bir sonuç vermese de izlenim oluşturabilir. Konu en hızlı telefon olunca 1 puanlık farklar bile kullanıcılar tarafından mesele yapılabiliyor. Bu dünyaya yakın olup, oyun performansından çok normal uygulamalar için hıza gore tercih yapan için ise karşılaştırmalar yararlı olur.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Tek çekirdek hızında her zaman iphone öne çıkıyor ancak çoklu çekirdek hızında öyle değil. Bence kullanıcı yorumları her zaman daha mantıklıdır. Bu sentetik testler nedense genel bir fikir verse de önemli olan kullanıcı yorumlarıdır. Aynı ortalama yakıt tüketim verisinin fabrika verisinde olduğu gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Xiaomi markasını testlerde göremedim.Oda gerçekten tam bir F/P canavarı ama daha satışı ülkemizde yok.Keşke olsa süper telefon.

Yorum bağlantısı
Ali Fatih Dursun

Lumia kullanıyorum, wp 8.1 ile gerçekten çok hızlı. Hiç beklediği yavaşladığı olmuyor. En ağır oyunları bile akıcı.

Yorum bağlantısı
Hakan Muratlı
(düzenlendi)

öncelikle ben olsam bu testlerde iphone telefonu koymazdım bunun sebebi telefonun kaliteli yada kalitesiz olması deyil işletim sisteminin farlı olması bende sadece amatörce telefonları takip ediyorum buna rağmen android ile ios sistemi arasında telefonların kullandığı cpu ve ram oranları çok farklı bugün bir android sistemi kullanan çift çekirdek telefona ios yüklenebilse inanın şu an satılan 4 çekirdek'lileri hız olarak geride bırakır telefonda oyun oynayanları ve testlere önem veren kullanıcıları bu yorumumun dışında bırakarak 

benim şahsi görüşüm bu testlerin bir anlamı yok kaldıki antutu hakkında geçen sene test sonuçlarını sorgulayan bazı olumsuz yazılar yazılmıştı bu nedenle hiç bir test programının sonuçlarınada güvenim kalmadı kullanıcı olarak benim ilklerim her zaman 

1:cihazın kalitesi ve servis hizmet kalitesi

2:elime aldığımda bana kalite ve güven hissini vermeli

3:kullanım planlarıma göre iyi donanıma sahip olması ancak bu donanımı stabil olarak koruyabilmesi

1 yıldır kullanıyorum bir sıkıntı yaşamadım diyebilecek kişi varmıdır bilmiyorum ancak benim genel olarak gördüğüm kimi kitlenme sorunu yaşar kimi ısınma kimi kamera kimi ise batarya saymakla bitmez bu nedenle 

ne demişler hız + felakettir.   :))  benimde nacizane fikrim böyle

tarihinde Hakan Muratlı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

Valla bence en stabil telefon iphone'dur.Geçen gün Htc One M8 Mini aldık bir tanıdığıma özellikle ben tavsiye ettim telefon hiç beklediğim gibi çıkmadı heleki 5s ile kameralarını açıp yanyana koyduğumda olanlar oldu[emoji3][emoji23]

Yorum bağlantısı
Hüseyin Vuruşkan

Valla bence en stabil telefon iphone'dur.Geçen gün Htc One M8 Mini aldık bir tanıdığıma özellikle ben tavsiye ettim telefon hiç beklediğim gibi çıkmadı heleki 5s ile kameralarını açıp yanyana koyduğumda olanlar oldu[emoji3][emoji23]

Bende 5s, eşimde s5 var. Bazen onun telefonundan birisini aramam gerekiyor, böyle birşey yok ya eziyet gibi, telefonun keyfini bekliyormuşum gibi hissediyorum. Hızından çok çok memnunum telefonumun. 

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

Bende 5s, eşimde s5 var. Bazen onun telefonundan birisini aramam gerekiyor, böyle birşey yok ya eziyet gibi, telefonun keyfini bekliyormuşum gibi hissediyorum. Hızından çok çok memnunum telefonumun.

samsunglar 6 aylık diğerleride en baba 2 yıllık telefon iphone ömürlük[emoji13][emoji13][emoji13][emoji3]

Ben 5s aldığım zaman arkadaşımda htc vardı modelini hatırlayamıyorum ama m7 değildi onun bi öncekisi olabilir telefon inanılmaz kasıyordu he htc belki 1-2 yıldır iyi telefonlar çıkarabiliyor olabilir htc den ümitliydim ama m8 miniyi gördükten ve beklediğime oranla hüsrana uğradıktan sonra gene güvenmez oldum[emoji28]

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

ios ve android isletim sistemlerini test üzerinde karsilastirmak acikcasi pek dogru degil. hatta android icinde de arayüzler ve romlar fark ettigi icin testte daha az sonuc alanin kullanimda daha seri olma ihtimali bile var. 

kendim oneplus kullaniyorum, esimde g3 var. ikisinde de snapdragon 801 islemci var. lg nin ekran cözünürklügü 2k, oneplus 1080p.

lg kendi romunu kullaniyor, oneplus cyanogenmod kullaniyor. oneplus in test sonuclari g3 e göre daha iyi. nedenleri: daha düsük ekran cözünürlügü islemciyi daha az yoruyor. cyanogenmod, lg nin romuna göre cok daha hizli. günlük kullanimda da oneplus cok cok daha seri. kafadan g3ün launcher (arayüz) uygulamasi cok yavas. ve yazilimdaki ram optimizasyonu yanlis kullaniliyor. ayrica oneplusin tek sarjda 5-6 saat ekran kullanim süresi verirken, g3 3-4 saatte kaliyor. ayrica g3, oneplusa göre cok daha fazla isiniyor. eminimki g3 e cyanogenmod yüklersem hem testlerde hemde kullanimda g3 ve oneplus arasinda fark olmayacaktir ( g3 yüksek ekren cözünürlügü nedeniyle az birsey geride kalabilir)

öte yandan  bu kadar hiza gerek varmi?

oneplus antutu testlerinde 48-50000 puan aliyor. bence 25000den yukari alan bir telefon günlük kullanim (internet, müzik, navigasyon vs) icin yeterli hizlidir. telefonda cok yüksek grafikli oyun oynamadikca, cok güclü bir islemciye pek de gerek yoktur.

velhasil önemli olan rom ve telefonun uyumlulugudur.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...