İçeriğe Yönlendir

2013 Fiesta 1.6 Powershift Titanium X

Serhat ipeksoy

Recommended Posts

Serhat ipeksoy

modifiye, cila, koruma, ekleme çıkarma tarzı şeyler uğraşmaktan kastım. arada sırada yıkıyorum dediğim zaten; ayda bir, bilemedin iki ayda bir.   :fiuw:  :D

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Serhat ipeksoy

Pazar günü açık öğretim sınavına gitmesi için arabayı kardeşime vermiştim.

Sınav sonrası eve dönüş yolunda, son trafik ışığına yaklaşıp orta şeritte sola dönmek için sinyal verip duruyor.  Yeşil yanıp ta hareket ederken solundaki aracı (corolla) görerek geniş alıyor. Tam dönüş yaparken solundaki araba sağ farıyla benim teker üstüne vuruyor. Çarpmanın etkisiyle benim aracın arkası sağa savruluyor, ön plaka kısmıyla da benim kapı altı çizgisini içeri göçertip marşpiyeli de çiziyor. Kalkışta nasıl bir hızla kalkıyor ki benim arabanın arkasını savuruyor ama kendi farı kırılmıyor, doğrusu ben de inanamadım. Kardeşim de nasıl olduğunu anlayamadım birden savruldum diyor.

65GXVE.jpg

Neyse tutanak tutuyorlar. Kardeşimin telefonunun şarjı bitmek üzere olduğu için sadece tek kare fotoğraf çekebiliyor. Adamın telefonuyla kazanın fotoğraflarını çekiyorlar, ehliyetin, trafik sigortasının, ruhsatın da fotoğraflarını çekiyorlar. Adam ben sana yarın (pazartesi) gönderirim diyor. Benim kardeş de tamam diyor. Anlaşıp ayrılıyorlar.

Pazartesi adam beni aradı. Ben aracımı cebimden yaptıracağım, şimdi kayıtlarda görünmesin, seneye fazla prim ödemeyim sen de cebinden yaptır dedi. Ben de neden benim cebimden durup dururken para çıksın ki, ben trafik sigortasına, kaskoya boşuna mı para ödüyorum, hem sen gelip bana vuruyorsun dedim. Bu hala diretiyor. Tamam sen cebinden yaptır o zaman ama ben sigortadan yaptıracağım gönder fotoğrafları diyorum, adam inatla göndermem diyor. 15-20 dakika telefonda atışıp durduk. En son göndermiyorum fotoğrafları ne halin varsa gör dedi, resmen yan çizip çamura yattı. ben de o sinirle kapattım telefonu. Elimizde sadece kaza tespit tutanağı var, başka hiçbir evrak yok.

Sonra forum da dolaşırken Doğuş Bağ’ın “annemin hediyesi” konusunu görünce orada kardeşimin hediyesi diyerek konuyu foruma yazmış oldum. Sağolun beni gene yalnız bırakmadınız. Mehmet Özyürek abim fikir vererek arka teker açısına baktır dedi, ben de tamam dedim.

kaza sonrası tozuyla toprağıyla

nLoJo0.jpg

1M0G0A.jpg

rZvJv7.jpg

tozundan toprağından arındırılmış haliyle

W1RGzm.jpg

3YJp50.jpg

RoROA7.jpg

pBVGAr.jpg

Bugün de tamir için Antalya Otokoç’a gittim. Hem konuyu forumdaşımız Volkan Doğrular’a anlattım hem de tamir için servis kaydı açtırmış oldum. Sağolsun Volkan yine samimiyetle yardımcı oldu. Hasar servisine geçtik olayları anlattım. Aracın önce teker üstünden darbe alıp sonra ön kapı altından darbe alması onların da garibine gitti. Hasar tespitteki görevli arkadaş arabayı girişten tamir bölümüne çekerken arabayı 200-300 metre kullandı, daha ben teker çizgisinden bahsetmeden “arka düzeni de kontrol etmemiz lazım, arka savuruyor çünkü” dedi. Kaza sonrası 18 km kullandım bir şey fark etmedim, servisteki arkadaş hemen anladı arkanın savurduğunu.

İlk etapta karşı tarafın hiçbir evrakının elimizde olmaması nedeniyle işlemler kasko üzerinden başlayacak sonra karşı tarafa rücu edecek. Sanırım çamurluk değişecekmiş. Araç çamurlukla yek parça nasıl değişecek dedim, kesilerek çıkarılıp yeni parça kaynatılacakmış. Araç hem boyalı hem değişenli oldu. 2-3 hafta sürer denildi. Bakalım hayırlısı, sadece kaza tespit tutanağından ne çıkacak. Bu da böyle bir anı oldu bize.

Yorum bağlantısı
Mustafa Serhat

Geçmiş olsun Serhat hocam, üzücü bir durum, lakin cana bir şey olmamış ya gerisi hallolur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasir Baş

Geçmiş olsun hem önden hem arkadan nasıl bir kaza olmuş..Allah beterinden saklasın..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

Geçmiş olsun abi.. Allah tekrarını yaşatmasın..

Amin kerem bey sağolun, sizin başınıza gelmesin inşallah. Ben arabayı iki ayda bir yıkıyorum derken olay başımıza geldi işte.

Geçmiş olsun Serhat hocam, üzücü bir durum, lakin cana bir şey olmamış ya gerisi hallolur.

Sağolun teşekürler. Evet cana gelecek kadar bile bir hasar yok ama ufak bir göçüğün çamurluk değişimi gerektirmesi can sıkıcı.

Geçmiş olsun hem önden hem arkadan nasıl bir kaza olmuş..Allah beterinden saklasın..

Sağolun eksik olmayın. Evet ben bile şaşırdım. Çarpan adamın ifadesiyle sağ farıyla tekerden vuruyor arabanın arkası sağa savuruyor ve sol kapı adamın plaka kısmıyla eziliyor. Bakalım expertiz raporunda ne çıkacak.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sertaç Karginer

Geçmiş olsun Allah betirinden korusun inşallah...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Gecmis olsun. Kaskonun rucusu camura yattigina pisman edecek ama son pismanlik fayda getirmez. Fotografi gondermeyip zor durumda birakacagini dusunen sark kurnazi demek:)

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

Geçmiş olsun Allah betirinden korusun inşallah...

sağol sertaç abi, rabbim size de göstermesin.

Gecmis olsun. Kaskonun rucusu camura yattigina pisman edecek ama son pismanlik fayda getirmez. Fotografi gondermeyip zor durumda birakacagini dusunen sark kurnazi demek:)

Saygilarimla.

teşekürler evren abi. inşallah dediğin gibi olur. şahsen ben expertiz olsam, çamurluk hasarının bu kaza ile ilişkilendirilmesine ikna olmazdım. olayın gerçekleşme durumu enteresan duruyor gerçekten. 

saygılar bizden  :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

Çok geçmiş olsun. Malesef Antalya trafiğinde böyle insan şeklindeki organizmalar her geçen gün artıyor. Kendi başıma gelmiş kadar üzüldüm.

Kaza fotoğraflarını saklarsanız boya ve değişen takıntısı olmayan biri değerinde alacaktır satmayı düşündüğünüzde.

Boyanan değişen parça olsun geri gelir. Canınız sağolsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

Teşekürler Saim Ulaş. Ne yapalım olacağı varmış, sen ne kadar dikkat edersen et, gelip seni buluyorlar. Neyse umarım bir daha böyle can sıkıcı durumlar yaşamayız. Fotoğraf konusuna gelirsek ne kadar foto çektim ben bile bilmiyorum  :) Evet hem değişenli hem boyalı oldu malesef ama fazla fazla kanıt var.

Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

Düne kadar sbm.org sorgusunda dosya durumu: 34-MUTABAKATSIZLIK yazan aracımın bugün baktığımda 88-KOMİSYON OYBİRLİĞİ ONAYI (SON DURUM) yazıyor ve %100 kusur benim araca verilmiş  :(  :angry:

itiraz et butonuna tıklayıp itiraz etmeyi düşünüyorum ama sbm'nin sitesinde şöyle bir ibare var "Komisyonun sonuçlandırdığı dosyalara ilişkin itirazlar, Sigorta Tahkim Komisyonu ve mahkeme yoluyla yapılabilmektedir." 

Ne yapsam bilemedim. Yardımcı olabilecek arkadaşlardan yardım rica ediyorum.  :(  :flowers: 

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Serhat ipeksoy

yaklaşık bir aylık tamir süreci sonunda aracımı teslim aldım. servisin işlemleri geç başlatması ve teslim sürecini de uzatması nedeniyle aracı anca yeni alabildim.

komisyon hatayı % 100 bana verdiği için kaskodan yapıldı. servis e-fatura nedeniyle basılı evrak vermedi, eposta adresine gönderilecek dedi ama daha ortada bir şey yok. tamir tutarının ne kadar olduğunu da bilmiyorum. bakalım seneye trafik ve kasko bu durumdan nasıl etkilenecek.

servisin çektiği fotoğrafları servisten aldım. çamurluk kesilerek çıkartıldı ve değiştirildi, kapıdaki göçük düzeltildi, marşpiyeldeki sürtme düzeltildi. gereksiz şekilde kapının orta-üstünü de traşlayıp boyamışlar, bir de bagaj kapağının ucunu hafiften düzeltmişler sağolsunlar ama gene de belli oluyordu. rötuş boyası atıldı, anca bu kadar olur dediler.

bu arada bir zamanlar forumda konuşulan fiestalarda travers demiri var mı yok mu sorusu açıklığa kavuşmuş oldu. benim fiestamda varmış.

aslına bakılırsa, detaylı olarak baktığımda, göze batan bir şey olmasa da, işçiliklerini tam beğenmedim. bant izleri, boya kalıntı izleri vs gözüme battı. kaportayı elle yokladığımda yüzeyde dalgalanmalar hissediliyor. biraz detaycıyım galiba.

tamir süreci

bDjVdm.jpg

d3ovAp.jpg

574a15.jpg

0n8RoY.jpg

4rDjv7.jpg

OAkvXn.jpg

GREmrb.jpg

3LN649.jpg

RkXr5Y.jpg

pzjbQo.jpg

kBA9PJ.jpg

NA3nQg.jpg

,

8Zkay1.jpg

D2EYv3.jpg

m6dM94.jpg

E8bm1g.jpg

tamir sonrası

GREZA6.jpg

y5mGay.jpg

6PQDW7.jpg

Wk4X32.jpg

3LNOG2.jpg

Yorum bağlantısı

Hadi gözün aydın abi. Ama gerçekten sanki kapıda birşey yok gibi duruyor.  :unsure2: Sence boyaya ihtiyaç var mıydı?

Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

Gećmiş olsun üstat.Allah beterinden esirgesin

sağol hamza, rabbim kimsenin başına vermesin.

Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

Hadi gözün aydın abi. Ama gerçekten sanki kapıda birşey yok gibi duruyor.  :unsure2: Sence boyaya ihtiyaç var mıydı?

kapıda gerçekten bir şey yoktu. aracın kaza sonrası çektiğim ilk tozlu fotosunda bile hiç bir iz yok, bir de kapının sağ alt köşesini de boyamışlar orda da bir şey yoktu. kesin serviste, tamir sürecinde bişeyler geldi aracın başına.  :unsure2:  :angry:

7gYG6a.jpg

BPEBzD.jpg

Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

Abi geçmiş olsun gözünaydın 

çok sağol doğuş, dilerim ki sizlerin başına gelmez.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Geçmiş olsun orada gözden kaçan bir atıklık vardır abi, öyle düşünüp de kendini daha fazla üzme..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

Geçmiş olsun orada gözden kaçan bir atıklık vardır abi, öyle düşünüp de kendini daha fazla üzme..

sağol emre. ne yapalım artık başa gelen çekilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

Tekrar geçmiş olsun. Aracın çıkmasına sevindim. İlk ve son hasarı olur inşallah. Güzel günlerde kullanılsın

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

Tekrar geçmiş olsun. Aracın çıkmasına sevindim. İlk ve son hasarı olur inşallah. Güzel günlerde kullanılsın

teşekürler saim. allah kimsenin başına vermesin. ilk değil ama ikinci. ikisi de kardeşimin başına gelen, doğru dürüst hızın olmadığı, kırmızıda kalkarken olan ufacık kaza. ama gel gör ki kazalı, boyalı, değişenli olmaktan kurtulamadı. bunlar da değerini düşürmeye yetiyor.

Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

Büyük geçmiş olsun..  Allah daha beterinden korusun.. 

amin, sağolun.

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Serhat ipeksoy

aylardır benzin alıp arada sırada yıkamak haricinde bir şey yapılmadı. hal böyle olunca her şeyi unuttuk.

benim muayene tarihinin 2016 sonlarına doğru olduğunu biliyordum ama aklımdan çıkmış. geçenlerde fordun muayene süren dolmak üzere diye mesaj atması (19.11.2016) üzerine dank etti. baktım ruhsattan ekimin sonuna doğruymuş, zaten geç kalmışız. 24.10.2016.  1 ay kadar geciktirmişim. ilk muayeneme gireceğim, nasıl yapılır ne edilir hiçbir bilgim yok. randevuyu aldık bakalım. yarın ola hayrola

araba henüz 4 aylıkken kardeşimin yaptığı ufak bir kaza sonrası tampon aşağı doğru yamuldu, far tırnakları tampondan ayrıldı, arada parmak girecek kadar boşluk oluşmuştu. haliyle büyük ihtimal far çizgisi bozulmuştur, bilmiyorum kusur olarak yazılır mı.

bir de yaklaşık bir buçuk senedir, forumdan diğer kullanıcıların da şikayet ettiği arka camların dokunmatiğinde tutukluk benim araçta da var.

inşallah başka bir şey çıkmaz.

adyqk5.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...