İçeriğe Yönlendir

Kısa Bir İstanbul Aksaray Ziyareti

Misafir

Recommended Posts

Cumartesi akşamı atladık gittik Avrupa Yakası'ndaki Aksaray'a, İnternetten araştırma yaptık Gül Büryan Kebap salonu diye bir yer varmış ve bu işi en güzel yapan yermiş, neyse gittik Aksaray'a navigasyon yardımı ile dar sokaklardan falan geçtik ve kebapçıların olduğu caddeye çıktık, rastgele birisine soralım dedik bir kuruyemişcinin kapısında duran abiye sorduk dedik Gül Büryan kebabı arıyoruz nerede acaba ? Abi dedi benim kardeşim o yan dükkan ama bakın bu saatte kapatır açık değil dedi, dedik biz anadolu yakasından geliyoruz başka büryancı varmı ne tavsiye edersin ? adam hiç üşenmedi dükkanı açık bıraktı gelin ben sizi götüreyim dedi bizimle beraber en az 500 mt yürüdü Bahçevan Büryan diye bir yere götürdü şef garsonu çağırdı bak dedi bunlar benim misafirlerim bizi oraya oturttu ilk şoku burada yaşadık başka yerde olsa ilerde var işte gidin bulursunuz falan derlerdi, neyse o kebapcıdaki şef garsonda aynı samiyetle davrandı sanki 20 yıldır gelip giden orada büyümüş insanlarmışız gibi hissettik kendimizi, bir güzel yedik içtik sonra zaten komik rakamlı bir hesap geldi ( çoook ucuz) orada da bir şok yaşadık, bu seferde şef garsona abi dedik burada güzel bir nargileci varmı (Hakan abi duymasın : :)) var dedi ilerde eski at pazarı var oralarda güzel mekanlar var, tarif üzerine başladık yürümeye bu arada elektrikler kesildi heryer karanlık aslında birazda çekinerek karanlık bir sokağa girdik, önümüzden yürüyen bir başka abiye sorduk at pazarı nerede? tarif etti sonrada inanılmaz bir saflık, saygı ve iyi niyetle saygılar sunarım, allaha emanet olun gibi laflar etti bizde aynı nezaketle karşılık verdik ama yine bir şok yaşamıştık.5 Dk civarında yürüdükten sonra at pazarına ulaştık bir mekana oturduk bu seferde garsonlardan bir şok yada yedik, bu yaşıma kadar belkide yüzlerce mekana gittim bu kadar samimi ve içten davranan garsonlara şahit olmadım bunu daha önce yemek yediğimiz büryancıdakiler içinde söyleyebilirim, neyse nargilelerimizi içtik arabaya doğru yürümeye başladık baktık ki bize en başta yardım eden kuruyemişci abi hala dükkanda ayaküstü onada bir teşekkür ettik tam caddeden karşıya geçmek için ayağımı attım bir kamyon durdu, buyrun abicim geçebilirsiniz selametle diye bir ses duyduk ve en son şoku burada yaşadık.

Aslında bu yazdıklarım bir o kadar normal ama günümüzde de bana bir o kadar anormal geldi, böyle bir semt ve bu denli yardımsever ve samimi insanların hala olabileceğini düşünmüyordum kendimden utandım demekki hala böyle insanlar varmış, eski dizilerdeki o mahalle ortamı vardı sanki ve arkadaşımla beraber acaba dedik burası gerçekten İstanbul mu ? Bu soruları kendimize sora sora arabaya bindik ve eve doğru yola çıktık.

Aslında Büryan kebaptan bahsedecektim ancak bu yaşadıklarım yediğim lezzetli yemekten kat be kat daha fazla mutluluk verdi öyle olunca da yemek ister istemez ikinci planda kaldı. :)

Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

Aksaray ? Büryancılar  tarihi kadın pazarındadır. (siirt pazarı diye de geçer )Unkapanı, zeyrekhane diye bilinen yerdedirler.(Fatih itfaiyesinin yanı)Görmemiş olanlara tavsiye edilir.Çok otantik bir yerdir. Siirt (doğu ve güneydoğu bölgesi) yöresel malzemeler bolca bulunur. Çok sayıda Büryancı vardır. Yememiş olanlara şiddetle tavsiye edilir. En ünlüsü Şeref Büryandır ama diğerleri de çok farklı değildirler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir

Yıllarca Aksaray'a takıldım hiç Büryancı görmedim. Ben yanlış sokaklarda mı gezmişim acaba  :fiuw:  :fiuw:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

Bir resim ekliyeyim de iştahınız açılsın.

Yalnız  orijinal şehirlerin de öğlen  12 den sonra büryan bulamazsınız. İstanbul da bulunuyor,  bu sıcak havalar da çok tavsiye etmem. Mümkünse sabah 10 gibi gidin ya da  kışın. (asıl mevsimi bahar aylarıdır)

bc3bcryan-kebabc4b1.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Yıllarca Aksaray'a takıldım hiç Büryancı görmedim. Ben yanlış sokaklarda mı gezmişim acaba  :fiuw:  :fiuw:

Olabilir abi  ;)

Bir resim ekliyeyim de iştahınız açılsın.

Yalnız  orijinal şehirlerin de öğlen  12 den sonra büryan bulamazsınız. İstanbul da bulunuyor,  bu sıcak havalar da çok tavsiye etmem. Mümkünse sabah 10 gibi gidin ya da  kışın. (asıl mevsimi bahar aylarıdır)

Aksama doğru kapatıyormuş bizim asıl aradığımız büryancı 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
(düzenlendi)

birincisi sen Aksarayın yannış sokaklarında gezmişsindir,sen istiyor büryan kebap,verecek 50 dolar :p

ikincisi bahsedilen yer aksaray değil aynen Haşmet abinin tarif ettiği yer.Fatih itfaiyesine 50 metre.saraçhane de denebilir,haşimişcan geçidinin (saraçhane geçidi-bisikletçiler çarşısı) orda dersek de, o şekil anlayanlar çıkar.

tarihinde Önder Özcan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Böyle yerler biliniyor ve yıllardır bi ocakbaşı tutturmuş gidiliyor. Yeminle zopalıksınız

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Böyle yerler biliniyor ve yıllardır bi ocakbaşı tutturmuş gidiliyor. Yeminle zopalıksınız

Yemek değil abi mesele orada yaşayan insanlar  :flowers:

Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Afiyet olsun dikkat alışkanlık yapar. Su bendini geçer geçmez sağdaki büryancı da güzeldir. Öğrenci iken aynı sokakta bulunan sur kebapçısına bir kaç kez gitmiştik güzeldi ama sonradan bozdu diyorlar. 

Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir

Yemek değil abi mesele orada yaşayan insanlar  :flowers:

İşte bende onu diyorum " orada yaşayan/yaşatan insanlar var" :D:p

Yorum bağlantısı

İşte bende onu diyorum " orada yaşayan/yaşatan insanlar var" :D [emoji14]

Mesleklerini icra ediyorlar abi sonuçta o insanlar da :)
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Kurban olurum ben onlara... :air_kiss:

:) :) what happen in Aksaray, stay in Aksaray

tarihinde DOĞUŞ BAĞ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...