İçeriğe Yönlendir

Lastik Ebadı Hakkında

TamerErdoğan

Recommended Posts

TamerErdoğan

Merhaba 2 hafta önce aldıgım mondeo mk4'ünuzerınde gelen kış lastiklerini çıkardım.aslında sıfır almak ıstıyordum  masraflar biraz beklediğimden fazla çıkınca  enazından 10.000 km gidebilecek bir takım lastik aldım kullanılmış tabii, 

aracın üzerindeki lastikler 205-60-16 ben orjinalinin 215-55-16 olduğunu biliyorum ustamın elinde 205 ten takım lastik vardı onları aldım ancak araçtaki çekme problemini gideremedik, bunu da lastiklerin yıpranma farklılığından olduğunu sölediler,,,

Bugun sorun yaşayınca ustanın elinde olan 225-55-16 michelin marka üst sınıf lastikleri taktık sorun olmayacagını aracın sadece 1 cm yükseliceğini söyledi, 

Şimdi 2 sorum var

1.si 225 -55-16 kullanmam ne gibi Artı ve Eksi yönleri olabilir,? Eğer eksi yönleri daha ağır basarsa lastiklerin parasını iade alıp başka seçeneklere bakıcaz. 

2.soru..Kış lastiklerini çıkardığımızda jantların oldukça yamuktu düzltildi ve rot kolunun eğri olduğunu sölediler, Bende bana söledikleri gibi sol rot kolunu değiştirdim.. acaba sağ tarafında değiştirsem daha mı iyi olurdu?

Bilgisi olan Arkadaşlardan ve abilerimden yorumlarını bekliyorum

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

%1.71 lik bi fark var aralarinda. 2.5 e kadar kabul edilebiliyor pek bi sorun yaratmaz

Yorum bağlantısı
Özer Yılmaz

Merhaba 2 hafta önce aldıgım mondeo mk4'ünuzerınde gelen kış lastiklerini çıkardım.aslında sıfır almak ıstıyordum  masraflar biraz beklediğimden fazla çıkınca  enazından 10.000 km gidebilecek bir takım lastik aldım kullanılmış tabii, 

aracın üzerindeki lastikler 205-60-16 ben orjinalinin 215-55-16 olduğunu biliyorum ustamın elinde 205 ten takım lastik vardı onları aldım ancak araçtaki çekme problemini gideremedik, bunu da lastiklerin yıpranma farklılığından olduğunu sölediler,,,

Bugun sorun yaşayınca ustanın elinde olan 225-55-16 michelin marka üst sınıf lastikleri taktık sorun olmayacagını aracın sadece 1 cm yükseliceğini söyledi, 

Şimdi 2 sorum var

1.si 225 -55-16 kullanmam ne gibi Artı ve Eksi yönleri olabilir,? Eğer eksi yönleri daha ağır basarsa lastiklerin parasını iade alıp başka seçeneklere bakıcaz. 

2.soru..Kış lastiklerini çıkardığımızda jantların oldukça yamuktu düzltildi ve rot kolunun eğri olduğunu sölediler, Bende bana söledikleri gibi sol rot kolunu değiştirdim.. acaba sağ tarafında değiştirsem daha mı iyi olurdu?

Bilgisi olan Arkadaşlardan ve abilerimden yorumlarını bekliyorum

Öncelikle aracınız hayırlı olsun. benim aracım mk4 125 hp lik mondeo. benim orjinal lastiklerim 205*55*16. Sizin ki sanırım 160HP lik ecoboost. 

225*55*16 lastik takınca yaklaşık olarak aracınız yeden 1cm yükselecek. Normal şartlarda bu büyük bir sorun oluşturmaz. Ancak benim eski arabamda ön amortisörler patlayınca, kasislerden geçerken lastikler davlumbaza sürtüyordu. Bende sizin gibi 1cm yüksek lastik taktırmıştım. Birde aracın yerden yükselmesi, yol tutuşunu negatif yönde etkiler.

İkinci olarak 225lik lastiğin yerle temas alanı daha geniş olduğundan yakıt tüketimini arttıracaktır. Ancak bu artışın düşük olacağı kanaatindeyim. Bu lastiklerin artı yönü ise yüksek yüzey alanından dolayı daha iyi yol tutuşu sağlamaktadır. 

2. sorunuza ise şöyle yorum yapayım. eğer sol rot kolu bir kasise girme, çukura düşme gibi bir eylemden yıpranmış ise tek değişmesinin zararı olmaz kanaatindeyim. ancak sol ve sağın beraber değişmesi her zaman parçaların ömrünü uzatır. (Bu alanda uzman değilim, tecrübelerime göre yorum yapıyorum).

Yorum bağlantısı
Celal Altan

Bende jant ve lastikleri değiştirmeyi düşünüyorum. 125lik mondeo aracımız. 245/45/18 taksam soru oluşturur mu? 18" orjinal st jant almayı düşünüyorum. Veya 245/40/18 ebatlarıda olabilir. Ama bu sefer yanak ince olur diyorlar. Konforu çok düşürür mü? Şuan üstündekiler 205/55/16. Ya da hiç riske girmeyip 17" jantmı alsam? Onada 245/45/17 taksam? 235 takmak istemiyorum. Olmuşken tam olsun 245 olsun istiyorum. Ama performans olarak çokmu kötü olur? Açıkçası kafam çok karışık. Bununla ilgilide konu açarım jantı alırken :) neyse

Sorunuza gelirsek. 225/55/16da yanak yükselecek. Yanak salınımınız artacak. Çukurları daha az hissedeceksiniz. Daha iyi yol tutacak genişlikten dolayı. Ancak yanak fazla yükseldiği için araç sağa sola daha çok yatacak. Sürtme yapmıyorsa bence iyi yapmışsınız.

Yorum bağlantısı
Özer Yılmaz

Bende jant ve lastikleri değiştirmeyi düşünüyorum. 125lik mondeo aracımız. 245/45/18 taksam soru oluşturur mu? 18" orjinal st jant almayı düşünüyorum. Veya 245/40/18 ebatlarıda olabilir. Ama bu sefer yanak ince olur diyorlar. Konforu çok düşürür mü? Şuan üstündekiler 205/55/16. Ya da hiç riske girmeyip 17" jantmı alsam? Onada 245/45/17 taksam? 235 takmak istemiyorum. Olmuşken tam olsun 245 olsun istiyorum. Ama performans olarak çokmu kötü olur? Açıkçası kafam çok karışık. Bununla ilgilide konu açarım jantı alırken :) neyse

Sorunuza gelirsek. 225/55/16da yanak yükselecek. Yanak salınımınız artacak. Çukurları daha az hissedeceksiniz. Daha iyi yol tutacak genişlikten dolayı. Ancak yanak fazla yükseldiği için araç sağa sola daha çok yatacak. Sürtme yapmıyorsa bence iyi yapmışsınız.

merhaba. 245 45 18 bizim arabalara uymaz sanırım. Davlumbaza işlem gerekebilir. Ayrıca 40 yanak bence çok ince bizim yolar için. Sert bir kasiste yanaktan sıkıntı yaşarsınız kanaatindeyim. Bence en garantisi 17 jant almak. 125lik mondeonun performansı zaten sınırda bence. 245 yanak ile aracın performansında meydana gelecek düşüş az bile olsa bende sıkıntı oluştururdu. Ayrıca  hızlı kullanımda yola tutunmayı arttırsa da, şehir içi manevralarda direksiyon biraz daha ağırlaşacak olması bana göre en büyük problem. 

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Celal Altan

merhaba. 245 45 18 bizim arabalara uymaz sanırım. Davlumbaza işlem gerekebilir. Ayrıca 40 yanak bence çok ince bizim yolar için. Sert bir kasiste yanaktan sıkıntı yaşarsınız kanaatindeyim. Bence en garantisi 17 jant almak. 125lik mondeonun performansı zaten sınırda bence. 245 yanak ile aracın performansında meydana gelecek düşüş az bile olsa bende sıkıntı oluştururdu. Ayrıca hızlı kullanımda yola tutunmayı arttırsa da, şehir içi manevralarda direksiyon biraz daha ağırlaşacak olması bana göre en büyük problem.

Hocam mesajınızı yeni görüyorum. Evet 18"ten vazgeçtim. Ancak işleme gerek yokmuş 245 45 18 için. Sürtme yapmıyormuş. Şuan ki hedefim 245 45 17 orjinal mondeo jantı. Jant alamazsamda sizin yaptığınız gibi 225 55 16 taktırıcam. Memnun musunuz hocam jant çok mu küçük gözüküyor? Fotoğraf atabilir misiniz zahmet olmazsa. İnternette bulamadımda örneğini.

Yorum bağlantısı
Özer Yılmaz

Hocam mesajınızı yeni görüyorum. Evet 18"ten vazgeçtim. Ancak işleme gerek yokmuş 245 45 18 için. Sürtme yapmıyormuş. Şuan ki hedefim 245 45 17 orjinal mondeo jantı. Jant alamazsamda sizin yaptığınız gibi 225 55 16 taktırıcam. Memnun musunuz hocam jant çok mu küçük gözüküyor? Fotoğraf atabilir misiniz zahmet olmazsa. İnternette bulamadımda örneğini.

Celal bey ben 16 dan memnunum. Gittiğim yollar henelde dişli asfalt. Bu yüzden yanağın biraz daha kalın olması kpnforu arttırıyor. Ayroca Yaz ve kış lastiğini ayrı ayrı alacak olsanız, maliyet olarak 16 ile 17 arasında 500 Tl fark çıkıyor. Jantlar 18 gibi kendini göstermiyor ama çokta küçük durmuyor. Akşam resim yükleyexeğim inşallah.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...