İçeriğe Yönlendir

Araç Muayenede Sizin De Başınıza Gelebilir!

Sinan Özvarlık

Recommended Posts

Sinan Özvarlık

Aynen aktarıyorum arkadaşlar.

Katalitik konvertörü olmayan araca, "Sökmüşsünüz" diyen uzmanlar, Emniyet ile anlaşamayan araç muayene tekeli. Bunların ceremesini iki haftalık mesai sonrası onay alabilen vatandaş çekiyor.

"Benim 1997 model bir FORD marka  arabam var. TÜVTÜRK muayenesi yaptırma zamanı geldi ve ben aracımı sorunsuz bir şekilde muayeneden geçirmek için aracımı adam akılı bir bakıma soktum, yaklaşık 3000 TL harcadım ve muyayeneye gittim. Bana 2. Ağır Kusurlu hata çıkardılar 1. Kataletik Konveketör sökülmüş dediler, hemen ordada bu aracın fabrika çıkışı Kataletik Konvektörünün olmadığını söylememe rağmen taktırmamı söyleyip kağıtları elime tutuşturup gitti. 2. kusura gelince Trafik Tescilde aracın sınıfı yazmıyor diye elime bir kağıt verdiler bunu Trafik Tecile gitmemi söylediler. Trafik Tescile gittim baktılar ve burda sorun yok aracın sınıfı yazıyor dediler, verdikleri kağıdı doldurmalarını istedim bizim öyle bir uygulamamız yok diyerek geri çevirdiler. TÜVTÜRK’ü telefonla arayarak olayı anlattım ve bana bizim kayıtlarımızda görünmez ise dosyanın yanacağını söylediler bunun üzerine tekrar 2. kez Trafik Tescile gittim ordaki memur bizde sorun yok diyerek tekrar geri çevirdi bu arada memur kenti telefnunu verdi, bir sorun çıkarsa diye beni ararsınız dedi. TÜVTÜRK söze itibar etmediğinden 3. kez Trafik Tescile bir dilekçeyle müracaat edip evrak vermelerini istedim ve aldım işimi sağlama almak için.
Bu arada Kataletik konvektör işini çözmek için FORD Fabirkasını aradım servise müracaat etmemi ve dosya açtırmamı söylediler servis yetkilisi 10 yaş üzeri araçların kayıtlarının tutulmadığını ve benim Makine Mühendizleri Odasından bu raporu almam gerektiğini söyledi. Makine Mühendisleri Odasını aradım ve aldığım cevap şuydu aracınızda herhangi bir değişiklik yamadığımdan Fabrike ile halletmemi söylediler. FORD Fabirkasını tekrar aradım ve çağrı merkezindeki Kaan isimli arkadaşımız şükürler olsun ki çok yardımcı oldu servise gidip kayıt açtırmamı ve aracın inceleneceğini söyledi. Servisdeki arkadaşlara talimat vermiş vardım aracı incelediler fotoğraflarını çektiler ve fabrikaya bilgi verdiler Fabrikadan bana ıslak imzalı olarak aracın fabrika çıkışı Kataletik Konvektör olladığına dair antetli kağıda ıslak imzalı olarak gönderdi.
Tabi bu arada bu iş 2 haftada oluyor ve tam 2 hafta bu işle uğraşım zaman kaybına sebep oldu. TÜVTÜRK çalışanlarından (...) aracımı muayene eden şahıs Onaylayan ise (....) bu iş için ehil değil ya yeniden kursa tabi tutulmaları gerek yada bunun gibi insanları mağdur edenlere cezai işlem uygulanmalı ki keyfi kusur veremesinler."

tuvturk-1-700x400.jpg

kaynak:http://otomobil.mynet.com/editorden/arac-muayenede-sizin-de-basiniza-gelebilir-499

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Atilla Atun

Lanet olsun şu tuv e ya.

Nerde zorluk varsa yaptiriyorlar sanki insan sabrını test etme merkezi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Maalesef bu gibi olayları sürekli yaşıyoruz.. Kaçınılmaz son. Haklı da olsak, haksız da olsak günlerce, haftalarca işin peşinden bizzat koşturmamız gerekiyor. İşi yanlış yapan ceza alsa da, kaybedilen maddi ve manevi zaman sizin ömrünüzden oluyor.

"Eğitim şart!"

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Araç muayanelerinin Tüv e geçmesi bir yandan iyi bir yandan da kötü oldu bence buda kötü olmasına en açık bir örnek işte.

tarihinde DOĞUŞ BAĞ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mithat Tuğrul

Bence bu muayeneyi yapan arkadaş ceza almalı bizi nasıl oraya buraya yollayıp cezalandırıyorsalar oda ceza almalı. Bende araç aldım, 2 Ay sonra muayeneye girmiştim fiestaydı o zaman aracım. Sol arka tekerleğinin yönü farkı diye ağır kusurla kaldım. Başka bir kusuru yok. Sonra tüm günüm mahvoldu gidip lastikçiye değiştir tekrar sıra al bekle vs vs.. Benim hatam lastikçinin yaptığı işi kontrol etmemek; ama ben aldığımda hiç lastik değiştirtmedim eski sahibi dikkat etmemiş..

Yorum bağlantısı
Gökhun Batur

Ben önceki aracım olan 2000 model Ford Focus 1.6i Ambiente ile katalitik konvertör sökülüp yerine 40 tl.lik bir susturucu takılmış vaziyette geçtim. Ne farkeden oldu ne de bu sökülmüş diyen. Orjinaline 900küsür dediler, yan sanayisine 500. Tanıdık egsozcuya dedim ki 'Sen bırak abi yan sanayi man sanayi, al şu raftaki susturucuyu çak gitsin. Konvertöre 900 lira verecek gücümüz mü var ? ' :D  Demek istediğim sizinki tam bir talihsizlik olmuş. Benimkini farkeden bile olmamıştı....

Yorum bağlantısı

Ben önceki aracım olan 2000 model Ford Focus 1.6i Ambiente ile katalitik konvertör sökülüp yerine 40 tl.lik bir susturucu takılmış vaziyette geçtim. Ne farkeden oldu ne de bu sökülmüş diyen. Orjinaline 900küsür dediler, yan sanayisine 500. Tanıdık egsozcuya dedim ki 'Sen bırak abi yan sanayi man sanayi, al şu raftaki susturucuyu çak gitsin. Konvertöre 900 lira verecek gücümüz mü var ? ' :D  Demek istediğim sizinki tam bir talihsizlik olmuş. Benimkini farkeden bile olmamıştı....

900 Tl ucuzmuş yine. Benimki 3500 Tl dediler..  :shok:

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

900 Tl ucuzmuş yine. Benimki 3500 Tl dediler..  :shok:

seni saf görüp kepirt.. yani yüksek fiyat istemişler  bence :p

benim aracın orcinal eksoz sistemine hatalı deyip,servisten kağıt almak zorunda bıraktılar.

aracın arka koltuğun altına gelen kısmında,normal eksoz borusuna monteli,uçak kanadı şeklinde sabit bir metal var.gayet güzel yapılmış ve montajlanmış,fabrikasyon yani.bu metali gören görevli,"eksoz bağlantısı kırık" diyerek ağır kusurla bıraktı.önce tamircime sorup fabrikasyon olduğunu öğrendim.ama tüvtürkü ikna edemem diyerek yetkili servise gidip orjinaldir diye kağıt istedim.servis biraz nazlandıysa da distribitörle irtibata geçip aracın eksoz sisteminin orjinal şemesının fotokopisini verip gerekli yazıyı yazdı,ama 50 TL almayı da ihmal etmedi tabi.

tüvtürke kontrol muayenesine gittiğimde başka bir teknisyen,ben elimdeki kağıdı vermesem ne olup bittiğini bilmeden beni kusursuz geçirecekti.elimdeki kağıdı verdim,durumu anlattım.çok şaşırdı,kusurlu herhangi bir durum yok ki burada dedi.elimdeki kağıttan fotokopi alabilir miyim diye sordu,benzer durumlar yaşanmasın diye.

sonra geçtik gittik muayeneden.netice teknisyenlerin de başarılısı başarısızı var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Otosan  ford servisnde etis e baktırıp basit bir çıktı verecekti 10 saniye. ford otosan müşteri hizmetleri yazık etmesin müşteriye

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Otosan ford servisnde etis e baktırıp basit bir çıktı verecekti 10 saniye. ford otosan müşteri hizmetleri yazık etmesin müşteriye

Ben 2002 ye hizmet alamamıştım. Muayenede far yüksekliği ayarı sorununda.

Araç 10 yaşını geçmiş.. bizi ilgilendirmiyor. Makine mühendisleri odasına gidin demişlerdi.

Yorum bağlantısı
Mahmut Şahin

madem o kadar uğraştın ve sonunda haklı olduğunu ıspatladın. bundan sonrası o ağır kusur var diye yazan adamın resmi olarak peşine düşmekte. en azından sizden sonrakiler için o tüv istasyonunun çalışanları böyle hatalar yapmazlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...