İçeriğe Yönlendir

Avrupa Turu...

Gürkan Çakıroğlu

Recommended Posts

Barış Adak

Güzel bir rota . Ailece olması başka bir keyif . Yeni gidip gelmiş biri olarak ; uluslararası ehliyet ve ruhsat meselesi ne alemde ? Touring federasyonu epey masraf açıyordu ama son yıllarda durum nasıl acaba ? 

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman
(düzenlendi)

Benim tam hayalini kurduğum planladığım gibi bir gezi olmuş. Şimdi değil ama önümüzdeki yıl veya sonraki yıl düşünüyorum. Özellikle Macaristan Niş en merak ettiğim şehirlerden biri.

Tur öncesi ve sonrası yapılması gereken prosedürler ve dikkat edeceğimiz önereceğiniz şeyler varmıdır. Detaylı bir yazı bekliyorum zahmet olmazsa

tarihinde İ.Göksel Yaman tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdar Güngör

Serdar senin için bir daha gideriz diyecektim ama burada daha ucuz merak etme :)

Sen hangi marka istediğini söyle temin ederiz. Sıkıntı yok.

Bak dikkat edersen karpuz olayına girmedim :)

Seni seviyoruz forum olarak...

Sağol Mehmet,

Ben karavana karşıyım. Hız yapamıyorsun :)

Sağol abi teşekkür ederim,şu an elde var parfüm bitince haber ederim  ;)​ 

Karpuz olayını açmadığın iyi olmuş  :D  :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir

Ben de bu akşam Kopenhag'a gideceğim, oradan araba kiralayıp İsveç ve Norveç'e geçeceğim.

Yorum bağlantısı
Gürkan Çakıroğlu

Ben de bu akşam Kopenhag'a gideceğim, oradan araba kiralayıp İsveç ve Norveç'e geçeceğim.

İyi yolculuklar.

Yorum bağlantısı
Gürkan Çakıroğlu

Güzel bir rota . Ailece olması başka bir keyif . Yeni gidip gelmiş biri olarak ; uluslararası ehliyet ve ruhsat meselesi ne alemde ? Touring federasyonu epey masraf açıyordu ama son yıllarda durum nasıl acaba ?

Benim tam hayalini kurduğum planladığım gibi bir gezi olmuş. Şimdi değil ama önümüzdeki yıl veya sonraki yıl düşünüyorum. Özellikle Macaristan Niş en merak ettiğim şehirlerden biri.

Tur öncesi ve sonrası yapılması gereken prosedürler ve dikkat edeceğimiz önereceğiniz şeyler varmıdır. Detaylı bir yazı bekliyorum zahmet olmazsa

Uluslararası ehliyeti Yunanistan ülkesine girişte muhakkak soruyor (karayolu ile) ve olmayanı geri çeviriyor. İlk kez alanlar için 415 TL yenilemek 224 TL (1 yıl geçerli)

Çok eskiden triptik denen araç ruhsatı için alınan bir karne vardı o artık yok.

Yeşil sigorta denilen greencard ı muhakkak almak zorundayız, avrupada geçerli zorunlu trafik sigortası. Tüm sınır geçişlerinde ilk bakılan en önemli belge 63 Euro 15 günlük. Gideceğiniz güzergahı planlamak dışında pek birşey kalmıyor geriye İlteber.

Trafik kurallarına uymak hız sınırı kurallarına uymak özellikle uzun yolda bir kasabaya gelindiğinde bomboş yol bile olsa 50 yazıyorsa 50 ile gitmek, radar olmasa bile biri plakanızı hemen polise verebilir. Yayalara yol vermek en önemlisi bir de :)

Son 15 yılı eşim ve oğlumla olmak üzere yıllardır yurtdışına arabayla giderim, Allaha şükür kayda değer bir sıkıntı yaşamadım.

Bulgarın eski zamanlarında sürekli durdururlardı ondada pasaportun arasına 10 veya 20 mark işi çözerdi :) Öyleki para koymadığım zaman polis komşi pasport boş diye tepki gösterirdi :) Fakat diğer ülkelerde polisin durdurduğu bile yok.

Niş Sırbistanın güzel bir şehri ve Osmanlının birçok eser bıraktığı bir yer ben de beğeniyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Abi prosedürler korkulacak gibi değilmiş, karayolu kullanımı için 2 belge kafi demek.

Zaten Anavatan'a gitmişsin abi sen :) Niş'te tarihimizin bozulmaması çok şaşırttı beni açıkçası. Osmanlı izlerini Bulgaristan'da bile sildiler silmeyede devam ediyorlar. Belki Macarlarında Hristiyan olmasına rağmen genindeki Türklük ağır basmış olabilir. Budapeşte 2. Merak ettiğim şehir biraz daha güneyine gidip Mohaç Ovasınıda görmek istiyorum anladın sen :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gürkan Çakıroğlu

Bulgaristan uluslararası ehliyet sormuyor. Sadece sigorta yaptır geç :)

Yorum bağlantısı
Gürkan Çakıroğlu

2016 yılında yeni nesil ehliyete geçiş yapıldığında bu sorunun tamamen ortadan kalkacağı söyleniyor.

Uluslararası ehliyet şart(tı). Ta ki Londra'ya master'a giden bir Türk dava açana kadar. Orada laptop fiyatına araba var. Bu nedenle arabası olmayanı dövüyorlar  :D  Bizim öğrenci de part time işlerinden kazandığı para ile bir araba alıyor, sonrasında polise yakalanıyor. Ehliyetsiz araç kullanmaktan işlem yapılıyor. Benim Türkiye ehliyetim var dese de nafile.

İngiltere'de ehliyet almak çok zor, neredeyse 1-2 sene sürüyor. Bu süreç zarfında ehliyeti olan birisine araç kullanamazsın demek bir hakkı gaspetmekle eşdeğer. Mahkeme, uluslar arası ehliyet çıkartana kadar 1 sene müddetçe mevcut Türk ehliyetini kullanabilirsin diyor. Bu karar emsal oluyor. her Türk buranın ehliyetiyle 1 sene müddetçe yurt dışında araç kullanabilir. 

Edit: Yunanlılar uluslar arası ehliyet konusunda ısrar ediyorlarsa ya yasaları bilmiyorlar, ya hazineye para lazım. Fakat sivri zekalı biri çıkıp mahkemeye verirse ciddi tazminat öderler :)

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Hakan Ulutaşlı

bu yaz bir terslik olmazsa benim emektarla maraştan hollandaya gitmeyi düşünüyorum ailecek. rota bulgaristan, sırbistan, avusturya, almanya, hollanda. toplam yol 7000- 7500 km gibi. ilk adım pasaportlar tamam. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alparslan Özaslan

aslında benimde gidesim geliyor.bugün itibariyle emekli oldum.şöyle, Bulgaristan,sırbistan,avusturya ,almanya ve Belçika oğlumun yanında bir iki ay kalmak,

Yorum bağlantısı
Hakan Ulutaşlı

aslında benimde gidesim geliyor.bugün itibariyle emekli oldum.şöyle, Bulgaristan,sırbistan,avusturya ,almanya ve Belçika oğlumun yanında bir iki ay kalmak,

gözünüz aydın. darısı başımıza. baktım geçen yaz 6000 km yol yapmışım. öyleyse bu yaz avrupa neden olmasın dedim. daha çok çocukları düşünerek buna karar verdim. çocukların ufku açılsın istiyorum.hem hep almancılar bize gelecek değil ya:) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Hakan Ulutaşlı

merhaba arkadaşlar

eşim ve iki çocuğumla iki temmuzda maraştan  mk 2 2001 model otomatik mondeomla başladığım avrupa yolculuğunu yirmiyedi temmuzda bitirdim. hedef ülke almanya ve hollanda idi.  araç yolda gidiş ve dönüşte hiçbir problem çıkarmadı.

güzergah bulgaristan sofya , sırbistan belgrad, macaristan budapeşte, avusturya viyana,almanya köln ve hollandaamsterdam . dönüş yoluda aynı.

toplam da 8296 km yaptım. yakıt olarak lpg kullandım. 765 lpg ve yaklaşık 60 lt benzin aldım.her ülkede lpg var. sadece avusturya, almanya da self servis. hollanda dan lpg almadım. lpg fiyatları türkiyeden ucuz. 

bulgaristandan itibaren trafikte hiç problem yaşamadım.türkiye dışındaki trafik stresten uzaktı. hiç bir polis durdurmadı.ceza yemedim ama edirneye girerkenanayol köy girişi gibi  tuzak gibi bir yerde elli km ile giderken ceza yedim avrupadaki gibi  flaşlı kameradan.kameranın altında otuz km yazıyordu. şaka gibi.türkiyeye hoşgeldiniz dediler.  adanada sıkıntıdan elli ile gidilmesi gerekn yerde elli ile gittim canımı zor kurtardım:)   trafikteki en büyük yorgunluğu istanbulda yaşadım. bir düşünür istanbul u kaosun içerisinde bir düzen var şeklinde anlatmıştı çok doğruymuş.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

merhaba arkadaşlar

eşim ve iki çocuğumla iki temmuzda maraştan  mk 2 2001 model otomatik mondeomla başladığım avrupa yolculuğunu yirmiyedi temmuzda bitirdim. hedef ülke almanya ve hollanda idi.  araç yolda gidiş ve dönüşte hiçbir problem çıkarmadı.

güzergah bulgaristan sofya , sırbistan belgrad, macaristan budapeşte, avusturya viyana,almanya köln ve hollandaamsterdam . dönüş yoluda aynı.

toplam da 8296 km yaptım. yakıt olarak lpg kullandım. 765 lpg ve yaklaşık 60 lt benzin aldım.her ülkede lpg var. sadece avusturya, almanya da self servis. hollanda dan lpg almadım. lpg fiyatları türkiyeden ucuz. 

bulgaristandan itibaren trafikte hiç problem yaşamadım.türkiye dışındaki trafik stresten uzaktı. hiç bir polis durdurmadı.ceza yemedim ama edirneye girerkenanayol köy girişi gibi  tuzak gibi bir yerde elli km ile giderken ceza yedim avrupadaki gibi  flaşlı kameradan.kameranın altında otuz km yazıyordu. şaka gibi.türkiyeye hoşgeldiniz dediler.  adanada sıkıntıdan elli ile gidilmesi gerekn yerde elli ile gittim canımı zor kurtardım:)   trafikteki en büyük yorgunluğu istanbulda yaşadım. bir düşünür istanbul u kaosun içerisinde bir düzen var şeklinde anlatmıştı çok doğruymuş.

Tebrikler tebrikler tebrikler...  :bravo:

Yorum bağlantısı
Hakan Ulutaşlı

lpg ile gidecek arkadaşlar için; özellikle avusturya ve almanyada self servis olan benzincilerde lpg tabancasının ucunda aparat yok çünkü farklı şekillerde aparatlar var. benzinlikteki market bölümünde 25 euro ya satılıyor. bazı benzinliklerde de özellikle shell de araca uygun aparatı kullanım için veriyorlar. aparatı takarak dolum yapmanız gerekir. ben ciddi ciddi ter döktüm. polonyalı bir arkadaş aparatını ödünç verdi ve benim yerime dolum yaptı. ayrıca çalışanlarda yardımcı oluyorlar. 

ben ciddi sıkıntı yaşadım. sıkıntının birincisi dolum yerinin arka tamponun altında olması diğeri acemilik. avrupaya gidecek arkadaşların dolum yerini tamponnun yanına almaları ciddi kolaylık sağlar.

otoban üzerindeki benzinliklerde özellikle luk oil  ve mc donaldslarda free wifi mevcut. luk oil ler inanılmaz temiz. 

harcamaları kredi kartı ile yaptım. ödeme problemi yaşamadım. diğer türlü euro kullanmayan ülkelerde kazıklanma riski mevcut.

Yorum bağlantısı
Mustafa Özcan

Güzel bir gezi olmuş.Böyle bir tur yapmak hep aklımda benimde hocam.İnşallah bir gün bize de nasip olur. :)

Yorum bağlantısı
Hakan Ulutaşlı

Güzel bir gezi olmuş.Böyle bir tur yapmak hep aklımda benimde hocam.İnşallah bir gün bize de nasip olur. :)

pasaport yeşillenince güney tatili ile aynı paraya geliyor.

Yorum bağlantısı
Gürkan Çakıroğlu

pasaport yeşillenince güney tatili ile aynı paraya geliyor.

Hakan hocam,

Kazasız belasız sorunsuz gidip gelmenize sevindim.

Bir sonrakine kısmet diyelim...

Ben Temmuz sonu çıkacaktım ama malum olaylardan çıkışımız kapatılınca oturuyoruz. Bknz: Yeşil pasaport sahibi masum köylü :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...