İçeriğe Yönlendir

Göbeklitepe-Dünya Tarihini Değiştirecek Olan Yer

Yasir Baş

Recommended Posts

Yasir Baş
(düzenlendi)

Dünya tarihini değiştirecek olan yer: Göbeklitepe

Daha önce duyan bilen var mıdır bilmem ama her anlatışımda beni heyecanlandıran yerdir Göbeklitepe..

Sadece Türkiye’de değil bütün dünya da tarih kitaplarının yeniden yazılmasına sebep olacak yerdir Göbeklitepe..

Göbeklitepe M.Ö. yaklaşık 10.000 yıllarına ait olan tapınakları bünyesinde bulunduran Şanlıurfa’nın yaklaşık 20 km doğusunda yer alan bir bölgedir. Mısır Piramitlerinden 6500 yıl, Stonehenge’ten 6000 yıl daha yaşlıdır. Bulunması ise bir hayli tesadüfidir.

Her şey, 1983 yılının sıradan bir gününde tarlasını karasabanla sürmekte olan bir çiftçinin, toprak altında bulduğu oymalı taş ile başladı! İhtiyar çiftçi, dünyanın gelmiş geçmiş en ‘gizemli’ arkeolojik kazılarından birini başlatacağından habersizdi.

Bulunan taş yetkililere bildirilmiş ve ardından 1963 yılında İstanbul Üniversitesi ve Cihicago Üniversitesinin yürüttüğü bir çalışma başlatılmıştır.

Bugün gelinen noktada ise tapınakların büyük olanları gün yüzüne çıkarılmış olup; sismik tarama ile tespit edilmiş ancak henüz sırasını bekleyen 24 tane daha büyüklü küçüklü tapınak olduğu bilinmektedir. Gün yüzüne çıkarılan ilk iki tapınakta daires form da inşa edilmiş ve merkezinde gayet ihtişamlı  tek parça 6 metre yüksekliğinde 30 ton ağırlığında iki adet T  stel ve etrafında 12 tane nispeten daha küçük olan aynı T stellerden bulunmaktadır.

Burada asıl dikkat çeken olay T stellerin üzerine 3 boyutlu hayvan figürleri işlemiş olmaları ve bazı T stellerde ellerini saygıyla önüne birleştirmiş insan figürü bulunmasıdır. Ayrıca yine resmedilen şekliyle  tilki postu ile vücutlarını örtüklerini görmekteyiz.

Ayrıca bütün stellerde resmedilen hayvan figürleri korkutucu şekilde resmedilmiş, dişlerin keskinliği ve sivriliği bile tasvir edilmeye çalışıldığını görmekteyiz.

Burada bir diğer dikkat çekici olay ise ilk yapıldığı düşünülen tapınakların gayet ihtişamlı, büyük ve ince detayları üzerinde barındırırken, sonradan yapılan tapınakların daha mütevazı ve küçük yapıldığı görülmektedir. Burada akla gelen ilk soru neden sorularıdır ve bu neden sorularının ilki; diğer tapınak dururken neden yeni tapınak yapıyorlar sorusudur. Cevabı da tapınakların belli bir süre sonra ömrünü doldurduğu ve yenisinin yapılması gerektiğini düşündükleri içindir herhalde diye tahmin ediliyor ki buna dayanak olarakta tapınakların bugüne kadar ulaşmasını sağlayan şey gösteriliyor: Eski tapınağın üzerini bir mezarı kapatır gibi tamamen kapatıp yenilerini yapıyorlar.

Diğer neden sorusu ise şöyle soruluyor; Neden daha küçük ve mütevazı tapınak yaptılar? Bu soruya ise; artık daha çok tarımla uğraşıyorlar ve eskisi kadar çok vakitleri yok ve yoruluyorlar cevabı veriliyor.

Bugün ise Arkeologlar tarafından daha 100 yıllık bir kazı işi olduğu; kazdıkça da heyecan verici daha çok şeylerle karşılaşılacağı düşünülmektedir.

Dünyanın gözü Göbeklitepe’de. Ama biz maalesef bilmiyoruz. Bu miras bizim ülkemizde, bizim topraklarımızda. Bilelim, öğrenelim, ilgilenelim.

Göbeklitepe sadece Türkiye’deki değil dünyadaki bütün tarih kitaplarını yeniden yazdıracak olan yer..

tarihinde Yasir Baş tarafından düzenlendi
  • Beğen 11
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Bilgilendirme için teşekkürler....

Yorum bağlantısı
Rifat Şeker

Geçen seneler içerisinde yaptığım Mardin Urfa gezisinde uğrayıp gördüğüm fakat kesinlikle daha fazla değer verilmesi ve tanıtılması gereken bir yer. Bir çok insan burayı bilmiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Güzel bir bilgilendirme. Bilmediğimiz, değerini de bilemediğimiz nadir eserlerle dolu ülkemizin reklamını iyi yapamıyoruz. Çünkü bilmiyoruz. Pisa kulesinden daha eğri ve daha eski bir yapı, Elazığ 'da. Burada ikamet etmeme rağmen bu bilgiyi geçen seneye kadar bende bilmiyordum. Burada yaşayanların bile bilmediği bu konuyu bir başka şehirde yaşayanın, bir başka ülke vatandaşının da bilmemesi kadar doğal birşey olamaz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Behram Doygun

Çok güzel bir bilgilendirme bundan sonra takipte olacağım araştırma yapmayı severim her zaman kendimi geliştirmek açısından böyle şeyleri öğrenmek her zaman heyecan verici oluyor. [emoji4]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasir Baş

Gobeklitepe ile ilgili anlatilacak o kadar cok sey var ki.. Ve ustune dunya burayi biliyor nasil oluyorsa biz bilmiyoruz. Bende bir proje ile ugrasirken ogrendim. Ayrica Şanliurfada 200 dönüm araziye 2tane muze yapildi bir gunde gezemezsiniz ve ucret sadece 5tl.

Oradaki muzelerden bir tanesi mozaik muzesi ve muzede cok eski zamanlardan kalma bir sarayin icindeki yollar cikmis. İlyasa ve odesa destanini tasvir etmisler ve en ilginci 1 metrekareye 30.000 taş döşemişler ve insanlarin yuzundeki alligi bile islemisler taşa. Ultra hd cozunurluklu bir resim gibi ama hepsi mozaik minik minik taslardan olusuyor.

Bu miraslar bizim yada başka insanlarin ejdatlarindan bize miras kalmis. Bilincli insanlarbu miraslari bilmeli ve sahip cikmali..

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Araştırdığım ve takip ettiğim bir konu.

SAdece tarihi kalıntılar olarak bakmayın. Çok kabaca M.Ö. 12.000 yılında insanların teknolojik olarak çok geri olduğu düşünülürdü, göbekli tepe hepsini alt üst etti.

T sutunların üzerinde bulunan Dinozor figürlerinin şekli ile bizim çağımızda tasvir edilen figürler birebir örtüşüyor ;)

konu ile ilgili ilginç bir yazı http://www.spaceexplorer.tv/2015/04/sklarov-rus-arkeolog-15-bin-yil-once-turkiye-topraklarinda-nukleer-savas-ileri-yuksek-teknoloji-cagi-yasaniyordu.html

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Taşı toprağı altın denir ya ondan işte.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Uymaz

Şanlıurfa dayim sizleri gorunce gitmedigim icin utandim yolu bozuk dediler gozum kesmedi ama inşaallah yakin bir zamanda giderim...

Yorum bağlantısı
Gürkan Çakıroğlu

Muhteşem bir yer mutlaka gidilmeli. İstanbul'dan 8 öğretmen arkadaş Göbeklitepe'yi görmeye gittik.

Keyifli bir gezi oldu.

Yolu da gayet güzeldi Ali :)

Yorum bağlantısı
Misafir

Daha Eşref Armağan'ı bilmiyoruz. Göbeklitepeyi mi bileceğiz?

Bilgilendirme için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Misafir

Bu resimlerde benden gelsin Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde bizim Köyde çıktı Tesadüfen dayımların fark etmesiyle haber verilip kazılarına başlandı arkeoloklar gelip kazmaya başladığında tarih Kitaplarını değiştirecek bilgilere ulaşıldığını söylendi bize turizm Bakanı gelip açılış yaptı arkasından mercedes sponsor oldu sonra ne olduysa bir anda ödenekler kesildi herşey yarım bırakıldı açık hava müzesi diye geçiyor her yıl binlerce yabancı turist gelip ziyaret eder ama hiç türk görmem biz millet ve devlet olarakta sahip çıkmıyoruz böyle güzelliklerimize bir kaç fotosu

image2674e.jpg

image8fc65.jpg

image3b762.jpg

Yorum bağlantısı
Yasir Baş

Daha kim bilir nerelerde neler var neler.. Biz kıymetini bilmiyoruz o başka. mesela Divriği de Selçuklulardan kalma Ulu Cami var. Cami de akustik muhteşem imamın en önden en düşük sesle söyledikleri en arkadan rahatlıkla duyuluyor. Bizimkiler de tavanda 1m kalınlığında olan toprak kısmı kaldırıp yerine bildiğimiz harç ve kırmızı tuğla kullanarak kapatıyorlar. Bir bakıyorlar akustik felan kalmamış..Mimberi tek parça yerinde ahşap oyma ve eşi benzeri az bulunur cinsten ama neredeyse korumasız olarak orada duruyor..

Maalesef ki bilmiyoruz kıymetini bilmiyoruz.

Bu resimlerde benden gelsin Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde bizim Köyde çıktı Tesadüfen dayımların fark etmesiyle haber verilip kazılarına başlandı arkeoloklar gelip kazmaya başladığında tarih Kitaplarını değiştirecek bilgilere ulaşıldığını söylendi bize turizm Bakanı gelip açılış yaptı arkasından mercedes sponsor oldu sonra ne olduysa bir anda ödenekler kesildi herşey yarım bırakıldı açık hava müzesi diye geçiyor her yıl binlerce yabancı turist gelip ziyaret eder ama hiç türk görmem biz millet ve devlet olarakta sahip çıkmıyoruz böyle güzelliklerimize bir kaç fotosu

Mesela bunu da ben ilk defa duydum. Anlamıyorum yabancıların bizden önce nasıl haberi oluyor..Üstüne milyar TL'ler çerez parası oluyor biz böyle trilyonlara değişilmeyecek eserleri gün yüzüne çıkarmaya sponsor arıyoruz oda yarım kalınca o eser yalnızlığa terk ediliyor. Bu konularda çok tepkiliyim.

Göbeklitepe'yi de dediğim gibi tesadüfen öğrendim ama bütün dünya biliyor..Türkiye'de ise neredeyse hiç bilinmiyor..

Yorum bağlantısı
Misafir

Daha kim bilir nerelerde neler var neler.. Biz kıymetini bilmiyoruz o başka. mesela Divriği de Selçuklulardan kalma Ulu Cami var. Cami de akustik muhteşem imamın en önden en düşük sesle söyledikleri en arkadan rahatlıkla duyuluyor. Bizimkiler de tavanda 1m kalınlığında olan toprak kısmı kaldırıp yerine bildiğimiz harç ve kırmızı tuğla kullanarak kapatıyorlar. Bir bakıyorlar akustik felan kalmamış..Mimberi tek parça yerinde ahşap oyma ve eşi benzeri az bulunur cinsten ama neredeyse korumasız olarak orada duruyor..

Maalesef ki bilmiyoruz kıymetini bilmiyoruz.

Mesela bunu da ben ilk defa duydum. Anlamıyorum yabancıların bizden önce nasıl haberi oluyor..Üstüne milyar TL'ler çerez parası oluyor biz böyle trilyonlara değişilmeyecek eserleri gün yüzüne çıkarmaya sponsor arıyoruz oda yarım kalınca o eser yalnızlığa terk ediliyor. Bu konularda çok tepkiliyim.

Göbeklitepe'yi de dediğim gibi tesadüfen öğrendim ama bütün dünya biliyor..Türkiye'de ise neredeyse hiç bilinmiyor..

Heryerde gizli kalmışlık var yasirde işte tanıtım sifir yolladigim resimlerdeki yere giriş ucretsiz mesela yabancilarn elinde küçük kitaplarda bu bizim bilmedigimiz bütün saklı yerlerin konumu mevcut ama bizim milletimizde kendimizde maleseff ayniyiz
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Yasir Baş

bu sabah cnn türkte belgeseli vardı azda olsa izledim ve resmen dondum ve şaşırdım muazzam bir yer. piramitlerden 7000 yıl önce kurulmuş ve o zamanki yerleşik hayata ve tarıma geçmemiş insanların nasıl yaptığın düşününce şaşırdım... 

belgeseldeki tüm arkeologlar yabancıydı acaba bizimkiler yok mu diye düşünmedim dedim sebebi ise Efes te gezerken çoğu yeri Avusturya hükümetinin sponsorluğunda incelendiğini görmüştüm...

Mert Bey, kazı çalışmaları ilk başladığında -belki de biz de o dönem böyle bir ufuk yok- Alman Arkeoloji Enstitüsü bu işi üstleniyor. Şuan bizim Arkeologlarımız tabi ki var hatta evet şuan da Alman Arkeoloji Enstitüsü yetkili ama eski kazı başkanı Klaus Schmidt vefat ettikten sonra yeni kazı başkanı Şanlıurfa Müze Müdürü Müslüm Ercan Bey oldu.

Hatta birgün forum olarak böyle bir gezi yapmayı düşünürsek bende buradan sözünü vermiş olayım, Müslüm Bey'in bizimle bizzat ilgilenip, bir arkeolog olarak bize hem yeni yapılan müzeyi, hem Mozaik Müzesini hemde Göbeklitepe'yi gezdirmesini sağlayabilirim.

Bilgilendirme için teşekkürler.

Ne demek Hakan Bey..O kadar değerli yerler ki..

Yorum bağlantısı
Misafir

Şimdiki kuşak daha bilinçli bu konuda, çocuklarımızı bilgilendirip sahip çıkmayı ögretmeliyiz, dünyanın öbür ucundan buraya gelip bizden daha çok sahipleniyorlar, bu tür kazılar çok önemli, dünya nın gözü burda bizim haberimiz yok. !

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...