İçeriğe Yönlendir

Yüksek Viteslerde Devir Düşmesi

Koray Çelik

Recommended Posts

Koray Çelik

2013 model 2.0 tdci powershift 163 hp sahibiyim.Araç 5.veya 6. viteslerde hızlanırken 1500-2000 devir aralığında aniden devir düşürüyor,devir göstergesi aşağı yukarı hareket ediyor ve bu sırada bir titreme sesi hissediliyor.Biraz daha gaz verip 2000 devri geçtiğimde bu durum yaşanmıyor.Düşük viteslerde bir problem olmuyor.Aracın garantisi devam ettiği için iki farklı servise gösterdim.Bilgisayara bağlayıp araçta bir problem olmadığını söylediler.Buna benzer bir problem yaşayan varsa beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

tan otoya gittiniz mi? bilgisayarda görmedik problrm yok dememk nasıl bir gaflettir? ttireyen araba...

Yorum bağlantısı
Koray Çelik

Tur oto ve Otokoç'a gösterdik problem yok dediler.Garantisi bitmiş olsa bir dünya masraf çıkarırlar muhtemelen.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

takipçisi olun . titreyen araba şahin olsa normal değil

Yorum bağlantısı
Türker Gönüllü

kavramadan kaynaklanan sorun olabilir uğrarsanız yardımcı olurum

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kavramadan kaynaklanan sorun olabilir uğrarsanız yardımcı olurum

483 km öteden mi....

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

6. viteste 1500 2000 devir arasındayken bu sorun olduğunda hızınız kaç.

takipçisi olun . titreyen araba şahin olsa normal değil

abi devirsizlikten olmasın.yüksek vites çok düşük devir?

yani kullanımla alakalı?

Yorum bağlantısı
Koray Çelik

Araç otomatik devir çok düşük geliyorsa vites düşürürdü.Powershift şanzıman gözlemlediğim kadarıyla sakin kullanımda aracı1500-2000 devirde tutuyor zaten.Söylediğim şey sadece 5. ve 6. viteslerde oluyor bu sırada hız 90km  civarında oluyor.Forumda krank sensöründen kaynaklı benzer problemle karşılaşan araç sahipleri olmuş sanırım.

Yorum bağlantısı
Konuralp Aracı
(düzenlendi)

https://www.youtube.com/watch?v=lCyKCL0weXg

Sanırım tarif ettiğiniz sorun linkteki videoda gösterilen ve anlatılan problem. Aracınız kaç kilometrede bilmiyorum ama zamanında değiştirilmemiş şanzıman yağı bu soruna yol açıyormuş ve yağ değişince problem çözülüyormuş, videonun altında benzer pek çok yorum var. Denemeye değer sanırım.

Bir de, bilgisayara bağladık sorun görünmüyor diyen servislerin önünden dahi geçmeyin zira o göremedikleri sorunlar garanti süresinin bitiminden sonra çok ciddi meblağlara çözülebiliyor. Eğer bahsettiğiniz problem kavrama, tcm ve/veya selenoid arızalarından kaynaklanıyor ise 5-6 binli rakamları geçebilir bilginiz olsun.

tarihinde Konuralp Aracı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Koray Çelik

Bendeki problem de bu videodaki sanırım.Ancak benim araçta daha düşük devirlerde oluyor,aynen devir saati bu şekilde aşağı yukarı oynuyor.Aracım 30000 kmde bakımı 28000 de yeni yapılmış ben satın almadan önce.Şanzıman yağı kaç kmde değişiyor bilginiz varmı?İnat ettim garanti bitmeden bulacam sıkıntıyı.

Yorum bağlantısı
Konuralp Aracı

Şanzıman yağı 45 binde bir değişiyor. Eğer kmniz orjinal ise problem çok büyük bir ihtimal ile kavramada. Servise kavrama şikayeti ile başvurun ve değişmesini isteyin, servis iş emrine kavrama problemini mutlaka yazdırın ve iş  emrinin bir kopyasını muhafaza edin ;)

Yorum bağlantısı
ÇAĞRI KURUGÖLLÜ

Şanzıman yağı ile alakalı olacağını sanmıyorum çünkü benim yağ değişti.Benim araçta zaman zaman düşük devirde 1500 2000 arası tekliyor gaza biraz daha basinca düzeliyor.Ayrıca PC de hiçbir arıza vermiyor.Muhtemelen sensörlerden birinde bir arıza yada temassızlık olabilir.Gerci ben bütün sensörlerin soketini kontak spreyi ile temizleyip geri sıkıca taktım yerlerine.Son yakıtı Opet yerine Shellden aldım henüz bir sıkıntı yaşamadım.Umut dünyası işte ☺

Yorum bağlantısı
Konuralp Aracı

Şanzıman yağı ile alakalı olacağını sanmıyorum çünkü benim yağ değişti.Benim araçta zaman zaman düşük devirde 1500 2000 arası tekliyor gaza biraz daha basinca düzeliyor.Ayrıca PC de hiçbir arıza vermiyor.Muhtemelen sensörlerden birinde bir arıza yada temassızlık olabilir.Gerci ben bütün sensörlerin soketini kontak spreyi ile temizleyip geri sıkıca taktım yerlerine.Son yakıtı Opet yerine Shellden aldım henüz bir sıkıntı yaşamadım.Umut dünyası işte ☺

Sizin şanzıman ile Koray beyin şanzıman farklı

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...